EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Yılın İlk Yarısından Müzik Notları

Yılın İlk Yarısından Müzik Notları

Bir yaz daha geldi ve yılın ilk yarısını karşıladık. Nasıl geçti ne kadar anladık ya da ne kadar anlamadık? Bir açıldık, bir kapandık, bir iyi bir kötü hissettik kendimizi. Gündemin yoğun havası hepimizi hayata karşı daha mı küstürdü ya da daha mı barıştırdı bilemeyiz. Ama bir şekilde buradayız, hayat devam ediyor ve kalbimize güzel bir mevsimin uğramasını diliyoruz.

Her şeye rağmen müzik piyasasında durum ilk altı ay içinde de çok hareketliydi. Sahneler olmasa bile müzisyenler stüdyolarında ya da evlerinde bizi kendilerinden uzak tutmadı, albümler eskisi kadar sık olmasa da single ya da EP çalışmalar sürekli bizimleydi. Şöyle bir anımsayalım istiyorum ülkemizde olan biten müziğin bu yıl içindeki ilk altı ay sürecini..

Rap’in Yıldızları Teker Teker Geliyor

Sagopa Kajmer, geçen yaz Go-khan ile birlikte yayınladığı “Yunus” adlı mini albümünün etkisi hala üzerimizdeyken sevenlerini çok bekletmemesi ve iki single şarkı ile bu sene kendilerine seslenmesi tarzın sevenlerini memnun etti. “Onca Şeyin Ardından” ve “Saldırground” isimli iki çalışması şu ana kadar bize ulaştı ama kuşkusuz ki yılın devamında da kapımızı çalacak. Yine geçen sene Murda ile birlikte yayınladığı “Made in Turkey” albümünü ve “Allahından Bul” solosunu dinlemekten çok keyif aldığım Ezhel cephesinde de hareketlilik devam etti. Bu yıl yayınladığı şarkılar “Not a Day”, “Sakatat” ve “4 Kanaken” olurken Haftbefehl’ın albümünde de bir şarkı yorumladı, 3 lif ile de feat. yaptı. Ama bence bu yılın hit şarkısını henüz sunmadı. Yine bu tarzın sevenlerini mutlu eden şarkılar içinde Kezzo (Hep Aynı Sonlar II), Şanışer (Kuytu Köşelerde), Tepki (Şehir Efsanesi, Menekşe), Ozbi (Sana Sormam, Parasetamol), Gramafonia (Global Bando) dikkatleri çekenler arasındaydı.

 

Dünün Starlarının Günümüz ile Buluşması

Pop dünyasına isimleri altın harflerle kazındı onların.

İki albümden ve kendi şarkılarından oluşan “Altın Şarkılar” serisinde düetleri ile çok konuşulan ve yıllar sonra bile ilk günkü enerjisi ile müzik dünyasında ismini hep koruyan Erol Evgin yayınladığı “Sevdiklerim” isimli albümünde hayatına dokunan şarkılara ses getirdi bu kez. Sezen Aksu, Nükhet Duru, Esmeray ve hatta Sıla, Emre Aydın & Model sesinden dinlediğimiz şarkıların yanında oğlu Murat Evgin’den de bir şarkı seslendirdi ve albümün tamamı akustik olarak kaydedildi. Hem dünün hem de bugünün şarkılarının özel bir sesle buluşması elbette hepimizi çok mutlu etti.

Küçük yaşlarımdan beri dinleyicisi olduğum bir başka değerli isim de sevgili Işıl Yücesoy’du ki yıllar sonra müziğe bir döndü pir döndü. Bir Youtube projesi olarak hayata geçirdiği Sezen Aksu şarkılarından oluşan şarkılar yolculuğu dinleyicilerinden gelen istekle “Sezen Aksu Sokağı” isimli bir albümde toplandı. Kaybolan Yıllar’dan Tükeneceğiz’e, Şarkı Söylemek Lazım’dan “Dört Günlük Bir Şey’e, belki de defalarca dinlediğimiz hatta başka başka isimlerin de yorumladığı bu şarkıları o güçlü sesi ile dinlemek kalbimize çok iyi geldi.

Zaman hızlı geçiyordu ki unutamadığımız seslerden biri de sevgili Yeliz’di. Dile kolay müzik dünyasındaki 45’nci yılı doldurdu kendisi. Bu Ne Dünya Kardeşim, Yalan, Hoş Geldin Bahar, Hayalimdeki Adam, Sel Suyu ve niceleri. Yeliz de bu özel yılında dinleyicilerine bir sürpriz yaptı ve “onun şarkılarını okumak benim için onur” dediği bir Ahmet Kaya şarkısı olan “Beni Vur”u yorumlayarak dinleyicilerine bir sürpriz yaptı.

Müzik dünyasının usta isimleri Fatih Erkoç, Emre Aydın, Cem Adrian, Pamela, Halil Sezai, Umut Kuzey, İskender Paydaş ve Orkestrası, Oğuzhan Uğur, Gülçin Ergül, Can Gox ve Rubato, müzik kariyerinde 35 yılı geride bırakan Çelik’in şarkılarını kendi yorumlarıyla “Devir Değişti” albümü için seslendirdi. Çelik tüm bu yorumlanan şarkıları ile bir döneme damgasını vurmuştu ve bu yeni dokunuşlar bir arada çok anlam ifade ediyordu o yılları yeniden ama günümüz heyecanıyla yaşamak isteyenler adına.

Bir başka uzun soluklu yolculuk ve kolektif çalışma da Haluk Levent’ten geldi. “Vasiyet” ismini verdiği albümü müzisyenin müzikteki 28’nci yılına ama en çok annesine adandı. Annesinin sevdiği 15 türküye yorum getirilen albüme sesleri ile Hayko Cepkin, Cem Adrian, Ceylan Ertem, Melek Mosso, Oğuz Aksaç gibi isimler de dahil oldu.

Bu arada dünün starlarından bahsetmişken müzik tarihçisi, besteci Muammer Sun, yine bir başka usta besteci ve yorumcu Timur Selçuk, güçlü yorumcu Serpil Barlas, başarılı enstrümanistler İsmail Soyberk, Levent Altındağ, Asım Ekren, Selçuk Tekay, TSM sanatçısı Zeki Çetin ve ünlü yapımcı Hasan Saltık (Kalan Müzik) bu yıl içinde aramızdan ayrılan isimlerdi. Kendilerini sevgi ile anmadan geçmek istemedim.

 

Günün Starlarının Yarına Bırakacakları

Popüler müzik dünyasında yılın ilk aylarında önce Gülben Ergen’den bir hamle geldi. Geçen yılın sonlarına doğru yayınladığı “Seni Kırmışlar” yılın ilk günlerinde dinleyicisini yakalamayı başardı ve kendisinin 11. stüdyo albümü olarak diskografisinde yerini aldı. Ergen, hem albüm hem de arada yayınladığı single şarkılar ile günden güne çıtayı aştı ve yeni albümünde daha rahat, daha içten şarkılarla buluşturdu bizi. Deniz Seki, Yıldız Tilbe, Cansu Kurtçu, Ayla Çelik, Şebnem Sungur, Derya Uluğ, İntizar gibi kadın müzisyen dostlarının şarkılarından bir seçki sundu bize ve albüm belki fırtınalar kopartmadı ama dinleyicisini o bildik, sevdiğimiz çizgisinden de uzaklaştırmadı.

“Kalbim Tatilde” ile geçen yaza damga vuran Ziynet Sali yeni albümünü üç yıldır bekletiyordu, pandemi de araya girince bu şarkı ile en azından sevenlerine bir sürpriz yapmıştı ve iyi de olmuştu. Daha önce single olarak sunduğu altı şarkıya yeni ekledikleri ile “Yaşam Çiçeği” nihayetinde nisan ayında dinleyicisine ulaştı. Albümde “Kalbim Tatilde”nin de imzası Emrah Karakuyu, Cem Adrian, Zeki Güner, Febyo Taşel gibi isimlerin şarkıları ve bir de Mustafa Ceceli ile olan düeti bulunuyor. Sali, dünden bugüne güzel şarkılara ses verdi ve birçoğu da hit olmayı başardı. Albümün başarısını önümüzdeki günlerde belki de daha iyi hissedeceğiz, çünkü çok şarkı ve çok albüm var.

Peki ya diğerleri? Sıla yılın ilk günlerinde bir Yalın düeti ile karşıladı dinleyicisini, Deniz Seki bir önceki albümünde belki de umduğunu bulamadı ama “Savaş ve Aşk” isimli single çalışması ile bir selam etti müzik dünyasına. “Yarım Kalanlara Rağmen” ile bir dönem ortalığı sarsan Zeynep Sağdaş yeni şarkısı “Dağılmış Taşlar” ile sıkı bir dönüş yaptı ve en son popüler piyasadan Derya Uluğ’un “Kanunlar Gibi” çıkışına denk geldik geçen ay içinde. Yani pop müzik adına çok büyük kıyametlerin koptuğu bir yılın ilk yarısı değildi, belki de devamına saklıyorlardır şarkılarını.

 

Alternatif Müzik Sevenler Bir Adım Öne

Onların şarkıları ne pop, ne rock, ne de başka bir şey, daha çok yüreklerinin götürdükleri yerdeler ya da piyasanın sürükledikleri işlerin içindeler. Örneğin içlerinde en boş durmayanı Ceylan Ertem. Geçen sene yayınladığı türkü albümünün ardından iki şarkılık bir EP yayınlayan müzisyen seneye bir Ahmet Kaya coverı ile başladı ve “Dardayım” ile kapımızı çaldı, çok geçmedi Cem Adrian bestesi “Çaresiz” ile bir kere daha geldi ve en son Haluk Levent ile “Gönül Çalamazsın” isimli türküyü birlikte yorumladı. Bu süre içerisinde müzisyen Çağrı Sertel ile “Devran” ve “Sis” isimli iki şarkıda buluşmaları oldu. Kendisi ile aynı yıllarda ismini duyurmaya başlayan Jehan Barbur’da önce “Suç” ve daha sonra geçtiğimiz ay “Olanlar Oldu” isimli iki şarkı ile bizimleydi.

Ama bu yılın en üreteni kuşkusuz Kalben’di ki biri türkü biri Teoman ile olan düet bestesi lle karşıladı yeni yılı ve hemen ardından sevilen dokuz şarkısını “Eski Yeniler” adı altında yan yana getirdi ve tamamını canlı olarak kaydettiği bu albümünü hayatları değersizleştirildiği için hayatlarından vazgeçen 100’ü aşkın müzisyen meslektaşına adadı. En son da “büyük sofraları, uzun muhabbetleri, dostlarla söylenen şarkıları arzuluyoruz” diyenler buyursun dediği “Şanssız Mücadeleci” isimli şarkısıyla selamladı bizi. Biz her seferinde o çağırdığında koşa koşa gittik ve samimiyetini çok sevdik.

Tutuşmuş Beraber, Deli Kan, Geri Ver gibi parçalarıyla tanıdığımız Melike Şahin, uzun zamandır merakla beklenen ilk solo albümü “Merhem”i yayınladı. Son dönemin güçlü yorumcularından biri kabul edilen Melike Şahin, prodüktörlüğünü ve sanat yönetmenliğini üstlendiği 10 şarkılık albümünde; Mabel Matiz, Sabi Saltiel, Uri Brauner Kinrot, Can Güngör, Emre Malikler, Elif Dikeç ve Dijf Sanders gibi başarılı müzisyenlerle çalıştı. İçinde hem 70’lerden, hem özlediğimiz 90’lar ruhundan izler taşıyan albümün tüm şarkılarının sözlerinde Melike Şahin’in imzası var. Arabesk, pop, rock & roll ve elektronik müzik öğelerinin titizlikle harmanlandığı bu albümünde nostalji ile moderni aynı anda kucaklaması dikkatleri çekti.

 

Ve Bu Seslere Dikkat

Çünkü adlarını ilk kez duyuyor olabilirsiniz aksine belki de onların uzun zamandır dinleyicisisiniz ama bir şekilde bu sene onlar için bu sene çok önemli, belki de yılın en güzel albümlerine, şarkılarına onlar imza attı.

Layla Puliçe “hem ruhen hem de fiziken seyyah olmuşlara bir yol arkadaşı” dediği “Oldum Bir Seyyah” isimli albümünde her şarkıda başka bir yerlere sürükledi dinleyicisini. Adile Yadırgı, sessizliğini bir Neşet Ertaş türküsü “Sen Olmayınca” ile bozarken Londra’da yaşayan Olcay Bayır farklı ülkelerden farklı müzisyenlerle dört şarkılık bir EP yayınladı. Her biri bu toprağın özü, sözü bir sesleri ve renkleri.

Balaban ustası Azeri müzisyen Alafsar Rahimov, pek çok kez senfoni orkestralarında solist olarak yer aldı ve dünyanın birçok ülkesinde konserler gerçekleştirdi ve artık ülkemizde yaşıyor. İlk albümü “Panik” ile enstümantal bir yolculuğa sürüklüyor bizi ve hiç bitsin istemiyorsunuz yol. Bir başka Azeri müzisyen olan ve Almanya’da müzik yolculuğuna devam eden Seyran’ı ve yine ülkemizde yaşayan Azeri müzisyenler Sabina Urfan ile Nazlı Rzayeva’yı da bu paragrafın içine dahil edelim; güzel sesler ve bu yılın güzel karşılaşmaları kendileri de.

Şenay Lambaoğlu, Öykü Aras, Ceyda Özbaşarel, Banu Kanıbelli, Su Soley, Ece Dorsay, Evren Mevlanaoğlu, Gökhan Türkmen, Tuna Kiremitçi, Buğrahan Özçayır, Levent Özer, Dengi Dengine, GOSS, Pusula, Minas Ceylin, Taha Özer, İzel Susam, Yasemin Mara gibi iyi albümlerin / şarkıların müzisyenlerini de ekleyelim ki atlamış olmayalım. Her biri popüler bir iş yapmak yerine zamanla daha da güzelleşecek çalışmaların imzaları ki bu liste uzar gider.

Özetle yılın ilk yarısında beni neler heyecanlandırdı sunmaya çalıştım, şimdi bakalım ikinci yarısında bizi neler bekleyecek ve sonunda toplamda kimler bu yıl üzerinde tamamen bir iz bırakmış olacak, devamı biraz daha sonra. Mutlu ve güzel şarkılar biriktireceğimiz bir yaz olsun hepimize.

 

 

 

Bir yaz daha geldi ve yılın ilk yarısını karşıladık. Nasıl geçti ne kadar anladık ya da ne kadar anlamadık? Bir açıldık, bir kapandık, bir iyi bir kötü hissettik kendimizi. Gündemin yoğun havası hepimizi hayata karşı daha mı küstürdü ya da daha mı barıştırdı bilemeyiz. Ama bir şekilde buradayız, hayat devam ediyor ve kalbimize güzel bir mevsimin uğramasını diliyoruz. Her şeye rağmen müzik piyasasında durum ilk altı ay içinde de çok hareketliydi. Sahneler olmasa bile müzisyenler stüdyolarında ya da evlerinde bizi kendilerinden uzak tutmadı, albümler eskisi kadar sık olmasa da single ya da EP çalışmalar sürekli bizimleydi. Şöyle bir anımsayalım istiyorum…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*