EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Alaz Pesen – Kabak Çekirdeği / Arpej Yapım

Alaz Pesen – Kabak Çekirdeği / Arpej Yapım

Alaz Pesen’in Kabak Çekirdeği, gypsy, Balkan, rembetiko ve zeybek gibi tarzların alternatif yorumlarla iç içe geçtiği, ve ağırlıklı olarak akustik gitar ve mandolinin eşlik ettiği sıcak vokaller üzerine kurulu bir albüm. Farklı yollardan gelen ezgiler, şehirli müzik enstrumanları olan klavye, bas gitar ve davul ile yer yer genişletiyor soundu. “Yabancısıyım Bu Şehrin” ile başlayan nostaljik yolculuk, mis gibi Ege kokan “Kabak Çekirdeği” ile derinleşip, Alaz Pesen’in dedesi Hasan Mutlucan’dan öğrendiği zeybek “Sobalarında Kuru da Meşe” ile devam ediyor. “Ölüyorum Sana”da Monti Czardas introsu ve Django Reinhardt ekolüne gönderme yapan gitarlarla, Vampirella’da geniş geniş gelen mandolinlerle Balkanlara uğrayıp, “Denizim Olsun”la yine güneye iniyoruz. “Aşk Neşe” albümün genel soundundan bizi az da olsa uzaklaştırarak şaşırtan, sürpriz bir şarkı. “Deep Blue Sea” ise kendi yazdığı söz ve müzikler dışında şarkı çevirisine düşkünlüğüyle de bilinen Pesen’in İngilizce olarak yayınlanan ilk şarkısı. Böyle bir albüm, bu şekilde hiç yapılmadı. İyi yolculuklar.

 

Hakkında

İlkokul yıllarında üzerinde palyaço resmini görüp babasına aldırdığı Innuendo albümü sayesinde Queen, annesinin koro çalışmalarına katılması vesilesiyle de Timur Selçuk dinlemeye başladı. Daha sonra klasik ve flamenko gitarla uğraştı, lise ve üniversite yıllarında ise ilk söz ve müziklerini yazdı. 2009 yılında bestelerinden “Kal,” Çağan Irmak’ın “Karanlıktakiler” filminde kullanıldı. Sonrasında llk profesyonel albümünü yayınladı, albümde Cenk Erdoğan, dedesi Hasan Mutlucan, Oya Küçümen, Emir Ersoy ve Serkan Çağrı gibi önemli müzisyenlerle çalışma fırsatı buldu. Sonrasında Jolly Joker, Hayal Kahvesi gibi mekanlarda ve Boğaziçi, Sabancı ve Galatasaray gibi üniversitelerin festivallerinde sahne aldı. Fransız şarkıcı Zaz’ın “Je Veux” adlı şarkısını Türkçe’ye çevirerek yorumlaması internette ilgi gördü. 2016 yılında kendi bestesi olan “Abud Efendi”yi, şef Masis Aram Gözbek düzenlemesi ve yönetiminde Boğaziçi Caz Korosu eşliğinde, solist olarak yorumladı. Pop müzikte Aranjman dönemi ve Türk-Yunan ortak şarkılar üzerine iki tez yazdı, Boğaziçi Üniversitesi 2017 yılın doktora tezi ödülünü kazandı. 2019 yılında düzenlemesini Cenk Erdoğan’ın yaptığı ilk solo teklisi “Acaba”yı Arpej Müzik etiketiyle yayınladı. Aynı yıl Türkiye’nin en önemli festivallerinden Zeytinli Rock Festivalinde sahne aldı, ardından solo tekliler yayınlamaya devam etti. Pandeminin ilk yılını online balkon konserleri ve albüm kayıtlarıyla geçirdi, Milyon yapımın düzenlediği Sosyo Fest, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği İstanbul Bir Sahne, ve İBB Kültür Sanat’ın CRR’de çekimleri yapılan etkinliklerinde sahne aldı. “Bulu’suzluk Özlemi” adlı “kabul etmeyen vazgeçmeyen” proje ve aynı adı taşıyan bestesi ile 18. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri – “Onur Ödülü”nü kazandı. “Bazen Tek Bazen Duble”nin ardından 2021 Aralık ayında, teklinin öncüsü ve müjdecisi olduğu ilk solo albümü “Kabak Çekirdeği”ni yayınlamaya hazırlanıyor.

 

 

 

 

Alaz Pesen’in Kabak Çekirdeği, gypsy, Balkan, rembetiko ve zeybek gibi tarzların alternatif yorumlarla iç içe geçtiği, ve ağırlıklı olarak akustik gitar ve mandolinin eşlik ettiği sıcak vokaller üzerine kurulu bir albüm. Farklı yollardan gelen ezgiler, şehirli müzik enstrumanları olan klavye, bas gitar ve davul ile yer yer genişletiyor soundu. “Yabancısıyım Bu Şehrin” ile başlayan nostaljik yolculuk, mis gibi Ege kokan “Kabak Çekirdeği” ile derinleşip, Alaz Pesen’in dedesi Hasan Mutlucan’dan öğrendiği zeybek “Sobalarında Kuru da Meşe” ile devam ediyor. “Ölüyorum Sana”da Monti Czardas introsu ve Django Reinhardt ekolüne gönderme yapan gitarlarla, Vampirella’da geniş geniş gelen mandolinlerle Balkanlara uğrayıp, “Denizim Olsun”la yine güneye iniyoruz. “Aşk Neşe” albümün genel…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*