EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Cenk Şanlıoğlu – From Middle East

Cenk Şanlıoğlu – From Middle East

Besteci ve müzisyen Cenk Şanlıoğlu, ikinci maxi single’ı ‘From Middle East’ yayınladı. İlk single’ı “Hummingbird” akort sistemini değiştirerek, çok farklı bir ses aralığı yakaladığı bariton gitar odaklı bir albümdü. Bu single’ı ise çok renkli dört şarkıyı içinde barındırıyor. Eserleri TRT’de (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu) ‘Evlere Şenlik’ dizisinden hatırlayanlar olmuştur. Dizinin müziklerini Cenk Şanlıoğlu yapmıştı. Müzisyen bu sene içinde dizide kullandığı müzikleri, maxi single olarak yayınladı. Dizi Ortadoğu’da geçiyordu ve başrolde dört ayrı karakter vardı. Dört karakter de farklı bölgelerden (Kuzeyden, güneyden, doğudan ve batıdan) geliyordu. Şanlıoğlu belli ki; bu karakterlerin geldiği coğrafyaların halk müziklerinden esinlenerek eserleri bestelemiş.

Cenk Şanlıoğlu eserleri dizi için yapmış olsa da, single’ı dinlediğimizde gerçekten Türkiye’nin 4 ayrı coğrafyasının müziğini ayırt edebiliyoruz. Şarkılarda ortak kullanılan tek enstrüman perküsyon. Diğer enstrümanlar, her şarkıda aktarılmak istenen bölgenin enstrümanlarına göre tercih edilmiş. Cenk Şanlıoğlu, kendi single’ları dışında çok uzun yıllardır Avrupa, Ortadoğu ve Asya gibi birçok bölgede farklı müzik tarzlarında çeşitli ekiplerle konserler veriyor. Türkiye’de yaptığı dizi/filmlerin müziklerine ve kendi single’larına çok kültürlü müzik tarzı da yansımış. Bariton gitarıyle yaptığı Humming Bird single’ında da, From middle East maxi single’ında da hem tüm coğrafyaların renklerini birleştiren hem de ayrışmaları da net ifade eden bir çizgisi var.

Şanlıoğlu gitarı farklı bir perspektiften değerlendiriyor ve ülkemizi dünyada çok ünlü birkaç grupta temsil ediyor. Geçen ay Köln Filarmoni orkestrasının davetiyle, Filarmoni’de Mehmet Akbaş’ın konserinde sahne aldı. Orada da elektrik gitarla sahnedeydi. İzleyicileri şaşırtan bir durum yaşandı. Sahnede bas gitar çalan biri yoktu ama hem elektrik gitar, hem de bas gitar sesi vardı. Şanlıoğlu tek gitardan; hem bas gitar, hem de elektrik gitar çalabileceği bir sistem hazırlamıştı. Bu yaptığı ise konser sonunda, bolca tebrik almasını sağladı.

Sanlıoğlu; 1994 yılından bugüne gitar çalarak müzik yolculuğunu devam ediyor, 2000 yılından itibaren stüdyo müzisyenliği, 2005 yılından bu yana ise dizi ve film müzikleri, aranjörlük ve müzik yönetmenliği yapan müzisyeni bugüne kadar gerek solo gerekse müzisyen arkadaşları ile (Cem Yıldız, Ender Balkır, Barış Güney, Tangesta, Delil Dilanar, Burcu Tatlıses, Gülcan Altan vd.) defalarca kere sahnede dinleme ve müzik üzerine sohbet edebilme imkanını bulmuştum.  Türkiye’deki önemli festivallerin yanı sıra; Avrupa’da İsviçre, Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika, Yunanistan; Asya ve Ortadoğu’da Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve İran’daki müzik festivallerinde gitarist olarak sahnede yer alan Şanlıoğlu İngiliz sanatçı Sami Yusuf’un orkestrasında da yer aldı.  2005 yılından bu yana ise dizi ve film müzikleri, aranjörlük ve müzik yönetmenliği yaptı ki 100 bölüm süren “Kanıt” beraberinde “Sabahlar Olmasın”, “Anamız Var” ilk akla gelenlerdi. Tüm bu çalışmalarına kendisinin YouTube sayfasından da ayrıca ulaşılabiliyoruz.

Popüler ya da popüler olabilme çabası içinde olan herkesin birer ikişer müzik dünyasına hücum ettiği tam da bu yaz zamanı, yaz hareketliliği içinde samimi bir yolculuğun içinde olmak isteyenler için “From Middle East” adeta bir kaçış, bir nefes ve üzerine uzun uzun konuşulması, paylaşılması gereken bir çalışma. Bu anlamda kendisine ve heyecanına, elbette ilhamına da teşekkür etmek gerek.

 

 

Besteci ve müzisyen Cenk Şanlıoğlu, ikinci maxi single’ı ‘From Middle East’ yayınladı. İlk single’ı "Hummingbird" akort sistemini değiştirerek, çok farklı bir ses aralığı yakaladığı bariton gitar odaklı bir albümdü. Bu single’ı ise çok renkli dört şarkıyı içinde barındırıyor. Eserleri TRT’de (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu) ‘Evlere Şenlik’ dizisinden hatırlayanlar olmuştur. Dizinin müziklerini Cenk Şanlıoğlu yapmıştı. Müzisyen bu sene içinde dizide kullandığı müzikleri, maxi single olarak yayınladı. Dizi Ortadoğu'da geçiyordu ve başrolde dört ayrı karakter vardı. Dört karakter de farklı bölgelerden (Kuzeyden, güneyden, doğudan ve batıdan) geliyordu. Şanlıoğlu belli ki; bu karakterlerin geldiği coğrafyaların halk müziklerinden esinlenerek eserleri bestelemiş. Cenk Şanlıoğlu eserleri dizi için yapmış olsa…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.7 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*