EDİTÖRDEN
Anasayfa / WORLD / Dawn of Chromatica ve Lady Gaga ile Yeniden Buluşma

Dawn of Chromatica ve Lady Gaga ile Yeniden Buluşma

Buğra Güngör ile

Bi’ Dünya Müzik

bugragungor83@hotmail.com

İnstagram

 

 

 

Merhaba derken öncelikle sevgili arkadaşım Kadri Karahan’a her bir araya gelişimizde “hadi artık gel sen de yaz bir köşen olsun” dedirte dedirte zorla geldiğim (şaka tabi :)), her sayfasını zevkle okuduğum Müzik Ekspres’te bir köşe ayırdığı için çok mutluyum

Hey ay özellikle yabancı müzik ve yabancı sanatçı üzerine yazılar paylaşacağım bu köşede, güncel albümler hakkında yazılarımla öncelikle sizlerle buluşacağım. O zaman nice keyifli okumalara:)

 

Bu ay özellikle uzun zamandır bir Remix albümüyle karşımıza çıkmayan Lady Gaga ile başlamak istiyorum. En son 2011’de yayınlanan “Born This Way-The Remix” albümünden sonra farklı türlerde ve biraz daha iç dünyasına dönen bir Lady Gaga ile karşılaştık devam eden yıllarda. Kısaca hatırlayacak olursak, Takvimler 2019 yılını gösterdiğinde, Gaga’nın o zaman çalışmalarına yeni başladığı “Chromatica” albümü için, biraz daha eski haline dönerek özlediğimiz tarzını 90’ların dance-pop soundu ile  harmanlayarak yeni bir konsept oluşturmak için ‘Joanne’ albümünden beri birlikte çalıştığı prodüktör BloodPop ile bir araya gelmişti. Albümün çıkış tarihi 2020 Nisan ayı geldiğinde, tüm  dünyayı etkisi altına alan Covid-19 sebebiyle albüm yeni bir tarih verilmeksizin askıya alınmıştı. Ancak Gaga hayranlarının sosyal medya üzerinden ısrarı üzerine albümü Mayıs ayında çıkarmaya karar vermişti. Şahsen Lady Gaga’nın en sevdiğim özelliklerinden birisi; Little Monsters adıyla çağırdığı hayranlarına çok değer vermesi. Konserlerinde, albüm imza günlerinde ya da yolda yürürken onunla fotoğraf çektirmek için yaklaşan hiç bir hayranını geri çevirmiyor.

 

Gelelim 2021 yılına. Bu yılın Nisan ayında “Dawn of Chromatica” adıyla duyurulan albümün prodüktörlüğünü üstlenecek olan Bloodpop, Twitter üzerinden albüm için hazırlıklara başladığını belirtti, ve Gaga’nın hayranlarına albümde hangi sanatçıları görmek istediklerini sordu. Akabinde kendi tweetine re-tweet yaparak ve sırıtma emojisi koyarak Rina Sawayamayı etiketledi. Açıkçası çok heyecanlanmıştım çünkü Rinanın şarkılarını severek dinliyorum ve remix albüme de çok yakışacağını düşünüyordum.

Bloodpop’un duyurduğu ve heyecanlanmama sebep olduğu bir başka isim de, Venezüella asıllı müzisyen ve DJ olan Arca oldu. Arca’yı ilk olarak Björk’ün “Utopia” albümünde hem sözlerini yazdığı hem de prodüksüyonunu üstlendiği “Arisen My Senses” şarkısıyla tanımıştım. Albümde “Rain on Me” parçasına remix hazırlayan Arca, kendi dördüncü stüdyo albümü Kick I’den (2020) “Time&quot”ve “Mequetrefe”; şarkılarının yanı sıra DJ Yirvin’in Changa tuki parçası “Mételo Sácalo”dan örnekler aldı. Albümde dikkat çeken diğer isimler sırasıyla Charli XCX, Pabllo Vittar, Ashnikko, Dorian Electra ve Bree Runway.

Bu kadar zengin isimlerden sonra albümün sönük olacağını hiç düşünmüyordum. Sadece son dakikada Kanadalı şarkıcı ve yapımcı Grimes’ın albüme yetişemediği haberi beni üzmüştü. Sebebi ise orjinal albümdeki ara geçiş şarkılarına (Chromatica I,II,III) remix ürettiği ve başlangıçta onları plak şirketine göndermek için son tarihi kaçırdığını, daha sonra projenin gecikmesi nedeniyle zamanının olacağını tahmin ettiğini belirtmiş, ancak albümün 30 Ağustos 2021′;deki resmi duyurusunun ardından Grimes’ın katkılarının kesintiye uğramadığı ortaya çıkmıştı. İşin tuhafı, BloodPop daha önce Gaga’nın  eski İskoç prodüktörü SOPHIE ile ilk remix kayıtlarını içeren şarkıların potansiyel olarak piyasaya sürülme olasılığı hakkında bilgi vermiş olsa da, şarkıların hiçbiri şu anki remix albümünde bulunmuyor.

 

Bana göre Dawn Of Chromatica’nın en vurucu mix’leri şöyle; ya sizin favoriniz hangisi?

– Rain on Me (Ariana Grande; Arca remix)
– Free Woman (Rina Sawayama, Clarence Clarity remix)
– 911 (Charli XCX, A. G. Cook remix)
– Enigma (Doss remix)
– Babylon (Haus Labs version)

 

 

Albümün yazın son günlerine yetişmesine rağmen bu yılı şahane bir şekilde kapatacağı benziyor Gaga’nın. Çünkü geçtiğimiz Ağustos ayında bir başka sürpriz yaparak Tony Bennett ile ikinci bir caz albümü yapacağı duyurusu hayranları daha da heyecanlandırdı. Aynı zamanda gelecek olan albümden dijital platformlarda bir single da paylaştı dünya ile. “I Get A Kick Out Of You” adlı single ile caz gırtlağını özlediğimiz Gaga, Tony Bennett ile bizi tekrar romantik bir serüvene çıkaracak.

Özel bir sanatçı ile bir sonraki ay tekrar görüşmek üzere bir dünya müzik sizinle olsun.

 

 

Gözden Kaçmayanlar

29 Ekimde hayranlarıyla Equals (Eşittir) albümüyle dördüncü kez buluşacak olan Ed Sheeran, yeni albümü için “Tamamen kişisel” mesajıyla dikkat çekti. Resmi İnstagram hesabı üzerinden duyurduğu albümü için 2017’den beri titizlikle çalıştığını belirterek “Şarkıları yazdığım tüm süre boyunca aşk, kayıp, yeni hayat, keder ve olabilecek her şeyi yaşadım ve gerçekten bir ‘olgunluk’ albümünün geldiğini hissediyorum. Hepinizin bunu duyması için çok heyecanlı ve gerginim.”

Geçtiğimiz haftalarda yeni albümünden “Bad Habits” şarkısına oldukça farklı bir klip çeken ve vampir imajıyla hayranlarını şaşırtan Sheeran, ikinci teklisi “Shivers”ı 10 Ekim’de dijital ortamlarda yayınladı. Albüm 29 Ekim’de tüm dijital platformlarda, CD, Plak ve Kaset formatında raflardaki yerini alacak.

 

Metallica, “The Metallica Blacklist” ile “Black” albümünün 30. yılını kutluyor. 10 Eylül’de dijital platformlarda, CD ve Plak formatında dinleyiciyle buluşan albüm, daha önce denenmemiş bir çalışma olarak tarihe geçiyor ve hem müzik tarzı hem de kültür bakımından farklı 50’den fazla sanatçıya yer vererek, “Enter Sandman”, “Sad But True”, “The Unforgiven” ve “Nothing Else Matters” gibi hit olmuş şarkıların yepyeni yorumlanmış versiyonlarıyla hayranları sürpriz isimler bekliyor.

25 Ağustos 2001’de kendi adını taşıdığı yeni albümünün (Aaliyah) çıkış şarkısı “Rock The Boat” için Bahamalar’da klip çekimi gerçekleştiren siyahi aktris ve şarkıcı Aaliyah, aynı gün hızla ülkesine geri dönmek için ekibiyle bindiği uçak aşırı yük sebebiyle düşerek hayatını kaybetmişti. 22 yaşında çok trajik bir şekilde ölen şarkıcının yıllar sonra kuzeni Jomo Hankerson ve amcası aynı zamanda menajeri Barry Hankerson tarafından kurulan plak şirketi “Blackground Records 2.0”, ölümünün 20. yılında resmi olarak kurumsallaşarak albümü dijital platformlarda yayınlama kararı aldı. Bu sırada Spotify, Twitter üzerinden Aaliyah’ın platformdaki ilk çıkışını duyururken, şarkıcının müzikal mirasını korumak için resmi bir Instagram hesabı açıldı.

 

Buğra Güngör ile Bi' Dünya Müzik bugragungor83@hotmail.com       Merhaba derken öncelikle sevgili arkadaşım Kadri Karahan'a her bir araya gelişimizde "hadi artık gel sen de yaz bir köşen olsun" dedirte dedirte zorla geldiğim (şaka tabi :)), her sayfasını zevkle okuduğum Müzik Ekspres'te bir köşe ayırdığı için çok mutluyum Hey ay özellikle yabancı müzik ve yabancı sanatçı üzerine yazılar paylaşacağım bu köşede, güncel albümler hakkında yazılarımla öncelikle sizlerle buluşacağım. O zaman nice keyifli okumalara:)   Bu ay özellikle uzun zamandır bir Remix albümüyle karşımıza çıkmayan Lady Gaga ile başlamak istiyorum. En son 2011'de yayınlanan “Born This Way-The…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.85 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*