EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Türkiye’den Bir Alphaville Geçti

Türkiye’den Bir Alphaville Geçti

Daha çok kaset ya da CD arşivine sahip olsam da plaklara hem hayatımda hem de evimde küçük de olsa bir yer vardır, belki bir plak arşivcisi olmasam da imrendiğim bir yerde durur.

Geçtiğimiz günlerde Kadıköy Plak Festivali’nde de bulunmuştum hafta sonu Şişli Plak Festivali’nde de yerimi aldım. İlk gün Nükhet Duru ve Mercan Dede sahnesi vardı ama ben enerjimi pazara sakladım, çünkü çocukluğum, 80’lerim Alphaville sahnede olacaktı.

Sevgili Özlem ve Gökay eşlik ettiler ve önce antika pazarını gelmişken bir mini gezi yaptık, sonra plaklar arasında dolandım. Birkaç değerli müzik dostu ile karşılaştım ve kısa bir sohbet yaptık. İlk sahne sevgili Hüsnü Arkan’ındı ki çok severim kendisini, çok kere dinledim, sohbetlerimiz oldu. Son albümü “Kanat Sesleri”nden daha çok olmak üzere sevilen şarkılarını kendisine ayrılan süreye sığdırdı ve hepimize güzel bir pazar akşamı yaşattı.

Kendisi gelemedi ama Buğra’dan aldım ilk bu festival haberini ve “nasıl Alphaville canlı canlı konser mi verecek” dedim inanamadım,  Plak imzalatmak isterdim ama kuyruğu göze alamadım onun yerine kendime ön taraflardan bir yer tutmaya başladım. 80’li yılların sesleri ile buluşunca nedense ayrı bir heyecanlanıyorum, en son Tanita Tikaram’ı canlı dinlediğimde bunu yaşamıştım, gözlerim falan doluyor resmen onlar sahnedeyken.

1982’de (ben henüz yedi yaşındayken) kurulan Alman grup,  “Big in Japan”, “Forever Young”, “Sounds Like a Melody” başta olmak üzere dünya çapında birçok hit çıkardı, ben elbette biraz daha ilerleyen zamanda keşfettim kendilerini ki kendileri ile bu konserde bir zaman tünelinde buldum kendimi. Ruh aynı ruhtu, ekip hiç enerjisini kaybetmemişti ve konser ışık ve görsel sunumlarla adeta birçok büyük konsere meydan okuyacak bir lezzetteydi. İstenilebilirse bir sokak arasında otoparkta bile harikalar yaratılabiliyor. Bu anlamda tüm emeği geçenleri başta Şişli Belediyesi olmak üzere ayrıca tebrik etmek gerek. Konser bittikten sonra seyircisini kırmadı grup ve üç şarkı daha seslendirdi. Eve dönüş yolunda o kadar yorgundum ki ama konser beni  ayakta tutmaya yetti.

Seyircilere gelecek olursam genellikle kendi kuşağımın dinleyicisi yanında yeni kuşağın da konsere hemen hemen aynı şekilde gösterdiği ilgi beni memnun etti. Aynı hafta sonu az ilerde BomontiAda’da OktoberFest kapsamında üç günlük bir mini festival heyecanı yaşanırken Kadıköy Festival Park’ta da Vintage Festivali kapsamında bir başka efsane Alman grup Snap sahnesi gerçekleşiyordu. Özetle bu hafta sonu İstanbullu seyirci müziğe doydu ve izleyenler gerçekten çok şanslıydı.

 

 

Daha çok kaset ya da CD arşivine sahip olsam da plaklara hem hayatımda hem de evimde küçük de olsa bir yer vardır, belki bir plak arşivcisi olmasam da imrendiğim bir yerde durur. Geçtiğimiz günlerde Kadıköy Plak Festivali’nde de bulunmuştum hafta sonu Şişli Plak Festivali’nde de yerimi aldım. İlk gün Nükhet Duru ve Mercan Dede sahnesi vardı ama ben enerjimi pazara sakladım, çünkü çocukluğum, 80’lerim Alphaville sahnede olacaktı. Sevgili Özlem ve Gökay eşlik ettiler ve önce antika pazarını gelmişken bir mini gezi yaptık, sonra plaklar arasında dolandım. Birkaç değerli müzik dostu ile karşılaştım ve kısa bir sohbet yaptık. İlk sahne sevgili…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.85 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*