EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Batu Şallıel – The Way

Batu Şallıel – The Way

Türkiye’nin yeni nesil genç saksofon sanatçılarının başında gelen Batu Şallıel’in, kendi adına ilk albümü “The Way” tüm digital platformlarda yayınlandı…

Çalışmaları 6 ay süren albüm, 9 Şallıel bestesinden oluşuyor. Albümde, piyano ve düzenlemelerde Kaan Bıyıkoğlu, kontrbas ve elektrik basta Enver Muhamedi, davulda Ekin Cengizkan gibi Türkiye’nin ana akım caz sanatçıları yer alıyor. Ayrıca, kayıtlarda Batu Şallıel’e kardeşi Anıl Şallıel (tenor saksofon) , Burak Dursun (trombon) konuk sanatçı olarak katkıda bulundu.

2014 yılında Letonya’nın başkentinde düzenlenen International Riga Jazz Stage yarışmasında, “Saksofon” kategorisinde 4 ödül ile ülkesine dönen Batu Şallıel, müzik yaşantısına kendi gibi bir saksofoncu olan babası Mümin Şallıel ile 9 yaşında başladı. İleriki yıllarda İtalya’nın Siena şehrinde düzenlenen workshoplara katılan Şallıel, Miguel Zenon, Ben Wendel, Achille Succi ve Maurizio Giammarco gibi dünyaca ünlü müzisyenler ile çalıştı.

Pandemi süreci boyunca durulan müzik sektöründe albüm çalışmalarına ara vermeyen Şallıel,

3 aylık kısa bir sürede 9 bestesini tamamladı. Bu süre zarfında sanat ve müzikten uzak kalan sanat severlere, bir anlamda güzel bir yapıt bırakabilmek için albümün kayıtlarını sürdürdü.

Hayyam Stüdyoları’nda kayıtları gerçekleşen albüm, Sinan Sakızlı ve Ceylan Akça tarafından kayıt edildi. Albümün mix ve mastering’i sanatçı Emre Yazgın imzası taşıyor.

Kapak tasarımı ve fotoğrafı değerli sanatçı Berk Özler tarafından hazırlandı. Ayrıca, sanatçı albümde üçüncü eser olan My Guilty Pleasure’a da isim babalığı yaptı.

Tamamında Şallıel bestelerinin yeraldığı albümde, her bir eserin adının ardında bir hikaye var.

Örneğin, “The Way”, sanatçının anlatımı ile; her insanın kendine bir yol çizdiğini, kendisinin de hayatındaki doğruları, mutlulukları düzenleyip kendine bir yola çizmesine ithafen yazılmış bir parça. Şallıel “Bu albüm ve adı, bir anlamda benim doğru yolumu temsil ediyor “, diyor.

Şallıel, “The Way” albümünü anlatırken, şu sözlerle devam ediyor :

“Bu albümü, müziğe ve sanata olan tutkumun bir yansıması olarak tüm dinleyicilere ve sevdiğim insanlara ithaf etmek istiyorum. Özellikle de üzerimde emeği olan, desteğini hiçbir zaman esirgemeyen herkese, benden ve albümde emeği geçen sanatçı dostlarımdan naçizane bir armağan olmasını diliyorum.

Geçirdiğimiz bu zorlu günlerde, insanlara zor da olsa sanata dair bir şeyler sunabilmek, yüzlerde ve ruhlarda bir nebze tebessüm oluşturabilmek amacıyla, albümü değerli sanatçı dostlarım ile beğeninize sunarım “.

 

 

 

 

Türkiye’nin yeni nesil genç saksofon sanatçılarının başında gelen Batu Şallıel’in, kendi adına ilk albümü “The Way” tüm digital platformlarda yayınlandı… Çalışmaları 6 ay süren albüm, 9 Şallıel bestesinden oluşuyor. Albümde, piyano ve düzenlemelerde Kaan Bıyıkoğlu, kontrbas ve elektrik basta Enver Muhamedi, davulda Ekin Cengizkan gibi Türkiye’nin ana akım caz sanatçıları yer alıyor. Ayrıca, kayıtlarda Batu Şallıel’e kardeşi Anıl Şallıel (tenor saksofon) , Burak Dursun (trombon) konuk sanatçı olarak katkıda bulundu. 2014 yılında Letonya’nın başkentinde düzenlenen International Riga Jazz Stage yarışmasında, “Saksofon” kategorisinde 4 ödül ile ülkesine dönen Batu Şallıel, müzik yaşantısına kendi gibi bir saksofoncu olan babası Mümin Şallıel ile…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*