EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Olta – 8 – Beliz

Olta – 8 – Beliz

Bağımsız müzisyenlerin bir araya gelerek oluşturdukları Olta Dayanışma’nın yeni albümü “Beliz” tüm dijital platformlarda yerini aldı. Beliz albümü, dayanışmadaki müzisyenler için çok özel bir yere daha sahip.

Bir türkü albümü hazırlıyorsanız, etrafınızda yaşanan acılara duyarsız insanlar olamazsınız. Nitekim Olta’nın ikinci türkü albümü hazırlanırken hem ülkeyi hem de Olta Dayanışma’yı derinden etkileyen olaylar yaşandı. Bunlardan ilki, yayınlanacak olan albümde “Altın Tas” isimli türküyü seslendiren Yeliz Aykaç’ın Temmuz ayında trafik kazasında hayatını kaybetmesiydi. Bebeği Beliz ise aynı kazadan ağır yaralı olarak kurtulmuştu. Diğer yandan Ağustos ayının başında iyice kötüleşen orman yangınları, devlet yetkililerinin yangınla olan imtihanı ve bunun sonucunda sebep olunan yıkım tarif edilemez boyuttaydı. Dayanışmadaki müzisyenler, bu sebeple albümü toplum olarak yaşanılan yıkıma, yıkım ile belirginleşen toplumsal dayanışmaya, Yeliz’e ve geride kalanlara umut olan bebeği “Beliz”e adadı.

Tüm geliri pandemi sürecinde işsiz kalmış olan müzisyenlere, müzik ve sahne emekçilerine aktarılan Olta albümleri, sekizinci albümüyle müzikle dayanışmaya devam ediyor. Yeni albümde yer alan müzisyenler ve türküler ise şu şekilde:

01. Yeliz Aykaç – Altın Tas
02. Erkan Tekçi ft. İsimsiz Orkestra – Bu Dağlar Kömürdendir
03. Emel Taşçıoğlu – Yozgat Sürmelisi
04. Hüseyin Turan – Al Yeşil Giyinmiş
05. Ulaş Saka ft. İsimsiz Orkestra – Köyüm
06. Fındık Buse Katılmış – Ben Bu Yıl Yarimden Ayrı Düşeli
07. Tural Aslan – Gemiciler
08. Nursena Demir – Ajde Jano
09. Mert Kopuz – Gündoğdu (Rize’ye Mandalina)
10. Orhan Utku Özdemir ft. Sercan İke – Yenice Yolları
11. Füruzan Şimşek ft. Mustafa Özgül – Büyük Cevizin Dibi
12. İsmail Karayün – Şu Karşıki Dağda Kar Var Duman Yok
13. Doruk Okuyucu ft. Ebru Söylemez – Edremitin Gelini
14. Murat Tırnak – Bedir (Uğrünü Uğrünü Gelir Dereden)
15. Derd’Ali ft Ergin Kandemir – Bu Dünyanın Gam Yükü
16. Hamide Dokuyucu Özkan – Gelin Ayşem
17. Semra Tunç – Bugün Yardan Haber Geldi
18. Sipan Batur ft İdris Günbat – İntizar

 

 

Bağımsız müzisyenlerin bir araya gelerek oluşturdukları Olta Dayanışma’nın yeni albümü “Beliz” tüm dijital platformlarda yerini aldı. Beliz albümü, dayanışmadaki müzisyenler için çok özel bir yere daha sahip. Bir türkü albümü hazırlıyorsanız, etrafınızda yaşanan acılara duyarsız insanlar olamazsınız. Nitekim Olta’nın ikinci türkü albümü hazırlanırken hem ülkeyi hem de Olta Dayanışma’yı derinden etkileyen olaylar yaşandı. Bunlardan ilki, yayınlanacak olan albümde “Altın Tas” isimli türküyü seslendiren Yeliz Aykaç’ın Temmuz ayında trafik kazasında hayatını kaybetmesiydi. Bebeği Beliz ise aynı kazadan ağır yaralı olarak kurtulmuştu. Diğer yandan Ağustos ayının başında iyice kötüleşen orman yangınları, devlet yetkililerinin yangınla olan imtihanı ve bunun sonucunda sebep olunan yıkım…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.8 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*