EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Anadolu Rock Aid 2 Projesi

Anadolu Rock Aid 2 Projesi

2020 senesinde pandemi döneminde ağır iş kaybı yaşayan müzisyenlere yardım niteliğinde başlatılan Anadolu Rock Aid adlı proje, müzik camiasında büyük bir ilgi görmüştür.

Türkiye, Almanya, Hollanda ve Ingiltere´den birçok müzisyenin desteklediği bu proje ile bir yardımlaşma platformu oluşturmuştur.

15. Nisan 2020 tarihinde Minito-Music-Events ve Lastminito Turizm şirket sahibi Almanya´dan Taner Serfice ve Mosaik-Music-Production Germany GmbH, tarafından kurulmuştur.

 

“iyi gün, kötü gün.. Dostum nasılsın?!”

Taner Serfice, salgın öncesinde Türkiye’den birçok sanatçılarla Avrupa’ da canlı konserler vermişti. Bundan önce, Avrupa’dan bir dizi etkinlik organizatörüne sponsor olmuştu. Sonuç olarak, müzisyenlerle birçok arkadaşlık kurdu. Salgının başlangıcında bazı müzisyenlere ve teknisyenlere nasıl olduklarını, hal ve hatırlanı sordu. Duyduğu içler acısı bir tabloydu. Birçok sanatçı, teknisyen, rodi ve müzik sektöründen geçinen arkadaşlarının sadece konser yada iş başına para kazandıklarını ve birden bıçakla kesilmiş gibi gelirsiz kaldıklarının mağduriyetlerini dinledi.

 

“Müzisyenler: „Pandemiden etkilendi“ demek hafif bir tabir, birçoğu yok oldu..”

Büyük bir üzüntü ile aynı akşamında Taner Serfice 30 senelik dostu “Mosaik Production Germany” ortaklarından Hakan Timur ile biraraya geldi ve Türkiyedeki durumları dile getirdi.

İşte Burda bu fikir doğdu; Anadolu Rock Aid yardımlaşması. Çeşitli sanatçılardan oluşan bir Türkçe rock albümü. Olası gelirler, Türkiye´den katılan müzisyenlere dağıtılacak bir proje. Yardımlaşmak adına birçok müzisyen hem Avrupa´dan hemde Türkiye´den seferber oldu. Proje sahibi Taner Bey, tüm iş kontaklarınla irtibata geçer, ilk albümü hem kayıt edecek, hemde katılımcılara eşit şartlarda bir sponsor meblağsı toplayabildi.
Böylelikle ilk albüm "Anadolu Rock Aid 1 gerçekleştirilmiş oldu.

Küçük de olsa, bu gelir ile 2-3 torba alışveriş yapılabilinse, ne mutlu bize!

 

“Hiçbir şey yapamamaktan daha iyidir!”

Anadolu Rock AID 1´e destek veren müzisyenler

Türkiye´den; Bülent Güven, Deniz Tuzcuoğlu, Selim Işık, Hidayet Can Özcan, (rahmetli) Melek İrdem, Merve Kazanç, Vedat Bilir, Mesut Yılmaz, Kenan Damar, Pranga, Kasamam, Özkan Şenyurt, Ranfor, Eymen Bakım, Emre Cantürk, Ahbap. Ingiltere´den SubRize &  Gürsel Doğan, Hollanda´dan Makas Band, Almanya´dan: Mosaik (Hakan Timur & Gökhan Tatlı), RockMavi & Das Resonanzwerk (Björn Bialowons,Sebastian Drescher), esvedeyn, Matrak, Metin Arazyalı

 

2020 Anadolu Rock AID 1 ve Telif sorunları

Mosaik Music Prodüksiyon´un daha önceki çalışmalarından dolayı, Cover olarak okunmuş şarkılarının Avrupa´daki standart prosedürüne göre, plak şirketlerine bildirmiştir. Ancak Türkiye´deki bir kanundan dolayı, “eser sahibi” cover´e itiraz edebilme durumundan, ilk albümümüz kötü bir ambargo ile karşılaşmıştır. Maalesef prodüksiyon şirketi ile irtibata geçilmeden albümdeki Moğollar ve Cem Karaca “cover” eserlerinden ambargo görmüştür. Bu bizi çok üzdü ama yolumuzdan alıkoymadı. İtirazlı eserleri çıkartarak devam ettik.

 

“Yardımlaşma mücadelesine 2´inci Albüm ile devam..”

“Mart 2021” Tüm sıkıntılar ve sorunlar bizi ekip olarak yolumuzdan alıkoymadı, aksine güçlendik! 2´inci albümüz”Anadolu Rock AİD 2″de çıtamızı tanıdık ve popüler grubların desteği ile yükselttik.

 

“Bir elin nesi var? iki elin sesi var!”

Mart 2021´de çıkacak olan 2´inci albümüze ilk albümüzden birçok müzisyen grup dahil, ayriyetten popüler İsimlerv ve gruplar dahil oldu. Bunlar örneğin; Yol Arkadaşları,Emir Can İğrek, Kurtalan Ekspres, Necati ve Saykolar, Destan,
Alper Kayman, Zafer Şanlı & Tolga Şanlı, Hakan Çağlar & Canay Cengen ve yeni İsimler.

 

“25 müthiş Türkçe rock şarkılarından oluşan bütün dijital platformlarda yer alacak.”

Ayrıca desteği olan Volkan Seviğ, Ceyhan Candır, Bülent Güven &  Hardal Prodüksiyon Kartal, Müzikotek
(Barış Manço Telifi), Sinan Yastıman (Şemsi Yastıman telifi), Resonazwerk Oberhausen (Björn Bialowons & Sebastian Drescher), Mosaik ekibi ,  müzik direktörü Hakan Timur ve tüm emegi geçen herkese  teşekkürlerimizi borç biliriz.

 

Sanatçılar listesi:

1000 Liralık Adamlar – Bülent Güven
Nenni Bebek – Zafer Şanlı & Tolga Şanlı feat. Arıkan Sırakaya
Yerin Altındayım – Emir Can İğrek & Kurtalan Ekspres
Hemşerim Memleket Nire? – Barış Gülhane
Köroğlu – Yol Arkadaşları
Uzaylılar Hoşgeldiniz – Deniz Tuzcuoğlu feat. Selim Işık
Ben Iyi Değilim – Necati ve Saykolar
Cilveloy 2021 – Destan
Hey Hak! – Kasamam
Sabrım Kalmadı – Alper Kayman
Çek Balıkcı – Efe Kuzey feat. Mosaik
Sarı Gelin – Hakan Cağlar (Timsah) & Canay Cengen
Ne Eksik Ne Fazla – Mesut Yılmaz
Hey 15´li – RockMavi
Züleyha – Gökhan Tatlı feat. Mosaik
Bu Dünyanın Yüreği Yok! – Selim Işık feat. Irem Sen
Çek Git – Hakan Timur feat. Mosaik
Uzaklarda – Rising Tides
Son Kez – Kenan Damar
Toprağın Dibi – Kalf
Seni Hatırlamam – Eymen Bakım
Rahat Sevgi – Uzayda Sörf
Dostum Dostum – Birkan Aydoğdu
Çark – Ranfor
Kalmasın Umutlar – Bülent Güven feat. Vedat Bilir

 

 

 

 

2020 senesinde pandemi döneminde ağır iş kaybı yaşayan müzisyenlere yardım niteliğinde başlatılan Anadolu Rock Aid adlı proje, müzik camiasında büyük bir ilgi görmüştür. Türkiye, Almanya, Hollanda ve Ingiltere´den birçok müzisyenin desteklediği bu proje ile bir yardımlaşma platformu oluşturmuştur. 15. Nisan 2020 tarihinde Minito-Music-Events ve Lastminito Turizm şirket sahibi Almanya´dan Taner Serfice ve Mosaik-Music-Production Germany GmbH, tarafından kurulmuştur.   “iyi gün, kötü gün.. Dostum nasılsın?!” Taner Serfice, salgın öncesinde Türkiye'den birçok sanatçılarla Avrupa' da canlı konserler vermişti. Bundan önce, Avrupa'dan bir dizi etkinlik organizatörüne sponsor olmuştu. Sonuç olarak, müzisyenlerle birçok arkadaşlık kurdu. Salgının başlangıcında bazı müzisyenlere ve teknisyenlere nasıl olduklarını, hal ve hatırlanı sordu. Duyduğu içler…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 3.73 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*