EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Şubat Ekspres – Müzik Notları

Şubat Ekspres – Müzik Notları

Ayın Albümü
Gürol Ağırbaş’tan “Bas Şarkıları 3”

Gürol Ağırbaş’ın yeni albümü “Bas Şarkıları 3” geçtiğimiz hafta Ada Müzik etiketi ile yayınlandı.

Bir süredir Birsen Tezer’in ekibi ile kulis sohbetlerinde bu albüm adına heyecanlandığımı her seferinde kendisine dile getiriyordum. Hatta bu albümün kapak fotoğraflarını bir o kadar da çekmek istediğimi söylediğimde bir iki çalışma içine de girmiştik. Bu arada baştan belirteyim, ben olamadım ama kapak ve diğer görsellere, grafiğe, sunuma ayrıca bayıldım.

Bu süreç gerçekten uzun bir zamana yayılmıştı, öyle ki birkaç sene önce Birsen Tezer & Hüsnü Arkan düeti “Sevda Eskisi”nin demosunu dinlemiş ve adeta aşık olmuştum. Yine Gürol Ağırbaş ile konuştuğumda ise hiç acele etmeyen tavrına da hayran kalmıştım. Bu süre içinde bu müzisyenlerden öğrendiğim en önemli şey bu olmuştu benim için. Evet her şeyin bir zamanı vardı, her şeyin doğru sunulması, ama bilinen de bir şey vardı, her şey değişiyordu, albümlerin ömrü tükeniyor herkes dijital üzerinden, sosyal medya üzerinden bir şeylere yol alıyordu. Ama ne onun ne de diğer dostlarının hiç böyle bir kaygısı yoktu.

Özetle bazı heyecanlar eksilmiyordu ve beklendikçe kanatlanıyordu. Albümün kısa tanıtımı düştü önce sayfalara sonra 22 Mart’ta bizlerle buluşacağını öğrendik, çıkar çıkmaz hemen soluğu Mephisto’da aldım ve koşa koşa evin yolunu tuttum. On şarkılık yolculuğum gecenin bir yarısı başladı ve sabaha kadar uzandı.

Yazının devamı NOTLAR sayfasında …

 

Ayın Şarkısı
Mabel Matiz’den Yeni Single: Öyle Kolaysa

Yeni albümünü beklerken karşımıza bir single ile çıktı Mabel Matiz. Bir şekilde son günlerin yeni akımı bu ve belki de birileri için daha doğru. Sözü ve müziği kendisine ait bir şarkı ile karşılaştık, düzenlemesini Sabi Saltiel ile birlikte gerçekleştirmiş. Klibini Anıl Can yönetmiş. Bir önceki şarkısı “Ya Bu İşler Ne”nin ritminin aksine bu kez sakin bir şarkı ile karşı karşıyayız. Her yeni şarkıda daha bir yükselişe geçen, daha bir heyecanla dinlediğimiz Mabel Matiz. Bir sonraki şarkısını ya da kendisi ile karşılaşacağımız işleri elbette daha bir merakla bekleyeceğiz.

 

Ayın Klibi
“Kırgın Güller” ama Kim Bu Özleyiş?

Hemen hemen her gün birkaç yeni şarkı / klip çıkıyor karşımıza. Özellikle yeni isimler ve gruplarla karşılaşmayı ve onların kim olduğunun peşinden gitmeyi çok seviyorum. Yine öyle oldu. Karşıma çıkan biraz pop biraz alternatif arasında bir yerde duran bir şarkı dinledim: Kırgın Güller. Artıproject etiketi ile yayınlanan bu şarkı dışında yorumlayan kim biraz araştırma yaptığımda hiçbir sonuca ulaşamadım. Peki nasıl, nasıl olur?

Bir şarkı yayınlıyorsunuz, klip çekiyorsunuz ama sosyal medyada hiçbir şey yok hakkınızda. Derken bir Facebook sayfası buluyorum ve oraya birkaç not düşüyorum. Ertesi gün kendisinden yanıt da alıyorum. “Özleyiş, sürprizlerle gelecek… Biraz nostaljik, biraz yeni ve biraz da farklı” diyor kendisi. Bir şekilde şarkısı bana geçti, işledi, son derece temiz, sakin, içten bir şarkısı ve sesi var, bana 90’ları da hatırlattı ayrıca. Klibini de çok içten, şarkının dokusunu hissettirecek şekilde samimi buldum.

 

Ve Diğer Notlar
Pinhani’den Türküler

Spotify üzerinde yeni çıkan albümlere göz atarken Pinhani ile karşılaşmam büyük bir heyecan yaratmışken bir de bunun türkü albümü olduğunu öğrendiğimde iki katı bir tepki verdim üzerime. Pinhani’nin zaman zaman konserlerinde ya da projelerde türkülerle olan dostluğunu biliyordum ama yine de bir endişe ile başladım dinlemeye ki bu vb. albümler – projeler o kadar çok hayal kırıklığı yarattı ki dinleyici üzerinde ama hiç öyle olmadı, hemen içine almayı başardı beni.

Albümün ismi “On Türkü”. Biri hariç tümü anonim türkü. Öncelikle favori türkülerim “Ağlama Yar Ağlama”, “Hüseynik” ve Neşet Ertaş’ın “Zülüf Dökülmüş Yüze” oldu. Bir türküde kendilerine Ayşenur Kolivar eşlik ederken albümle ilgili notları da paylaşalım. 22 müzisyenin katkısı olmuş albüme, türküleri yeteri kadar tanımayan genç nesillerin bu müziği sevmesini amaçlamış grup, yurt dışında daha çok konser vererek türküleri tanıtmayı hedefliyorlarmış. Tek bir albüm de olsa bu heyecana bulanmak güzel ama umarım kendilerini çok kaptırmazlar zira çok güzel şarkılar yazıyorlar, üreyiyorlar, çalıyorlar, onları dinlemeyi çok seviyorum.

 

Cem Karaca Şarkıları ve Merhaba Gençler

08 Şubat 2004 yılında aramızdan ayrılan Cem Karaca’yı bu ay sevenleri yine yalnız bırakmadı. Birçok yerde şarkıları ile anılmaya devam ederken DMC etiketi ile yayınlanan “Merhaba Gençler” isimli albümde dinleyicileri için sürpriz oldu.

Albümde Sıla, Teoman, Haluk Levent, Halil Sezai, Mehmet Erdem, Can Bonomo gibi isimlerin yanında Yüksek Sadakat, Kolpa, Kök gibi gruplar yer aldı. Dört sene önce de benzer bir albümle karşı karşıya kalmıştık. Adına tribute ya da saygı albümü dediğimiz bu çalışmalar kuşkusuz büyük bir anlam ve bir o kadar da titiz bir çalışma gerektiriyor ama sanırım tam olarak hakkı verilmiyor, istenen seviye tamamlanamıyor. Bunda da kuşkusuz popüler isimler üzerinden bir yürüyüş yapılıyor belki daha samimi, daha az her yerde olan, daha heyecan veren isimlerle çalışılmalı. Teoman, Haluk Levent, Halil Sezai, Mehmet Erdem’siz olmayacak mı bu albümler, e biraz yeter.

 

Dilek Türkan’dan Dolu Dolu Bir Albüm: An

Üçüncü solo albümünde Türkan’ı dinlemeye doyamayacağız. “2018” ve “1918” isimli iki CD’den ve 26 şarkıdan oluşan tamamı canlı kaydedilen albümde hem dünden hem de bugünden esintilere kapılacağız. Baki Duyarlar’ın aranjörlüğünde sunulan albüm için ilk klip “Ah İstanbul” isimli şarkısına çekilmiş. Türkan mükemmel bir yorumcu, özel de bir dinleyicisi var ki kolaya kaçmıyor, geniş bir repertuarı var ki konserleri dolu dolu geçiyor, yaşamış olalım ya da olmayalım sizi bu şehrin o eski dostluklarına, aşklarına, sokaklarına, meydanlarına götürüyor, bitsin istemiyorsunuz.

 

Elif Çağlar’dan “The Art Of Time”

Elif Çağlar, yine tüm söz – müziğinin kendisine ait olmasının yanı sıra, tüm düzenlemelerini de kendisinin yaptığı üçüncü albümünü, nu-DC Records etiketiyle, müzik severlerin beğenisine sundu. Birçok müzik türü arasında geçişler yapan, toplam sekiz parçanın yer aldığı “The Art of Time” isimli albümde sanatçıya, piyanoda Çağrı Sertel, kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Ediz Hafızoğlu eşlik etti. Bu dördüncü albümünde yine dolu dolu bir ziyafet bizi bekliyor. Bu arada Ediz Hafızoğlu’nun “Nazdreave 13“ albümünden ikinci şarkı da yine Şubat ayında yayınlandı. İlk şarkıda Birsen Tezer’i dinlemiştik bu projede ikinci isim Elif Çağlar oldu. Şarkının adı: Doğru.

Yüzyüzeyken Konuşuruz’dan Yeni Albüm: Akustik Travma

Son dönemin dikkat çeken ve her çalışması heyecanla beklenen gruplarından Yüzyüzeyken Konuşuruz. Albümden önce “Sandal” isimli single geldi ve yoklanan bu nabızın hemen ardından albüm de eklendi devamına. Dokuz şarkılık bu albümleri için “yenilikçi müzikal yapısıyla dinleyicisini bambaşka bir serüvene davet ediyor” deniyor ve tüm sözler, besteler Kaan Boşnak imzası taşıyor. Bir süredir sahnelerde dinliyorduk kendilerini ama bir önceki albümlerinin üzerinden dört yıl geçmiş, dinleyicilerini mutlu edecek gibi bu buluşma.

 

Yıldız Tilbe’den Sezen Aksu Destekli Dönüş

Yıllar sonra küskünlük sona erdi ve Yıldız Tilbe son albümü “Bir Seni Tanırım”a iki tane Sezen Aksu şarkısı yetiştirdi. Kuşkusuz ki bu büyük bir heyecan yarattı dinleyici üzerinde ve heyecanla 14 Şubat’ı bekledik. Sonra dinledikten sonra o heyecanın yerini biraz sakinlik aldı çünkü albüm ciddi anlamda çarpmadı. Ne bekliyorduk bilmiyorduk belki de heyecanı çok yüksek tuttuk. Bir şekilde Yıldız’ın her daim üzerimizde kredisi var, zaman içinde dinleye dinleye sevebiliriz, bir yerinden yakalayabiliriz bu dönüşünü. Bir de albüm kapağı o kadar kötü ki keşke benimle çalışsa bile dedim içimden, ben çeksem kendisini.

 

Ayna’dan 20. Yıl Albümü

20 yıl önce yola çıkan Ayna seçtiği 30 şarkıyı yeniden yorumlamış ve üç seri halde paylaşmaya karar vermiş. Hepsinin bu yıl içinde yayınlanacağı serinin ilki “Ayna 20.1” geçtiğimiz günlerde yayınlandı mesela ki keşke hepsi bir arada bir box şeklinde yayınlansaydı. Ayna’nın sevdiğim şarkıları var, mesela “Severek Ayrılanlar” ki ilk klip bu şarkıya çekilmiş, sonra bu albümde yer alanlardan “Gittiğin Yağmurla Gel”, “Anlatmalıymış Meğer” falan sağlam şarkılar ama yeniden yorumlanmasına rağmen ben çok fark hissedemedim. Gerekli miydi bilemedim, belki de bu seri tamamen o ilk halleri ile arşivlere eklenebilirdi, daha gerçekti.

 

Gözden Kaçmayanlar

Gökhan Türkmen, müzik dünyasında takip etmeyi sevdiğim isimlerden. Her şarkısı gibi yeni yayınladığı şarkısı “Lafügüzaf”ta heyecan yarattı benim için. Ticari kaygılardan uzak ve eli ayağı fazlası ile düzgün bir şarkı, durup durup tekrar dinlemek istemeyebilirim ama tekrar tekrar dinlemekten de keyif alabilirim. Ortalarda bir yerde farklı şekilde içinde olacağım bir şarkı.

 

“Belki Bir Gün”, “Vazgeç Gönül, “Gitmem” ve “Eylül” isimli şarkılarını single olarak paylaştıktan sonra nihayet bu şarkıların ve yeni diğer şarkılarının yer aldığı ilk albümüne kavuştu Ece Mumay. Genç müzisyen yeni albümünü şöyle tanımlıyor. Çocukluğumu ve gençlik sürecimi içine sığdırdığım bir albüm oldu. Çok çalıştım. Sonunda emeğimi, elimde bir CD olarak göreceğim için müthiş heyecanlıyım. Albüm Pasaj Müzik etiketi ile raflarda.

 

ilk albümü “A Lunar Manoeuvre” ile müzik yazarları ve dinleyicilerden tam not alan In Hoodies, bu yıl yayımlanacak ikinci albümünden duyulan ilk ses, canlı performans videosu “Coo Coo” ile dinleyicilerine sürpriz yaptı. Kendisini 07 Mart’ta Karga, 11 Mart’ta MAMA / IndieCity VI  sahnesinde dinleyebilirsiniz.

 

Çalışmaları yaklaşık iki yıl önce Amerika`da başlayan ve Yunanistan`da tamamlanan Fide’nin merakla beklenen yeni albümü “Meşk”  DMC etiketiyle yayınlandı. Amerika’da yaşayan Türkiye kökenli dünyaca ünlü müzisyen Ara Dinkjian ise albüme yepyeni üç şarkısı ile dahil oldu.

 

Gidenlerin Ardından
Elvan Aracı (09 Şubat)

Tromboncu ve piyanist olan ünlü caz sanatçısı Elvan Aracı, ilkokul sonrası İstanbul Belediyesi’nin Pierre Loti’deki konservatuarına girdi ve önce çello çalarak müzik eğitimine başladı. Birinci sınıftan sonra ise trombon bölümüne geçen Aracı, 1977 yılında İsveç’e yerleşti ve Maffy Falay ve saksofoncu Bernt Rosengren ile 1990 yılına kadar çalıştı. 1994 yılında ABD’de farklı müzisyenlerle workshop’lar gerçekleştirdi. 1998’de Türkiye’ye döndü ve çeşitli festivallerde çaldı. Aracı, 2003 yılında ise Modern Jazz Trio’yu kurdu. Akciğer kanseri ile başa çıkamayan 66 yaşındaki Elvan Aracı’nın, 9 Şubat’ta Stockholm’de hayatını kaybetti.

 

Nuray Hafiftaş (14 Şubat)

Türk Halk Müziği’nin önemli seslerinden Nuray Hafiftaş bir süredir tedavisini gördüğü kanser hastalığına yenik düştü. 1964 yılında Kars’ta doğan Nuray Hafiftaş, ilkokulu Taksim’de okudu. İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuar Bölümü’nden mezun olduktan sonra, İstanbul Belediye Konservatuarı İcra Heyetinde dört yıl kadrolu devlet sanatçısı olarak çalıştı. Aynı yıllarda İstanbul Radyosu’nda da sözleşmeli sanatçı olarak dört yıl çalıştı. Şimdiye kadar 12 albüm çıkaran sanatçının 100’ü aşkın söz ve bestesi kendisine ait olan eserleri bulunmaktaydı.

 

Celal Şahin (25 Şubat)

TRT ekranlarının efsane isimlerinden müzisyen, yönetmen ve siyasi hiciv ustası Celal Şahin, 93 yaşında hayatını kaybetti. Bir döneme damga vuran; müzisyen, oyuncu, yönetmen aynı zamanda futbol spikeri Onur Şahin’in de babasıydı.

 

Müzik Ekspres Şubat Seçkisi

Ayın Albümü Gürol Ağırbaş’tan “Bas Şarkıları 3” Gürol Ağırbaş’ın yeni albümü “Bas Şarkıları 3” geçtiğimiz hafta Ada Müzik etiketi ile yayınlandı. Bir süredir Birsen Tezer’in ekibi ile kulis sohbetlerinde bu albüm adına heyecanlandığımı her seferinde kendisine dile getiriyordum. Hatta bu albümün kapak fotoğraflarını bir o kadar da çekmek istediğimi söylediğimde bir iki çalışma içine de girmiştik. Bu arada baştan belirteyim, ben olamadım ama kapak ve diğer görsellere, grafiğe, sunuma ayrıca bayıldım. Bu süreç gerçekten uzun bir zamana yayılmıştı, öyle ki birkaç sene önce Birsen Tezer & Hüsnü Arkan düeti “Sevda Eskisi”nin demosunu dinlemiş ve adeta aşık olmuştum. Yine Gürol Ağırbaş…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*