EDİTÖRDEN
Anasayfa / WORLD / ABBA 40 Yıl Sonra Geri Döndü

ABBA 40 Yıl Sonra Geri Döndü

Buğra Güngör ile

Bi’ Dünya Müzik

bugragungor83@hotmail.com

İnstagram

 

 

 

 

Yeniden merhaba. Hastalık havaları bitti bitecek derken öksürük ve grip pandemiyi kıskanacak olmalı ki tanıdığım herkes (ben dahil) hapşırık ve bitkinliğe yorgun düştük. Mevsimler değişirken uzun zamandır beklediğimiz isimler müzik dünyasını deprem ektisiyle sallayarak ruhumuzu yepyeni serüvenlere çıkarmaya devam ediyordu. Yaklaşık 4 yıl önce yayınlanan bir sosyal medya haberi tüm dünyayı heyecan ve merak içinde bırakırken tam 35 yıllık bir hasreti bitirme müjdesiydi.

Evet, Abba 40 yıl sonra geri dönüyordu!…

ABBA’nın 27 Nisan 2018 tarihinde resmi Instagram ve Facebook hesapları üzerinden yayınlanan haberde, Abba Avatar Tour ve iki yeni şarkı kaydettiklerine dair bilgi içeriyordu. İsmi açıklanan şarkılardan biri “I Still Have Faith In You” ile ismi açıklanmayan diğer şarkının sound’unun nasıl olacağını tüm dünya ile aynı anda ben de çok merak ediyordum. Çünkü o kadar yıl sonra aynı sound’da kalacaklarını pek sanmıyordum. Hoş gerçi yeni bir Dancing Queen ya da Voulez-Vous yapsalar tadından yenmez, aynı keyifle dinlenir :)

Ancak verilen bilgilerde yeniden bir araya gelme tarihi 2018 Aralık olarak belirtilmişti. Nedendir bilinmez, Aralık ayı geldiğinde sırra kadem basıldı ve sosyal medya üzerinden şarkıların henüz tamamlanmadığı haberi geldi. 2020 yılında da pandeminin de vurmasıyla dörtlü tur projesini ve yeni şarkıları geçici olarak iptal ettiler. Bu yılın geçtiğimiz ağustos ayında resmi Twitter hesaplarından hayranlara; “bize katıl” mesajıyla davetkar bir tweet ile başladı. Bunu Londra’nın dört bir yanında, bir tür güneş tutulması görüntüleri ile gezegen siluetinde parıltılı bir topun yer aldığı reklam panoları izledi. İlerleyen haftalarda, 10 parçalık bir albüm ve özel yapım bir Londra arenasında bir “dijital avatar” konser haberi geldi.

Tarihler 2 Eylül’ü gösterdiğinde albüm tanıtımı ve iki yeni single için YouTube üzerinden Avrupa’nın belirli şehirlerinde canlı yayın yapıldı. Dörtlüyü yeniden capcanlı görmek isterken sadece Benny ve Björn kamera karşısındaydı. Nedense Agnetha ve Frida müzik dışında bir araya gelmiyorlar (!) “I Still Have Faith In You” çalmaya başladığında klibi izlerken gözyaşlarımı tutamadım. Sanki 1982’de kaldıkları yerden devam ediyormuşçasına o muhteşem vokaller, enstrümanlar, kısaca tipik ABBA tarzı kulaklarımızı, ruhumuzu okşuyordu. Hemen ardından ikinci Single “Don’t Shut Me Down” ile daha hareketli vurucu bas ve piano ritimleri bana ‘Dancing Queen’i hatırlattı.

‘Voyage’ın çıkış tarihi 5 Kasım olarak belirlenmiş ve o tarihten 1 hafta önce de albümdeki diğer şarkıların isimleri açıklanmıştı. Albüm çıktığında ilk bir hafta içinde müzik eleştrimenlerince sözlü ve yazılı 1 numara ve Avrupa’nın en çok dinlenen albümü olarak kayıtlara geçti.

‘Voyage’dan favori şarkılarım “Don’t Shut Me Down”, “Just A Notion”, “Bumblebee” ve “No Doubt About It”. Bu şarkılar beni Abba ile ilk tanıştığım çocukluk yıllarıma götürdü:)

Onları bu kadar sağlıklı, güçlü ve bir gram bile eskiyi aratmayan kendilerine has ses tınıları ile yeniden görmek bu zor zamanlarda o kadar iyi geldi ki, sonsuza kadar bizimle ve müzikle kalacakları için çok mutluyum.

 

Gözden Kaçmayanlar

 

Son zamanlarda adından oldukça söz ettiren ve yeni bir albümle müzik listelerine tekrar merhaba diyen Doja Cat bu iki haftadır spotify’da en çok dinlenen isimlerden biri oldu. Yeni albümü “Planet Her”den ilk çıkış şarkısı “Woman” ritmik latin temposuyla insanı aniden dans ettirirken, albümde yine hit olacak “Payday” ve Ariana Grande ile düeti “I Dont Do Drugs” oldukça dikkat çeken şarkılar arasındalar.

 

 

Bir yıldır yeni bir albüm üzerinde çalışan ve 5 Kasım’da yeniden hayranlarıyla buluşan İbrahim Maalouf, bu kez beklenmedik bir çıkış yaparak Christmas albümüyle karşımızda. “First Noel” isimli albüm, jazz tınılarıyla harmanlanmış ve Maalouf tarzı melodilerle klasik Christmas şarkıları farklı bir yorum kazanmış. Dinleyiniz, dinlettiriniz :)

 

“Disco” albümünün birinci yılı şerefine “Disco – Guest List Edition” versiyonuyla orjinal albümdeki 16 şarkıya 10 yeni remix şarkı eklenerek tekrar dijital platformlardaki yerini alan ve bu albümle resmen ikinci baharını yaşayan Kylie Minogue, şahsen “Fever” albümünden beri yaptığı en iyi çalışma olarak görüyorum. Zaten “Disco” baştan sonra tüm şarkıları sıkılmadan dinlettiren bir albümdü. Şimdi konuk ettigi isimlerle dans coşkusunu ikiye katlamış Kylie.

 

Shakira, 2001’de çıkardığı ilk İngilizce albümü olan “Laundry Service”in 20. yıldönümünü, 12 Kasım Cuma günü “Laundry Service: Washed and Dried” adlı genişletilmiş bir baskıyla kutladı. Albümün 12 inçlik vinil sürümü ön siparişe açıldı. Albüm 17 Aralık’ta da piyasaya sürülecek.

Albümde dört bonus parça var; daha önce yayınlanmamış “Whenever, Wherever (Pepsi Super Bowl LIV Halftime Show Remix),” “Whenever, Wherever” (Sahara remix), “Underneath Your Clothes” (akustik versiyon) ve “Objection (Tango)” (Afro-punk versiyonu).

 

 

Buğra Güngör ile Bi' Dünya Müzik bugragungor83@hotmail.com       https://open.spotify.com/album/0uUtGVj0y9FjfKful7cABY?si=z85nKM2KTuOKQgoBvPtQmg   Yeniden merhaba. Hastalık havaları bitti bitecek derken öksürük ve grip pandemiyi kıskanacak olmalı ki tanıdığım herkes (ben dahil) hapşırık ve bitkinliğe yorgun düştük. Mevsimler değişirken uzun zamandır beklediğimiz isimler müzik dünyasını deprem ektisiyle sallayarak ruhumuzu yepyeni serüvenlere çıkarmaya devam ediyordu. Yaklaşık 4 yıl önce yayınlanan bir sosyal medya haberi tüm dünyayı heyecan ve merak içinde bırakırken tam 35 yıllık bir hasreti bitirme müjdesiydi. Evet, Abba 40 yıl sonra geri dönüyordu!... ABBA'nın 27 Nisan 2018 tarihinde resmi Instagram ve Facebook hesapları üzerinden yayınlanan haberde,…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*