EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Zeynep Halvaşi – Hazan Kadını / Ada Müzik

Zeynep Halvaşi – Hazan Kadını / Ada Müzik

“Hazan Kadını”, müzikseverlerin farklı konser ve temsillerden aşina olduğu, Zeynep Halvaşi’nin ilk albümü…

Albümün müzik direktörlüğünü yapan besteci ve orkestra şefi Oğuzhan Balcı’nın, şarkıların düzenlemelerinde de imzası var.

Ses rengi ve farklı müzik dallarını yorumculuğuna katabilmesiyle dikkatleri çeken bir sanatçı olan Zeynep Halvaşi, albümde farklı tarzlardan eserlere içten yorumu ile ses veriyor. “Hazan Kadını”nda Mes’ud Cemil ve Yavuz Özüstün şarkılarından, Rumeli, Elazığ türkülerine uzanan yelpazede sevilen eserler yer alıyor. Bu albümü daha da özel kılan şarkılar ise Oğuzhan Balcı tarafından Zeynep Halvaşi’ye Hazan Kadını için bestelenen 3 yeni şarkı: Ben Hazan Kadınıyım, En Güzel Günümdeyim ve Kır Kahvesi.

Konser özleminin gittikçe arttığı bu tarihi dönemde, Zeynep Halvaşi ve Oğuzhan Balcı, bu özgün albümleri ile dinleyicilerin hasretini bir dem olsun dindirmeyi istiyor. Uzun zamandır özlenen, çok sesli düzenlemeleriyle canlı konser tadında dinlenebilecek “Hazan Kadını”, müziğin hepimizin hayatlarındaki iyileştiriciliğini dinleyicisine ulaştırmayı amaçlıyor.

 

 

Hakkında:

Artvin’ de doğdu. Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Keman Bölümü’nü 1996 yılında bitirdi. Aynı yıl Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera-Şan Bölümü’nü kazandı ve 2002 yılında Ivanka Gospadinova’nın sınıfından mezun oldu.

1999-2000 sanat sezonunda Ankara Devlet Opera ve Balesi Korosu’nda Koro Sanatçısı olarak göreve başladı.

Klasik batı müziği eğitiminin yanı sıra türkülere duyduğu özel ilgi, bu alana yönelmesine  neden oldu. Anadolu motiflerinin zenginliğine ve “yerelden ulusala, ulusaldan evrensele” taşınması gerektiği inancıyla “senfonik türküler” çalışmalarına başladı. Düzenlemelerini orkestra şefi ve besteci Bujor Hoinic’in yaptığı “Karadeniz Rapsodi “, “Anadolu Rapsodi” , “Harput Senfonisi ” konserlerinde ve yine “Senfonik Konserler”de  solist olarak görev aldı.

Olten Filarmoni Orkestrası ile düzenlemelerini Yusuf Yalçın’ın yaptığı “Ege ve Rumeli Türküleri” ve düzenlemelerini orkestra şefi  ve besteci Serdar Yalçın’ın yaptığı “Neşet Ertaş’a Senfonik Saygı Duruşu”  konserini gerçekleştirdi.

Piyanist ve besteci Fazıl Say’ın “Sait Faik” eserinde solist sanatçı olarak görev aldı ve dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

2015 Haziran ayında kurulan, müzik direktörlüğünü Fazıl Say’ın yaptığı, Nazım Hikmet Korosu’nun kuruluş aşamasında ve yönetiminde görev aldı, “Nazım Oratoryosu” konserlerinde koro sanatçısı olarak   bulundu.
Mahsuni Şerif, Nazım Hikmet, Sabahattin Ali gibi büyük sanatçıların eserlerinin konu alındığı konserler verdi. Zülfü Livaneli ile Sevdalım Hayat konserlerinde solist sanatçı olarak yer aldı.

2014-2015 sanat sezonunda İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’ne geçiş yapan Halvaşi, halen Koro Sanatçısı olarak görevine devam etmektedir.

 

 

“Hazan Kadını”, müzikseverlerin farklı konser ve temsillerden aşina olduğu, Zeynep Halvaşi’nin ilk albümü... Albümün müzik direktörlüğünü yapan besteci ve orkestra şefi Oğuzhan Balcı’nın, şarkıların düzenlemelerinde de imzası var. Ses rengi ve farklı müzik dallarını yorumculuğuna katabilmesiyle dikkatleri çeken bir sanatçı olan Zeynep Halvaşi, albümde farklı tarzlardan eserlere içten yorumu ile ses veriyor. “Hazan Kadını”nda Mes’ud Cemil ve Yavuz Özüstün şarkılarından, Rumeli, Elazığ türkülerine uzanan yelpazede sevilen eserler yer alıyor. Bu albümü daha da özel kılan şarkılar ise Oğuzhan Balcı tarafından Zeynep Halvaşi’ye Hazan Kadını için bestelenen 3 yeni şarkı: Ben Hazan Kadınıyım, En Güzel Günümdeyim ve Kır Kahvesi. Konser özleminin…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.75 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*