EDİTÖRDEN
Anasayfa / DOSYALAR / Yılın İlk Yarısının Alternatif Notları

Yılın İlk Yarısının Alternatif Notları

Adile Yadırgı

01

Bir yılı yarıladık. 2014’ün ilk altı ay içerisine yine birbirinden güzel albümleri dinleme şansını bulduk.

Öncelikle bu süre içinde yine kadın vokallerin öne çıkışına tanıklık ettik. Yılın ilk günlerinde yayınladığı “Hemhal” isimli albümü ile Adile Yadırgı uzun süren sessizliği bozmuştu ve beklediğimizin bile ötesinde bir albümle karşılaştık kendisi ile. Cenk Erdoğan’ın müzik yönetmenliğini yaptığı albümde Göksel Baktagir, Cengiz Onural, Cem Yıldız, Sinan Cem Eroğlu gibi müzisyenlerle çalıştı Yadırgı ve çeşitli yörelerden türkülerin yanına özgün besteleri de dahil etti bu çalışmasına.

Yine bir yılın son günlerinde yayınlandığı için Aynur’un yeni albümü “Hevra – Beraber”i de bu süreç içinde değerlendirmemiz lazım. Kürtçe müziğin ülkemizdeki en büyük seslerinden olan Aynur bu albümünde Buika, Yasmin Levy ve Mariza gibi usta sanatçıların prodüktörlüğünü de yapan besteci ve gitarist Javier Limón ile çalıştı. Önceki albümlerin aksine bu albümde geleneksel enstrümanlar yerine ağırlıklı olarak flamenco ezgiler sunan gitar soundu ile kaydedildi albüm ve konserleri büyük ilgi gördü.

Kürtçe müziğin bir başka vazgeçilmez ismi Nilüfer Akbal ki Engin Aslan, Kemal Sahir Gürel, Onur Özçelik gibi müzisyenlerle hazırladığı albümü “Klasiqen Kurdî” ile dinleyicisini mutlu etmeyi başardı bu sene içinde. İki nehir arası ülke dedikleri yukarı Mezopotamya dolaylarında konuşulan kadim dil ve diyaleklerde ortaya çıkan klasik eserler dinlediğimiz bu albümü için yeni bir uğrak denildi ama her şeye rağmen önceki albümlerdeki lezzet elbette mevcuttu.

01 Bir yılı yarıladık. 2014’ün ilk altı ay içerisine yine birbirinden güzel albümleri dinleme şansını bulduk. Öncelikle bu süre içinde yine kadın vokallerin öne çıkışına tanıklık ettik. Yılın ilk günlerinde yayınladığı “Hemhal” isimli albümü ile Adile Yadırgı uzun süren sessizliği bozmuştu ve beklediğimizin bile ötesinde bir albümle karşılaştık kendisi ile. Cenk Erdoğan’ın müzik yönetmenliğini yaptığı albümde Göksel Baktagir, Cengiz Onural, Cem Yıldız, Sinan Cem Eroğlu gibi müzisyenlerle çalıştı Yadırgı ve çeşitli yörelerden türkülerin yanına özgün besteleri de dahil etti bu çalışmasına. Yine bir yılın son günlerinde yayınlandığı için Aynur’un yeni albümü “Hevra - Beraber”i de bu…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.25 ( 15 oy)

Bir yorum

  1. EVREN ÇELİK feat GENCO ARI “İKİ KEKLİK” şiddetle tavsiye !!!!!!!!!!!!!! Aranjeye yoruma vuruldum !!!!!!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*