EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Türkiye’den Bir Chris De Burgh Geçti

Türkiye’den Bir Chris De Burgh Geçti

Önümüzdeki yıl müzik kariyerinde 50’nci yılı geride bırakmaya hazırlanan İngiliz-İrlandalı müzisyen Chris De Burgh; 26 Ekim Perşembe gecesi Vigor Sanat organizasyonuyla Lütfi Kırdar Anadolu Oditoryum’da dinleyicileri ile buluştu. Bugüne kadar diskografisine 23 stüdyo albüm ve 66 single / live / derleme çalışmalar ile karşımıza çıktı. İlk albümünü 1974 yılında yayınladı ve şimdilerde yeni albümünün hazırlığı içerisinde. Ayrıca gelecek yıl tüm albümlerinden seçmeler ve birkaç yeni şarkıdan oluşan ‘50’ adlı bir çalışma ile buluşacağını söylüyor ve heyecanlanıyoruz.

Diskografisine baktığımda kuşkusuz herkesin belki de en favorisi “The Lady İn Red” şarkısı oluyor. 1986 yılında yayınladığı “İnto The Light” albümünde yer alan çalışmanın birçok ülkede bir numaraya kadar yükseldiğini ve o günden bugüne en güzel aşk şarkılarından biri olarak anımsandığını biliyoruz. Benim tanışma yılıma gelince kendisi ile 1990 yılına gidiyoruz ve orada “High On Emotion” albümü karşımıza çıkıyor; bu konser albümünde o döneme kadar bıraktığı tüm hit şarkıları keşfediyorum. “Missing You”, “A Spaceman Came Travelling”, “Missing You”, “Don’t Pay The Ferryman” başta nicesi. İşte tüm bu şarkıları ve fazlası; samimiyeti ile efsane bir ses bizlerleydi ve Alphaville ile buluşmanın heyecanı daha üzerimdeyken üstüne Chris De Burgh eklemek beni çok şanslı biri yaptı gerçekten. Piyano ve gitar akustikliğinde, mekanın o güzel enerjisinde iki saat nasıl geçti anlayamadım gerçekten.

O çok sevdiğimiz şarkılarının yanına  repertuarına Beatles şarkısı “Let it Be” ve Elvis Prestley klasiği “Always On My Mind” da dahil olmuştu ki bu şarkılara albümlerinde de yer vermişti, dinlemek güzel bir sürpriz oldu. Gecenin final şarkısı ise 2021 yılında yayınladığı “The Legend of Robin Hood” albümünden “Legacy” ile oldu ki bu masalsı şarkıya herkes telefonlarının ışıkları ile eşlik edince sahnede yaşanan duygusallık eminim herkesin özlediği bir içtenlikti. Kendisi de ayrılmak istemedi oradan ve bizler de bunun farkındaydık ama bir şekilde her güzel şeyin sonu vardı elbette.

Burgh; konuk sanatçı olarak Şevval Sam’ı da ağırladı sahnesinde ve önce onun “Gül Güzeli” şarkısını dinledi kendisi de, ardından kırmızılar içinde her zamanki gibi çok güzel ve zarif olan Sam’dan “The Lady İn Red”e eşlik etmesini istedi. Sam, hayranı olduğu Burgh karşısında heyecanını gizleyemedi ve bu buluşma da hayata güzel bir anı olarak eklendi.

Konserlere gerçekten heyecanlanarak gitmek, gelen dinleyicinin heyecanını da görmek istiyorum. Şarkılara eşlik etmesini duyumsamak. Bir kuşağın müzisyeni olsa da çok güzel genç bir dinleyici de vardı. Herkes konserin sonunda sahne önüne gelip sevgisini gösterdi mesela; orada bile bir plağını imzalatmak ya da getirdiği çiçeği paylaşmak isteyen seyirci çok gerçekti. Günün sabahı başka bir şehre gittiğimi, oradan yeniden geldiğimi, konserin sonunda yeniden km.lerce eve dönmek adına yollar geçtiğimi biliyorum ki ama ertesinde aldığınız keyif o kadar güzel ki.

Sesine, tüm aşklarına ve anılarına, kalbine sağlık usta ve lütfen yeniden gel.

ve teşekkürler Vigor ailesi. Hayatımızı güzelleştireceğiniz nice güzel buluşmaya.

ve sevgili Şevval Sam; ayrıca tanışmayı ve o çok renkli, o dolu dolu yolculuğunuzu dinlemeyi keyifli bir söyleşi ayrıca çok istiyorum. Müzik Ekspres ailesi olarak mutluluk duyarız.

Kadri Karahan

 

Önümüzdeki yıl müzik kariyerinde 50’nci yılı geride bırakmaya hazırlanan İngiliz-İrlandalı müzisyen Chris De Burgh; 26 Ekim Perşembe gecesi Vigor Sanat organizasyonuyla Lütfi Kırdar Anadolu Oditoryum'da dinleyicileri ile buluştu. Bugüne kadar diskografisine 23 stüdyo albüm ve 66 single / live / derleme çalışmalar ile karşımıza çıktı. İlk albümünü 1974 yılında yayınladı ve şimdilerde yeni albümünün hazırlığı içerisinde. Ayrıca gelecek yıl tüm albümlerinden seçmeler ve birkaç yeni şarkıdan oluşan ‘50’ adlı bir çalışma ile buluşacağını söylüyor ve heyecanlanıyoruz. Diskografisine baktığımda kuşkusuz herkesin belki de en favorisi “The Lady İn Red” şarkısı oluyor. 1986 yılında yayınladığı “İnto The Light” albümünde yer alan çalışmanın…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.85 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*