EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Bejan Matur – Yedi Gece / Kalan Müzik

Bejan Matur – Yedi Gece / Kalan Müzik

Şimdi bir müziğin
Her şeyi yenilediği
Bu sabah,
Bir adamın
Bir taşın karşısında
Oturmasıdır geçmiş.
Harfleri okunmayan
Kırık bütün kalpler gibi
Acı içinde
Bir taş…’’

‘‘bazen olur evet
adımını kainattan dünyaya atarsın
ve dünya güzeldir bir süreliğine.
ışığın büyüsünü unutmuşsundur
kanatlanıp gidebildiğin sonsuzluğu.
sana acı görünen o çıkmazda
hatırlamaya çalışmak seni insan kılsa da
hep eksik kalırsın…’’

Günümüz şiirinin en önemli temsilcilerinden Bejan Matur, ‘Yedi Gece’ albümüyle, kelimelerinin sihirli sesini sanatseverlerle buluşturuyor.

Albüm, Matur’un dünyada 36 dile çevrilen şiirlerinden özenle seçilen 5 şiirin yanı sıra, yeni kitabı’ Dünya Güzeldir Hâlâ’ da yer alan 2 şiirden oluşuyor.

Bugüne kadar, İngiliz Kraliyet Operası ( Royal Opera House), King’s place London, Amerikan Princeton üniversitesi, Rotterdam şiir festivali, Berlin edebiyat festivali, Ubud/Bali edebiyat festivali gibi önemli sahnelerde şiirlerini solo ve müzik eşliğinde geniş izleyici topluluklarına sunan Matur, bu albümle yıllara yayılan çalışmalarını ve deneyimini kalıcı hale getiriyor.

Deneme ve makaleleriyle de tanınan, ödüller alan, pek çok ülkede sayısız konferansa konuk olan Matur’un 9’u şiir, toplam 11 kitabı var. Bu kitaplardan İbrahim’in Beni Terketmes’nin (How Abraham Abandoned Me) İngilizcesi Arc yayınları tarafından basıldı ve T.S. Eliot’ın kurucusu olduğu Poetry Society tarafından 2012 yılının en iyi çevirisi seçildi. Ankara Hukuk Fakültesi mezunu olan Matur, halen Londra–İstanbul arasında yaşıyor.

Albümün görselleri, Bejan Matur’un ‘arkeoloji ve şiir ilişkisi’ üzerinden tasarladığı ve yakında yayımlanacak olan çalışmasından alındı.

Albümün müzik, aranje ve prodüktörlüğünü Serkan Duran yaptı. Duran, otuz yıllık müzik deneyimi ve multi- enstrümanist kimliği ile pek çok projede yer aldı. Bejan Matur’un şiirini ve sesini 1994’den bu tanıyan Duran, 7 bestesiyle, bu benzersiz sanat buluşmasına imza atıyor.

Kalan Müzik etiketiyle çıkan ‘Yedi Gece’ albümü, tüm dijital platformların yanı sıra, cd ve LP olarak da dinleyicilere sunuluyor.

 

 

 

Şimdi bir müziğin Her şeyi yenilediği Bu sabah, Bir adamın Bir taşın karşısında Oturmasıdır geçmiş. Harfleri okunmayan Kırık bütün kalpler gibi Acı içinde Bir taş...’’ ‘‘bazen olur evet adımını kainattan dünyaya atarsın ve dünya güzeldir bir süreliğine. ışığın büyüsünü unutmuşsundur kanatlanıp gidebildiğin sonsuzluğu. sana acı görünen o çıkmazda hatırlamaya çalışmak seni insan kılsa da hep eksik kalırsın...’’ Günümüz şiirinin en önemli temsilcilerinden Bejan Matur, ‘Yedi Gece’ albümüyle, kelimelerinin sihirli sesini sanatseverlerle buluşturuyor. Albüm, Matur’un dünyada 36 dile çevrilen şiirlerinden özenle seçilen 5 şiirin yanı sıra, yeni kitabı’ Dünya Güzeldir Hâlâ’ da yer alan 2 şiirden oluşuyor. Bugüne kadar, İngiliz Kraliyet…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*