EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Yinon Muallem – Norwegian Oud

Yinon Muallem – Norwegian Oud

Müzisyen, besteci ve yazar Yinon Muallem’in on şarkıdan oluşan ‘Norwegian Oud’ albümü dijital platformlarda yerini aldı.

Tüm dünyayı derinden etkileyen pandemi döneminin ürünü olan Muallem’in onbirinci albümü, bu dönemde öncelikle müziğe yönelmesinde büyük bir etkisi olan babasını ve ardı sıra pek çok yakınını yitiren sanatçının kaygılar ve karmaşık duygularla harmanlanmış “içsel yolculuğunun” da bir yansıması aynı zamanda.

Özellikle de sahne sanatlarının büyük ölçüde sekteye uğradığı bilinmezliklerle dolu bu zorlu dönemde beste yapmaya başlayan Muallem’in farklı coğrafyalardan müzisyenlerle yaptığı “uzaktan” işbirliği sonucunda oluşan albümün önce ilk parçası “Heal” ortaya çıktı. Bu ilk parçanın “sağaltıcı” gücüyle pandemi döneminin beraberinde getirdiği engelleri yaratıcılığa dönüştürmeyi başaran sanatçı, yaşamın ve yaradılışın anlamını yeniden sorguladığı bu kişisel dönüşüm sürecinde sekiz yeni besteye daha imzasını attı.

Türkiye, Almanya, Danimarka, Avustralya, İsrail gibi farklı ülkelerden 17 usta müzisyenin kendi ülkelerinde yaptıkları kayıtları buluşturdukları ve her birinin kendine özgü yaratıcı biçemiyle katkıda bulunduğu albüm, etno-caz türünde enstrümantal, Türkçe ve İbranice on şarkıdan oluşuyor: ‘Norwegian Oud’ (ünlü Beatles grubunun ‘Norwegian Wood’ parçasına bir gönderme), ‘Heal’,’ Sms to India’, ‘ Sketches’, ‘Wish for Peace’,’’ Lo Amarti’, ‘Hicaz Saz Semai’, ‘Give Me Some Light’, ‘Babam’ ve’ Shecharchoret’ (vokal: ChanCé).

Bu sıradışı proje için Muallem, “Kanımca, bu albümü farklı kılan en önemli özelliği, bugüne dek yaptıklarım arasında açık ara en alçakgönüllü koşullarda yapılmış olması ve gerçekte dünya müziği tanımını en çok hak eden çalışma olması,” diyor.

Muallem, albümün müzik direktörlüğü, düzenlemeler, besteler dışında ud, yurmalı çalgılar ve vokal ile yer aldı, kendisine eşlik eden usta müzisyenlere gelince: Eyal Lovett (piano), Stefan Engelmann (kbas), Meni Welt (bas), İlker Çankara (bas), Yankale Segal (ebas), Aidan Lowe (davul), Natalia Mann (arp), Yannis Raba (ud), Ido Segal (Hint Gitar-keman), Uraz Kıvaner (piyano), Rali Margalit (çello), Murat Süngü (çello), Ofer Peled (bansuri,ney), Erdi Arslan (duduk), Bangalore Amrit (kanjira), Ariel Qasis (kanun), Harel Shachal (klarnet), Ziv Yehezkel (gazel), İsmail Altunbaş (darbuka) ve Berrak Yedek (dans -Heal şarkısı klibinde)

 

Hakkında:

2002’den itibaren Türk eşi ve iki çocuğu ile beraber İstanbul’da yaşayan uluslararası müzisyen Muallem, bugüne kadar Rast Ensemble, TaKi Dum gibi farklı gruplar kurdu, ayrıca hem Türkiye’de hem de dünyada önemli birçok festivalde, farklı mekanlarda başarılı konserlere imza atmakta. Muallem’in yayınlanmış onbir albümü, perküsyon eğitimi üzerine bir albümü ve kendi biyografisinden yola çıkarak yazdığı yurt dışında yayınlanmış bir kitabı (‘İstanbul – Tel Aviv’) ve bir roman (‘Deep Inside a Broken Violin’) olmak üzere toplam iki kitabı bulunmaktadır. Kitapta yer verdiği anılarının esin kaynağı olduğu besteleri şu adresten dinlenebilir: www.yinonmusic.com/istanbul-telaviv

Aralarında Kudsi Erguner, Erkan Oğur, Göksel Baktagir, Derya Türkan, Tüluğ Tırpan, Elif Çağlar, Ömer Faruk Tekbilek, Ross Daly, Areti Ketime, Mor Karmasi gibi farklı türlerde başarılı müzisyenler ile birlikte çalışmıştır.

Yinon Muallem’in ‘Back Home’ adlı onuncu albümü Acum-İsrail müzik meslek birliği tarafından yılın en iyi albüm yapımı seçildi. www.yinonmusic.com

 

 

 

Müzisyen, besteci ve yazar Yinon Muallem'in on şarkıdan oluşan ‘Norwegian Oud’ albümü dijital platformlarda yerini aldı. Tüm dünyayı derinden etkileyen pandemi döneminin ürünü olan Muallem'in onbirinci albümü, bu dönemde öncelikle müziğe yönelmesinde büyük bir etkisi olan babasını ve ardı sıra pek çok yakınını yitiren sanatçının kaygılar ve karmaşık duygularla harmanlanmış "içsel yolculuğunun" da bir yansıması aynı zamanda. Özellikle de sahne sanatlarının büyük ölçüde sekteye uğradığı bilinmezliklerle dolu bu zorlu dönemde beste yapmaya başlayan Muallem'in farklı coğrafyalardan müzisyenlerle yaptığı "uzaktan" işbirliği sonucunda oluşan albümün önce ilk parçası "Heal" ortaya çıktı. Bu ilk parçanın "sağaltıcı" gücüyle pandemi döneminin beraberinde getirdiği engelleri yaratıcılığa…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.8 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*