EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Eurovision Tüm Zamanlar Birincileri TOP 10 / Kadri Karahan

Eurovision Tüm Zamanlar Birincileri TOP 10 / Kadri Karahan

Her sene bu ay iple çekilirdi tarafımızdan, malum Eurovision heyecanı içine girerdik ve bir süre gündemimiz o olurdu öncesi ve sonrası ile. 

Geçtiğimiz sene pandemi sebebi ile yapılamayan ama bu sene şartların izin vermesi ile hayata kaldığı yerden devam edecek olan yarışma ile ilgili neden bilmem çok büyük bir heyecan içinde değilim, o sebepten belki şarkıların da tamamını dinleme şansını bulamadım doğal olarak bir kritik hazırlama içinde de olamadım. Bu anlamda en Eurovision arkadaşım Ulvi Ozangüç’ten rica ettim ve onun değerlendirmesi ile şarkılara kulak vermek istedim.

Peki ben bu sene ne yapabilirdim, belki hem anımsatma olması adına hem de bu tarihi yolculukta kimler kaldı hafızamızda onlardan başlayabilirdim, mesela hayatımın en iyi on Eurovision birincisi şarkısını seçebilir ve sizden gelecek yanıtları da öğrenebilirdim. İşim hem kolay gibi hem de zor o halde Eurovision TOP 10 listeme hoş geldiniz.

 

01 – İsveç / Loreen – Euphoria (2012)

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 2012 Eurovision Şarkı Yarışması’nda İsveç’i temsil eden Loreen ülkesinde düzenlenen Melodifestiven Şarkı Yarışması’nda finaller sonrası seçilen on şarkı içerisinde yarışmıştı ve 2’nci seçilen şarkı ile arası 70 puandı yani epey bir farkla ülkesini temsil etme hakkını kazanmıştı. Küçük bir not Loreen bir önceki sene de yarışta yer almıştı ama seçilememişti. Bu ikinci katılmasında daha tecrübeli ve daha iddialıydı. 

83 doğumlu ve Güney Fas kökenli müzisyen İdol 2004 yarışmasında gösterdiği performanslarla İsveç’in dünyaya açılan müzisyenlerinden biri de olan Rob’n Raz’ın dadikkatini çekmişti ve birlikte bir de single yayınlamışlardı. Yarışma gecesine dönecek olursak tek başına çıktığı sahnede kendisine daha sonra bir dansçı eşlik etmişti ve oldukça sade ama bir o kadar da şık bir sunum sergilemişti. O sene ülkemizi Can Bonomo temsil etmişti ve sonraki yıllarda yarışmaya katılmama kararı almıştık.

En yakın rakibi Rusya’ya 113 puan fark atarak açık ara kazanılan bu birincilik İsveç’in yarışma tarihi boyunca o güne kadar ki altıncı birinciliği olmuştu sonraki yıllarda bir kere daha kazandılar. 

Bir sene sonra ülkede gerçekleşen yarışmanın açılış gecesine de birinci olan şarkısı ile başlayan Loreen sahne ve vokal performansı ile de bir kere daha kalplere damga vurmuştu. 

 

02 – İsveç / ABBA – Wateroo (1974)

1958 yılında ilk kez yarışmaya katılan ülke ilk birinciliğini ABBA grubu’nun “Waterloo” şarkısı ile almıştı ki gelmiş geçmiş en iyi Eurovision birincileri içinde en unutulmazıdır, en bir numarasıdır belki de bu şarkı. Yarışmadan iki sene önce kurulan grup 1982 yılında yollarını ayırsa da asla unutulmadı zira ünleri sadece ülke ve Eurovision ile kalmadı ve tüm dünyaya yayıldı. Yarışma öncesi sadece bir albümleri olan grup diskografisine önemli albümler ve bu albümlerde yer alan Mamma Mia, Honey Honey, Dancing Queen, Money Money Money, Gimme Gimme Gimme, Chiquitita gibi önemli şarkılar ekledi. Adlarına filmler çekilen, dünyanın birçok ülkesinde sayısız konserler veren ABBA’nın önemli birçok şarkısı günümüzde bile heyecanını koruyor, öyle ki 2018 yılında Cher bile bu şarkılardan oluşan bir albüm yayınlıyor. 

Bir sene öncesi kazanmalarına rağmen mali yükü kaldıramaması sebebi ile Birleşik Krallık’ta gerçekleşiyor yarışma. 16 ülke yarışıyor ve ikinci olan İtalya ile aradaki puan farkı sadece altı. O senelerde ülkelerde 1’den 5’e kadar oylama oluyor, bunu da belirtelim.

Bir de not düşeyim ki 2016 senesi tam da yarışmaya birkaç hafta kala Stockholm’e gittim. Yarışma için şehirde olan hazırlıkları gördüm, ABBA’nın CD’lerini aldım ve Loreen’in doğup büyüdüğü Vasteras kentini de ziyaret ettim. Ve bu yazıyı yazarken fark ettim ki en top şarkılarım içinde ilk ikisi bu ülkeden, yolum bir gün yine oralara düşsün dilerim.

 

03 – Ukrayna / Jamala – 1944 (2016)

Eğer bilet almış olup o sene yarışmada bulunmuş olsaydım ve favorimin de kazanacağını öğrenseydim çok büyük mutluluk olurdu bu bana. En başından beri Jamala’yı destekledim çünkü ve onun birinci olmasını diledim ama ne bileyim güçlü rakipleri vardı. Yarışmaya gelmeden biraz Jamala’yı tanımamız gerekirse Kırım tatarı bir müzisyen ki şarkısı da onların yaşadığı sürgünü anlatıyor. Kırgızistan doğulu Jamala ilk albümünü 2011 yılında yayınlıyor yani yarışmaya gelene kadarki sürece kadar profesyonel olarak iyi sunumlar, çalışmalar yapmayı başarıyor. Yani karşımızda yeni bir isim yok sadece dünyanın o gece tanıyacağı bir isim var.

Stockholm’de gerçekleşen yarışma 204 milyon kişi tarafından izlenerek önceki senenin rekoru olan 197 milyon seyirciyi 7 milyon farkla geçiyor. İsveç yarışmaya o kadar iyi hazırlanıyor ki finalinde gençlerin sevgilisi Justin Timberlake bile sahne alıyor. Jamala sahnesinde tek başına ama o denli güçlü ve özel bir sesi var ki şova ihtiyacı yok. İlk olarak ikinci  yarı finalde çıkıyor karşımıza ve oradan ikincilikle ayrılıyor. Birinci olan ülke ise ise Avusturalya. Ama daha güçlü bir rakibi var ki o da Rusya, Rusya da birinci finalde birinci olarak ayrılıyor. Doğal olarak çekişecek ülkeler belli. Finalde Ukrayna kazanırken Avusturalya ikinci Rusya ise üçüncü oluyor. Finali ile nefesleri kesen bir yarışma olarak tarihe geçiyor o sene.

Jamala; Türk dinleyicisinin de favorisi öyle ki şarkısında Kırım Türkçesi’nden de nakaratta yer verdiği için bizlerden de bir sempati alıyor. Daha sonrası hatta teşekkür etmek amaçlı ülkemize de konsere geliyor ve ben de o konser öncesi basın toplantısında sonrası da seyircilerin arasında yerimi alıyorum. Bu süreçte tanışma fırsatı bulmak da ayrı heyecan ve ayrı mutluluk benim için. 

Bir gece öncesi de aynı yerde yani Açıkhava Tiyatrosu’nda Sertab Erener’in konseri gerçekleşiyor ki Jamala onun sahnesine konuk olsa da Erener bir gün sonra aynı jestle karşılık vermiyor ve dinleyenlerin arasında yer almıyor, her ne kadar repertuarına Türkçe şarkılar da eklese ve muhteşem bir konsere imza atsa da sanırım Jamala, Türk seyircisinden umduğu ilgiyi alamıyor ve sonra bir daha bir başka konserrde karşılaşamıyoruz.

 

04 – Belçika / Sandra Kim – Jaime La Vie (1986)

Jamala; yüz yüze tanışma şansını bulduğum isimlerden biri olurken Sandra Kim ile de yolumuz sosyal medya üzerinde kesişiyor ve bir dönem oradan yazışıyoruz. Ama Sandra ile yolumun kesişmesinin çok daha heyecanlı bir yanı var ki yarışma birinciliği sonrası ülkemizde de beklediği ilgiyi görüyor ve gelip gidiyor, on bir yaşındayım ve o zaman peşinden koşup gidemiyorum ama kendisi ilk aldığım kasetin imzası oluyor. Ve daha sonrasında da bir süre dergilerden, TV’lerden takip ettiğim seslerden biri, epey bir süre büyük hayranlarından biri oluyorum. 

Türkiye’yi Klips ve Onlar’ın temsil ettiği ve o zamana kadar aldığımız en iyi derece olan 7’ncilikle ayrıldığımız yarışmada daha sonra Türk besteci Atilla Şereftuğ’un eşi olacak Daniela Simmons ve o sene Yugoslavya’yı daha sonraki yıllarda Hırvatistan’ı temsil edecek olan Doris Dragovic gibi isimlerle yarışıyor Sandra Kim. Kim, şarkı söylemeye yedi yaşında başlıyor ve yarışmaya katıldığı yaş ise on üç. Yani yarışmanın tarihindeki en genç yarışmacılardan biri. Bir de not ki bir sene önceki yarışmada bakkalın aldığı derece ise sonunculuk.

Kim dinleyicilerine 25 yıl sonra bir de sürpriz yapıyor ki şarkısının klibini ilk günkü haline sadık kalarak yeniden çekiyor ve muhteşem bir nostalji – dün/bugün yaşatıyor sevenlerine.

 

04 – Türkiye / Sertab Erener – Every Way That I Can (2003)

Belçika daha sonra önemli başarılar elde edemedi, ne zamanki 2003 yılına geldik Urban trad’ın Salomi  isimli şarkıları ile katıldılar ve sadece iki puan farkla kazandık. 

Listemde tek birinciliğimiz olmazsa olmazdı. Sertab Erener’in şarkısı ile iyi bir derece alacağımız şarkı yorumlandığı sırada seyircilerden gelen alkışlardan belliydi ama en fazla ilk on bekliyordum çünkü yarışmada benim de çok sevdiğim t.A.T.u grubu da vardı. Yani bizi, Belçika ve Rusya takip etti. O yıla kadar bize puan vermeyen Yunanistan ve Kıbrıs ilk defa yarışmada bize puan vermişti ve mesela vermemiş olsalardı kesinlikle kazanamayacaktık. 

 

İlk defa seçilmiş bir isimle ve şarkıyla yarışmaya dahil olduk ve klibi için de özel olarak çalışıldı. Sertab’ın şarkısı, dans koreografisi, yorumu, içtenliği birinciliği hak ediyordu ki her zaman da derim yarışmanın yeni bir yola evrilmesi bu birincilikle başlamıştır, sonrası gerek Sertab’ın şovu gerekse ülkemizde gerçekleşen senesi diğer yarışmacılara ve ülkelere de ilham vermiştir ve o günden bugüne Eurovision artık çok daha geniş bir dinleyici, izleyici kitlesinin sahibidir.

Ama Sertab bu başarısını ne yazık ki doğru kullanamamış sadece bir sene sonra “No Boundaires” isimli bir albüm yayınlamış ama onda da umduğunu bulamamıştır. Türkiye daha sonra yarışma sürecinde Manga, Athena, Hadise, Kenan Doğulu gibi isimlerle yoluna devam etmiştir ve sadece bir kere yarı finali geçememiştir, o da Yüksek Sadakat ile. Bildiğiniz üzere yıllardır da katılmıyoruz, bu konuya girersek çıkamayız hiç. 

 

05 – İsrail / Dana İnternational – Diva (1998)

Her senenin çok konuşulan ismi vardır mutlaka. O isiimlerden biri de Dana İnternational’dır ki kendi ülkesinden bile trans birey olduğu ve yarışmaya gönderildiği için tepki sesleri yükselmiştir. Ama tüm bunlara kulak asmayıp haklı bir birincilik ile ülkesine dönmüştür.

Kleopatra, Afrodit, Victoria gibi tarihin güçlü kadınlarına selam eden şarkısı “Diva”nın birinci olduğu sene yarışmanın yapıldığı Birleşik Krallık’ın da çok güçlü bir şarkısı vardı ki İmaani temsil etmişti ülkesini sadece altı puan farkla ikinci olmuştu. 

O yıldan sonra 2018 yılına kadar da başka birincilik görmedi ülke ama iyi şarkılarla, şarkıcılarla  yarışmaya sürekli katıldı. Hatta Dana İnternational 2011 yılında bir kere daha yarışmada yerini aldı ama bu kez yarı finale bile çıkmayı başaramadı. Ama olsun ona bir “Diva”lık yeterdi.

 

06 – İrlanda / Johnny Logan – Hold Me Now (1987)

Gelelim bizlerin de çok sevdiği ve yarışma tarihinde yine iki kere denk geldiğimiz isme, Johnny Logan’a, Logan 1980 yılında yarıştı ilk kez ve “What’s Another Year” ile birinciliği kazandı ve yedi yıl sonra ülkesi tarafından yeniden görevlendirildi. 

Seyyal Taner’in Grup Lokomotif ile bizi temsil ettiği seneydi ki sonuncu olmuştuk. Üstelik çok da iddialı şarkıların olmadığı bir seneydi ki Logan’da 31 puan fark atmıştı zaten ikinci olan şarkıya. Gelmiş geçmiş en sempatik yarışmacılardan biri olan Logan yarışmaya zaman zaman söz yazarı ya da oylama sunucusu olarak da karşımıza çıkmaya devam etmişti. 

 

07 – Hollanda / Teach İn – Ding-a-dong (1975)

Tüm birincileri taradım ki bazıları için gerçekten üzgünüm çünkü on tane ile sınırlandırmak gerçekten zor. Bu şarkı benim için çok eğlenceli şarkılardan biridir ki hem de bu şarkı ile doğduğum seneye bir selam yollamak istedim belki de. ABBA’nın kazanması ile İsveç’te gerçekleşen şarkı sanki biraz da onların şarkısının izinden devam gibi de gelmiyor mu size göre?

Ne gariptir ki bu yarışmaya ilk kez katıldığımız sene ki “Seninle Bir Dakika” orada sonuncu olsa da kalbimizde hep özel bir yerde kalmayı başarmıştır, bizim suçumuz değildir, onlar anlamamıştır. 

Hollandalı grup Teach-İn 1967 yılında kurulmuş. O tarihe kadar kazanılan ilk birinciliği değil ama ülkenin, öncesi ve sonrası dahil olmak üzere beş tane birinciliği var ki son birincilikleri yakın tarihte bildiğiniz üzere 2019 yılında gerçekleşmişti.

“bir ses duydum sandım, kalktım gittim baktım, nerden geldi şaştım ding, ding a dong” dizeleri tanıdık geldi mi, evet Füsun Önal daha sonra bu şarkıyı Çiğdem Talu’nun sözleri, “Söyleyin Arkadaşlar” ismi ile Türkçe’ye de uyarlamıştı hem de aynı sene içinde. 

 

08 – Almanya / Nicole – Ein bißchen Frieden (1982)

Bir gün elime karışık bir kaset geçmişti ama kasetteki birçok şarkıyı kimin söylediğini bilmiyordum. Sonradan öğrendim ki o şarkı Almanya’nın 1982 yılı birincisi Nicole’e aitti. Kendi dillerinde yorumladığı şarkısı ile yarışmanın ilk gününden bu yana katılan ülke adına birincilik kazanan Nicole daha sonra belki fırtınalar koparmadı, ülkesi de bir daha kazanmak için 28 sene bekledi.

Şarkı 2005’te Avrupa Yayın Birliği’nin seçtiği “Eurovision tarihindeki en popüler on beş şarkı” arasında ve aynı yıl 50. yıl nedeniyle Danimarka’da yapılan Congratulations konserinde yer aldı. Gecenin sonunda yarışma tarihinin en popüler yedinci şarkısı seçildi. Aynı seçkide Sertab Erener’in de 9’ncu olduğunu hatırlatalım ki Celin Dion’u bile geride bırakmıştık.

 

09 – İsviçre / Céline Dion – Ne Partez Pas Sans Moi (1988)

Evet yarışma tarihinde Eurovision ile şöhreti yakalayan çok isim oldu elbette. Ama bana göre ABBA’dan sonra gelen isim aslen Kanadalı olan Celine Dion’du ki İsviçre adına yarışmıştı Dion ve ülkenin yarışma tarihinde ikinci birinciliğiydi, daha sonrası da yakalayamadılar hiçbir zaman zirveyi. 

Türk besteci Atilla Şereftuğ’un bestesi olması ile bizim de ayrı mutlu olduğumuz, sevindiğimiz şarkı ve birincilik Dion’a daha sonra ona dünyanın kapılarını araladı ve kendisini gelmiş geçmiş önemli divalardan biri olarak kabul ettirdi. Özellikle Titanik filmindeki “My Heart Will Go On”u bilmeyen, dinlemeyen olmamıştır kuşkusuz.

 

10 – Yunanistan / Helena Paparizou – My Number One (2005)

Komşumuz onlar ama yarışma üzerinde yıldızımız hiç barışmadı. Bizden çoğu kere puan alsalar bize çok cömert davranmadılar. Belki biz de zaman zaman haklarını yedik ama şarkılarında sözün bittiği yerdeydik, tam 12 puanla destekledik kendilerini. 

Helena Paparizou bizden iki sene sonra yarışmada ülkesine başarıyı getirdi ki onlar da bizim gibi daha önce birincilik kazanmamıştı, sonra da kazanamadılar zaten. “My Number One” şarkısı şovu ve enerjisi ile 38 puan attı ikinci şarkıya ve açık ara birincilik aldı. Aynı yarışmada biz “Rimi Rimi Ley” ile 13’ncü olmuştuk.

Paparizou ülkesinde başarılı bir şarkıcıydı ki Eurovision’u yakından takip edenler bilirler daha öncesinde de 2001 yılında Antique ikilisi olarak katılmışlardı ve “Die For You” ile üçüncü olmuşlardı. Kendisi İsveç doğumlu bir şarkıcıydı ki yıllar sonra 2014 yılında bu kez İsveç adına elemelere katıldı ama finalde dördüncü olarak temsil etme hakkını kazanamadı. O sene ülkeyi Sanna Nielsen “Undo” isimli şarkıyla temsil etti ve üçüncü oldu.

Her sene bu ay iple çekilirdi tarafımızdan, malum Eurovision heyecanı içine girerdik ve bir süre gündemimiz o olurdu öncesi ve sonrası ile.  Geçtiğimiz sene pandemi sebebi ile yapılamayan ama bu sene şartların izin vermesi ile hayata kaldığı yerden devam edecek olan yarışma ile ilgili neden bilmem çok büyük bir heyecan içinde değilim, o sebepten belki şarkıların da tamamını dinleme şansını bulamadım doğal olarak bir kritik hazırlama içinde de olamadım. Bu anlamda en Eurovision arkadaşım Ulvi Ozangüç’ten rica ettim ve onun değerlendirmesi ile şarkılara kulak vermek istedim. Peki ben bu sene ne yapabilirdim, belki hem anımsatma olması adına hem de bu…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.7 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*