EDİTÖRDEN
Anasayfa / [PARANTEZ] / Siyah Tavşan

Siyah Tavşan

Biz Türkçe alternatif/progresif rock tarzında eser veren bir müzik grubuyuz ve sizinle yayınladığımız son EP “Diyonizyak” hakkında konuşmak istiyoruz. İsmimiz “Siyah Tavşan”, “Alice Harikalar Diyarı” ve daha birçok sanat eserinde kullanılan beyaz tavşan imgesini tersine çevirip insanları güzel bir rüyaya sokmak yerine onları uyandırmayı amaçlayan bir figür ortaya çıkartma amacı doğrultusunda ortaya çıkmıştır. 2015 yılında kurulmamıza rağmen pek çok farklı tarz denedikten sonra ilk işimiz olan üç şarkılık “Örümcekler” isimli çalışmamızı Mart 2019’da yayınladık ve bundan altı ay sonra ise ünlü youtuber Barış Özcan’ın seslendirmesiyle katkıda bulunduğu “Tractatus 7.0” isimli enstrümantal şarkımızı yayınladık.

Tarz olarak genelde temel alternatif rock elementlerini trip hop, darkwave gibi farklı stillerle birleştirerek ve beslenebileceğimiz her kaynaktan beslenmeye çalışarak ortaya özgün eserler koymaya çalışıyoruz. Her yeni tekli ya da Ep bizim için başka bir deneyim oluyor. Örneğin ilk EP “Örümcekler” daha geleneksel sayılabilecek bir görünüşe sahipken, “Tractatus 7.0” post-rock tarzında enstrümantal bir şarkı. Son olarak yeni çıkan “Diyonizyak” ise içerisinde oryantal tonlardan elektronik ritimlere kadar farklı izler bulunabileceğini düşündüğümüz daha eklektik bir çalışma oldu. Gelecek çalışmalarımızda da Türk rock müziğinde denenmemiş, özgün işler çıkartmayı hedefliyoruz.

Bizce “Diyonizyak” insanı kendinden geçirten, sarhoş eden ve sınırlarını aştıran, bununla birlikte tekinsiz bir zevk uyandıran şarkılara sahip. EP, ismini Friedrich Nietzsche’nin ilk kitabı olan Tragedyanın Doğuşu’ndan alıyor. Nietzsche burada müziği öteki sanatlardan ayırıyor ve Diyonizik sanatın temsilcisi olarak öteki sanatlardan daha büyük bir gücü olduğunu söylüyor. Bununla beraber hayatın insan için dayanılmazlığını ve müziğin bu gerçeği insanın yüzüne vuran bir sanat olduğunu belirtiyor.

Müzisyen olarak biz de bu kitaptan oldukça etkilendik ve bu eser hakkındaki duygularımız, fikirlerimiz üzerine şarkılar yazmaya başladık ve yeni EP’miz “Diyonizyak” ortaya çıktı. EP’nin açılış parçası olan “Taş Düştü = Adam Öldü” her olgunun aynı değeri taşıdığını ve yaşamın beyhudeliğini anlatıyor. İkinci şarkı olan “Hiç Adam” insan olarak bilince sahip olmanın dayanılmazlığı ve doğaya karışmaya özlem duymayı anlatıyor. Sonraki şarkı “Kuzgun” ise bir insanın intihar etmek ve etmemek arasındaki git gelini ve bilinç akışını anlatıyor. Son şarkı olan “Kahrex” ise eski bir Yunan hikayesinden yola çıkarak yaşamın absürtlüğünü sert bir üslupla anlatıyor.

Önceki işlerimizde de olduğu gibi EP’yi bağımsız olarak yayınladık. Dolayısıyla kayıt sürecinden klip çekimlerine her şeyi titizlikle kendimiz yapıyoruz. Durum böyle olunca dinleyicilere ulaşmamız zaman zaman zor olabiliyor.

 

Diyonizyak Albüm Bülteni

Siyah Tavşan “Örümcekler” isimli EP’sinin ve Barış Özcan ile ortak bir çalışma sonucu ortaya çıkardığı “Tractatus 7.0” isimli enstrümantal teklisinin ardından “Diyonizyak” isimli 4 şarkılık yeni EP’sini çıkardı. Bu çalışmada Nietzsche’nin “Tragedyanın Doğuşu” isimli kitabından yüksek derecede etkilenen grup, dinleyicilere karanlık olan yanlarını gösteriyor. Siyah Tavşan genel olarak benzer temalardan bahsetse de bu çalışmada hem tarzın biraz daha gelişmesi hem sözlerin yazılış üslubunun değişmesi bakımından oldukça özgün ve ilham verici bir iş ortaya koyuyor.
Albümün açılış parçası olan “Taş Düştü = Adam Öldü” her olgunun aynı değeri taşıdığını ve yaşamın beyhudeliğini anlatıyor. İkinci şarkı olan “Hiç Adam” insan olarak bilince sahip olmanın dayanılmazlığı ve bir hayvanın ya da bitkinin bütünlüğüne dönme isteğini, doğaya karışmaya özlem duymayı anlatıyor. Sonraki şarkı “Kuzgun” ise Edgar Allan Poe’nun aynı isimli şiirinden etkilenerek bestelenmiş olmakla beraber bir insanın intihar etmek ve etmemek arasındaki git gelini ve bilinç akışını anlatıyor. Son şarkı olan “Kahrex” ise eski bir Yunan hikayesi olan Silenos ve Midas’ın karşılaşmasını anlatırken aynı zamanda grubun vokali Denizalp Şimşek’in yaşadığı bir anıyı bu hikayeyle birleştirerek hayatın aslında insanlar için yaşanılmaz bir yer olduğunu anlatıyor.

 

 

Twitter Youtube
Biz Türkçe alternatif/progresif rock tarzında eser veren bir müzik grubuyuz ve sizinle yayınladığımız son EP “Diyonizyak” hakkında konuşmak istiyoruz. İsmimiz “Siyah Tavşan”, “Alice Harikalar Diyarı” ve daha birçok sanat eserinde kullanılan beyaz tavşan imgesini tersine çevirip insanları güzel bir rüyaya sokmak yerine onları uyandırmayı amaçlayan bir figür ortaya çıkartma amacı doğrultusunda ortaya çıkmıştır. 2015 yılında kurulmamıza rağmen pek çok farklı tarz denedikten sonra ilk işimiz olan üç şarkılık “Örümcekler” isimli çalışmamızı Mart 2019’da yayınladık ve bundan altı ay sonra ise ünlü youtuber Barış Özcan’ın seslendirmesiyle katkıda bulunduğu “Tractatus 7.0” isimli enstrümantal şarkımızı yayınladık. Tarz olarak genelde temel alternatif rock elementlerini…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.8 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*