EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Mart 2021 – Müzik Notları

Mart 2021 – Müzik Notları

01 Mart
İsmail Karayün Hollanda Basınında

Gün, hafta, ay muhteşem başladı. Geçen sene yayınladığımız ve Müzik Ekspres olarak kayıt sürecine ve bir de klip çekimine katkıda bulunduğumuz, adıma genel sanat yönetmenliğini ve basın danışmanlığını da yaptığım dostum İsmail Karayün’ün albümü “İnsan İnsanın Kılıcı” Hollanda basınında yer aldı.

“Albümün yalnızca yetenekli şarkılardan oluşmasının yanı sıra aynı zamanda şarkıları anlamasanız bile müzisyenin boğazından sizi yakalayan melankolik sesine odaklanan güzel bir albüm” diyen Arnulf den Boesterd bizim ülkemizde bile birçok müzik eleştirmeninin bir şekilde görmezden, dinlemezden geldiği bir albümü taa nerelerden anlamış.

Bu ülkede yeniyseniz, arkanızda baba bir şirket bulunmadığı sürece ve popüler olmadığınızda gerçekten ne yaparsanız yapın bir şekilde kabul görmüyorsunuz. Ama bir şekilde popülerseniz de alıp sizi yere göğe sığdıramıyorlar. Şu albümü bir alın, bir kartoneti açın ve çekilen beş klibi izleyin, dinleyin göreceksiniz ki ortada şahane bir müzisyen, ona eşlik eden müthiş müzisyenler ve birbirinden güzel on şarkı var. Üstelik pandemi gibi bir dönemde bunun çabası verildi ve düşünüldü ki kalplere ilaç olalım müzikle.

Velhasıl kendisinin asla bir kaygısı yok, o hatta aksine daha çok müziğe sarıldı ve bu süreçte yeni de bir şarkı hazırladı. Önümüzdeki günlerde sizlerle buluşturacağız ki yine asla bir kaygısı olmayacak. Kendi sadık dinleyicisi onun her zaman yanında olacak.

Bu süreçte öğrendiğimiz bir şey de şu oldu ki, para verirseniz her radyoya çıkarsınız, hatta her TV programına, köşe yazarları sizi yazar, müziğin kralı kraliçesi ilan edilirsiniz. diziler müziğiniz berbat bile olsa diziler bir yer bulur ne yapar eder şarkınızı sıkıştırır bir sahneye. Ama hayır ben müziğimi yapıyorum ve bu işlere bulaşmıyorum hiç derseniz de ne mutludur size.

Albüm yayınlanır yayınlanmaz bir sürü PR’cı evet tepemize üşüştü, haber karşılığı sitelerinde haber yapmak isteyen insanlar yazdı etti. Hiç gerek duymadık. Doğru müzik mutlaka dinleyicisini bulur dedik buna inandık. Çabamıza, heyecanımıza elbette ortak olan kişileri de asla yok saymayalım ve kendilerine bir kere daha teşekkür edelim.

Müzik ve doğru insanlar kazansın hep. Gerisi gerçekten artık sussun.

Edit:

Bir hafta sonra ise albümün adresi Belçika’nın önde gelen müzik sitelerinden olan Rootstime’dı ve albüm bu kez Dani Heyvaert’in elindeydi. Heyvaert; albüm için şu cümleleri kurdu.

Hemen itiraf etmeliyim ki; bu CD ile ilgili ciddi bir sorunum var. Şarkıcı İsmail Karayün hakkında hiçbir bilgi bulamıyorum. Ancak çok etkilendiğim bir şey var ki CD dolu dolu bilgiyle sunulmuş. Albümün Türkiye’de Ahenk Müzik etiketiyle yayınlanmış olması kaliteli olduğunu gösteriyor. Son yıllarda bu firmadan iyi işlerle karşılaştım; ancak albümün dağıtımının Hollanda Utrecht merkezli Xango Music tarafından yapıldığını söylemeliyim. Bu albümdeki müzik ve vokaller gerçekten çarpıcı. Albüm kapağında yirmiden fazla isim sayıyorum ve özellikle albümde çok ölçülü, verimli şekilde yönetilen ve çoğunlukla iyi dozda melankoli hissettiren çok güzel şeyler olduğunu söyleyebilirim. Şarkılar, folk ve pop ayrımını dengeliyor; ancak Karayün’ün sesi çok etkileyici olduğu için “global” etiketini vermeyi seviyorum. Yine söylemeliyim ki sanatçının ne söylediğini anlamıyorum; bu yüzden de şarkılarda sıradan bir aşk ya da kedisine bir övgü söz konusu olabilir. Ancak bu albüm kaydı baştan sona beni etkilemiş durumda.

Karayün; geçtiğimiz günlerde usta Rıfat Ilgaz’ın kızı Defne Ilgaz’ın sunduğu Kültür Sanat TV’de yayınlanan programın da konuğu oldu. O söyleşiyi de şuraya bırakalım ve yeni bir aya, yeni bir mevsime merhaba diyelim.

05 Mart
“Ben Kalmaya Gelmiştim Misafirmişim…

Beni sevdiğin kalple onu nasıl seversin” diyor Deniz Seki yeni şarkısında. Sözü Gökhan Şahin’e müziği Nezih Üçler’e olan şarkı gün itibari ile görücüye çıktı. Şarkının düzenlemesinde Deniz Atakan ismini gördüğümüz şarkısı ile Seki, şirket de değiştirdi ve Poll Production etiketi ile bu şarkıyı yayınladı.

Ama şarkıdan çok her zamanki gibi Seki’nin görünümü konuşuldu ve inanılmaz değişime dikkat çekildi. Seki ne yapsa etse son yıllarda sanki hep bu haberlerle sunuluyor, karşımıza çıkıyor. Yok kilo aldı, yok kilo verdi. Seki’nin dinleyicisinde özel bir yeri var, bizlere sunduğu şarkılar önemli görünümü değil ama evet yine çok güzel, kabul edelim başarılı bir değişim ki değişmeyen tek şey onun aşkla olan aşkı, her seferinde kalbi yakalamayı, yaralamayı çok iyi biliyor. Malum günlerden cumaydı ve bir sürü yeni şarkı ile karşı karşıyaydık ama ilk koştuğum bu şarkı, şarkı bir önceki albümünün devamında ilerliyor yani hafif bir arabesk yanı var ki ama hangimizin yok. Benim var ve benim için Deniz yine en eşsizliğinde.

 

05 Mart
Kerimcan mı Aleyna mı?

Hemen cevap vereyim Kerimcan Durmaz. Aleyna Tilki’yi çıktığı günden bugüne dinledim ve evet bir gün bir yerde bir star olacağına inandım. Kerimcan’ı normal şartlarda görmeye hiç tahammül edemezdim ama klibini oturup kaç kere izledim bilemedim. İzlerken de elbette hafızama aldım mı aldım. Evet Aleyna’nın da klipleri hep renkliydi, güzeldi ama sanki hep bir yaş kitlesini izledi, o tarafa daha çok oynadı. Yani bir şekilde kitlesi belliydi ve biz onu o şekilde çok anlayamadık. Ama zaman zaman performansları ile dikkatimi çekti ki biri Mabel’in şarkısına (Ya Bu İşler Ne) getirdiği canlı yorumdu mesela, diğeri de dinleyicilerinin hiç beğenmediği “Yalan” isimli şarkısıydı ki ona da bayıldım. Ama bu yurt dışına açılmayı hedeflediği “Retrograde”i çok ama çok sönük buldum.

Şarkıda her ne kadar Dua Lipa ve Diplo imzası da olsa o eksik olan şeyi bulamadım. Belki zamanla bulurum belki de bulamam çok da umursamam, sizin favoriniz hangisi?

 

08 Mart
Benim Adım Kadındır, Yaşamak Hakkımdır

Kadına şiddet, kadın cinayetleri ki gün geçmesin bitsin. Öyle ki bugünü çiçekle böcekle değil bu şekilde hayatını kaybedenler için bir anma yazısı ile karşıladım, her isimde bir kere daha ağladım, bir kere daha kahroldum.

Ve sonra gün güzel kadınlardan güzel şarkılarla devam etti.

En büyük sürpriz Nazan Öncel’den geldi ki büyük ihtimalle yakın zamanda yayınlayacağı albümünden bir şarkıydı ama “İmdat” için bugünü uygun gördü ve biz sevenlerine bir çığlık oldu. Yalnız değildi. Nükhet Duru, Demet Evgar, Songül Öden, Deniz Çakır, Gaye Su Akyol, Tuba Ünsal, Sinan Kaynakçı, Orkun Tunç, Gülten Kaya, Tolga Akdoğan, Özlem Karakuş ve Mor Dayanışma yanındaydı.

Sözü, müziği kendisine, düzenlemesi kendisi ile birlikte Janti’ye ait olan bu çalışmanın klibini de üstelik kendisi yönetti. Kadınlar günü kutlu olsun, mutlu olsun bir de; artık lütfen bunun için ne yapılacaksa yapılsın ve herkes bu konuda daha fazla duyarlı olmaya çalışsın.

 

09 Mart
Bir Başarı da Göksenin’den

Göksenin’in “The Dream” Klibi; Kadınların Özgürlüğü Uluslararası Şarkı Yarışması’nda Dünya 2.’si Oldu!

Blues müziğin başarılı temsilcisi Göksenin’in “Women’s Blues” albümünün Mert Gider yönetmenliğinde çekilen ilk klibi “The Dream”, “Kadınların Özgürlüğü Uluslararası Şarkı Yarışması Müzik Klibi” kategorisinde Dünya 2.’si oldu.

“The Dream” Göksenin’in deyimiyle “her kadının cinsiyetlerinden ötürü yaşadığı minimum sıkıntıyı; en temel bir blues melodisiyle ve en temel Anadolu ritimlerinden biriyle” anlatıyor.

Ve yine ülkemizdeki hiçbir müzik yazarının, eleştirmenin umurunda değil, neden olsun ki onların fiks kadroları var ve harici isimleri yazması, tebrik etmesi, görmesi mümkün değil :)

 

13 Mart
Hazi ve İmpala ile Keyifli Bir Söyleşi

Müzik Ekspres dünyayı dolaşmaya devam ediyor. Bu kez rotayı Hawaii’ye çeviriyoruz ve orada sevgili Hazi ile karşılaşıyoruz. Hazi yani Hazal Kazancı ismine aslında birçoğumuz tanıdığız. Küçük yaşlarda başlayan müzik serüveni yıllar sonra Woo Hoo grubunun solistliği ile devam ediyor. O dönem Beyoğlu’nda başta olmak üzere birçok mekanda ve festivalde sahnelerine eminim denk gelmişsinizdir.

Daha sonra Dream TV yolculuğu başlıyor ki oradan devam eden kariyeri önce Karayipler’e şimdilerde de Hawaii’ye kadar uzanıyor hem de bambaşka bir kariyerle. Burada bir parantez açıyorum buralardaki günlüklerini Hazi’nin YouTube sayfasında izleyebilirsiniz, bu sayfada da paylaşacağım yeni şarkıları yanında cover yorumlarının eşliğinde de o şahane manzaralara uzanabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde gelen önce “Sayende” sonra “Yaralı” ismi ile gelen şarkıları yeniden müziğe dönüşünü işaret ediyor ki haftanın ilk günü yani Dünya Kadınlar Günü’nde haberini vermekle kalmayalım ve üstüne de uzun uzun  konuşalım istiyorum. Çünkü belki belki şarkılarla sarabiliriz yaralarımızı, öyle iyileştirebiliriz.

Özetle sadece bu iki şarkıyı konuşmuyoruz ki bu söyleşi de bir kariyer ve aşk hikayesi de var, bundan sonraki sürprizleri de.  Az önce de söylediğim gibi sadece bir gün değil her gün keşke kadınların olsa; dolayısı ile bu haftayı onun şarkısı ile açmıştık kendisi ile tamamlayalım istiyorum. Bu vesile bir kere daha kadına şiddete ve kadın cinayetlerine dur diyelim ve kendisine uzaklardan bize ses olduğu için teşekkür ederim. Umarım yakın zamanda sahnelerde de yeniden kendisi ile buluşabiliriz.

Bu arada söyleşimizin sonunda bir de sürprizimiz var. Sayfamızda da bu güzel şarkının birlikteliğini bozmak istemedim ve yoğun koşturması içinde kendisini de yakalama şansını buldum. Bu söyleşide İmpala da bizlerle. Sayfalarımızda okumadıysanız kaçırmayın :)

 

15 Mart
Diamonds Of Turkey 2021 Ödül Törenindeydik

Des Yapım Organizasyon tarafından gerçekleştirilen ”Diamonds Of Turkey 2021” ödülleri görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Müzik Ekspres olarak da izlediğimiz, Elite World Asia Otel’in ev sahipliği yaptığı organizasyonda Özge Ulusoy ve Mert Palavraoğlu sunuculuğunda sanat ve iş dünyasından birçok isim ödülleriyle taçlandırıldı.

Hayvan haklarına farkındalık ve daha birçok sosyal sorumluluk projesine dikkat çeken organizasyonda davete katılan birbirinden renkli ve değerli simalarla eğlenceli anlara tanıklık edildi.

Yaşam boyu meslek onur ödülünü değerli oyuncu Turgay Tanülkü alırken, yılın en iyi erkek oyuncusu Savaş Özdemir oldu.

Müzik dünyasının büyük üstatı Cengiz Kurtoğlu törende yaşam boyu onur ödülünün yanı sıra değerli sanatçı Ayşen Birgör ile yaptığı projeyle de yılın düeti ödülüne layık görüldü. İkili sahnedeki performanslarıyla dakikalarca ayakta alkışlandı.

Son yılların en gözde organizasyonlarından biri haline gelen ”’ ödüllerinde; Bahadır Tatlıöz yılın en iyi erkek pop sanatçısı olurken, Norm Ender ise yılın rap sanatçısı ödülünü aldı. Emel Müftüoğlu’na meslek onur ödülü verilirken başarılı sanatçı sahnede Hovarda şarkısı ile davetlilere keyifli dakikalar yaşattı.

Kördüğüm ile yılın şarkısı ödülünü Tuğçe Kandemir alırken, Irmak Arıcı ise ödülünü’; pandemiden ve yaşanan her kötü olaydan ilk önce etkilenen gerçek müzisyen arkadaşlarım için alıyorum’ diyerek yılın en iyi çıkış yapan kadın sanatçısı oldu.

Ece Mumay’a Galaksi şarkısı ile yılın en iyi çıkış yapan şarkısı ödülü verilirken, yılın en iyi karadeniz müziği sanatçısı ödülünü de Selçuk Balcı kimseye kaptırmayarak sahnede kendine hayran bıraktı.

Yılın en iyi çıkış yapan fantezi kadın sanatçısı ödülünü Cansu Eylül Taş alırken, görme engelli Bilal Göregen, ‘engelli olmak hiç bir başarıya engel değildir’ diyerek yılın sosyal medya fenomeni oldu.

Kısıtlı sayıda davetlinin katılımıyla maske ve sosyal mesafe kurallarına uyularak gerçekleşen ”Diamonds Of Turkey 2021” ödülleri; Doğukan Cihantimur, Selim Dolu ve Emrecan Diktepe’nin ev sahipliğinde özlenen şık ve unutulmaz bir törenle sona ererek yılın moral, motivasyon kaynağı oldu.

 

19 Mart
O Çok Sevdiğimiz Seslerden O Çok Sevdiğimiz Şarkılar

Erol Evgin ve İlhan İrem benim çocukluğumun iki ismidir. Uzun zamandır İrem ile karşılaşamasak da Erol Evgin özellikle düet albümlerle yeniden bizleri kendisine hayran etmeyi başarmıştı ve yayınlanan iki albüm dinleyicilerden tam not almıştı. Nasıl almasın ki resmen pop müziği özledik hepimiz.

Evgin geçtiğimiz günlerde “Sevdiklerim” isimli bir albümle benzer konsepte bu kez akustik ve kendi başına devam etti. Sezen Aksu, Nükhet Duru, Esmeray, Sıla seslerinden dinlediğimiz ve sevdiğimiz şarkıları söyleme sırası şimdi ondaydı ve bir de sürpriz yepyeni bir şarkı eklenmişti listeye. Şu süreç geçse de şu şarkıları sahnede canlı canlı dinlesek keşke.

Çocukluğum demişken bir de Işıl Yücesoy hayranlığım var ki yıllar sonra hayat tanıştırdı bizi, canlı canlı dinlemeyi, söyleşi yapmayı bile nasip etti. Enerjisi hiç eksilmesin aralarda da o güzel kalbi ile yazışırız çoğu zaman. Yakın bir zaman önce yayınladığı şarkıları, albümleri ile bize yıllar sonra muhteşem bir şekilde dönüş yaptığının altını çizen müzisyen de belli ki aradan geçen zamanı kapamak istedi ve ne güzel ki hız kesmedi hiç.

Bir YouTube projesi olarak başladığı Sezen Aksu şarkıları konsepti birikti birikti ve bir albüm haline gelmeyi hak etti. Tamam milyonlarca insan belki bu şarkıları okudu, dinledik ama kendisinden ve o güzel sesinden bizimle buluşmasını da çok sevdik. “Kaybolan Yıllar”, “Şarkı Söylemek Lazım”, “Tükeneceğiz”, “Ateş Böceği”, “Sarı Odalar”, “Perişanım Şimdi”, “Kaç Yıl Geçti Aradan”, “Büklüm Büklüm”, “Biliyorsun” ve “Dört Günlük Bir Şey” isimli şarkılar yer aldı “Sezen Aksu Sokağı” isimli bu çalışmada ve ne güzel ki biz koleksiyoncular için de CD olarak da ayrıca basıldı. Bu anlamda sevgili Hakan Eren’e ve Ossi Müzik’e de ayrıca teşekkür etmek gerek.

21 Mart
Ceylan Ertem’den Ahmet Kaya Yorumu: Dardayım

“Uçurtma”, “Zalim”, “Esmer”, “Efsunlu Dünya” gibi şarkılarıyla milyonlarca dinleyiciye ulaşan Ceylan Ertem, usta isim Ahmet Kaya’nın kült olmuş şarkısı “Dardayım”ı müzikseverlerin beğenisine sundu.

Düzenlemesi Cenk Erdoğan tarafından yapılan “Dardayım” adlı şarkı Wovie etiketi ile tüm dijital platformlarda yayında. Ceylan Ertem, “Daha önce ‘Yuh’ albümünde ‘Arka Mahalle’, ‘Cahille Sohbeti Kestim’, ‘Herkes Kendi İşine’ ile Ahmet Kaya şarkılarını seslendirmiştim. Ve yorumlamaya devam ediyorum. Ahmet Kaya’nın sesine ve sözlerine, çocukluğumdan, babamın kamyonunda çalan kasetlerinden aşinayım. Özellikle ‘Başım Belada’ albümü çocukluğumu hatırlatan en önemli albümlerden biridir. ‘Dardayım’ şarkısı ise bir istek şarkı olarak geldi. Ama iyi ki kaydetmişiz. Bu harika şarkılar unutulmasın, yeni nesil müzik dinleyicileri de bu hikâyeleri sevmeye, anılarına kazımaya devam etsin” dedi.

Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya, “Dardayım” isimli şarkıyı Ceylan Ertem’in layıkıyla seslendirdiğini şu cümleyle dile getirdi. Kaya, “Ceylan, okuduğu bütün şarkıları teslim alıyor, yeniden büyütüyor ve sonra teslim ediyor dinleyiciye. Şarkılar o’na, oda şarkılara çok yakışıyor. Ceylan söz konusu ise ellerimiz yukarda!”

Ertem’in müzik yolculuğunu en başından beri takip ediyorum ama maalesef ki bir dönem çok fazla karşımıza çıktı ve bir şekilde her zaman söylediğim gibi her yerde olan, her şarkıyı söyleyen müzisyenleri sevmiyorum. Zaman zaman kendi söz ve besteleri içinden çekip aldıklarım oldu ama bunları çok çoğaltamadım. Oysaki tavrı, güçlü sesi, duruşu ile çok ötelerde olmayı fazlası ile hak eden isimlerdendi ki oldu da ama ben onu daha samimi dinlemeyi istedim hep. Gülten hanıma katılıyorum; Ahmet Kaya ruhunu çok iyi yaşatıyor, belki Sezen Aksu şarkılarını da çok güzel yaşıyor, yaşatıyor ama diğerlerini değil. Bu yüzden Ertem’in sadece hissettiğini söylemesini istiyorum, zorlamasını değil, bu anlamda bu şarkı uzun zaman sonra top listemde yer edecek, çünkü gerçekten müthiş düzenleme, müthiş yorum gelmiş şarkıya, hakkını vermek lazım. Kuşkusuz ki önümüzdeki günlerde bir dizide karşımıza çıkacak ve şarkıya büyük akın olacak.

 

21 Mart
Seyran, Müzik Ekspres’in Konuğu Oldu

Seyran ya da tam adı ve soyadı ile Seyran İsmayilkhanov ile tanışıklığımız kendisinin Türkiye’de yaşadığı sürece denk geliyor. Öncesinde çok güzel işler yaptığını biliyorum ama karşıma da o kadar içten ve sımsıcak bir kalple çıkıyor ki bir ara kendisi ile ortak olarak da işler yapmak, çalışmak fikri bile doğuyor aramızda ama sonra bir anda sessiz sedasız Almanya’ya dönüyor ki biz de açıkçası bir küslük, kırgınlık olmasa da zamanın bizi uzaklaştırdığı ama kalben ayırmadığı insanlar oluyoruz.

Geçtiğimiz günlerde yeni şarkısı ile yeniden karşılaşıyorum ki sanki daha dün konuşmuş gibi, hiç kopmamış gibi sesini duymak istiyorum, şarkılarındaki gibi o kadar güzel ve sımsıcak bir sesi var ki kendisinin ama o süre içinde neler yaptı, ben neden o yaptıklarını göremedim vb. sorularla kendimi baş başa bırakıyorum. Sonra o zaman bile konuşmadığımız başka soruların da cevabını bulmak istiyorum. Diyorum ki Seyran, gel Ekspres’in bu haftaki durağı sen ol, şarkı bahanemiz olsun, her şeyi konuşalım.

Klip çekimleri için çok uzaklarda olduğunu öğreniyorum ki nerede olduğunu hemen söyleyeyim Maldivler’de, diyorum ki seni rahat bırakayım dönünce yapalım bu söyleşiyi, olur mu ben her yere yetişirim diyor. Ben de klasik uzun uzun okuyacağınız sorularımı kendisine yolluyorum bir çırpıda. Hayır, oturur yazarım dese de bir talihsizlik telefonunu kırıyor ve yazmasının zor olacağını ancak sesli mesajlarla bana yanıt verebileceğini söylüyor. Tamam diyorum ve özetle o yanıtlıyor ben yazıyor ve sizle paylaşıyorum. Bu da her ikimiz için de ayrı bir deneyime ve şartlar ne olursa olsun hiçbir şeyden kendimizi alıkoyamayacağımızı gösteriyor. Helal bize :)

Konuklarıma söyleşilerimde böyle şeyler yazmam, ayrı söylerim ama buradan yazmak istiyorum. Hayat bizi bir kere yan yana getirdi. Seni çok özledim dostum. Söyleşimizi yazarken sanki karşımda oturuyordun, beraber içtik kahvemizi ve de bana çok iyi geldi. Seni hem yeniden tanıdım, hem de sana, hayat enerjinr yeniden hayran kaldım. Şunu anladım, istedim mi her şey oluyor, her şeyi yapabiliyor insan. İstediği kadar dil öğrenebiliyor, gittiği her yerde bir iz bırakabiliyor ve kalplere ilaç olabiliyor. Bu söyleşiyi okurken lütfen ilham da alın, her şeye inanın. Sen sihirli bir adamsın, lütfen öyle kal ve hep şaşırt bizi ya da şaşırtma “Seyran bu çok normal” diyelim :)

26Mart
Berlin’den Yükselen Türk Sesleri

Bu ay yayınlanan ve dikkatleri üzerine çeken iki single Berlin merkezliydi.

Ferhat aşk, inanç, kişisel özgürlükler ve toplumsal uyanışa gönderme yaptı ve Türkiye’deki ilk teklisi “Father State”i çarpıcı bir video klip eşliğinde tüm dijital platformlarda müzikseverlerle buluşturdu.

Şarkı kadar dikkat çeken video “Babylon Berlin” dizisinin hapishane setinde çekildi ve klibin yönetmenliğini Matthias Michel üstlendi. Timo Jacobs, Daniel Sellier, Florian Kleine, Erbil Ayalp, Samuel Eschmann und Michael Schuhmacher gibi Berlin’in önemli sanatçıları da klipte yer aldı.

Bir diğer bize ulaşan şarkının adı ise “Mucize”ydi ve Sezgin Kırılmaz’dan geldi şarkı. Kırılmaz, Neyse’nin gitaristi olarak grubun ikinci albümünde de yer almıştı. Şarkı ile solo kariyerinin ilk çıkışını da gerçekleştirmiş oldu ve evet kendisi de Berlin’de yaşıyor. Kim bilir belki bir gün yolum düşer ve ikisi ile uzun uzun konuşma şansını bulurum.

 

29 Mart
Ayın Sürprizi / Umay Umay’dan Yeni Basımlar

Geçtiğimiz sene bir kitap etkinliğinde yeniden karşılaşma şansını bulduğum Umay Umay ile bir süre hasret giderdikten sonra konuyu müziğe getirmiştim ama o kesin ve net bir şekilde artık müzikle ilgili bir şeyler yapmayacağını söylemişti, ne kadar ısrar etsem de nafileydi ama buna çok üzülmedim. Bize bıraktığı üç solo albümün yanında birçok kolektif çalışması hala çok kıymetli. Belki bir gün bize yeniden sürprizler yapar.

Ama yazmaya devam edecekti ve onu okumak bizim için çok ayrı bir yerde duracaktı. Umay o en kült kitapları olan “34 U Veda Busesi”, “Rüya Duvarları”,”Orospu Kırmızı”, “Sokaklar Uyudu Artık Öpüşebiliriz”, “Cevapsız Ağrı” ve “Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli” ile yeniden bizlerle. Kitaplar İthaki Yayınları’ndan Burak Albayrak tarafından yeniden yayına hazırlandı ve raflarda yerini aldı. Nasıl almasın  çünkü önceki tüm basımlar çoktan tükendi. Umay ve bu şahane kitapları hiç eskimedi ama yine de heyecanla sipariş ettim ve yeniden okumak için bunu fırsat bildim. Siz siz olun bu kitapları okumadım demeyin ya da buluşmakta bu kez gecikmeyin.

 

30 Mart
Bu Ay Neler Dinledik / Bize Ulaşanlar

Elbette ki çok şarkımız vardı bu ay da yine. Öncelikle basın bülteni bize ulaşan tüm single / albüm haberlerine yer vermeye çalıştık. Bu yüzden çok mutluyuz. Ay içinde yayınlanan tüm şarkıları şu başlık altında dinleyebilirsiniz. Nisan ayında da baharı daha çok hissedelim, daha çok şarkı dinleyelim ve hepsini paylaşmaya gayret edelim.

 

 

Ve gelelim kişisel listeme, ay içinde sürekli gelip gitmelerim de diyebilirim. Bu sayfada tamamen ruh halime dokunan şarkılara yer verdiğimi biliyorsunuz. Ama tek bir şartım var yeni ve ay içinde yayınlanmış olması. Yıl sonunda en iyi şarkıları seçerken çok büyük ihtimal bu listelerden anımsamalar yapacağım.

 

 

Bu ay listemin ilk üç şarkısı deyimi yerindeyse damardan diyebileceğimiz türden.

Deniz Seki yayınladığı yeni şarkısında efkar sunmaya devam etti. O eski pop Deniz yok artık ama şikayet etmiyorum aksine şarkısını en çok dinlediğim şarkılarda zirveye yerleştiriyorum. Savaş ve aşkta her şey günah evet.

Belki de bir ilk listeme Ceylan Ertem’i ekliyorum ki Ahmet Kaya’nın “Dardayım” isimli şarkısını hiç dara düşmeden Cenk Erdoğan’ın şahane düzenlemesi ile yorumluyor ki tek eksiği şarkının klibinin olmaması. Tam da duymak istediğim bir Ceylan. Cover yapacaksa illa ki böyle şarkılarla hayatımıza işlemeli.

Çok sevdiğim seslerden Nurcan Eren sürpriz olarak karşımıza çıkıyor. Aksu ekolünden Eren yine kendisi destekli bir şarkı olan “Çalamadım Sazı” ile beklenen dönüşünü yapıyor ve şarkı yorumunun yanında muhteşem düzenlemesi ile de kalbimi bir başka çalıyor.

Bu ay çok keyifli söyleşilere imza atıyorum ki albümü bir önceki ay çıkmış olsa da Alafsar Rahimov’u bu ay dinliyor ve sayfama konuk etmenin mutluluğu yaşıyorum. Albümüne de ismini veren “Panik”i bu listeye dahil ediyorum ki tümünü de etmiş sayın lütfen, çünkü albüm kesinlikle şimdiden yılın albümleri sıralamamda yerini aldı o kesin.

Bir diğer konuğum Hazi ise Dünya Kadınlar Günü’nde İmpala ile birlikte yorumladığı şarkısı “Yaralı” ile listemde haklı yerini alırken bir diğer konuğum Seyran’ın da nefis dönüşüne tanık oluyorum. Şarkısı “Yar Yar” bu ay listemin belki de tek hareketli şarkısı oluyor.

Seveni, dinleyicisi çok olsa da ben Fatma Turgut’u her zaman çok heyecanlanarak dinleyemiyorum ama belki de bundan sonrası öyle yapmayacağım çünkü yayınladığı son şarkısı “Ben Vardım” beni var etmeyi başarıyor notalarının ve duygusallığının içinde.

Üstüne kim söylese güzel olmaz dediğim şarkılardan “Karaağaç”a Zeliha Sunal ve Yücel Karakuş düeti geliyor ki iki farklı tarzın, sesin ustaca ve usta bir şarkıda buluşması önyargımı yıkıyor. Sunal’ı zaten çok severim, Karakuş’un da ses rengi ve samimiyeti ile tanışmama vesile oluyor şarkı.

Listemin son iki şarkısı da sesleri ile ilk kez tanıştığım başka isimler ki genç müzisyen Sinan Turan muhteşem bir şarkı ile müzik dünyasına merhaba diyor, destek olmak lazım, güçlü ve içten bir ses, yorum ve şarkı. Önümüzdeki günlerde adını daha çok duyacağımızdan eminim.

Murat Türkücüoğlu’da yayınladığı yeni şarkısı “İçimi Dökmem Lazım” ile bir isyanı dile getiriyor ki katılmamak mümkün değil; sözü, müziği, düzenlemesi, yorumu, özeti ile bütünü ile farklı ve ilaç bir şarkı. İçimizi gerçekten dökmeden rahatlayamayız. Dökelim hadi ve nisan ayını öyle karşılayalım, bahar artık iyice kapımızda, bir de şu pandemi süreci olmasa. İyi olalım lütfen hep.

 

Müzik Ekspres’te siz de şarkılarınızı, albümlerinizi görmek istiyorsanız lütfen bülteninizi, görsellerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. Biz o yolladığınız, yanıt alamadığınız saçma sitelerden, parasız – torpilsiz sizi görmeyen köşe yazarlarından değiliz. Kapımız gördüğünüz gibi samimi gelen herkese, her şarkıya açık.

 

01 Mart İsmail Karayün Hollanda Basınında Gün, hafta, ay muhteşem başladı. Geçen sene yayınladığımız ve Müzik Ekspres olarak kayıt sürecine ve bir de klip çekimine katkıda bulunduğumuz, adıma genel sanat yönetmenliğini ve basın danışmanlığını da yaptığım dostum İsmail Karayün'ün albümü "İnsan İnsanın Kılıcı" Hollanda basınında yer aldı. "Albümün yalnızca yetenekli şarkılardan oluşmasının yanı sıra aynı zamanda şarkıları anlamasanız bile müzisyenin boğazından sizi yakalayan melankolik sesine odaklanan güzel bir albüm" diyen Arnulf den Boesterd bizim ülkemizde bile birçok müzik eleştirmeninin bir şekilde görmezden, dinlemezden geldiği bir albümü taa nerelerden anlamış. Bu ülkede yeniyseniz, arkanızda baba bir şirket bulunmadığı sürece ve popüler olmadığınızda…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.8 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*