EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Banu Kanıbelli – Dağlarca / Ada Müzik

Banu Kanıbelli – Dağlarca / Ada Müzik

Şiirlerinden Şarkılarla; Dağlarca

Banu Kanıbelli, büyük ozanımız Fazıl Hüsnü Dağlarca ile hayattayken tanışıp, kendisinin de teşviğiyle şiirlerinden yaptığı besteleri, 9 şarkılık bir “Dağlarca” albümü olarak dinleyenlerle buluşturuyor.

Albümde Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın ilk dönem yapıtları “Havaya Çizilen Dünya” ve “Çocuk ve Allah”ın yanı sıra son dönem çalışmalarından şiirler bulunuyor. Kanıbelli, “Dağlarca” albüm projesi ile ilgili şunları söylüyor: “İlk dönemlerde Dağlarca’nın şiiriyle yaptığım deneysel bir çalışmaydı. 2008’de aramızdan ayrılmasının ardından, onun eserleriyle yaşamasına, müzikte üzerime düşen olarak bakıyorum. Bu nedenle şiirleri üzerine yeniden çalışıp müzikal bir bütün oluşturma gayretim devam etmiş ve bu proje ortaya çıkmıştır. Amacım Dağlarca’nın eşsiz mirasını bir anlamda müzikle yorumlamak ve şiirleriyle buluşmuş müzikal bir çalışmanın kültür sanat yaşamımızın parçası olmasıdır. Müziğin ev sahipliğinde daha fazla okurun Dağlarca’yla tanışacak ya da yeniden karşılaşacak olması beni ayrıca mutlu ediyor.”

Albümün müzik prodüktörlüğünü Banu Kanıbelli, son dönem çalışmalarını birlikte yaptığı Cansun Küçüktürk ile paylaşıyor. Albümdeki şarkılar alternatif, folk, singer-songwriter janralarından izler taşıyor. Efe Demiral’ın düzenlemesini üstlendiği “Havaya Çizilen Dünya” dışındaki tüm düzenlemeler yine Cansun Küçüktürk’e ait. Şarkılara, telli, nefesli, yaylı, vurmalı çalgılar yelpazesi içinden birbirinden farklı tınılarda enstrüman eşlik ediyor. Anıl Eraslan’ın etkileyici viyolonsel yorumunun, Cansun Küçüktürk’ün özgün gitar sounduyla harmanlandığı “Seni Yudumlamak” albümün açılış parçası. “İsterseniz” isimli parçada, Kanıbelli’ye vokaliyle eşlik eden Şenceylik de albümün sürpriz renklerinden bir tanesi.

“Dağlarca” albümü, şairin aramızdan ayrıldığı gün olan 15 Ekim itibariyle ve Ada Müzik etiketiyle tüm dijital platformlardan, kısa bir süre sonra da uzunçalar (LP) olarak müzik marketlerden ulaşılabilir olacak.

 

 

Banu Kanıbelli Şarkıcı, şarkı-yazarı, eğitimci.

Eğitim dünyasında çocuklarla geçen 1996-2013 yılları arasında ‘çocuk şarkıları’ besteledi. Bülent Ortaçgil’in müzik direktörlüğü ve Gürol Ağırbaş’ın düzenlemeleriyle iki albüm çalışması yaptı. 2013’ten bu yana çocuk şarkılarının dışında, yetişkinlere yönelik kendi yazdığı söz ve şarkıların üretimine, albüm ve konserlerle paylaşımına devam etmekte. Bu dönemdeki çalışmalarını Baki Duyarlar, Başak Yavuz, Cansun Küçüktürk, Selen Gülün, Şevket Akıncı, Orçun Baştürk ve pek çok değerli müziyen ile birlikte gerçekleştirmiştir.

Eserleri:
“Kara” Çocuk Şarkıları ve Öykü Kitabı /1998 / Aksoy Yayıncılık / 2006 / Ada Müzik
“Başka Dünya Yok” Çocuk Şarkıları / 2006 / Ada Müzik
“Bu Rüzgâr” / 2013 / Ada Müzik
“Lobna’nın Şarkısı / Lobna’s Song” Single / 2014 / Ada Müzik
“Bi’ Şarkım Var!” / 2016 / Things & Records (Bir şarkısı ile yer aldı)
“Yer Gök” / 2017 / Ada Müzik
“5 Silahşörler” / 2019 / Ada Müzik
“Dünya Evim ve Yanıyorsa” Single / 2020 / Ada Müzik
“Tutulma” EP / 2020 / Ada Müzik
“Hayat Eve Sığar mı” Single / 2020 / Ada Müzik
“İyi ki O Gün” Single / 2020 / Ada Müzik
“Bugün de Böyle (feat. SO Duo)” Single / 2021 / Ada Müzik
“Aslında (feat. SO Duo)” Single / 2021 / Ada Müzik
“Savruk” Single / 2021 / Ada Müzik

 

 

Şiirlerinden Şarkılarla; Dağlarca Banu Kanıbelli, büyük ozanımız Fazıl Hüsnü Dağlarca ile hayattayken tanışıp, kendisinin de teşviğiyle şiirlerinden yaptığı besteleri, 9 şarkılık bir “Dağlarca” albümü olarak dinleyenlerle buluşturuyor. Albümde Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın ilk dönem yapıtları “Havaya Çizilen Dünya” ve “Çocuk ve Allah”ın yanı sıra son dönem çalışmalarından şiirler bulunuyor. Kanıbelli, “Dağlarca” albüm projesi ile ilgili şunları söylüyor: “İlk dönemlerde Dağlarca’nın şiiriyle yaptığım deneysel bir çalışmaydı. 2008’de aramızdan ayrılmasının ardından, onun eserleriyle yaşamasına, müzikte üzerime düşen olarak bakıyorum. Bu nedenle şiirleri üzerine yeniden çalışıp müzikal bir bütün oluşturma gayretim devam etmiş ve bu proje ortaya çıkmıştır. Amacım Dağlarca’nın eşsiz mirasını bir anlamda…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.8 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*