EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Şubat Ekspres – Müzik Notları

Şubat Ekspres – Müzik Notları

Müzik Ekspres’te Rembetiko Rüzgarı

Müzik Ekspres sayfalarının Şubat ayı söyleşi konukları Çiğdem Aslan ve Evrim Ateşler oldu.

Çalışmalarını Londra’da sürdüren Çiğdem Aslan ilk albümü “Mortissa” ile eleştirmenlerden tam not almıştı. Yeni albümü “A Thousand Cranes” ise geçen yılın son aylarında dinleyicisi ile buluştu ve yayınlanır yayınlanmaz Avrupa’daki önemli müzik dergilerinde ve listelerinde kendine yer buldu.

Evrim Ateşler ise İzmir’de yaşayan bir müzisyen. 20 yıldır müzik dünyasında önemli çalışmalarda ve birçok projenin içinde yer aldı. “Afieromenos sto Rembetiko” yani “Rembetikoya’ya Adanmış” isimli ilk albümü ise tüm bu birikimin ürünü.

Her iki albüm de Atina’da kaydedildi. Türk ve Yunan ve hatta diğer dost müzisyenlerin bu buluşması ve bu iki albüm hüznün, sevincin ve daha bir çok şeyin o güzel komşuluk, o güzel iki kıyı hali.

 

Aynı Sahnede Farklı Renklerde Buluştular

Şubat ayının ilk gününde Kadıköy Moda Sahnesi’nde “Susmuyoruz Söylüyoruz” adı altında bir arada olmanın amacı basın özgürlüğünü savunmaktı. Gecede Hüsnü Arkan, Birsen Tezer, Bajar ve Cihan Mürtezaoğlu sahnedeydi. Yine bir gün sonrası az ötede Kadıköy Sahne’de gerçekleşen konserin konukları ise Cenk Taner, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Niyazi Koyuncu, Nilipek ve Ezgi Aktan’dı. Bu dayanışma konserine gidenlerse hem bir gelecek hayaline ortak oldu hem de bu okulda (Başka Bir Okul Mümkün Derneği) burslu çocuk okutma konusundaki çabaya bir katkı sundu.

Leman Dergisi 25. yılını 09 Şubat’ta Jolly Joker İstanbul sahnesinde Sıla, Luxus, Mavi Işıklar ve Deniz Arcak’ın sahnede olduğu bir konserle kutladı.

Bir radyo programı olarak başlayan Pişman İnsanlar Cemiyeti, çocuklar için bir araya geldi ve iyi bir dünya hayal eden Pi Cemiyeti, iyi bir dünya hayali kuran dostlarını da çocuklar için bir araya gelmeye davet etti. Elde edilen gelirin Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na bağışlandığı gecede Birileri, Burcu Tatlıses, Can Kazaz, Ezgi Aktan, Nilipek, Özge Öztimur, Puding Band, Serkan Oktay, DJ sette ise Aytek Teoman & Reha Özcan sahnede yer aldı.

 

Yaşar ile Dolu Dolu Bir Gece

Geçen ay izlediğim ilk konser Beyrut Performance sahnesinde Yaşar’ındı. 03 Şubat akşamı gerçekleşen konserini o yıllardan bugüne birlikte yürüdüğüm dostlarımla seyretmek de ayrı bir güzellikti adıma. Çünkü birlikte yaşamıştık her bir şarkıyı, birlikte söylemiştik, birlikte anılardaydık.

Öncelikle ilk albümlerine duyduğum sevgi hakikaten bir başkaydı. O dönemin zaten çok hareketli ve hatta biraz rayından çıkan piyasasında öncelikle şiirsel sözleri ve müzikleri, beraberinde vokal rengi ile hemen diğerlerinden ayrılmıştı Yaşar, nefes aldırmıştı bizlere. Bugün de ayrı aslında, o güzel edebiyatını hiç kaybetmeden aynı duruşta, aynı samimiyette. Hani en hızlı şarkısında bile bakıyorsunuz bir söz sizi alıyor ve yaralıyor.

Şimdi bu şarkıları yeniden ve canlı dinlemenin güzelliğine Yaşar’ın sevdiği ve hepimizin ezbere bildiği şarkıları da ekleyin ki ortaya çıkan coşkuyu görün. Bu arada aldığım bir duyum yeni albümünün Mart ayında bizlerle buluşacağı yönünde ki bir de bunu ekleyin üstüne, uçun “Kuşlar” gibi.

Eğer buraları okuyorsa bir sonraki buluşmada ben “Yaz Bitti” ve “Mazim Değil”i de dinlemek istiyorum kendisinden ve sıradaki konserlerini buraya not olarak düşüyorum.

11 Mart / Jolly Joker İstanbul, 17 Mart / IF Performance Ataşehir, 18 Mart / Jolly Joker Antalya, 31 Mart / Moi Sahne, 01 Nisan / Beyrut Performance

 

Bendeniz’in Dönüşü

Yine 90’lardan bir sesle, Bendeniz’le de yeniden buluşmanın heyecanı. Tek bir şarkıya dört versiyon ve “O İnsan”, Poll Production etiketi ile yayınlandı.

Bendeniz, ilk albümü ve beraberinde “2”, “3” adı ile yayınladığı diğer albümleri adıma çok özel bir yerde durdu. Yeni bir şeyler yapmaktan uzak durdu ama her şarkıda bir önceki şarkısını aratmadı. Bir de mesafesi vardı sanki, uzak ve biraz soğuk ama bu da hiç rahatsız etmedi bizi. Bakınca geriye şimdi her birini ezbere söylediğimiz, sonrası kimsenin coverı olup harcanmayan nice samimi şarkılar kaldı. Bendeniz bizi tanıyordu biz de onu, birbirimizi gereksiz bir şekilde rahatsız etmedik ama her kavuşmada ayrı bir iç geçirdik. Hani ne yapsa kabulümüzdü bir yerde de.

 

Işıl Yücesoy’dan Unutulmayacak Bir Konser

Konser ile ilgili tüm detayları “Notlar” sayfasında ayrıca paylaştım. Ama bir özet yapmam gerekirse ki gerekir çünkü adıma Şubat’a dair bir iz bıraktı. İzlediğim en özel sahnelerden biriydi. İstanbul’daki üçüncü konserini garajistanbul sahnesinde gerçekleştiren Yücesoy’a Tansel Doğanay orkestrası eşlik etti. Yine çok özel seslerden biri olan Jale de ekibin diğer bir parçasıydı.

37 yıl sonra yayınladığı “Zamansız” albümündeki şarkılarının yanına sürpriz şarkılar (İspanyol Meyhanesi, Yalnızlık Senfonisi, Hovarda), sürpriz konuklar (Yonca Lodi, Soner Arıca, Ercan Turgut) da eklendi ve iki saati aşkın bir süre içinde sahnede kaldı Yücesoy.

Yıllar sonra yeni bir albümle, yine konserlerle buluşmanın heyecanı her an üzerindeydi ama o denli her şey güzel, büyüleyici ve aşktı ki uzun bir süre kendime gelemedim. Yarın ya da öbür gün, bir şekilde bir Işıl Yücesoy konseri haberi görürseniz sakın kaçırmayın.

 

Bir Gün Herkes Raba di Babba

ve o gün ben de o herkesin içinde yer aldım. Raba di Babba uzun bir aradan sonra 60 m2 sahnesine yeniden dinleyicisi ile buluştu.

Grup bir solist değişikliğine gitmişti ve yeni solist Burcu Soysev kesinlikle çok doğru bir seçimdi. Funk, caz, Latin ve lounge çizgileri taşıyan rock formatlı parçalar yedi müzisyenin sahnede birlikteliği ile keyifli bir yolculuğa çıkartıyordu sizi; üstelik cesaret gerektiren bir sahneleri vardı kendisinin. Konser sonu sohbetimizde bunu kendilerine de söyledim. Bir kere hiç cover şarkı yoktu sahnelerinde; kendi sözlerini, kendi müziklerini sunuyorlardı dinleyiciye ve bunu yaparken de en küçük bir kaygıları yoktu; hani pek alıştığımız bir durum değil çünkü ve bu hallerinden de çok mutlulardı.

Bu şarkılar evet belki daha önce ezberinize aldığınız şarkılar değil ama inanın orada yakalamak adına hiç geç kalmıyorsunuz, şarkının ikinci nakaratında bir bakıyorsunuz eşlik ediyorsunuz. Bir de not “Gözümüz Yükseklerde” şarkısına ayrıca kulak verin. Son dönemin en samimi notalarından.

 

Sony Müzik Türkiye’den Albüm Atağı

Sony Müzik Şubat ayı içinde alternatif müziğin farklı renklerini, farklı albümlerini sunmaya devam etti.

Cenk Erdoğan, Can Güngör, Cihan Mürtezaoğlu, Steven Kamperman ve Tunç Çakır’ın aranjelerini yaptığı yeni albümü “Yine de Amin” ile, Ceylan Ertem ile buluştuk ilk önce. 25 kişilik bir ekiple kaydedilen albümden ilk klip “Efsunlu Dünya” isimli şarkıya çekildi.

Hemen ardından Ayşe Hatun Önal’ın “Selam Dengesiz” isimli albüm çalışması takip etti süreci. 10 şarkı ve versiyonlarla birlikte toplam 16 şarkının yer aldığı albümde Önal; İsra Gülümser, Gülşah Tütüncü, Gülhan, Onur Özdemir (Onurr) ve Alper Narman gibi müzisyenlerle çalıştı. İlk klip “Olay” isimli şarkısına geldi.

Lara Di Lara, iki yıl aradan sonra beklenen ikinci stüdyo albümü “Hazineler İçindesin”i yayınladı. Lara Di Lara müziğini “Gözümden, içimden, kafamdan, sesimden; toprak, hava ve suda olan bitenler hakkında” diyerek tanımlıyor. Albümde 16 şarkı yer alıyor.

ve son olarak Sabahat Akkiraz’ın müzik dünyasındaki 47. yıla tanıklık ediyoruz. Albümde Orhan Gencebay, Arif Sağ, Hüsnü Şenlendirici, Musa Eroğlu, Aylin Aslım, Erdal Erzincan, Mercan Dede, Baba Zula, Muhlis Akarsu, Volkan Kaplan, Mehmet Erdem, İlhan Erşahin ve Bedük düetleri dinliyoruz.

Albümlerin basın bültenlerine, kliplerine ve diğer detaylarına “Haftanın Albümü” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Canan Sağar’dan İkinci Albüm: Kalbim

Bu albümde yine bir çok duyguya ve olaya tanıklık edeceğiz; dost yarasından kalbin yalnızlığına, kurulamayan oyun parklarından taş atan çocuklara, Gezi Parkından Suruç’a ve karmaşık ve karanlık dünya hallerinin sorgulandığı şarkılar bulacağız.

Bir diğer Şubat konuğumuz da çalışmalarını Londra’da devam ettiren Canan Sağar oldu.

İlk albümü “13”ün ardından single ve düet performansları ile dinlediğimiz Sağar yeni albümünü Fono Müzik Etiketi ile yayınladı. Alp Murat Alper, Tamer Süerdem, İlker Yurtcan, Ali Bayar, Okay Barış gibi müzisyenlerin eşlik ettiği albümden ilk klip şarkısı Erkan Güneş yönetmenliğinde “Taş Atma Çocuk” isimli şarkısına çekildi.

Mart Ayında Kimleri Dinleyeceğiz

Hemen birkaç gün sonra, 03 Mart’ta Pentagram’dan bir “Akustik” albüm geliyor. 11 şarkının yer aldığı bu çalışma sevenlerini çok mutlu edecek. Albümde bir de “Anatolia” isimli şarkılarında Şebnem Ferah düeti olacak.

Ahenk Müzik imzalı iki albüm yine Mart’ın ilk günleri bizimle buluşacak. Bir tanesi “Greek Garden” ki albüm kapak fotoğrafı tarafım imzalı. Albümün müzisyenleri ise Serkan Bağtır ve Erdem Okçuoğlu. Bir diğer albüm ise Kadir Kaya’nın “Kıyıya Vuran Yaşam”ı.

Diğer yayınlanacak yeni albümleri, konser programlarını ve diğer tüm müzik haberlerini ay boyunca sitemiz sayfalarından takip edebilirsiniz.

Müzik Ekspres'te Rembetiko Rüzgarı Müzik Ekspres sayfalarının Şubat ayı söyleşi konukları Çiğdem Aslan ve Evrim Ateşler oldu. Çalışmalarını Londra'da sürdüren Çiğdem Aslan ilk albümü "Mortissa" ile eleştirmenlerden tam not almıştı. Yeni albümü “A Thousand Cranes" ise geçen yılın son aylarında dinleyicisi ile buluştu ve yayınlanır yayınlanmaz Avrupa'daki önemli müzik dergilerinde ve listelerinde kendine yer buldu. Evrim Ateşler ise İzmir'de yaşayan bir müzisyen. 20 yıldır müzik dünyasında önemli çalışmalarda ve birçok projenin içinde yer aldı. “Afieromenos sto Rembetiko” yani “Rembetikoya’ya Adanmış” isimli ilk albümü ise tüm bu birikimin ürünü. Her iki albüm de Atina'da kaydedildi. Türk ve Yunan ve hatta diğer…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.84 ( 4 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*