EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Eylül 2021 – Müzik Notları

Eylül 2021 – Müzik Notları

31 Ağustos
İnci Çayırlı Hayatını Kaybetti

Türk müziği usta bir ismini kaybetti. Uzun seneler Türk sanat müziği icra eden ve koro şefliği yapan İnci Çayırlı vefat etti.

Cuma günü Cemal Reşit Rey’de Çayırlı için tören düzenlendi. Çayırlı’nın cenazesi Teşvikiye Camii’nde defnedildi.

1935 İstanbul doğumlu olan Çayırlı, Çamlıca Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra 1953 yılında girdiği İstanbul Belediye Konservatuarı’nın Folklor Tatbikat Topluluğu’nda Sadi Yaver Ataman’ın asistanı oldu. 1954’te İstanbul Radyosu’na girdi. Münir Nurettin Selçuk’un korosunda da yer aldı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği İcra Heyeti’nde şef yardımcısı olarak görev yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında defalarca konser verdi.

1977-1985 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Korosu’nu yönetti. 1988’den sonra İTÜ Mezunları Türk Müziği Topluluğu’nda genel sanat yönetmenliği yaptı. 1990 yılında Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosunun kurucu şefliğine getirildi, beş yıl bu görevi devam ettirdi.

1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanına layık görülen Çayırlı, “Çileli Bülbül” (1957), “Son Nefes” (1958) “Kadın Asla Unutmaz” (1968), “Ayrılık” (1972) gibi sinema filmlerinin müziklerini yaptı, ayrıca 2000 yılında belgesel film olarak çekilen “Nazım Hikmet Şarkıları” projesinde yer aldı.

İnci Çayırlı’nın anıları, 2015 yılında Murat Derin tarafından “Müziğin Güzel Günlerine Yolculuk – İnci Çayırlı’nın Anıları” adıyla kitap olarak Pan Yayıncılık tarafından basıldı.

02 Eylül
Mikis Theodorakis hayatını kaybetti

Ünlü müzisyen, yazar ve politikacı Mikis Theodorakis, 96 yaşında hayata veda etti. Türk-Yunan Dostluk Derneği’ni kuran Theodorakis, iki ülke arasındaki ilişkileri iyileştirmek için de çalışmış ve İstanbul’da Zülfü Livaneli ile konserler vermişti.

Yunan sanatçı Mikis Theodorakis, kalp sağlığındaki sorunlar nedeniyle Atina’da yaşamını yitirdi. 1000’den fazla şarkıyı müzik dünyasına katan, Zorba (1964), Z (1969) ve Serpico (1973) filmleri için bestelediği müzikleriyle de bilinen Theodorakis, sadece Yunanistan için değil, dünya müziği için de önemli bir isimdi.

“Holokost hakkında yazılan en güzel müzik eseri” olarak nitelendirilen “Mauthausen’in Ballad’ı” olarak da bilinen “Mauthausen Üçlemesi” önemli görülen eserlerinden biridir.

03 Eylül
Dursun Salkım hayatını kaybetti

Yeşim Salkım’ın koronavirüse yakalanan babası Dursun Salkım hayatını kaybetti.
Ünlü şarkıcı Yeşim Salkım geçtiğimiz günlerde babasının koronavirüse yakalandığını duyurmuştu. Sevenlerinden dua isteyen Salkım, aldığı acı haberle yıkıldı.

Ünlü şarkıcının babası Dursun Salkım tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Acı haberi sosyal medya hesabından duyuran ünlü şarkıcı,’ Sizin hiç babanız öldü mü? Cennette buluşalım babam’ mesajını paylaştı.

Müzisyen, ses sanatçısı Dursun Salkım, 1941 yılında Muğla’nın Milas ilçesinde dünyaya geldi. Orta eğitimini Milas’ta tamamladıktan sonra Edirne Öğretmen Lisesi’ni bitirdi ve öğretmen oldu. Sahneye ilk kez öğretmen lisesindeki öğrenciliği sırasında amatör olarak çıktı. O yıllarda İstanbul’a geldi ve Ali Erköse ile birlikte Kazablanka Gazinosu’nun kadınlar matinesine katıldı. Gördüğü ilgi ardından müzik kariyerine adım attı. Bir yıl sonra sözleri ve bestesi kendisine ait olan ilk plağı “Gazeteci Çocuk”u çıkardı.

Profesyonel olarak ilk kez İzmir Fuarı’nda şarkı söyledi. Öğretmenliği bıraktıktan sonra 10 yıl Ankara’da çeşitli gazinolarda sahneye çıktı. Lunapark, Sarıyer, Urcan gibi içkili gazinolarla İstanbul’da tanıştı. Aynı yıllarda sözlerinin çoğunu kendisinin yazdığı şarkılardan oluşan yaklaşık üç yüz plak doldurdu.

Ses sanatçısı Sevim Tuna ile evli olan Dursun Salkım’ın kızı sanatçı Yeşim Salkım da anne-babasının izinden giderek sanatçı oldu.

08 Eylül
Emel’in canlı konser kayıtlarından oluşan yeni albümü “Everywhere We Looked Was Burning” yayınlandı.

Tunus doğumlu New York’lu sanatçı Emel, canlı kayıtlardan oluşan yeni albümü Everywhere We Looked Was Burning (Live)’ı 7 Eylül günü Türkiye’de GRGDN Müzik temsilciliğinde, Partisan Records etiketi ile yayınladı.

Pandeminin hemen öncesinde Avrupa’daki tur boyunca kaydedilen albüm, Emel’i ve dinleyicileri aynı anda umut ve karanlığın, sıcaklık, sadelik ve doğallığın yolculuğuna sürüklüyor.

2019’da yayınlanan Everywhere We Looked Was Burning, Emel’in neredeyse tamamı İngilizce’den oluşan ilk albümüydü. Emel ayrıca bu albüm sayesinde kariyerindeki en iyi yorumları ve eleştirileri toplamış, NPR kendisini “21. yüzyılın değişime neden olan kişisi” ilan etmişti.

Emel, 2011 Tunus Devrimi sırasında kaydettiği ve milyonlarca kişinin izlediği “Kelmti Horra (My Word is Free)” performansının videosu ile ünlendi. Şarkı aynı zamanda Arap Baharı için bir milli marş görevini de üstlenmiş, Emel’in çıkış albümü Kelmti Horra’ya da ismini vermişti. Emel 2015’te bu şarkısıyla Nobel Barış Ödülü Konseri’nde de sahne almış ve büyük beğeni toplamıştı.

Ünlü şarkıcı bu sonbaharda başlayan ve 2022’de devam edecek olan Avrupa ve Japonya turnesi gerçekleştirecek.

10 Eylül
Haftanın Söyleşisi köşemizde konuğumuz Berlin’de yaşayan Türk müzisyen Ferhat oldu.

Bence biz hepimiz bir yolcuyuz ve yerimizi arıyoruz.

sadece sorduğum bir soruma yanıtı  bile özetliyor aslında Ferhat’ın dünyasını. Bir yolu ve hikayesi olan müzisyenlerle buluşmayı ve uzun uzun konuşmayı seviyorum. Bu sene içerisinde sesi ve şarkıları ile tanıştığım Ferhat aslında gizli hazinelerden, yakında ismini daha çok konuşacağımız yeteneklerden.

Düşünsenize Kayseri’de başlayan hayatınız bir gün yurt dışı ile kesişiyor ve orada müzik, oyunculuk ve dans yani o çocukluk hayatınızın hayalleri size kollarını açıyor. Sadece bununla da kalmıyorsunuz ve en büyük idolüm dediğiniz Madonna’nın sahnesinde dans ederken bile bulabiliyorsunuz kendinizi. Her zaman söylediğim gibi yeteneğinize biraz inanmayı ve istemeyi katın olmayacak hiçbir şey yok.

Ferhat’ı bu sene içerisinde “Father State” isimli şarkısı ile tanıdım. Çok sevdiğim dizilerden biri de olan “Babylon Berlin”in setinde adeta bir film – dizi muhteşemliğinde çekilmiş bir klipti, olağanüstü bir şölendi. Derken ikinci  ve geçtiğimiz günlerde üçüncü şarkı da geldi ki tamam dedim konuşmalıyız daha fazla merakta kalmak istemiyorum. Üç şarkının hikayesi ve devamında gelecek şarkıları, beraberinde tüm renkliliği ve samimiyeti ile hayatı, resmen şahane bir konukla çalıyorum kapınızı :)

Özetle ben kendisini Berlin’de sandığım için sorularımı mail ile ilettim ama yanıtlar şu an bulunduğu İstanbul’dan geldi, önümüzdeki günlerde mutlaka bir araya geleceğiz ve ayrıca tanışma şansını da bulacağız ama lütfen siz şimdi kahvenizi alın ve bizden önce yudumlayın söyleşimizi okuyarak, şarkılarını, kliplerini dinleyin ki bir sonraki çalışmasını merak edenler arasında sizi de göreyim, sonra bir yerlerde karşılaşmalara yine devam edelim.

 

13 Eylül
Ağustos ve şarkılarını / albümlerini Evos Angels için kaleme aldım.
“Güzel Şarkılarla Karşılanan Bir Güz”
Şimdi 90’lar, Her Daim 90’lar
(Gülce) Duru Şarkılar, (Ali Ersan) Duru Türküler
Şarkılara Akustik Dokunuşlar
Olta Dayanışma “Beliz” Albümü ile Devam Ediyor
Müzik Ekspres / Alternatif
Bir Yazım Son Şarkıları
Ağustos ayından müziğe dair öne çıkanları Eylül sayısında Evos Angel’s sayfaları için kaleme aldım. Keyifle okumanızı dilerim.

 

14Eylül
Ceren Gündoğdu’dan akustik bir türkü albümü: Kalbimin Odalarından

Yeni nesil Türkçe Pop’un romantik sesi Ceren Gündoğdu, bu coğrafyanın mirası olarak tanımladığı Anadolu ezgilerini yeniden yorumlayarak dinleyicisine 6 şarkılık bir albüm hediye ediyor. Piyano başında kaydettiği akustik türkülerin içerisinde bir de canlı kayıt bulunmakta.

“Ayletme Beni” albümün ilk habercisi olarak tüm digital platformlarda müzikseverlerle buluştu. Müzisyen çalışmasını şu şekilde özetledi.

‘Kalbin 4 odacığı var derler. Benim kalbimin bir odası türkülere rezerve. Ve bu türküler benim kim bilir nereye açılan kapım. Belli ki doğduğum evin izleri pusulam, bu topraklarda benden önce yaşamış kişilerin müzik yoluyla derdini anlatma becerileri ilhamım. Daha önce YouTube kanalımda yayınlanan akustik türkülere yenilerini de ekleyerek “Kalbimin Odalarından” ismini verdiğim bir mini albüm hazırladık. Kendi şarkılarımı yazıp söylemeye devam ederken, kalbimin odalarında yankılanan Anadolu ezgilerini yorumlamaya da devam edeceğim. Buluşmak dileğiyle’.

15Eylül
Buğra Güngör ile “Bi’ Dünya Müzik” her ayın 15’inde Müzik Ekspres’te.
Müzik Ekspres’teki sürecimiz öncesi yol aldığımız kadrikarahan.net adresindeki en sevilen köşelerden birini sde evgili dostumuz Buğra Güngör hazırlıyordu.
Kendisi ile yıllar sonra yeniden “Bi’ Dünya Müzik” sayfalarında buluştuğumuz için çok mutluyum.
Her ayın 15’inde köşesini bir dünya starına ayıracak ve yine ay içinde öne çıkan dünya müziklerinden seçkilerini bizimle paylaşacak. Bu ay Lady Gaga ve yeni albümünü kaleme aldı.
Kendisine hoş geldin diyelim. Ekspres yolculuğumuz sürprizlerle devam etsin.
17 Eylül
Haftanın Söyleşisi köşemizde konuğumuz Balamir Nazlıca oldu

Yıllar önce Müzik Ekspres ile sizleri buluşturmaya karar verdiğimde belki de bu kadar yoğun bir hareketliliğin içinde kendimi bulacağımı düşünmüyordum. Evet özellikle birçok yeni isimle ve müzikle tanışacak olma heyecanım vardı ve geçen sekiz yıla yakın zaman boyunca birçok değerli müzisyenle, müzik emekçisi ile tanıştım ki hepsinden bir şey öğrendim ve de öğrenmeye devam ediyorum..

İsmimiz de bu sebep Müzik Ekspres ki her gün, her hafta, her ay farklı duraklarda duruyoruz. Bu yol benim içinde sürprizlerle dolu. Her zamanki gibi söyleşilerimi mail üzerinden gerçekleştiriyorum ki bu durumu değiştirmek gibi bir düşüncem yok, yazarak kendini daha iyi tanıyor ya da tanıtıyor belki de insan ama her söyleşim sonrası mutlaka bir gün bir kahve içmeye, kaldığımız yerden devam etmeye de söz veriyoruz.

Balamir Nazlıca ismi ilk kez haziran ayında geçti sayfalarımızda. Yayınladığı “Wave Goodbye” isimli single şarkısı ve klibi dikkatimi çekince takibime alıp bir dönemin ses getiren ekiplerinden Soaked’un şarkı yazarı ve vokalisti ile karşılaştığımı öğrendim ki böylelikle bir dönem yaptığı işleri de yeniden dinleme şansım oldu. Peki o süreç nasıl başlamıştı sonra bugün gelinen noktada adına bizi neler bekleyecekti ve fazlasında kimdi?

Kendisinin geçtiğimiz aylarda da ikinci şarkısı “West Coast” geldi ve o zaman artık buluşma vaktiydi. Sadece bir müzisyen ile söyleşi yaptığımı düşünmüyorum ki gerçek anlamda dolu dolu bir sanatçı ile karşı karşıyayım ve konuşacak çok şey var ve üstüne dinleyecek birçok şarkı, izleyecek birçok performans. Ekspres adına tam da ayın hüznünde, renginde bir konuk ile buluşturuyorum sizi ve kendisine, söyleşimize vesile Banu Nazlıca’ya da bir kere daha teşekkür ediyorum. Bir sonraki “Haftanın Söyleşisi’nde görüşmek üzere.

 

18 Eylül
Yinon Muallem’in o son albümü ‘Norwegian Oud’ albümü en iyi on albüm listesinde

Yinon Muallem’in digital platformlarda yayınlanan son albümü ‘Norwegian Oud’, Songlines Magazines tarafından yılın en iyi on albümünden biri olarak seçildi ve albümden Oriental Circle – Hicaz Saz Semaisi adlı şarkısı derginin eylül sayısında ek olarak okurlarına ve ayrıca uluslararası medyaya dağıttıkları (Top of the World – Complation bir CD albümde yer aldı).

 

Bir güzel merhaba dedik bu şarkılarla.

25Eylül
“Haftanın Söyleşisi” köşemizde konuğum Ferit Tunçer oldu

Bildiğiniz üzere 90’lı yıllar her gün bir albüm doğurdu, her gün müzik dünyasına birilerini armağan etti. Her çıkan kaseti aldığımız gibi her çıkan ismi ismi, kliplerini, konserlerini o dönemin dergilerinden, yeni yeni kendini gösteren özel radyolarından ve TV’lerinden takip ederdim. 18 yaşım, yıl 1996 ve AF olarak karşılaştık kendileri ile. Birer sene arayla yayınladıkları albümleri ile farklıydılar, bir rock grubu için o dönem itibariyle şanslıydılar da.

A’srın ve F’erit’in öncesi Athena grubu ile de yolculukları var ki söyleşimizde yeniden anımsayacağız. Asrın’ın daha sonra yola tek başına devam etmesi ile ekip yenileniyor ve bu kez Ferit Tunçer’e daha çok iş düşüyor, yeni ekibi ile AF aslında yaşamaya devam ediyor ve iki de albüm yayınlıyorlar böyle. Tüm bunlarla artık 2000’li yıllardayız ve zaten artık kasetler kalkıyor, CD’ler başlıyor, bir zaman sonra da artık onların yerini de dijital müzik alıyor.

Başta rock müziğe olmak üzere alternatif birçok müzisyene de gerek yapımcılık gerek de diğer organizasyonlar üstlenen OnAir Sahne’bin bu seneki büyük ataklarından biri de Ferit Tunçer ile bizi yeniden buluşturmaları oluyor ki aslında kendisi ortadan kaybolmuyor aksine üretmeye kaldığı yerden devam ediyor. Bu söyleşi vesilesi ile dünden bugüne hepsini konuşalım hem de o şarkıları yeniden anımsayalım istiyorum bu yeni şarkının heyecanı ile.

2009 yılında yolum Asrın ile kesişmişti ve bir söyleşi gerçekleştirmiştim, şimdi grubun diğer yıldızı Ferit Tunçer’i de dinledim uzun uzun ve 90’larım adına bir kere daha çok mutlu oldum. 90’lar demişken buradan bir ön bilgi, bir sonraki ay Evos Angel’s sayfalarında hep birlikte yeniden o yıllara döneceğiz ve ben o yazımı bu hafta sonu tamamlayıp dergim ile paylaşırken sizi de Ferit Tunçer ile bu keyifli söyleşiye davet ediyorum. Kendisine ve sevgili OnAir Sahne ailesine, Beyza Cumbul’a bir kere daha teşekkürlerimi ve sevgilerimi iletiyorum.

 

30 Eylül
Bu Ay Neler Dinledik / Bize Ulaşanlar

Eylül ayında bülten olarak bize ulaşan ve haricinde bizim listemize dahil ettiğimiz tüm yayınlanan yeni şarkılar bu listede. Ve bir de elbette Top 10 listem.

31 Ağustos İnci Çayırlı Hayatını Kaybetti Türk müziği usta bir ismini kaybetti. Uzun seneler Türk sanat müziği icra eden ve koro şefliği yapan İnci Çayırlı vefat etti. Cuma günü Cemal Reşit Rey'de Çayırlı için tören düzenlendi. Çayırlı'nın cenazesi Teşvikiye Camii'nde defnedildi. 1935 İstanbul doğumlu olan Çayırlı, Çamlıca Kız Lisesi'ni bitirdikten sonra 1953 yılında girdiği İstanbul Belediye Konservatuarı’nın Folklor Tatbikat Topluluğu’nda Sadi Yaver Ataman’ın asistanı oldu. 1954'te İstanbul Radyosu'na girdi. Münir Nurettin Selçuk'un korosunda da yer aldı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği İcra Heyeti’nde şef yardımcısı olarak görev yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında defalarca konser verdi. 1977-1985 yılları arasında…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.8 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*