EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Trio Patara – Patara’ya Armağan / Lin Records

Trio Patara – Patara’ya Armağan / Lin Records

Trio Patara ‘’Patara’ya Armağan’’ Albümü Çıktı!

Lin Records etiketi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü destekleri ile 15 Ocak’ta yayımlanan ‘’Patara’ya Armağan’’ albümü CD ve Dijital olarak tüm platformlardaki yerini aldı.

2020 yılının ülkemizde ‘’Patara’’ yılı olarak ilan edilmesinden hemen sonra bu yıla özel olarak kurulan Trio Patara, klasik eserlerden türk müziğine ve kendilerine özel yazılan müziklerden oluşan ilk albümleri Patara’ya Armağan’ı yayımladı.

Trio Patara; Antalya Devlet Senfoni Orkestrası flüt sanatçısı, sankyo flüt artisti Doç. Lelya Bayramoğulları ve Antalya Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı soprano Nurdan Küçükekmekçi, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası solo arp sanatçısı Aslıhan Güngör’den oluşmaktadır.

Trio Patara flüt, arp ve şan üçlüsünden adını alıyor. Şan ile beraber bu enstrümanların, mitolojide tanrıların ve meleklerin çalgıları olarak geçmesi; Antik Yunan ve Roma’da düğün, hasat, cenaze, dini ritüeller ve danslara eşlik etmesi nedeniyle, o dönemin ruhu günümüze taşınıyor.

Albüm 8 parçadan oluşmakta:

1- Romance d’Estelle no. 1 (F.Devienne)

2- Romance d’Estelle no. 17 (F.Devienne)

3- Pavane (G.Faure)

4- Sabahın Seherinde (Tokat Türküsü)

5- Patara Suiti Bölüm 1 – Ten Işığım (Yelda Karataş, Tolga Taviş)

6- Patara Süiti Bölüm 2 – Zeytin Dikelim (Yelda Karataş, Tolga Taviş)

7- Patara Süiti Bölüm 3 – Patara’dan Dünya’ya (Yelda Karataş, Tolga Taviş)

8- Patara (Trio Patara, Özge Gülbey Usta)

Trio Patara, grubun kuruluşu ve repertuvarı ile ilgili şunları söylüyor:

‘’İçinde bulunduğumuz yılın Patara yılı olması dolayısıyla, ülkemize faydalı sanatsal faaliyetlerde bulunmak için, konserlerin ve etkinliklerin mecburi kısıtlamaya gidildiği bu dönemde, efsanelere konu olmuş üç antik dönem ses ve enstrümanları olarak Trio Patara’yı kurduk. Repertuvarımızı da Rönesans’dan günümüze Türk bestecilerine de yer verdiğimiz zengin bir yelpaze sunacak şekilde oluşturduk. Değerli iki Türk bestecimiz ve şairimizin triomuz için bestelediği Patara temalı eserlerinin ilk seslendirilişlerini yaptık’’

Trio Patara’nın katıldığı etkinlik ve konserlerden bazıları:

18 Ağustos Bodrum Kale Açıkhava Sahnesi

19 Ağustos Patara Antik Kent’i Meclis Binası

4 Ekim Eskişehir Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

16 Ekim 5. Uluslararası Kaleiçi Festivali’nin solistleri olarak Türkan Şoray Kültür Merkezi

17 Ekim Patara Antik Kenti

3 Kasım Antalya Devlet Opera ve Balesi sahnesi

24-26 Kasım İzmir Devlet Opera ve Balesi Elhamra Sahnesi

8 Ocak – İş Sanat Online konser

 

 

 

Trio Patara ‘’Patara’ya Armağan’’ Albümü Çıktı! Lin Records etiketi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü destekleri ile 15 Ocak’ta yayımlanan ‘’Patara’ya Armağan’’ albümü CD ve Dijital olarak tüm platformlardaki yerini aldı. 2020 yılının ülkemizde ‘’Patara’’ yılı olarak ilan edilmesinden hemen sonra bu yıla özel olarak kurulan Trio Patara, klasik eserlerden türk müziğine ve kendilerine özel yazılan müziklerden oluşan ilk albümleri Patara’ya Armağan’ı yayımladı. Trio Patara; Antalya Devlet Senfoni Orkestrası flüt sanatçısı, sankyo flüt artisti Doç. Lelya Bayramoğulları ve Antalya Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı soprano Nurdan Küçükekmekçi, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Antalya Devlet Senfoni…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*