EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / “Burada Müzik Var” Notları – 08 / Yeni Türkü, Mehmet Güreli, Mor ve Ötesi

“Burada Müzik Var” Notları – 08 / Yeni Türkü, Mehmet Güreli, Mor ve Ötesi

“Burada Müzik Var” sahnesi başladığı günden bugüne sahnesinde çok değerli isimleri, grupları ağırladı. Programın cumartesi sahnesi yine dopdoluydu, yine unutulmazdı.

 

Mehmet Güreli ki yalnızca bir müzisyen değil ressam, yazar, yayıncı, gazeteci, film yönetmeni. On parmağında on marifet olan ülkemizin önemli değerlerinden biri. Geçtiğimiz sene yine Ada Müzik’ten yeni albümü ile çalmıştı kapımızı ve yeniden, kaldığı yerden konserlerine de başlamıştı. Bugünkü açılış benim için çok önemliydi, ilk kez sahnede kendisini dinleme şansını bulacaktım. Bu gece önceki gecelerden daha da bir kalabalıktı ve iç mekanda adeta hareket edecek bir boşluk bile kalmamıştı. Özellikle genç dinleyicilerin başından sonuna kendisini büyük bir aşkla dinlemesi de ayrı bir güzellikti, çok mutlu oldum.

Ustanın çok ama çok değerli şarkıları var ama elbette ki bir tanesi içlerinde çok özel, belki bugüne kadar birçok müzisyen üstelik çoğu da hakkını vererek söyledi ama sahibinin sesinden dinlemek her zaman başka bir özeldi. Elbette “Kimse Bilmez”den bahsediyorum. Canlı canlı dinlemek çok ama çok iyi geldi ruhuma. Konseri yazar, şair dostlarım Altay Öktem ve Deniz Durukan ile de dinlemek adıma ayrı bir renkti. Tüm gece her boşlukta şiiri, müziği konuşmak kendileri ile, her daim vazgeçilmez bir lezzet.

 

 

İkinci sahne Yeni Türkü’nündü ve aynı kalabalık bu kez açık alanı doldurmuştu. Sanırım açık havada konser dinlemeyi daha çok seviyorum. Yeni Türkü için çok şey denilir, kısa nasıl özetlenir bilmiyorum ama bildiğim onları dinlemek her zaman ruha iyi geliyor. “Maskeli Balo” ile başlayan açılışı “Eyvallah”, “Başka Türlü Bir Şey”, “Bana Bir Masal Anlat Baba”, “Sezenler Olmuş”, “Çember”, “Rüzgar”, “Sonbahardan Çizgiler”, “Yedikule”, “Aşk Yeniden”, “Telli Telli” gibi şarkılar izledi.

Öyle şarkılar ki bir bakıyorsunuz buram buram aşk, şiir, hüzün; bir bakıyorsunuz yerinizde duramıyorsunuz, zıplamaya falan başlıyorsunuz. Derya Köroğlu’nun enerjisi her zaman müthiş, bitince konser gidip kendisine sarılmak falan istiyorsunuz. Özetle henüz birkaç saat önce dinlemiş olsam da kendilerini en yakın zamanda, arayı açmadan yeniden buluşmak istiyorum kendileriyle. Bir de sanki yeni bir albüm zamanı gelmedi mi, keşke..

 

Konserin hemen ardından herkes yeniden iç sahneye doğru yol aldı ki biz konseri dışardaki ekrandan dinlemek zorunda kaldık. Hava rahatsız edici değildi ama tekrar kapalı alana girmeyi göze alamadım. Mor ve Ötesi akustik bir performans sunacaktı dinleyicisine ve yaklaşık iki saate yakın sahnede kalacaktı. Hatta öyle ki dinleyici kendilerini bırakmayacaktı, yeniden geleceklerdi ve üç şarkı daha söyleyeceklerdi. Özetle birçok şarkı daha eklendi bu gece yine, evimize dönerken birçok ruh haliydik.

 

Yarın sahnede muhteşem Fazıl Say olacak. “İlk Şarkılar” ve “Güz Şarkılar” albümlerinden seçkiler sunacak. Kendisine Serenad Bağcan, Güvenç Dağüstün ve Ece Dağıstan eşlik edecek. Tüm biletler bitmiş durumda, muhteşem bir finalle son bulacak program.

“Burada Müzik Var” bizi bu on gün süre içinde çok değerli müzisyenlerle, unutamayacağımız performanslarla buluşturdu. Yarın konserde maalesef olamayacağım için kendilerine teşekkürlerimi buradan bir kere daha iletmek istiyorum. Başta Bülent Forta olmak üzere Ada Müzik ailesine, bu değerli sahneyi en başından en sonuna titizlikle, içtenlikle, gülümseyen yüzleriyle yürüten Must Entertainment ailesine, İstanbul’un bana göre en güzel mekanı olan Moda Kayıkhane ailesine, tüm müzisyenlere ve değerli emekçilerine hem kendim hem de Müzik Ekspres ailesi adına çok teşekkür ederim. Bu kadar her karesi ile, her yüzü ile pozitif bir buluşmayla daha önce karşılaşmadım belki de. Bir teşekkür de tüm konserlerde bana eşlik eden ve fotoğraf çekimlerini birlikte gerçekleştirdiğimiz Behlül Üçışık’a, umuyorum daha çok konser gezeceğiz birlikte.

Günden güne notlarımı sizlerle paylaştım, umarım bu atmosferi sizlere de taşımayı başarabildim. “Burada Müzik Var” lütfen yine bir yerde karşımıza çıksın, yeniden buluşalım.

“Burada Müzik Var” sahnesi başladığı günden bugüne sahnesinde çok değerli isimleri, grupları ağırladı. Programın cumartesi sahnesi yine dopdoluydu, yine unutulmazdı.   Mehmet Güreli ki yalnızca bir müzisyen değil ressam, yazar, yayıncı, gazeteci, film yönetmeni. On parmağında on marifet olan ülkemizin önemli değerlerinden biri. Geçtiğimiz sene yine Ada Müzik’ten yeni albümü ile çalmıştı kapımızı ve yeniden, kaldığı yerden konserlerine de başlamıştı. Bugünkü açılış benim için çok önemliydi, ilk kez sahnede kendisini dinleme şansını bulacaktım. Bu gece önceki gecelerden daha da bir kalabalıktı ve iç mekanda adeta hareket edecek bir boşluk bile kalmamıştı. Özellikle genç dinleyicilerin başından sonuna kendisini büyük bir aşkla…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*