EDİTÖRDEN
Anasayfa / Genel / Dawn FM – 2022’nin En İyi Çıkış Yapan Albümü Olmaya Aday

Dawn FM – 2022’nin En İyi Çıkış Yapan Albümü Olmaya Aday

Buğra Güngör ile

Bi’ Dünya Müzik

bugragungor83@hotmail.com

İnstagram

 

 

 

Herkese yeniden merhaba! Müzik Ekspres 8. Yılı kutlu olsun! Nice güzel yürekli sanatçı, emekçi müzisyenlerle 8 yılı geride bıraktık. Bu yolculukta desteğinin, arkadaşlığının, güzel sohbetininin eksikliğini hissetirmeyen herkese sonsuz teşekkürler.

Purple Rain filmi için yapılan jeneriğin sonunda Prince, “May U Live 2 See The Dawn” çağrısına yer verdi. O zamanlar ilginç görünüyordu, ancak şafağın görüntüsü kariyerinin geri kalanında ara sıra yeniden ortaya çıkacaktı. Adını telaffuz edilemeyen bir sembole dönüştürdükten sonra ilk yayınlanan 1994 çıkışlı ‘Gold Experience’ albümünde Prince; “Şafağa Hoşgeldiniz” şeklinde bir çağrı yapmıştı hayranlarına.

The Weeknd kuşkusuz tüm bunları biliyor; Prince onun idollerinden biridir. Bunun ötesinde, Kanada doğumlu şarkıcı-söz yazarı Abel Tesfaye, müzikal ve kültürel öncüllerinin ciddi bir öğrencisidir. 2016’daki Starboy albümündeki çalışmaları bitirirken onunla yapılan bir röportajda, kendisi stüdyo duvarlarını kahramanlarının ve referanslarının posterleri ve fotoğraflarıyla kaplamıştı: Ramones, A Clockwork Orange, Freddie Mercury.
Prince, aslında Weeknd’in yeni albümü Dawn FM’de baskın bir unsur değil. “When Doves Cry” ve “Purple Rain”den alıntı yapan sözlere rağmen, Michael Jackson çok daha duyulabilir bir isim bu albümde. Ancak bu, 21. yüzyılın en etkili pop yıldızının, Prince’in ilhamını tamamen farklı bir şey yaratmak için çok çeşitli kaynakları sentezleyerek gerçekleştirmesinin en iyi örneğidir.

 

 

Beach Boy Bruce Johnston’dan Lil’ Wayne’e kadar uzun bir işbirlikçi listesi projede yer aldı, ancak pop beyni şeklinde anılan Max Martin ve deneysel elektro stili çalışmalarıyla Oneohtrix Point Never, Tesfaye’nin yanında baş yapımcı olarak anılıyor. Bu klasik ve cüretkar dengesi mükemmel bir şekilde ayarlanmış. The Weeknd uzun süredir yeni dalga ve eski tarz R&B arasındaki etkileşimi araştırıyor, ancak hiç bu kadar kendinden emin olmamıştı; hem zamansız hem fütüristik, tanıdık ama retro değil.

The Weeknd’in son albümü After Hours, pandeminin dünyayı durdurmasından bir hafta sonra, 20 Mart 2020’de yayınlandı. Ancak turneye çıkma şansı olmasa bile, kalabalığın olmadığı Super Bowl’daki devre arası performansından, Grammy adaylıklarından tartışmalı ve şüpheli yokluğuna ve romantik hayatının magazin haberlerine kadar karantinaya alınan hayatımızı domine etti. Karşı konulmaz, her yerde hazır ve nazır “Blinding Lights” ile bir yıl boyunca İlk 10’da yer aldı ve şu anda tüm zamanların en büyük Billboard Hot 100 single’ı oldu.
Tesfaye albümü yeni albümünü şöyle tanımlıyor; “Her zaman tünelin sonunda ışığa ulaşmayı bekleyen trafikte sıkışıp kalmak gibi Arafta kalmak”. “Ve siz trafiğe takılırken, arabada bir radyo istasyonu çalıyor, bir radyo sunucusu sizi ışığa yönlendiriyor ve diğer tarafa geçmenize yardımcı oluyor.” Araf. Çoğumuzun şu anda yaşadığı, evlerimizde kapana kısılmış, bizi çevreleyen vebadan korkarak bir şeyin bizi serbest bırakmasını beklediğimiz gibi..
Albümün konsepti, Tesfaye’nin Kanadalı ve gerçek hayattaki komşusu Jim Carrey tarafından seslendirilen ve şarkıların arasına serpiştirilen bir DJ gibi sözlü anlatımlar en gerçekçi hale getirildi. (Bir albümü bir radyo istasyonu gibi yapılandırma fikri bile en azından 1967’deki The Who Sell Out’a kadar uzanıyor). Ancak çok daha ilginç olanı, şarkıcının kendi dönüşümü ve olgunlaşma macerası 16 şarkı boyunca dinleyiciye sunuluyor.

 

 

Dawn FM’in ilk üçte biri eskilerin The Weeknd’i gibi geliyor. Depeche Mode’a özgü “Gasoline” şarkısında şık bir İngiliz aksanıyla şarkı söylüyor; yakındaki bir oyun konsolundan kopmuş gibi görünen buz gibi, sıçrayan synth’ler üzerinde “Bir atılıma ihtiyacım var” diye yalvararak “How Do I Make You Love Me?” takip ediyor. Ancak kusursuz “Sacrifice”ın “Thriller” benzeri gitar riff’leriyle tırmalayan gitarından sonra Quincy Jones’un kısa ve ürpertici bir monologu, tonu değiştirir.

Jones, yetiştirilme tarzımızın yetişkin benliklerimiz üzerindeki etkisine değiniyor ve albüm anında daha içe dönük, kendini yansıtan bir moda geçiyor. Albümde dikkat çeken başka bir şarkı “Starry Eyes” The Weeknd’in son başarılarından bahsediyor (Billboard ön sayfası ve Super Bowl). Bunun üzerine bir cümle şarkıyı tamamlıyor: “Ben Eskiden olduğum kişinin tutsağı olmak istemiyorum.”

Dawn FM’in anlatısal yapısı yeterince etkileyici; daha neşeli ve dansa dayalı bir başlangıç (geçen yılın hit parçası “Take My Breath”, Donna Summer’ın “I Feel Love” şarkısını anımsatan büyüleyici bir sonsuzluk döngüsüyle harmanlandı), daha yumuşak bir şekilde ortada baladlar ve sonra ustaca şekillenen synth’ler. Weeknd’in en büyük gücü, bazen bir yapımcının eğlence parkı gezintisi gibi hissedilebilen çağdaş poptan sıklıkla eksik olan bir melodi duygusu ve dans tabanlı R&B sunumunun ötesinde bir sonraki aşama olan havadar ve hüzünlü sesiyle sürekli olarak ayırt edilir.

 

 

 

Gözden Kaçmayanlar

Yılların eskitemediği Rock grubu Roxette bu hafta resmi instagram hesabından Look Sharp! Otuzuncu yıl özel versiyonunu dijital platformlarda bizlere sundu. Albümde 13 standart şarkının yanı sıra daha önce hiç bir yerde duyulmamış 31 tane demo, akustik ve bir çok editlenmiş versiyonların bulunduğu albümde, benim gibi sıkı Roxette severlerin heyecanını doruklara çıkardı canım Per ve Marie.

 

Grammy ödüllü Adele yeni albümünden ikinci klibi “Oh My God” şarkısına çekti. Klipte İncilden bazı temalara yer verilmiş: Bir at, yılan ve elma… Adele, 2010 yılında “Rolling in the Deep” videosunun yönetmenliğini yapan yönetmen Sam Brown ile bu teatral görsel için tekrar bir araya geldi. Geçtiğimiz günlerde Twitter’da Adele, Brown ile on yıl sonra yeniden bir araya gelmesinin “en azından söylemek gerekirse nostaljik” olduğunu ve “aynı anda milyonlarca şey olduğunu” ekledi. “30” albümünün yayınlanmasıyla 14 Kasım’da Oprah Winfrey ile ve 21 Kasım’da ITV for An Audience With Adele ile retrospektif bir röportajı da içeren ilk özel bölümü Adele One Night Only için CBS ile işbirliği yaptı. Daha önce duyurduğu Las Vegas’taki “Weekends with Adele”, 21 Ocak’ta Colosseum in Caesars Palace Hotel’de başlayacak.

 

 

Celine Dion, sosyal medya hesaplarından duyurduğu sağlık sorunu haberi ile konser turlarını iptal etti. 53 yaşındaki pop ikonu’nun haberine göre daha önce planladığı Mart ve Nisan aylarında gerçekleşecek Kuzey Amerika konserleri “şiddetli ve kalıcı kas spazmları” sebebiyle iptal etti. Dion yaptığı açıklamada, “Şimdiye kadar iyi olacağımı umuyordum, ancak sanırım daha sabırlı olmalı ve doktorlarımın reçete ettiği rejime uymam gerekiyor” dedi ve ekledi: “Gösterilerimizde çok fazla organizasyon ve hazırlık var ve bu yüzden iki ay sonraki planları etkileyecek kararları bugün vermemiz gerekiyor.” “Hepimiz bu salgını atlatmanın yanı sıra tam sağlığa kavuştuğum için çok mutlu olacağım ve tekrar sahneye geri dönmek için sabırsızlanıyorum. Bu arada, herkesin sosyal medyada bana gönderdiği tüm cesaret verici sözlerden çok etkilendim. Sevginizi ve desteğinizi hissediyorum ve bu benim için dünyalar demek.” Eğer herşey yolunda giderse diva’yı 25 Mayısta tekrar sahnelerde göreceğiz.

Müzik otoritelerinin yaptığı değerlendirmeye göre 2021 yılı sonu itibariyle 30 yıl aradan sonra Plak satışları CD satışlarını geçti. MRC ve Billboard verilerine göre, geçen yıl Amerika’daki tüm albüm satışlarının yüzde 38,3’ü plak formatındayken, tüm fiziksel albüm satışlarının yüzde 50’sinden fazlasını oluşturdu (toplam 82,79 milyonun 41,72 milyonu). Geçen yıl satılan plak albümlerin oranı, 2020’deki 27.55 milyona kıyasla yüzde 51,4 gibi büyük bir artışla 41,72 milyona yükseldi. Verilere göre en çok albüm satışı olan sanatçılar; Adele’in ’30’ (318.000 kopya), Taylor Swift’in ‘Red (Taylor’s Version)’ ve Olivia Rodrigo. ‘Sour’ (268.000 kopya). 2021’in şimdiye kadarki en çok satan plak formatlı albümü ABBA’nın ‘Voyage’ı oldu.

 

Buğra Güngör ile Bi' Dünya Müzik bugragungor83@hotmail.com       Herkese yeniden merhaba! Müzik Ekspres 8. Yılı kutlu olsun! Nice güzel yürekli sanatçı, emekçi müzisyenlerle 8 yılı geride bıraktık. Bu yolculukta desteğinin, arkadaşlığının, güzel sohbetininin eksikliğini hissetirmeyen herkese sonsuz teşekkürler. Purple Rain filmi için yapılan jeneriğin sonunda Prince, “May U Live 2 See The Dawn” çağrısına yer verdi. O zamanlar ilginç görünüyordu, ancak şafağın görüntüsü kariyerinin geri kalanında ara sıra yeniden ortaya çıkacaktı. Adını telaffuz edilemeyen bir sembole dönüştürdükten sonra ilk yayınlanan 1994 çıkışlı 'Gold Experience' albümünde Prince; “Şafağa Hoşgeldiniz" şeklinde bir çağrı yapmıştı hayranlarına.…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*