EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Burada Müzik Var Notları – 05 / Moğollar, Ezhel, Şenay Lambaoğlu, Bora Öztoprak, Devrim Yakut

Burada Müzik Var Notları – 05 / Moğollar, Ezhel, Şenay Lambaoğlu, Bora Öztoprak, Devrim Yakut

“Burada Müzik Var”ın beşinci gecesi müziğin farklı renklerinin buluşma noktası oldu.

İlk olarak Şenay Lambaoğlu sahne aldı. Lambaoğlu; ilk albümü “İçimde Aşk Var”ı 2012 senesinde Ada Müzik etiketi ile yayınlamıştı. Yazın ilk günlerinde ise dördüncü albümü “Rüyalarıma Gir” yeniden Ada Müzik etiketi ile karşımıza çıktı. Albüm çıktıktan sonra birçok şehirde / festivalde sahne alan müzisyen şarkıların İstanbul lansmanını bu konsere saklamıştı. Tolga Bedir, Kaan Bıyıkoğlu ve Adem Gülşen’e ait düzenlemelerle caz müziği ile türler arası diyalog kuran Lambaoğlu’nun bu albümünün stüdyo kayıtlarında da bulunmuştum ve gerçekten çok iyi şarkılar biriktirmişti, canlı olarak ilk kez dinleyecektim.

Lambaoğlu ile birçok kere yan yana geldik ve uzun sohbetler ettik, birçok konserinde ya da yer aldığı sahnelerde / projelerde bulundum. Öncelikle müziğe tepeden tırnağa ne kadar büyük bir hassasiyetle yaklaştığını, gösterdiği disiplini çok iyi biliyorum. Bu da her geçen gün, her gelen albüm çıtayı yükseltiyor. Albümünün de açılış şarkılarından olan – bence bu yılın da en iyi şarkılarından – “Her Ne Varsa” konserin açılış şarkısı oluyor.  Erdinç Şenyaylar gibi bir müzik ustası başta birbirinden değerli müzisyen arkadaşları ile soluksuz bir müzik keyfi bekliyor sonrası dinleyicisini. Lambaoğlu her zamanki gibi çok naif, çok içten, çok değerli notalar bırakıyor, alıp saklanılası.

 

Moğollar sahnesine geçmeden önce adıma yine çok keyifli sohbetlerin yaşandığı da bir gün oluyor. Ekranların önemli haber yüzlerinden Erhan Ertürk, müziğin iki çok değerli usta kalemi Murat Meriç ve Deniz Durukan, “Burada Müzik Var”ın açılışını yapan Ezgi Aktan, yine bir başka müzisyen dostum Evren Arkman, müzisyen Dolunay Soysert, oyuncular Aydan Şener, Cengiz Bozkurt, Zümre Ertürk konserleri izleyenler arasında.

Çok yakın bir tarihte bir çılgınlık yapıp Moğollar’ı dinlemek için Edirne’ye gitmiştik buradan kalkıp. Sadece dinlemekle de kalmamış kendileri ile tanışma şansını da bulmuştum. O zamanki heyecan hala üstümdeyken buluşmanın bu keyifli yanına bu kez de sürpriz bir sahne birlikteliği eklenecekti: Ezhel. Doğrusu sahnede neler olacaktı merak içindeydim.

Sahne, sözü ve müziği Cahit Berkay’a ait “Geri Sar” ile başladı ve unutulmaz “Selvi Boylum Al Yazmalım” ile devam etti. Ardından o unutulmaz “Resimdeki Gözyaşları”, Sivas katliamında hayatını kaybedenlere ithaf “Issızlığın Ortasında” ve siyanür savaşına karşı yazdıkları “Ölüler Altın Takar mı” ile devam etti sahne. Şarkı ilerleyen dakikalarında Ezhel’i de sahneye taşıdı ve o andan sonra kıyamet bir başka koptu. Ezhel tartışmasız son günlerin en çok konuşulan isimlerinden biri. Başta yeğenim olmak üzere herkes onu çok dinliyor, çok seviyor.

Moğollar ve Ezhel ile sahnede acayip şeyler oluyor. “Bişey Yapmalı”, “Dinleyiverin Gari”, “Namus Belası” ve “Raptiye Rap Rap” derken kesinlikle emin oluyorum ki son yılların en sıkı buluşmalarından birine tanıklık ediyoruz. Tekrarı olur mu bilmiyorum ama Ada Müzik bize bir güzellik daha yapmalı diyorum. Gönlümden en iyi performansların yer aldığı bir CD ya da DVD geçiyor belki, neden olmasın, daha önce benzer kayıtları yine ilk kez kendileri sundu bizlere. Bu arada geceden bir not daha. Moğollar konseri öncesi bir kısa Ruhi Su için hazırlanan video de ekrana yansıtılıyor ve böylelikle büyük ustalardan biri de anılmış oluyor ve bu durum büyük alkış alıyor dinleyenlerden.

 

“Burada Müzik Var”ın bu geceki finalini ise Bora Öztoprak gerçekleştirdi. Bir anda başka bir renge, havaya büründük. Müzik yolculuğu 90’larda başladı kendisinin. Hem de çok sıkı başladı. Gürol & Birol Ağırbaş, Erkan Oğur, Burhan Şeşen, Kenan & Ozan Doğulu, Cem Aksel, Erdinç Şenyaylar, Sibel Sezal ve daha nice önemli müzisyenin katkıları ile ki bu birliktelik 90’lı yıllarda yayınladığı üç albümde de devam etti. Özetle böylesi başlayan bir yolculuk elbette ki kendisini her albümde bir adım daha ileri götürmeye yetti ama o çok popüler starlar hanesine sürüklemedi. Böylesi bir şeye de ihtiyacı yoktu ki o günden bugüne de gayet çizgisini koruyarak tüm samimiyeti ile müzik yolculuğunu sürdürdü. Öztoprak bu yazın başında “Hayranım” isimli single şarkısını yine Ada Müzik etiketi ile yayınladı.

Açılışı çok sürpriz bir şarkı ile yaptı ve “I Will Always Love You” ile başladı konser. Sonra o çok sevilen şarkıları “Seni Seviyorum,” “Ne Olur”, “Deli Yar”, “Çetrefilli Yollar”, “Son Şarkı” gibi eserlerini seslendirdi. Bir de sahne konuğu vardı ki ilk kez şarkı söyleyecekti, çok heyecanlıydı ama hakkını verdi. Başarılı oyuncu Devrim Yakut arkadaşını kırmadı ve sahnede “Gel Ey Seher”i, “Yalnızca Sitem”i seslendirdi. Birlikte de “Bile Bile” ve “Adem Olan Anlar” seslendirdikleri şarkılar arasındaydı.

 

Bir sonraki konserin (04 Ekim) konukları Senem Demircioğlu ve İklim Tamkan, Mozaik ve Jehan Barbur olacak. Özellikle Mozaik sahnesi belki de yılın konserlerinden biri olacak zira Ayşe Tütüncü, Saruhan Erim, Mehmet “Kuzu” Taygun, Timuçin Gürer, Serdar Ateşer, Mehmet Tütüncü, Sumru Ağıryürüyen, Levon Balıkçıoğlu, Ezel Akay ve Yağız Üresin 26 yıl sonra yeniden ve bu proje için yan yana gelecek.

 

 

Fotoğraflar: Behlül Üçışık & Kadri Karahan

 

 

“Burada Müzik Var”ın beşinci gecesi müziğin farklı renklerinin buluşma noktası oldu. İlk olarak Şenay Lambaoğlu sahne aldı. Lambaoğlu; ilk albümü “İçimde Aşk Var”ı 2012 senesinde Ada Müzik etiketi ile yayınlamıştı. Yazın ilk günlerinde ise dördüncü albümü “Rüyalarıma Gir” yeniden Ada Müzik etiketi ile karşımıza çıktı. Albüm çıktıktan sonra birçok şehirde / festivalde sahne alan müzisyen şarkıların İstanbul lansmanını bu konsere saklamıştı. Tolga Bedir, Kaan Bıyıkoğlu ve Adem Gülşen'e ait düzenlemelerle caz müziği ile türler arası diyalog kuran Lambaoğlu’nun bu albümünün stüdyo kayıtlarında da bulunmuştum ve gerçekten çok iyi şarkılar biriktirmişti, canlı olarak ilk kez dinleyecektim. Lambaoğlu ile birçok kere yan…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*