EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Bir Nazan Öncel Diskografisi

Bir Nazan Öncel Diskografisi

1978 – Sana Kul Köle Olmuştum / Kader Bu Çekeceksin

Henüz üç yaşında olduğum için elbette Nazan Öncel’in bu çıkışından / 45’liğinden haberdar değilim ama yıllar sonra olduğumda ki hani yeni yeni mp3 furyası başlamış, bir yerden bulmuşum, indirmişim, benim için çok kıymetli olmuş iki şarkı ki daha sonra zaten CD üzerinde de yerini alacak.

 

1981 – Neden

Bildiğim kadarı ile bir yerde yayınlanmadı çünkü bu şarkı ile Öncel, Türkiye Eurovision elemelerine katıldı ve maalesef ülkemizi temsil etme hakkı kazanamadı.

 

1982 – Yağmur Duası

İlk stüdyo albümü / LP’si. Kendi sözü ve müziklerinin yanında dönemin popüler şarkıları “Zalimin Zulmü”, “Damarımda Kanımsın”, “Kaderimde Hep Güzeli Aradım” gibi bugün bile asla yan yana gelmeyecek şarkılar Osman İşmen düzenlemesi ile burada karşımıza çıkmış. Elbette bir süre bulunamayan albüm 2018 yılında firması  Kekeva tarafından yayınlandı ve bu vesile arşivimize dahil oldu. 

 

1991 – Bir Hadise Var

Bir şekilde asıl onu bizimle buluşturan albüm ki 90’lı yılların hemen başında yayınlandığı için o dönem patlayan pop furyası üzerinde de etkisi olduğundan net bir şekilde bahsedebiliriz. Yine Yaşar etiketi ile yayınlanan albümle olan hikayemi birçok yerde ve hatta “90’lar Kitabı Çocuk mu Genç mi” kitabında da anlatmıştım, oradan alıntı yapayım.

 

“Her hafta tek bir konuk ya da grup ağırlanırdı bu programda. Cumhur Atalay ve Mert Özmen’in birlikte yönettiği, yapımcılığını Cumhur Atalay’ın yaptığı program bir mini konser havasında geçerdi. Programın çekimlerinin yapıldığı yer ise dönemin ünlü mekanlarından Airport Disco’ydu ve orayı dolduran gençlerin coşkusu bugün yayınlanan herhangi bir programı dolduran seyircinin coşkusundan çok daha sahiciydi ve çok daha samimiydi. Velhasıl o günün konuğu daha sonra stüdyoda yerini alır, telefon ile katılan seyircilerin sorularını da yanıtlardı. Programın bir de sürprizi olurdu ki; o canlı yayına telefonla bağlanan dinleyicilerin adresleri alınır ve sonrasında kendilerine sanatçının imzalı bir kaseti ve fotoğrafı yollanırdı. 

Bir gün – o iki telefon numarası bugün bile aklımdadır hâlâ – düşürmeyi başarmıştım ve soru sormaya çok meraklı olduğumdan değil ama ilk kez bir yayında sesimi duyacağım için heyecanlanmaya da başlamıştım. Tadını almış ve bu ilk sınavı başarı ile atlatmış olmamdan hani ilerleyen programlarda ‘’sadık seyirci’’ olarak anılmaya başlanmıştım. Ama her şey bir yana arşivime kattıkları ile apayrı bir odada bulmuştum artık kendimi. Programı takip eden Pazartesi günleri gelen zarftan çıkan imzalı kasetleri, fotoğrafları, posterleri bugün bile kimselere dokundurmayışım sanırım bende bıraktığı en büyük izlerden biridir. Daha çok çoğalmaktadır bir şeyler ama daha da çok anlam bulan şeyler azalmaya yüz tutacaktır belki de. Bugün olsam o yaşlarda, aynı hevesle koşabilir miydim ya da coşabilir miydim acaba?

Programa kimler konuk olarak gelmiş geçmiştir, hepsini sayabilirim bir çırpıda. Örneğin bugün müzik dünyasının önemli isimlerinden biri olan Nazan Öncel asıl çıkışını yaptığı albümü ‘’Bir Hadise Var’’ın şarkılarını ilk kez bu programda seslendirmiştir. Ben de şanslı seyircilerden biriyimdir ve hattın diğer ucundan kendisine müzik hayatı dışında neler yaptığını sorabilmek gibi bir klasik soruya sahibimdir o gece.”

Özetle o programdan sonra bana bu kaset ve kendisinin imzalı kaseti hediye olarak gelmiştir ve her şey asıl orada başlamıştır, çok sevmişimdir bu albümü, çok samimi bulmuşumdur anlattıklarını. Hızlı bir şekilde elimize albümü aldığımızda ortaya şunlar çıkıyor ki çok güzel detaylar bunlar.

Müzik yönetmeni İskender Paydaş. Albümde şarkılarda yer alan vokaller sonradan popüler olacak ve bugünün hala popüler olan çok önemli isimleri: Candan Erçetin, Sertab Erener, Levent Yüksel, Melis Sökmen, Cihan Okan. Albüm kendi içinde birçok hit çıkardı biliyorsunuz. Aynı Nakarat, Gitme Kal Bu Şehirde, Aşık Değilim Olabilirim, Bir Hadise Var ve bence bana kalırsa Leylim Yar, Nokta Nokta. Özetle bir devir resmen başladı ve artık hayatımızda Nazan Öncel diye bir star vardı. 

 

1994 – Ben Böyle Aşk Görmedim

Pop epey epey hareketmiş ve 90lı yılların ortalarına gelinmişti. Ben de 18 yaşını tamamlamış artık delikanlı zamanlarıma merhaba demiştim. O dönemde karşıma çıkan bu albümü başta anlamakta zorlansam da sonrası inanılmaz bir şekilde sevdiğimi hatırlıyorum. Belki kimsenin o çok fazla hissetmediği albümle aynı adı taşıyan şarkı bence gelmiş geçmiş en güzel Öncel şarkılarındandır aslında, üstelik kendi düzenlemesi ile de dinlediğimiz bir şarkıdır. Düzenlemelerin diğer ucunda yine Paydaş yer alırken bu kez Hamit Ündaş ismi ile karşılaştığımız bir albümdür de bu ki daha sonra çok kez da karşılaşacağızdır.

Bugün bile hala büyük bir aşkla dinlenen “Geceler Kara Tren” bu albümdedir mesela. O hiç unutulmayan börekli şarkı “Aşk Beklemez” de öyle. Daha sonra Gülşen ile yeniden hit olacak “Dillere Düşeceğiz Seninle” ve çok alakasız bir şekilde Yılmaz Morgül’ün de seslendireceği “Avare Yıllar” da bu albümün önemlilerindendir. Bana kalırsa albümün en güzel şarkılarından biri de “Bu Kaçıncı Bahar”dır ki perdesiz gitarda Erkan Oğur da yer alır bu albümde. Bir de not yine kısa zaman sonra çok ciddi bir şekilde popüler olacak olan Mirkelam’da bu albümde bazı şarkılarda vokal sesidir. 

 

1995 – Göç

Albümle ilgili anımsadığım en önemli şey o senenin önemli dergilerinden Roll bu albümdeki birçok şarkıyı yılın en iyi 100 şarkısı içinde göstermiştir. Haklıdırlar da; adeta pop furyasından sıkılmış bambaşka bir yere gitmek isteyen ve orada kısa da olsa mutlu kalmayı dileyecek olan bir kadın vardır. Göç; bir kişiel albümdür daha çok, bir asıl söylenmek isteyenler ile hesaplaşmadır. Birçok kişi şaşıracaktır belki ama o ilk albümlerin havasından tamamen uzaktadır. Bir albümden çok bir kitaptır bence “Göç”.

“Gidelim Buralardan” ile açılır ve sadece onla bile kapansa bizi mahvetmeye yetecekken “Sen Beni Öldürüyorsun”, “Bir Şarkı Tut”, “Göç”, “Çocuk Kalbim” ile devam ederki etrafımız yangın yeridir, pop uçmuştur, diskolar barlar artık Türkçe poptur, çok az kişinin anladığına tanık olurum bu albümü ama bu beni garip bir şekilde de mutlu eder. Sanat yönetmenliğini Mete Özgencil’in yaptığı albümde Erdem Sökmen, Erkan Oğur, Gürol Ağırbaş, Özer Arkun gibi müzisyenler de çok önemli bir katkı payına sahiptir kuşkusuz. Bana sorsalar en iyi Nazan Öncel albümü nedir diye “Göç” dermiyim derim elbette ama “Sokak Kızı”nı da nasıl severim.

 

1996 – Sokak Kızı

“Göç”ün ardından bir tık hareketlenen, hızlanan Öncel bu kez de rock sınırları içerisindedir. İtirazımız elbette yoktur. Düzenlemeler Hamit Ündaş imzası taşırken A3 Müzik ismi ile de karşılaşırız ki kendi yapım şirketleri etiketli ilk albümleridir bu. A3 bugün de tüm Nazan Öncel işlerinin imzasını sürdürmektedir.

Albümde bana göre boş bir şarkı asla yoktur. “Ben Sokak Kızıyım”, “Erkekler de Yanar gibi şarkılar öne çıkarken aslında başka isimlere de daha sonra şans getirecek şarkılar vardır bu albümde. Mesela “Bana Özel”i iki sene sonra Emel okur ve hatta albümünün ismi yapar. Aynı şarkı 2013 yılında Doğa isimli başka bir müzisyenin de albümüne girer.  “Erker de Yanar” 2005 yılında Emre Altuğ’un albümünü hareketlendirir. Bildiğiniz üzere “Bırak Seveyim Rahat Edeyim”de yakın zaman öncesi Manuş Baba ismini popüler kılar. 

Albümün en büyük sürprizi nedir peki. Sezen Aksu ismidir elbette ki o zaman okuduklarımdan anımsıyorum, albüm bitmiştir ve Aksu şarkıları dinler çok sever ve ben mutlaka bu şarkılara vokal yapacağım der, gecenin bir yarısı stüdyo açtırılır. “Erkekler de Yanar”a ve “Bırak Seveyim Rahat Edeyim”e güzel de bir dokunuş olur mu. O döneme kadar hep rakip gösterilen Aksu ile Öncel yani iki İzmirli şahane kadın ilk kez bir albüm üstünde bir araya de gelmişlerdir böylece.

 

1999 – Demir Leblebi

90’lara yavaş yavaş veda ediyoruz ki final albümlerinden biri de bu oluyor. Bir önceki albümlerden ne uzak ne yakın. Mesela “Beni Söyletme”, “Bu Havada Gidilmez”, “Aşıklar Parkı” gibi şarkılar “Sokak Kızı”ndan, “Kunduram Sandukam Zembilim”, “Zor Dünya gibi şarkılar da adeta “Göç”ten devam. Ama bir “Sokarım Politikana”, bir “Demir Leblebi” çok bağımsızdı. Günümüz sistemine ve uğradığı tacize dönük cesur söylemli bu şarkılar kimilerine göre fazla bir samimiyetti, kimilerine göre uç bir tavırdı. Ne olursa olsun Nazan Öncel hiç kimseyi iyi ki dinlememişti, biz onun bu yanına çok aşıktık. O birçok halin dış sesiydi, tavrıydı, Bugünlerde bu söylemda şarkılara alışığız da belki o dönemler için çok tanıdık değildik. 

Albüm grafiğinden tasarımına apayrı bir alkışı hak ederken bir detay daha ekleyelim ki artık CD dönemi de başlamıştı ve kasette yer almayan “Kötülere Bi’şey Olmaz”ı sadece CD’ye sahip olanlar dinlemişti. Benim CDçalarım yoktu çok sonra kavuşmuştum bu şarkıya. 

 

2003 – Yan Yana Fotoğraf Çektirelim

2000’lerdeydik. Hitt Müzik etiketi ile çıkan bu albümünün yapımcısı ve prodüktörü Tarkan’dı. Evet bu kısım da çok şaşırtıcı bana göre.Sezen Aksu ile olan çalışmaları sonrası artık zirvenin en tepesindeki isimlerdendi kendisi ve kuşkusuz bir bildiği vardı. Albüm zaten “Hay Hay” ile yani düetleri ile açıldı ki şarkı her iki ismin dinleyicilerini olduğu kadar müzik dünyasını memnun etmeye yetti. Yine albümün en güçlü şarkılarından birinde daha sesleri buluşmuştu ki o da “Nereye Böyle”ydi. Bugün bile bu şarkı hala çok ayrı sevilir öyle değil mi?

Açık olmam gerekirse benim bu dolu dolu albüme çok sarılasım gelmemişti. Yani bugün bile yukarıdaki iki şarkının yeri ayrıdır ve bir de “Beni Hatırla”nın ki onu da 96 yılında Ayşegül Aldinç gayet güzel bir yorumla okumuştu, üstüne sahibinin sesinden de dinlemek çok iyi gelmişti. 

 

 

2006 – 7’n Bitirdin

O dönemde değerli müzik eleştirmeni Naim Dilmener ile müziği çok sık konuşuyorduk ki hiç unutmuyorum bir takside konusu açılmıştı. Naim hocam bilirdi Nazan Öncel sevgimi ama bu albümlerini, 90’lardan çok uzakta hissetmemi anlayamamıştı. Bana şans vermem gerektiğini söylemişti. “Aşkım Baksana Bana” anlayacağım bir şarkısı değildi, maalesef bugünde değil. Albümde güzel şarkılar yok mu vardı elbette. Albüme ismini veren şarkıya bayılmıştım mesela, “Omzumda Ağla”yı çok geç sevdim ama çok fazla hissettim yıllar sonrasında. Albümde yer alan “Bırak Konuşsunlar” isimli şarkı da daha sonra Ferhat Göçer yorumu ile karşımıza çıktı. 

Her şarkı için ayrı hazırlanan kartonet serisi muhteşemdi. Yine tepeden tırnağa müzisyen kadrosu ile de çok zengin bir albümdü. Yeni bir jenerasyon geliyordu ve ne mutluydu ki onlara önlerinde uzun bir diskografi bekliyordu kendilerini, yeterki merak etsinlerdi, sevsinlerdi, sevdiler de bence.

 

2008 – Hatırına Sustum

Bir önceki albümde düzenlemelerini gördüğümüz Hakan Kurşun  bu albümün müzik direktörüydü. Kendisinin yanında yine Hamit Ündaş, Janti, Alper Erinç ve elbete kendisi vardı düzenlemelerinde albümün. Büyük büyük kıyametler kopartmadı albüm ama elbette ki kendisini çok sevenleri heyecanlandırmaya yetti. Albüme adını veren şarkıyı çok ayrı saklarım, “Seni Bugün Görmem Lazım”ı çok ayrı severim, diğer şarkılarına sadece susarım, öyle ara zamanlarım olur hani hatırına dediğimiz birilerinin öylesi dinlerim. 

 

2010 – Tuttum Bırakmam

Akşit Togay prodüktörlüğünde hazırlanan ve biri Janti diğeri İskender Paydaş düzenlemesi ile sunulan şarkı bir ara soluk olarak iyi gelmişti. Bir kere Cem Aksel, Eylem Pelit, Erdem Sökmen, Edward Aris, Göksun Çavdar, Mehmet Akatay gibi isimler iki şarkının müzisyen kadrosunda yer almıştı ki bir de not bu kez sadece söz Öncel’di, beste Janti’nindi ve kendisinin 2008 yılında yayınlanmış albümünde de yer almıştı. 

 

2010 – Nazan Öncel ve Erdener Koyutürk Düetleriyle

Naim Dilmener Suna demeyi de unutmayalım ve kendisine bir kere daha teşekkür edelim ki bir şekilde böylesi bir sürpriz albüm kapımızı çalıverdi.İlk 45’liği “Sana Kul Köle Olmuştum ve “Kader Bu” meğer yalnız değilmiş, meğer o dönem Öncel, Erdener Koyutürk ile birçok şarkıya imza atmış, O şarkılar bugüne kadar bir şekilde arşivde kalmış ve nihayet gün ışığına çıkmış bu vesile. Sözlerde ikisinin imzası görülen şarkıların besteleri ve düzenlemeleri Koyutürk imzalı. Ayrıca albüm kartonetinde yer alan nice görsel de ayrıca kıymetli. 

 

2011 – Hayvan

2012 – Hayvan’a Remix

Bu kez DMC yapım 13 Müzik yapımcılığında karşılaştığımız bir albümdü “Hayvan”. Samsun Demir’in süpervizörlüğünde sunulan çalışmada Tufan Taş, Janti, Özgür Yedievli, Burak Yeter, Orkun Tunç, Özgür Yedievli, Taner Yurdunkulu ve hatta Mustafa Ceceli gibi aranjörlerle çalışmıştı Öncel, doğrusu bu zenginlik bir yerde de her şarkının farklı bir yerde yürümesiydi yani çekici olabileceği kadar kafamızı da karıştırabilirdi. Benim şahsen tüm ruh halimi altüst etti.

Öncel adına artık kesinlikle şu kanaatteydim. Ne Tarkan’ı, ne Samsun Demir’i ne başka bir yapımcısı kimse olmamalıydı yanında. Tamam belki bir şekilde bir yapımcı olarak bu işe bir zenginlik getirebilirdi, çoğalabilmek güzeldi zira DMC bu albümü sadece bununla bırakmadı da. Bir sene sonra 15 şarkılık remix albümünü sundu piyasaya. Tufan Taş, Emre Serin, Onur Türkyılmaz, Armageddon, Fath Bahçıvan ve daha nice DJ. Maalesef olmadı kurtarmaya yetmedi. Aynı taktik Sezen Aksu’nun Öptüm albümü için de denenmişti olmayınca olmuyordu. 

Bu albüme dair en önemli not da şu ki, “Bebişim” isimli şarkıda sanatçının oğlu ile ortaklığı vardı sözlerde ve bu da ilkti.

 

2014 – Bazı Şeyler

DMC ile işbirliği bu albümde devam etmişti ve bu albümü annesi Raziye hanıma ithaf etmişti Öncel. Albümün açılış şarkısı yine bir Tarkan düetiydi ki Öncel ve Tarkan buluşması ikinci kere tutmayı başarmıştı, bu uyumu çok sevmiştik. 

Bir önceki albümdeki o karışıklık burada daha minimuma inmişti ve Öncel sanki daha serbestti. Tamam şarkılar büyük büyük kıyametlere yol açmadı ama hepsi kendi içinde bir yerlere ulaştı. Kimisi mesajdı gitti, kimisi selamdı söylendi.

Öncel’in en sevdiğim yanlarından biri de albümlere gösterdiği hassasiyeti sadece şarkılarla bırakmamasıydı. Grafiğinden kartonetine sunumlar adeta bir kitaptı, adeta bir başka sanattı bu da biz koleksiyonerleri daha bir mutlu ediyordu, daha bir üstünde çizgi bile olmasın istiyorduk. “Bazı Şeyler”in sunumu enfes ötesiydi. 

 

2015 – Aşkitom

DMC etiketli single İskender Paydaş düzenlemesi ve belki de birçok Nazan Öncel hayranının en sevmediği şarkısı diye düşünürken konserlerinde gördüm ki hiç de öyle değilmiş meğer, epey bir seveni varmış. Bir şekilde çok da ciddiye almamak lazım hayatı dediği hep belli Nazan’ın; yani ondan aşkitom, bebişim, canısı falan duymak bile güzel.

 

2016 – Sakin Ol Şampiyon

DMC ile olan yolculuğun bir diğer single çalışması da “Sakin Ol Şampiyon” ki şarkı üç ayrı versiyon ile yer alırken bir de yanına “Madalyon” diye bir şarkı ekleniyor. Bu şarkıları belki başka birilerinden dinleyebilirdik yani ne diyeyim bu sürecinde kafasının çok karışık olduğunu düşünüyorum.

 

2018 – Durum Şarkıları 

Bu albüm ile ilgili buraya tek not düşeceğim ve devamını okumanız için link bırakacağım. Çünkü tek tek ve uzun uzun tüm şarkıları yazmıştım ve uzun zaman sonra Nazan Öncel’e bir kere daha hayran olacaktım. O arada geçen zamanı sakın yanlış anlamasın, ben onu dinlemekten hiç vazgeçmedim ama belki biraz ara verdim, belki benim ruh halim başkaydı, belki de bir zaman gelecekti daha doğru buluşacaktık. Ama “Durum Şarkıları” benim tam da yeniden sarılmak istediğim Nazan’dı ki, sarıldım. 

Albümün açılış şarkısı “Girizgah”ın klibine bir tesadüf sonucu imza attım ki daha ötesi olabilir mi, bir hayran daha başka nasıl taçlandırılır; hiçbir zaman samimi olmadan kimsenin peşinden koşmadım, kimseye boşuna hayranım demedim, özür dilerim ama yalakalık yapmadım, nemalanmadım, neysem o oldum. Tamam çok kişiyi sevebilir, dinleyicisi olabilirim ama benim için müzikteki kraliçe Nazan Öncel’dir. O ne istesin koşarım. Bana “Girizgah” ile bıraktığı anıyı ömrüm boyunca saklayacağım.

Durum Şarkıları kritiğimi şu adresten okuyabilirsiniz. http://www.muzikekspres.com/nazan-oncelin-durum-sarkilarina-dair/ 

 

2018 – Ve Nazan Öncel Şarkıları

Nazan Öncel’in Mart ayında yayınladığı “Durum Şarkıları” isimli albümünün etkisinden henüz çıkamamıştık ki başka bir sürpriz çıkageldi.  Sevenleri olarak o sene ne kadar şanslı olduğumuzu söylemeye gerek yok sanırım.

Albümün isminin ne olacağını ya da ne zaman yayınlanacağını, kimlerin yer alacağını tam olarak bilemesek de böyle bir projenin hazırlığı içinde olunduğunu biliyorduk, tahminler yürütüyorduk, temennilerde bulunuyorduk. Derken geçtiğimiz günlerde önce isimler açıklandı, heyecanla kısa tanıtımları düştü ve albüm karşımızdaydı. Eminim hepimiz en çok merak ettiğimiz isimden dinlemeye başladık, böyle albümlerin böyle bir heyecanı var çünkü ama nihayetinde hepsine dokunmayı başardık, özlediğimiz birçok anıya sarıldık.

Ben bu albüme dair de uzun bir yazı kaleme almıştım ki keşke çok ama çok özel bir sesim olsaydı içinde de yer alsaydım :) İşte o notlarda burada. http://www.muzikekspres.com/ve-nazan-oncel-sarkilari/

Ve Daha Fazla Nazan

 

2002 – Mahur

 Ahmet Kaya için hazırlanan ilk saygı albümü “Dinle Sevgili Ülkem”in belki de en sürpriz ismiydi Nazan Öncel. Albümde okumak için seçtiği şarkı “Mahur”du ki hem Kaya hem de sonradan Naşide tarafından yorumlanmıştı. Şarkı Öncel ile bambaşka bir anlam kazandı ve o dönem bizler için büyük bir sürpriz oldu.

 

2008 – Leyla

Genç yaşta aile şiddetine kurban verilen Güldünya Tören için hazırlanan “Güldünya Şarkıları”nda birçok önemli kadın sanatçımız yer almıştı ki Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Zuhal Olcay, Şebnem Ferah, Funda Arar gibi ve elbette Nazan Öncel’siz olmazdı. Birçok isim birbirlerinin şarkılarını seslendirdi albümde ama Öncel projeye yeni bir şarkısı ile dahil oldu, çok da sevdik “Leyla”yı.

 

2014 – Zıt Kutuplar

İskender Paydaş ile Öncel’in yıllardır süren ortak çalışmalarını bir üstte okudunuz. Evet kendi için de artık bir proje vaktiydi ve “Zamansız Şarkılar” isimli bir seri başlattı. Serinin ikinci kısmında Öncel de yer alan isimlerdendi. Bu uyuma o kadar aşinaydık ki hiç şaşırmadık ve sevmekte gecikmedik.

 

2017 – Gazla

Yaşar Gaga için hazırlanan “Alakasız Şarkılar”ın ilk serisinde yer alan şarkı iki ayrı versiyonla karşımıza çıkmıştı. Biri Bahadır Şimşek diğeri Levent Lodos imzasıydı. 

 

2019 – Yalnızlar Rıhtımı

Yine Gaga için hazırlanan bu serinin ikincisinde Öncel ismi Müslüm Gürses ile yan yana gelmişti. Alper Erinç düzenlemesi şarkı aslında buruk da bir buluşmanın yalnızlığıydı. Çünkü ne Gürses yaşıyordu ne de artık Gaga. Anılarına selam olsun.

 

2020 – Bir Bilsem Ah, Bir Bilebilsem

Ona hayran olmayan yoktu ki kuşkusuz da ünlü şair, yazar Murathan Mungan da öyleydi. Kendisi için hazırlanan ikinci albüm “2020 Model: Murathan Mungan”ın açılış şarkısı kendisindi. Söz elbette Mungan’a ait olurken bestesini Öncel düzenlemesini Erman Arda yapmıştı. 2020 senesinde başka hiçbir yerde, şarkıda sesini duymadık maalesef. 

 

Bonus

2008 – Janti – Ağlamaya Devam

2010 – Tuğba Ekinci ile feat. – Yanma Demezler 

2011 – Murat Yılmazyıldırım ile düet – Aşkın Aldı Şu Gönlümü Yar & Güller Topladım Saçlarından

2014 – Çapulcu Orkestrası (Gezi Parkı destek şarkısı) – Güya

2017 – Ufuk Şenel ile feat. – Arazi

 

Kimler Nazan Öncel Şarkısı Okudu

Kimler okumadı ki tamamen karışık yazıyorum. Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Ayşegül Aldinç, Aşkın Nur Yengi, Atiye, Özcan Deniz, Sibel Can, İbrahim Tatlıses, Gülşen, Tarkan, Yonca Evcimik, Mabel Matiz, Gökhan Özen, Gülben Ergen, Banu Zorlu, Burcu Güneş, Emir, Ferhat Göçer, Tuğba Ekinci, Alişan, Yılmaz Morgül, Gül Erda, Mutaf, Yıldız Kaplan, Enbe, Yılmaz Sarper, Gülen, Seren Akıska

 

 

ve İlk Yazarlık Denemesi: Yarınsız Yarın

 

“Bazen kelimelere ihtiyaç duymadan gelen şey mutluluktur, ama kalıcı olmadığını bilirsiniz. Zamanı durdurmak ne kadar mümkünse mutluluğu tutmak da ancak o kadar mümkündür. Tekrarına en çok ihtiyacımız olup da tutamadığımız şeydir zaman. Oysa sonsuza kadar mutlu yaşadılar klişesine bile göz yumabilirdim, fakat böyle bir şeye gücüm yetmezdi ve zaman paha biçilmezdi.

Bazıları geçmişini susturmayı, bazıları geleceğini konuşturmayı hayal eder durur. Ne geçmiş susar ne de gelecek konuşur. Bazen bir yarın bir ömre değecek kadar değerli olur ve o tek bir güne her nefesinde minnet duyarsın.”

 

Everest Yayınları’ndan bu yılın ilk günlerinde çıkan bu ilk kitabında bugüne kadar yazdığı hikayeleri okuyoruz. Çok geç kalınmış olsa da böyle zamanlarda kalbimize bir ilaç adeta ve bu arada çok yakın bir kaynaktan albüm hazırlığı içinde olduğunu da öğreniyorum ki umuyoruz tez zamanda da onunla buluşacağız. Doymak bilmeyelim.

 

 

1978 - Sana Kul Köle Olmuştum / Kader Bu Çekeceksin Henüz üç yaşında olduğum için elbette Nazan Öncel’in bu çıkışından / 45’liğinden haberdar değilim ama yıllar sonra olduğumda ki hani yeni yeni mp3 furyası başlamış, bir yerden bulmuşum, indirmişim, benim için çok kıymetli olmuş iki şarkı ki daha sonra zaten CD üzerinde de yerini alacak. https://open.spotify.com/track/3Nw8JVsUfRmYj9aVjukNQZ?si=ASFVgsR1RdGP5zevCnkueQ   1981 - Neden Bildiğim kadarı ile bir yerde yayınlanmadı çünkü bu şarkı ile Öncel, Türkiye Eurovision elemelerine katıldı ve maalesef ülkemizi temsil etme hakkı kazanamadı. https://www.youtube.com/watch?v=yU_XuRpMyy4&ab_channel=NostaljiKlipler   1982 - Yağmur Duası İlk stüdyo albümü / LP’si. Kendi sözü ve müziklerinin yanında dönemin popüler…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.65 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*