EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Vassiliki Papageorgiou & Aliki Markantonatou – Helis Ezgileri – The Chelys Songs / Ada Müzik

Vassiliki Papageorgiou & Aliki Markantonatou – Helis Ezgileri – The Chelys Songs / Ada Müzik

Helis Ezgileri, “Apollon’un liri” olarak tanınan telli kaplumbağa kabuğuyla çalınmış şarkılardan oluşuyor.

İstanbul’da yaşayan ve yaratıcı faaliyetlerini burada sürdüren Yunan şarkıcı ve şarkı sözü yazarı Vassiliki Papageorgiou, Yunanistan’dan Aliki Markantonatou ve antik liriyle, kadim ezgilerin ve geleneksel şarkıların sesini hâlâ koruduğu bir ortak mekânda buluşuyor.

Antikitenin güzelliğiyle büyülenmiş halde Helis ezgilerini yeniden yaratan ve derleyen ikili, bu dönemi modern dünyanın ses havzasına yansıtmanın yolunu beraberce arıyor.

Helis Ezgileri, A. Markantonatou’nun müzikleri eşliğinde Antik Yunan lirik şairi Sappho’yla ve Orpheus’un Tanrıça Hera için ilahisiyle açılıyor. Giritli Mesomedes’in (2. yüzyıl) Şiir Tanrıçası’na yazdığı bir antik ilahi de albümde yer alıyor. Bu şarkıları iki kadın müzisyenin Türkiyeli şair Hasan Erkek ve V. Papageorgiou’nun şiirlerini Yunanca ve Türkçe yorumladıkları özgün kompozisyonlar ve geleneksel Yunan ve rebetiko ezgileri takip ediyor.

Neredeyse tamamı canlı yapılan kayıtlarda kullanılan enstrümanlar, antik, geleneksel ve modern müziklerin sihirli bir harmanını oluşturuyorlar. Hafif ve uçucu antik lir zarif mandolinle, lirik kemençeyle, caz sularında yüzen bas klarinetle, derinlikli kontrbasla ve perküsyon setinin groove’uyla buluşuyor. İki kadın şarkıcı Ege denizinin ve Anadolu hinterlandının oya gibi işlenmiş zengin karakteristiğinde seslerini beraber dokuyorlar.

Albümün açılış parçasında Sappho kendine ses olması için Helis’ine yakarıyor. Bu parça, güzelliğe, barışa ve yaratıcı ifadeye adanmış bir ilahi olarak insanlığın içtenlikli sesini Evren’e yayma yönündeki bir arzuyu dile getirmek için özellikle seçildi.

Helis Şarkıları’nın müzikal direktörlüğünü ve prodüktörlüğünü Yunan şarkıcı – söz yazarı Vassiliki Papageorgiou ve Yunan antik lir bestecisi – yorumcusu Aliki Markantonatou üstleniyor.

Bu ilham uyandırıcı kayıtların canlı performanslarında ve doğaçlamalarında yüreklerini birleştiren müzisyenler ise şu isimler: Derya Türkan: kemençe (İstanbul liri), Oğuz Büyükberber: bas klarinet, Chrysostomos Boukalis: kontrbas, Stuart Dickson: bendir, udu, riq, Christos Sagient: perküsyon seti, Yiannis Moutsakis: riq

Albüm 13 Haziran’da iTunes üzerinden ön siparişe sunulacak, 20 -27 Haziran arası sadece iTunes ve Apple Music’te yayında olacak. 27 Haziran’dan itibaren ise tüm dijital mecralarda yayına girecek.

 

 

01 – Tosbağa
Helys – Chelys
Beste: Aliki Markantonatou, Söz Yazarı: Sappho

02 – Orpheus’un Hera’ya Yakarışı
Orphikos Imnos stın Ira – Orphic Hymn to Hera
Beste: Aliki Markantonatou

03 – Afrodit’e Övgü
Imnos stın Aphroditi – Hymn to Aphrodite
Beste: Alik Markantonatou – Söz : Sappho

04 – Kader
Imarmeni  – Destiny
Beste: Takis Kanellos – Söz : Vassiliki Papageorgiou

05 – Deniz Kızı
Gorgona – Mermaid
Beste:  VassilikiPapageorgiou – Söz: Hasan Erkek

06 – Esin Perisine Yakarış
Epiklisi stı Mousa – Invocation to the Muse
Beste – Söz: Anonim

07 – Livisili Kekliğim
Livisiani mou Perdika  – My partridge from Livisi
Beste ve Söz: Anonim

08 – Dilek – Wish
Beste: Aliki Markantonatou – Söz: Hasan Erkek

09 – Bir Yabancı Diyardan – Üsküdar’a Gider İken
Apo Xeno Topo – From a foreign land – On my way to Üsküdar
Beste – Söz: Anonim

10 – Şafaktan Önce 3’te
Haramata i ora treis – 3 o’clock before dawn
Beste –  Söz: Markos Vamvakaris

11 – Şafak Vakti Minör Ezgisi
Minore tis avgis – A tune in minor for the Dawn
Beste:  Spiros PeristerisSöz: Minoas Matsas

12 – Ege Suları Arasında
Mes stou Aigaiou ta nera – Amidst the Aegean Waters
Beste – Söz: Anonim

Helis Ezgileri, “Apollon’un liri” olarak tanınan telli kaplumbağa kabuğuyla çalınmış şarkılardan oluşuyor. İstanbul’da yaşayan ve yaratıcı faaliyetlerini burada sürdüren Yunan şarkıcı ve şarkı sözü yazarı Vassiliki Papageorgiou, Yunanistan’dan Aliki Markantonatou ve antik liriyle, kadim ezgilerin ve geleneksel şarkıların sesini hâlâ koruduğu bir ortak mekânda buluşuyor. Antikitenin güzelliğiyle büyülenmiş halde Helis ezgilerini yeniden yaratan ve derleyen ikili, bu dönemi modern dünyanın ses havzasına yansıtmanın yolunu beraberce arıyor. Helis Ezgileri, A. Markantonatou’nun müzikleri eşliğinde Antik Yunan lirik şairi Sappho’yla ve Orpheus’un Tanrıça Hera için ilahisiyle açılıyor. Giritli Mesomedes’in (2. yüzyıl) Şiir Tanrıçası’na yazdığı bir antik ilahi de albümde yer alıyor. Bu şarkıları…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 1.9 ( 4 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*