EDİTÖRDEN
Anasayfa / Genel / Zion Lacroix & Elif Sansoy – Entre Les Trous

Zion Lacroix & Elif Sansoy – Entre Les Trous

Zion Lacroix’nın VR sanatçısı Elif Sansoy ile ortaya koyduğu son deneysel teklisi “Entre Les Trous” çıktı.

Müziği ve sözleri Zion Lacroix adıyla tanınan yapımcı yönetmen Doğa Vurgun’a ait olan parçada, eğitimini Sorbonne’da tamamlayan Dijital ve Yapay Zeka üzerine çalışan Türk sanatçı Elif Sansoy’un sözel anlatımına yer veriliyor.

Parçayı bir şarkıdan ziyade “görsel-işitsel yolculuk” olarak tanımlayan Lacroix, İsviçreli ressam Dominique Appia’nın “Entre Les Trous de la Mémoire” adlı tablosundan esinlendiğini ve günlük hayatın monotonluğundan kaçmak için kurduğu hayaller arasındaki boşluklardan beslendiğini söylüyor. “Elif’in sesindeki sakinlik, kişiyi çıkacağı yolculuğa hazırlıyor.” diye ekleyen müzisyen, parçanın artan kademeli yapısının aniden bitişini ise yolculuktaki “Ne ara geldik?” hissiyatını muhafaza etmek için yaptığını dile getiriyor.

Lacroix, üzerinde çalıştığı bir uzun metraj senaryosu olduğunu ve kullacağı müzikleri kendi yapmak istediğinden bahsediyor.

 

Zion Lacroix Kimdir?

1992 senesinde İstanbul’da doğan ve İtalya’da tamamladığı yüksek lisans eğitiminin ardından üretimlerine ve akademisyenliğe Milano’da devam etmeye karar veren Türk yönetmen ve hikaye yazarı Zion Lacroix (gerçek adıyla Doğa Vurgun), yer altı kültürüyle tanışmasının ardından absürdizm, septisizm, voyörizm, pornografi ve travmaların birbirleriyle olan kesişimlerini fark edip onlardan esinlenerek hikayeler anlatmaya başladı. Okul öncesi döneminde Dominique Appia’nın “Entre les Trous de la Mémoire” tablosu ile karşılaşan ve tablonun ima ettiklerinin etkisinden senelerce uzaklaşamayan Zion, kendisi de dahil olmak üzere insanların, nelerden, nasıl kaçtıklarını izlemek ve bunları kendi gerçekliğinde yeniden canlandırmak için filmler yapmaya başladı. 2000’lerin pop estetiğini çarpıtarak kurguladığı projelerinde, yaşadığı toplumun dışarıya sızdırdığı tepkisizliği, öz kaçışı, inkarı, ötekileştirmeyi ve dışlanmayı işliyor.

Sanatçı 2019’da “The Invisible Curtains or a Gray Friday” (Les Rideaux Invisibles ou un Vendredi Gris) isimli ilk kısa filmini (super-short) yayınladı. 2019-2020 seneleri içerisinde Milano (2020), Atina (2020) ve İstanbul (2019) Fashion Film Festival’de resmi seçkiye giren moda filmi “Discord”un ardından, 2021’de Berlin, Bükreş ve Kiev Fashion Film Festival’de resmi seçkiye giren son moda kısa filmi olan “Prelude”un lansmanını New York Times Meydanı’nda gerçekleştirdi. Güncel olarak, 2020 senesinin son çeyreğinde hazırlıklarına başladığı ve çekimlerini tamamladığı yeni kısa filmi “Altılılar” (The Sixfold)’un dünya prömiyerine hazırlanıyor.

 

Zion Lacroix’nın VR sanatçısı Elif Sansoy ile ortaya koyduğu son deneysel teklisi “Entre Les Trous” çıktı. Müziği ve sözleri Zion Lacroix adıyla tanınan yapımcı yönetmen Doğa Vurgun’a ait olan parçada, eğitimini Sorbonne’da tamamlayan Dijital ve Yapay Zeka üzerine çalışan Türk sanatçı Elif Sansoy’un sözel anlatımına yer veriliyor. Parçayı bir şarkıdan ziyade “görsel-işitsel yolculuk” olarak tanımlayan Lacroix, İsviçreli ressam Dominique Appia’nın “Entre Les Trous de la Mémoire” adlı tablosundan esinlendiğini ve günlük hayatın monotonluğundan kaçmak için kurduğu hayaller arasındaki boşluklardan beslendiğini söylüyor. “Elif’in sesindeki sakinlik, kişiyi çıkacağı yolculuğa hazırlıyor.” diye ekleyen müzisyen, parçanın artan kademeli yapısının aniden bitişini ise yolculuktaki “Ne…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 3.6 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*