EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Alafsar Rahimov – Panik

Alafsar Rahimov – Panik

Balaban ustası Alafsar Rahimov Kalan müzik etiketiyle Panik albümünü dinleriyle buluşturdu. Pek çok kez Senfoni Orkestralarında solist olarak yeralan Rahimov, ilk albümüyle müziğe yeni bir soluk getiriyor.

Balaban ve zurna ustası Rahimov’dan yepyeni bir albüm: PANİK. On yaşında eline aldığı balabanla tanışan ve sonrasında dünyaya açılan Alafsar Rahimov ilk solo albümünü Kalan müzik etiketiyle dinleyicileriyle buluşturdu.
Aranjörlüğünü Etibar Asadli’nin, kreatif direktörlüğünü Hilal Beyazıt’ın yaptığı albümde, balaban, zurna ve vokal Alafsar Rahimov’a ait…

Dünyaca ünlü Alim Kasımov ve Elnur Hüseynov’un da konuk sanatçı olarak yer alan albüm caz’ın farklı tınılarını dinleyicileriyle buluşturuyor.

Azerbaycan’ın en önemli zurna ustası olarak da bilinen Elefser  Şekili’nin torunu olan Rahimov, aralarında Amerika, Almanya, Çin, Sırbistan, İsviçre, Singapur, Fas, Norveç, Fransa, Hollanda, Polonya, Tayvan, İtalya, Kazakistan, Tunus, Malezya, Gürcistan ve Kore’nin de bulunduğu birçok ülkede konser ve festivallere katıldı.

Dünyaya adını balaban ve zurna ile duyuran sanatçı, ilk caz albümüyle ve albümde yer alan kendi besteleriyle müziğe yeni bir soluk getiriyor. Balaban ile başlayan yolculuğuna zurnayı da katarak cazın farklı türlerini keşfeden ve müziğin birleştirici gücüne inanarak farklı nefeslerde dinlenen sanatçı, Panik albümüyle kültürel bir köprü kuruyor halklar arasında. Azeri eserlerin yer aldığı albümde, Bahçalarda Mor meni, Feridem, Uzun Dere, Ay Dilber, Getme Getme, gibi bilinen anonim türkülerde yer alıyor…

Rahimov, cazın farklı türlerini düşünerek, balaban ve zurnanın farklılıklarını dinleyenlerine hissettirmek için etnik ve caz müzik arasında bir köprü oluşturuyor. Bu köprü ile farklı dillerden, dinden, ırktan gelen insanlara müzikle bir arada yaşamanın mümkün olduğu duygusunu aktarıyor.

 

Hakkında

Azerbaycan’nın Şeki şehrinde doğan Alafsar Rahimov, 10 yaşında eline aldığı balabanla tanışmış. Aynı zamanda Azerbaycan’ın en önemli zurna ustası olarak da bilinen ƏlƏfsƏr Şekili’nin torunu olan Rahimov, Eyyub Memmedov’dan aldığı derslerin ardından Azerbaycan Devlet Konservatuarı nezdinde müzik kolejine 2005 yılında giriş yaptı.

Aralarında Amerika, Almanya, Çin, Sırbistan, İsviçre, Singapur, Fas Norveç, Fransa, Hollanda, Polonya, Tayvan, İtalya, Kazakistan, Tunus, Malezya, Gürcistan ve Kore’nin de bulunduğu birçok ülkede konser ve festivallere katılan Rahimov 2011 yılında çalıştığı grupla Montreux Jazz festivalinde sahne aldı.

2013 yılında Malezya’da düzenlenen Royal World Drums Festival’de ki performansı sebebiyle sertifika ve diplomaya layık görülen Rahimov,  2007-2015 yılları arasında Azerbaycan’ın Devlet Sanatçısı ritm ustası Natig Shirinov’un grubunda yer aldı.

Kendisinin bestelediği eserlerden biri 2012’de Azerbaycan’da gerçekleşen Eurovision açılış seremonisinde seslendirildi.

Sanatçının “İncilar”(İnciler) ismini verdiği bestesi 2017’de Bakü’de gerçekleşen İslam Dayanışma Oyunları açılış seremonisinde Londra Filarmoni Orkestrası tarafından seslendirildi. 2018 yılında Mugam yarışmasından ödülle ayrılan Alafsar Rahimov, pek çok kez Senfoni Orkestralarında solist olarak yer aldı. 2011 yılında kurduğu Amarok grubu ile müzik çalışmalarını folk, etnik, jazz, rock gibi türleri kullanarak kendi yaklaşımını sergiledi.

2019 yılından beri müzik hayatına İstanbul’da devam eden Rahimov, 2019 yılında 5.Uluslararası Zurnazen Festivalinde sahne alarak ülkesini başarı ile temsil etti. Balaban enstrümanına yeni bir soluk katan ve yenilikçi yorumu ile büyük ilgi çeken Alafsar Rahimov, yaptığı besteler ile müziğe farklı bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor.

 

Her büyük aşkın bir hikayesi vardır. Aynı zamanda her aşk emek verilerek büyütülür ve güzel bir hikâyeye dönüştürülür, diyen Rahimov; balaban ile arasındaki aşkın on yaşında başladığını, zaman ve emek vererek balaban ve müziğin hayatının en büyük tutkusuna dönüştüğünü ifade ediyor. Balaban ile başlayan bu yolculuğun bir dostluğa tabiri caizse bedeniyle bütünleşen bir organa dönüştüğünü ifade eden sanatçı; müziğin toplumlar üzerinde daima birleştirici bir etkisi olduğunu, sanatçının yaşadığı çevre ve dünyaya duyarsız kalmaması gerektiğini, dolayısıyla bu duygularını müziğine yansıttığını ve bu albümün dünyaya haykıracağı mesajla farklı dillerden, dinden, ırktan gelen insanların bir arada müzik yaparak birbirlerine hiç yabancı olmadıklarını göreceklerini söyleyerek, bizleri bu güzel eserlerle baş başa bırakıyor.

 

 

Balaban ustası Alafsar Rahimov Kalan müzik etiketiyle Panik albümünü dinleriyle buluşturdu. Pek çok kez Senfoni Orkestralarında solist olarak yeralan Rahimov, ilk albümüyle müziğe yeni bir soluk getiriyor. Balaban ve zurna ustası Rahimov’dan yepyeni bir albüm: PANİK. On yaşında eline aldığı balabanla tanışan ve sonrasında dünyaya açılan Alafsar Rahimov ilk solo albümünü Kalan müzik etiketiyle dinleyicileriyle buluşturdu. Aranjörlüğünü Etibar Asadli’nin, kreatif direktörlüğünü Hilal Beyazıt’ın yaptığı albümde, balaban, zurna ve vokal Alafsar Rahimov’a ait… Dünyaca ünlü Alim Kasımov ve Elnur Hüseynov’un da konuk sanatçı olarak yer alan albüm caz’ın farklı tınılarını dinleyicileriyle buluşturuyor. Azerbaycan’ın en önemli zurna ustası olarak da bilinen Elefser …

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.65 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*