EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Fatih Oral Trio – Harput Blues / Ada Müzik

Fatih Oral Trio – Harput Blues / Ada Müzik

Fatih Oral Trio’nun ikinci albümü “Harput Blues” yeni beste ve doğaçlamalarla dinleyicinin beğenisine sunuldu. Fatih Oral’a gitarlar ve kopuzda Lütfücan Kapucu, kontrbasta ise Oğuz Alp Erdoğmuş eşlik ediyor.

Albümde Oral’ın değişik zamanlardaki yaşanmışlıklar üzerine yazdığı besteleri, doğaçlamalar eşliğinde yalın bir yorumla sunuluyor. Bestelerin müzikal yapılarında makamsal, modal, pentatonik ve blues tınılarını bir arada kullanmaları yanında, değişik ritim kalıplarının kullanımı ile çalışmanın evrensel bir hava yakalama arzusunda olduğu söylenebilir.

Şarkıların düzenlemeleri, kaydı ve mix’i Lütfücan Kapucu, mastering’i ise Ada Stüdyo tarafından yapıldı.
Albümün kapak tasarımı Ahmet Tanyıldızı’na ait. Kapaktaki Elazığ’la özdeşleşen şapkanın sekiz köşesi; yiğitlik, mertlik, çalışkanlık, cömertlik, dürüstlük, misafirperverlik, alçak gönüllülük, doğruluk gibi değerleri temsil ekmektedir.

Albüme adını veren “Harput Blues” şarkısı içinde kullanılan makam ve dizilerin Elâzığ’da yaygın olarak kullanılan Hüseyni makamına ve bu makamlarla ilişkili olduğu düşünülen blues dizisine bir atıfta bulunduğu söylenebilir. Albümün adı diğer yönüyle bir Harputlunun yaşadığı hüzünler ve diğer duyguların notalar yoluyla ifadesi olarak da değerlendirilebilir.

Not: “Kayıp” adlı şarkı 2013 yılında aramızdan ayrılan tiyatrocu ve neyzen Rahmet Uysal’a, “Üsküdar’da Akşam”, 2021 yılında yine aramızdan ayrılan emekli edebiyat öğretmeni Handan Alaçam’a, “Meriç Ninnisi” adlı parça ise Meriç Nehri’nde kaybettiğimiz insanlara İthaf edilmiştir.

 

 

Hakkında:

1982’de Elazığ’da doğdu. Fırat Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı bitirdi. Bahçeşehir Üniversitesi’nde Caz Okulu Sertifika programını tamamladı.

Mahmut Bolkar Öztekin, Güldeniz Ekmen, Şenova Ülker, Erkan Oğur ve Baki Duyarlar‘dan dersler aldı. Klasik Ney üslubu yanında farklı müzik türleri üzerine çalışmalarına devam ediyor.
Etkilendiği müzisyenler; Niyazi Sayın, Aka Gündüz Kutbay, Ercan Irmak, Erkan Oğur, Bülent Ortaçgil, Rahmi Oruç Güvenç ve Chet Baker.

 

 

Fatih Oral Trio'nun ikinci albümü "Harput Blues" yeni beste ve doğaçlamalarla dinleyicinin beğenisine sunuldu. Fatih Oral'a gitarlar ve kopuzda Lütfücan Kapucu, kontrbasta ise Oğuz Alp Erdoğmuş eşlik ediyor. Albümde Oral'ın değişik zamanlardaki yaşanmışlıklar üzerine yazdığı besteleri, doğaçlamalar eşliğinde yalın bir yorumla sunuluyor. Bestelerin müzikal yapılarında makamsal, modal, pentatonik ve blues tınılarını bir arada kullanmaları yanında, değişik ritim kalıplarının kullanımı ile çalışmanın evrensel bir hava yakalama arzusunda olduğu söylenebilir. Şarkıların düzenlemeleri, kaydı ve mix'i Lütfücan Kapucu, mastering'i ise Ada Stüdyo tarafından yapıldı. Albümün kapak tasarımı Ahmet Tanyıldızı'na ait. Kapaktaki Elazığ'la özdeşleşen şapkanın sekiz köşesi; yiğitlik, mertlik, çalışkanlık, cömertlik, dürüstlük, misafirperverlik, alçak…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*