Anasayfa / SINGLE / EP / Siyah Tavşan feat. Beyza Doğuç – Bir Yağmur Masalı

Siyah Tavşan feat. Beyza Doğuç – Bir Yağmur Masalı

Denizalp Şimşek (vokal/gitar/klavye), Hakan Necmettin Azman (bass gitar), Yezdan Rohat Köneş’ten (lead gitar) oluşan ve özgün sounduyla dikkat çeken alternatif/progresif rock grubu Siyah Tavşan ile alternatif müziğin üretkenliği ve yaratıcılığıyla öne çıkan ismi Beyza Doğuç, Hardal grubunun “Bir Yağmur Masalı” isimli şarkısını yeniden yorumlamak için biraraya geldi. 4 Aralık 2020’de yayınlanan şarkının klibi de aynı gün Siyah Tavşan’nın YouTube kanalı üzerinden yayınlandı.

Türkiye’de psikedelik/progresif rock tarzında önemli eserler ortaya koymuş Hardal grubunun “Nasıl ? Ne Zaman?” albümü içerisinden bir şarkı olan “Bir Yağmur Masalı”, genç sanatçıların Türkiye’de progresif rock kültürünü canlandırmak, bu müziğin köklerini tanıtmak ve bu müziksel mirası devam ettirmek amacıyla bir araya gelmeleriyle yeniden yorumlandı. Müzikal olarak orjinalinde ağırlıklı olarak gitar alt yapılı olan ve döneminin psikedelik/progresif ruhunu taşıyan eser, klavye altyapılı ve alternatif rock tınılarına yaklaşan bir şekilde Siyah Tavşan grubu tarafından yeniden yorumlanırken vokallerde grubun vokali Denizalp Şimşek ve Beyza Doğuç’un performansıyla bir kez daha dinleyicilerle buluşuyor.

Grubun Kaleminden

Bizce Hardal grubunun “Nasıl? Ne Zaman?” isimli albümünden bir şarkı olan “Bir Yağmur Masalı”, sözleri ve müzikal elementleriyle döneminin en güçlü eserlerinden birisidir. Türkçe alternatif/progresif rock yapan bir müzik grubu olarak böyle bir şarkıyı yeniden yorumlamak ve bu müziksel mirası devam ettirmek bizim için onur verici oldu. Bunun yanında alternatif müziğin içinden üretken ve oldukça yaratıcı bir sanatçı olan Beyza Doğuç’un da bu projede bizimle çalışması ve bizimle bu heyecanı paylaşması süreci daha da güzel yerlere taşıdı.

“Bir Yağmur Masalı” Şükrü Yüksel’in sözleri ve bestesiyle aslında her insanın yolculuğunu anlatıyor. Şarkı, dünyaya geliş sebebini merak eden, sorularına cevaplar arayan, bu soruların tam cevaplarını bulamasa da yolculuğun kendisinden zevk almayı öğrenen ve olgunlaşan bir insanın hikayesini anlatıyor. Bunun yanında orijinal versiyonuyla şarkı ağırlıklı olarak döneminin psikedelik ve progresif rock elementlerini taşıyor ve bu öğeleri sözlerin anlattığı hikayeyle çok güzel bir şekilde birleştiriyor.

Siyah Tavşan ve Beyza Doğuç olarak şarkıyı müzikal anlamda yorumlarken amacımız, eserin orijinal progresif/psikedelik elementlerini daha çağdaş ve kendi tarzımıza uygun şekilde yorumlarken şarkının müzikal kalitesini kaybetmemek ve yaptığımız değişiklikleri hakkını vererek gerçekleştirmekti. Bu bağlamda eserin orjinalinde gitar altyapılı olan kısımları klavye altyapılı tınılarla değiştirmemize ve şarkının akışını daha çağdaş bir tarzda yeniden icra etmemize rağmen gitar solosu ve temel davul-bass yürüyüşleriyle şarkının orjinal psikedelik/progresif yapısını korumaya çalıştık. Bu projede beraber çalıştığımız Gönenç Kayaaltı ve Hazar Kayaaltı’nın da katkılarıyla ortaya çıkan sonuçtan oldukça memnunuz.

 

 

Denizalp Şimşek (vokal/gitar/klavye), Hakan Necmettin Azman (bass gitar), Yezdan Rohat Köneş'ten (lead gitar) oluşan ve özgün sounduyla dikkat çeken alternatif/progresif rock grubu Siyah Tavşan ile alternatif müziğin üretkenliği ve yaratıcılığıyla öne çıkan ismi Beyza Doğuç, Hardal grubunun “Bir Yağmur Masalı” isimli şarkısını yeniden yorumlamak için biraraya geldi. 4 Aralık 2020'de yayınlanan şarkının klibi de aynı gün Siyah Tavşan'nın YouTube kanalı üzerinden yayınlandı. Türkiye'de psikedelik/progresif rock tarzında önemli eserler ortaya koymuş Hardal grubunun “Nasıl ? Ne Zaman?” albümü içerisinden bir şarkı olan “Bir Yağmur Masalı”, genç sanatçıların Türkiye'de progresif rock kültürünü canlandırmak, bu müziğin köklerini tanıtmak ve bu müziksel mirası devam…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.8 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*