EDİTÖRDEN
Anasayfa / WORLD / 2021 Yılının En İyi Albümleri Top 10 (World)

2021 Yılının En İyi Albümleri Top 10 (World)

 

Buğra Güngör ile

Bi’ Dünya Müzik

bugragungor83@hotmail.com

İnstagram

 

 

 

Tekrar merhaba.

Bu yıl bir çok beklenen sürpriz albüm ve single dinleyici ile buluştu.

Bu yılın başlarında en sevdiğim müzisyenlerden biri olan Pink, 2017 çıkışlı ‘Beautiful Trauma’ albümünün konser kayıtlarından oluşan ‘Setlist – All I Know So Far’ isimli albüm ile hayranlarına sürpriz yaptı. Üstelik albümde kızı ile olan düet şarkısı ‘Cover Me In Sunshine’ ile ‘All I Know So Far’ adlı yeni şarkıları, yeni albüm hazırlığında olan sanatçının 2022’de bomba gibi geleceğinin habercisi oldu.

 

Indie Pop – Electro tarzının farklı isimlerinden Charli XCX, yeni single EP’si ‘New Shapes’ geçtiğimiz 4 Kasım tarihinde dijital platformlarda yerini aldı. Öncesinde ‘Good Ones’ teklisi ile aynı EP’de buluşan ‘New Shapes’, Christine and the Queens ve Caroline Polachek ile tekrar bir araya gelen düetleri, Charli’nin müzikal başarısının ne kadar sağlam olduğunun kez daha göstergesi oldu.

 

Bu yıla yeni albümü ile damgasını vuran bir başka isim de Sting oldu.

Geçtiğimiz Ekim ayında 70 yaşına basan Sting’in 14. albümüne “The Bridge” adını vermesinin bir nedeni var. Müzik efsanesi, resmi hayran kulübü ana sayfasında, bu dünyanın siyasi, sosyal ve duygusal krizlerinden uzaklaşmak için “bir köprüye ihtiyacımız var” diye açıklıyor.

Sting, “Hepimiz bir yerde sıkışıp kaldık” diyor.

Kasım 2021’de piyasaya sürülen albüm, COVID salgını sırasında yazılan yepyeni şarkılar içeriyor. 2 Ekim’de 70’inci doğum gününden iki hafta önce Hamburg’un Reeperbahn Festivali’de iki yıldan beri ilk kez canlı performans sergiledi. Albümden ilk klip ‘Rushing Water’ şarkısına çekildi.

 

Bu yıl Adele’den sonra en merak ettiğim bir başka albüm haberi de Alicia Keys’den geldi. Kendi tabiriyle “Keys”, pandemi sırasında ortaya çıkan, bilinçli, içe dönük bir proje olan yüksek konseptli deney hakkında. Albümde Alicia Keys’in büyük ölçüde kendi ürettiği ”Originals” ve prodüktör Mike WiLL Made-It ile birlikte ürettiği “Unlocked” olarak alternatif versiyonlardan oluşan toplam 26 adet şarkı bulunuyor. Albüm geçtiğimiz hafta 10 Aralık tarihinde dijital platformlarda dinleyiciyle buluştu. Albümde dikkat çeken şarkılar arasında ‘Skydive (Originals)’, ‘Best Of Me (Originals) ve ‘Love When You Call My Name (Unlocked) favorilerim oldu.

 

Ve kapanış LP ile. LP geçen yıl Kasım ayında yeni albüm sinyalleri vererek ‘The One That You Love’ adlı bir single yayınladı ve bu parçaya bir de klip çekmişti. Devam eden aylarda ‘How Low Can You Go’, ‘One Last Time’ ve son olarak yeni albüm ‘Churches’dan çıkan son single ‘Goodbye’ ile müzik listelerinde kendine sağlam bir yer edindi. Bu yıl 3 Aralık’ta çıkan 15 şarkılık albüm için LP verdiği bir röportajda; “Bu albüm bir arkadaş gibi hissettiriyor. Beni insanlık tarihindeki en zorlu zamanlardan birine ve kendi kişisel tarihimde oldukça zorlu bir zamandan geçiren bir arkadaşım. Burada paylaşabildiğimi hissettiğim pek çok gerçek hikaye ve farkındalık. En iyi arkadaşlarımla bir şeyler yaratmak, asla hafife almadığım bir hediye ve yeni simpatico işbirlikçileriyle tanışmanın heyecanı da çok güzel bir deneyim. Aşık olmak gibi. Sonsuza kadar aşık olacağım

ve yine aşık olacağım. Beni bağışlayın ama hayatın özü bu gibi hissediyorum ve acı verici olsa da bunu hiçbir şeye değişmem. Bu duyguyu diğerlerinin arasında aktarmanın benim yolum olduğunu hissediyorum. Bu şarkılara ve onları benimle yapan insanlara çok minnettarım. Sonunda onları size getirebilmek bir rüyanın gerçekleşmesidir” şeklinde konuştu.

 

Müziğe doyduğumuz bir köşenin daha sonuna gelirken tüm dostlarıma ve herkese sağlık dolu, bol müzikli ve pandemisiz bir yıl diliyorum.

Sağlıcakla kalın.

 

Bi’ Dünya müzik 2021’in Yabancı albümleri TOP 10

1. Adele – 30
2. ABBA – Voyage
3. Coldplay – Music Of The Spheres
4. Michael Buble – Christmas (Deluxe 10th Anniversary Edition)
5. Taylor Swift – RED (Taylor’s Version)
6. Alicia Keys – KEYS
7. Tori Amos – Ocean to Ocean
8. Kylie Minogue – Magic (Guestlist Edition)
9. Doja Cat – Planet Her
10. Ed Sheeran – Equals

  Buğra Güngör ile Bi' Dünya Müzik bugragungor83@hotmail.com       Tekrar merhaba. Bu yıl bir çok beklenen sürpriz albüm ve single dinleyici ile buluştu. Bu yılın başlarında en sevdiğim müzisyenlerden biri olan Pink, 2017 çıkışlı 'Beautiful Trauma' albümünün konser kayıtlarından oluşan 'Setlist - All I Know So Far' isimli albüm ile hayranlarına sürpriz yaptı. Üstelik albümde kızı ile olan düet şarkısı 'Cover Me In Sunshine' ile 'All I Know So Far' adlı yeni şarkıları, yeni albüm hazırlığında olan sanatçının 2022'de bomba gibi geleceğinin habercisi oldu. https://youtu.be/wGj9oADcyRs   Indie Pop - Electro tarzının farklı isimlerinden…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.75 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*