EDİTÖRDEN
Anasayfa / [PARANTEZ] / Griiyyy

Griiyyy

Şu an ne kadar prodüksiyon firmaları digital platformları domine etse de %lik bakımdan bağımsız müzisyenlerin katkıları kanıtsanamaz derece de fazla ve bu da artmaya başlayacak.

Bağımsız müzisyenlerin butik stüdyoları harikalar yaratabiliyor ve gelecekte de bu yükselen bir ivme ile devam edeceğini düşünüyoruz. Kitlelere ulaşmak daha kolay bir hal alacak. Tek problem Türkiye’de ki Dijital Platform editörlerinin biraz daha konulara objektif yaklaşması ve kolaya kaçmamaları gerekmekte. Birkaç sene geçse de dijital platformlar çok yeni bir oluşum olduğundan dolayı zamanla bu konunun da rayına oturacağını düşünüyoruz.

Genel olarak bağımsız bir şeyler yapmaya çalışan müzisyenlerin en büyük zorluğu sektöre tutunmak ve en büyük gelir kaynağı olan canlı müzik ortamı, artık her müzisyen neredeyse evde mini stüdyosunda bir şeyler yapabiliyor fakat bunun en büyük zorluğu yaptıkları işlerin dağıtımını yapmak. Bunun için Griiyyy olarak onairsahne’ye minnettarız diyebiliriz. Böyle organizasyonlar artması gerektiğini düşünmekteyiz.

 

 

İkinci konu canlı müzik olayına geldiğimizde ise müzisyenler maalesef para kazanma amaçlı kendi kimliklerini yok sayarak çalışıyorlar belki aramızda şansı olanlarımız vardır. Fakat genelinde bu iş arz talep doğrultusunda yürüyor. Bu da müzisyenin maalesef kendi kimliğini bulmasına engel bir hale geliyor kimi zamansa onları müzikten üretimden uzaklaştırıyor.

Griiyyy olarak 2 sene devam ettiğimiz canlı müzik performanslarımızı bizim kimliğimize zarar verdiğini düşünerekten sonlandırdık. Griiyyy’i kendi tarzını oturtması için birazcık kapattık ve biraz daha üretime yoğunlaştık diyelim.

Griiyyy 2019 yılında “Tersinden Anlama “ ile akustik olarak ilk teklisini digital platformlarda yayınladı. 2020 yılında ise “Umutsuzluk Sendromu “ onairsahne etiketiyle tüm digital platformlarda yer almıştır.

 

 

Yeni singlemız “Bırak” ise tamamen canlı akustik olarak sunmak istedik. Bunun nedeni ise kendi tabirimizce 3 boyutlu bir şarkı oldu. Şarkı tamamen gerçek bir olaydan yola çıkılarak bestelendi. Bestelenirken sade karmaşık olmayan bir anlatım kullanarak tamamen herkesin kendini bulmasını istedik.

Şarkının hikayesini bizzat dinleyen herkes kendine göre gözünün önünden geçirebileceği bir parça diyebiliriz. Rahatlıkla dinleyiciler kendinden bir hikaye bulacaklardır. Bırak’ın Sözleri ve müzği Alişan Özaydın tarafından yapılmıştır.

Şarkının hikayesini anlatırken aslında bunun biraz ipucunu verdik. “Bırak” ı 3 boyutlu şarkı olarak tanımlıyoruz. Kaydederken de müzik ve sözlerin yanında 3. Boyut olarak hisleri de ekledik. Kaydederken de gece buhranlı bir zamanın da kaydettik. O hissiyatı da şarkıyı dinleyenler çok net bir şekilde hissedeceklerdir. Tam bir gece şarkısı oldu.

 

 

İki kardeş olarak başladığımız Griiyyy de zaman zaman dinleyiciler iki farklı kişi görebilirler. Zaten Griiyyy ismini koyarken de daha önce bahsettiğimiz gibi siyah ve beyazın birleşiminden oluşturduğumuz bir kardeş oluşumudur.

Bu doğrultuda ilerlemeye devam edeceğiz. Kimi zaman siyah hisleri ve tarzı kimi zamanda beyaz hisleri ve tarzı dinleyiciler ile paylaşacağız.

Çoğu zaman yeni projelerde benzerlik çok artmaya başladı. Bir çalışmada kullanılan alt yapı enstrümanlar çok tutyorsa çok dinlenmek üzere benzerleri de artmaya başlıyor.

Hedefimiz talebe göre projeler üretmek değil aslında tamamen yeni talep oluşturmak . Kendimizi anlatarak bizim gibi hisseden insanlara ulaşmak. Gelecek projelerimiz de bu yönde devam edecektir.

 

Şu an ne kadar prodüksiyon firmaları digital platformları domine etse de %lik bakımdan bağımsız müzisyenlerin katkıları kanıtsanamaz derece de fazla ve bu da artmaya başlayacak. Bağımsız müzisyenlerin butik stüdyoları harikalar yaratabiliyor ve gelecekte de bu yükselen bir ivme ile devam edeceğini düşünüyoruz. Kitlelere ulaşmak daha kolay bir hal alacak. Tek problem Türkiye’de ki Dijital Platform editörlerinin biraz daha konulara objektif yaklaşması ve kolaya kaçmamaları gerekmekte. Birkaç sene geçse de dijital platformlar çok yeni bir oluşum olduğundan dolayı zamanla bu konunun da rayına oturacağını düşünüyoruz. Genel olarak bağımsız bir şeyler yapmaya çalışan müzisyenlerin en büyük zorluğu sektöre tutunmak ve en büyük gelir kaynağı…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*