EDİTÖRDEN
Anasayfa / DOSYALAR / Güle Güle 2021

Güle Güle 2021

Bir yılın daha sonuna geldik.

Bu yılın içerisinde paylaştığımız, dinlediğimiz bütün şarkıları elbette yan yana getirmek çok zor olurdu, ay ay kısa satırlarla analım istedik.

Her ayın altında da o ay yayınlanan tüm şarkıları yan yana getirdik, yetmedi tüm şarkıları tek bir listede de topladık.

Yılın en iyi on şarkısını Evos Angel’s dergisi için kaleme almıştım. O şarkılar da bir listede birlikte yer aldı. Şimdi gelin bu seneyi kapatalım ama bu şarkıları dinlemeye devam edelim ve yanlarına yenilerini de ekleyelim. Güzel şarkılar getirsin 2022, sağlıkla, mutlulukla aşkla gelsin.

Kadri Karahan
Yılın En İyi On Şarkısı

Evos Angel’s Aralık sayısında yorumları okuyabilirsiniz

 

 

OCAK

Yeni yılın ilk buluşması Sıla ile Yalın’dan geldi. Her ne kadar ayrılık kokan bir şarkı ile bir merhaba olsa da “Ver O Zaman Gömleklerimi” iki müzisyenin de hayranlarını memnun etti, öldük öldük dirilldik ay bir gol bir.

Gülben Ergen’de yeni yıla yeni albümle başlayan isimlerdendi. Bir süre Sezen Aksu imzalı şarkılarını single şeklinde sunan Ergen albümünde Deniz Seki, Yıldız Tilbe, İntizar, Cansu Kurtçu, Derya Uluğ gibi kadın müzisyen dostlarından şarkılar yorumladı. Albüme ismini veren “Seni Kırmışlar” başta fena bir dönüş olmadı kendisi adına. 

Uzun bir zaman sonra güçlü seslerden Adile Yadırgı ile buluşmaya da tanıklık ettik. Cenk Erdoğan ve Muhlis Berberoğlu eşliğinde bir Neşet Ertaş türküsü olan “Sen Olmayınca”yı yorumladı. Yıl içinde de müzisyen Tulu Aydınoğlu ile olan performansları ile yeniden kapımızı çaldı.  Yeni bir yılda da daha çok dinlemeliyiz bu özel sesi. 

Müzik yolculuğunu  yakından takip ettiğim isimlerden İzel Susam yayınladığı düet çalışmaların sonrasında nihayet kendine döndü ve yılın ilk ayında “Duymak İstediğim Cümleler” isimli şarkısını yayınladı. Bir süre sonra bu şarkısını “İkiz Alev” istedi. İzel daha kendisini eminim göstermedi, sakin adımlarla ilerliyor, yeni bir yılda çok daha sık karşılaşacağız.  

İlk albümü “Kaybolursam Şarkı Söyle”yi geçen sene tam da bu zamanda yayınlayan Minas Ceylin’den bir sene sonra bu kez farklı bir albüm geldi. “Hep Acı Tektim” isimli bu albümü için 2005’ten üç ay öncesine kadar yazdığım ve kenarda duran bazı şarkılarımı evde kendi kendime çaldığım haliyle bir araya getirmek, ve bir “tek başınalık” albümü hazırlamak istedim ve tam istediğim gibi oldu diyen müzisyenden yıl içinde başka bir çalışma haberi alamadık. 

Vokal ve piyano eğitmeni, şarkıcı, kompozitör ve söz yazarı Ceyda Özbaşarel, yılların birikimini albüme dönüştürdü. Things & Records etiketi ile yayınlanan Madtime Stories isimli dokuz şarkılık albümde sekiz İngilizce bir de Türkçe çalışma yer aldı.. Sözü ve müziği Özbaşarel’e ait olan albümün düzenlemelerinin bir kısmı Adem Gülşen’e, diğer kısmı ise kendisine ait. Tarzı içinde yılın en iyi albümlerinden biri kesinlikle. 

Yılın ilk günlerinde tanıştığımız başka güçlü seslerden biri de Güçlü ve buğulu sesini kendine has sounduyla birleştiren Layla Puliçe ilk albümü  ’Oldum Bir Seyyah‘ ile müzik yolculuğunu derinleştiriyor. “Hem ruhen hemde fiziken seyyah olmuşlara bir yol arkadaşı” diye tanımladığı albümü sonrasında yıl içinde single şeklinde türkülerle yeniden kapımızı çalıyor müzisyen. 

 

ŞUBAT

Minik Serçe Sezen Aksu yeni yılda da “Demo” serisine devam edeceğini “Affet” isimli şarkısı ile duyurdu. Yıl içinde bu şarkıyı “Hakim Bey”, “Deli Divane”, “Onursuz Olabilir Aşk” ve “Yandı İçim” ve diğerleri izledi. Belki toplamda dağınık görünüyor ama yan yana geldiğinde Aksu ile her zamanki gibi karşılaşmak büyülü bir heyecana dönüşüyor.

“Bu Ne Dünya Kardeşim”, “Yalan”, “Sel Suyu” gibi unutulmaz şarkılarıyla damga vuran Türk Pop müziğin güçlü yorumcusu Yeliz 45’nci sanat yılını bir Ahmet Kaya şarkısı olan “Beni Vur” ile kutladı. Gönül isterdi ki tek bir şarkı ile kalmasaydı ve bu özel yıl bir albümle taçlansaydı. Kendine özgü sesi ve duruşu ile rock müziğimizin önemli gruplarından Kesmeşeker ise 30. Yılını özel bir albümle kutladı ay içinde.   

2020’yi sadece “Küçük Bir Yol” isimli şarkı ile kapatan Hadise bu yıla bu şarkının da içinde yer aldığı “Aşka Kaoandım” isimli üçleme ile başladı ve onu yıl içinde, “Hay Hay” ve “Coş Dalgalan” isimli şarkıları izledi. Özetle uzun bir zaman sonra belki ortalığı sallamadı ama kaliteli ve yıllar sonra da aynı keyifle dinleyeceğimiz şarkılar sundu dinleyicisine. 

Deneyimlerini modern şehir masallarına dönüştüren çok yönlü müzisyen Tuna Kiremitçi, 2021’i yepyeni bir albümle selamladı. Akustik pop çizgisine klarnet gibi etnik enstrümanları da dahil eden sanatçı rock’la olan dirsek temasını da korudu ve sekiz parçadan oluşan albümün müzikal çeşitliliğini iddialı şarkılarla destekledi  yeni ve sürükleyici hikayeler anlatmaya devam etti dinleyicisine.

Türk pop müziğinin değerli müzisyenlerinden “Bahadır Tatlıöz” ve Karadeniz müziğinin en sevilen ismi “Selçuk Balcı” aynı projede buluştu. Sözü ve müziği “Bahadır Tatlıöz”e ait olan “Gül Sevdik Dikeni Kader” şarkısını sesiyle olduğu kadar çaldığı kemençe ile de kendine hayran bırakan “Selçuk Balcı” ile birlikte seslendiren ikili farklı kültürleri eşsiz bir ahenk içerisinde dinleyicisine sundu. 

Balaban sanatçısı Azeri müzisyen Alafsarı Rahimov “Panik” isimini verdiği enstrümantal albümünü Kalan Müzik etiketi ile yayınladı. On yaşında eline aldığı balabanla tanışan ve sonrasında dünyaya açılan müzisyenin bu  ilk solo albümünde Alim Kasımov ve Elnur Hüseynov’da bir şarkıda eşlik etti kendisine. Ülkemizde yaşayan müzisyen ile önümüzdeki günlerde çok daha sık karşılaşacağımıza eminim.

 

MART

Beni sevdiğin kalple onu nasıl seversin” dedi Deniz Seki yeni şarkısında. Sözü Gökhan Şahin’e müziği Nezih Üçler’e olan yeni şarkısından çok yeni görüntüsü ile konuşuldu her zamanki gibi, oysa ki yaralı kalplere çok iyi gelen bir şarkıydı ama devamı bu sene adına olmadı. Yılı bir şarkı ile kapadı Seki.

Bu yıl içinde yayınladığı kitabı ile başka bir yerden kalbimizi yakalayan Nazan Öncel yeni albüm çalışmalarına da bir yandan başladı. Muhtemelen yeni yılda dinleyeceğimiz albümde yer alır mı almaz mı bilinmez ama 08 Mart Dünya Kadınlar Günü için “İmdat” isimli bir şarkısı ile de bir sürpriz karşımıza çıkıverdi. Nükhet Duru, Demet Evgar, Songül Öden, Deniz Çakır, Gaye Su Akyol ve daha birçok isim şarkının klibinde kendisine destek verdi.

Önceki yıllarda yayınladığı düet albümleri ile müzik yolculuğuna devam eden usta isimlerden Erol Evgin yine sürpriz, proje bir albümle karşımıza çıktı. Sevdiklerim” ismini verdiği bu çalışmasında Sezen Aksu, Nükhet Duru, Esmeray, Sıla seslerinden dinlediğimiz ve sevdiğimiz şarkıları söyleme sırası şimdi ondaydı ve bir de sürpriz yepyeni bir şarkı eklenmişti listeye.  

Bir başka benzer proje de eş zamanlı olarak yayınlanan “Sezen Aksu Sokağı” ismi ile Işıl Yücesoy tararından karşımızdaydı.  YouTube projesi olarak başladığı Sezen Aksu şarkıları konsepti birikti birikti ve bir albüm haline gelmeyi hak etti. Tamam milyonlarca insan belki bu şarkıları okudu, dinledik ama kendisinden ve o güzel sesinden bizimle buluşmasını da çok sevdik. Albümde “Kaybolan Yıllar”, “Şarkı Söylemek Lazım”, “Tükeneceğiz”, “Kaç Yıl Geçti Aradan”, “Büklüm Büklüm” gibi şarkılar bekliyordu bizi ve elbette kayıtsız kalamazdık.

Ceylan Ertem yıl içerisinde bir albüm yayınlamadı ama ara ara sürprizler yaptı ki ilk önce Ahmet Kaya şarkısı “Dardayım” ile karşımıza çıktı. Daha sonra Cem Adrian şarkısı  “Çaresiz”, Çağrı Sertel ortaklığı “Devran” ve sözü müziği kendisine ait “Sis” ile buluştuk. En son da Haluk Levent düeti “Gönül Çalamazsın” karşımıza çıktı. Önceki sene yayınladığı albümünden çok daha iyi bir sunumdu bunlar, daha kalıcı ve daha iz bırakıcıydı.

High Mood Band’in orkestra şefliğini de yapan müzisyen Ari Aliciyan pandemi sürecinde ürettmeye devam etti ve solo çalışmaları ile bizi bambaşka yolculuklara taşıdı. “Son Yolculuk”, köpeği  için yazdığı “Çılgın Köpek Noel”, “Dostlarım Neredeler”, “Son Yolculuk, “Atina-Edirne” ve “Faslı Curcuna sırası ile yıl içinde yayınlayacağı şarkılar olacaktı ve her biri bizi alıp bambaşka yolculuklara çıkaracaktı. 

Murat Türkücüoğlu’nun küçük yaşlarda başladığı müzik yolculuğu Tv, dizi, müzik albümlerinde söz yazarı, besteci, süpervizör, vokal koçu  olarak devam ettikten sonra yorumcu olarak da buluştu bizimle. Bu sene içinde daha çok işle karşımıza çıkacağının altını ilk “İçimi Dökmem Lazım” ile duyurdu ve daha sonra onu “Sır Gibi” izledi. Güz aylarına doğru da “Bu Şarkı Babama” ile yeniden dinleyicisine buradayım dedi. Önümüzdeki sene daha çok şarkı ve daha çok söz yazarı – besteci kimliği ile karşılaşacağımıza eminim.

Berlin çıkışlı Türk yetenek Ferhat aşk, inanç, kişisel özgürlükler ve toplumsal uyanışa gönderme yaptığı Türkiye’deki ilk şarkısı “Father State”i çarpıcı bir video klip eşliğinde yayınladı. Daha sonrası yolculuğu “My İstanbul” ve “Let Me Be” ile devam edecek olan müzisyen ile önümüzdeki günlerde daha sık karşılaşacağız o kesin.

 

NİSAN

Bir süredir şarkılarını single olarak yayınlayan Ziynet Sali bir süredir beklettiği yeni albümü “Yaşam Çiçeği”ni yayınladı Single şarkılarında eklenmesi ile dolu dolu bir albüme dönüşen çalışma belki beklenen etkiyi vermedi ama verilen emek adına da alkışı hak etti. Albümde sürpriz bir Cem Adrian şarkısı bir de Mustafa Ceceli düzenlemesi bekledi dinleyiciyi.

“Yarım Kalanlara Rağmen” isimli şarkısı ile çıkışını yapan Zeynep Sağdaş geçen zaman içinde yolculuğuna devam etti ama bu seneye kadar çok fazla öne çıkmadı yaptığı işler. Yayınladığı “Dağılmış Taşlar” isimli şarkısı güzel bir çalışmaydı. Yazın ortalarına doğru sevilen şarkılarını akustik yorumladığı bir de albüm sundu dinleyicisine ki “Ev Yapımı Lezzetli Akustik Tarifler” ile ne güzel ki devam edeceğinin de altını çizdi bizlere. 

 “Küçük Bir Evde”, Pinhâni’nin 2020’de büyük kısmı evlerde kaydedilen ve yayımlanan dokuz teklisine altı yeni şarkının eklenmesiyle oluşan bir albüm. Bu şarkılara ek olarak geçen sene en çok dinlenen ve hatta başka isimlerce de yorumlanan şarkılardan biri olan ‘Dünyadan Uzak’ için canlı bir akustik kayıt da albümde yer aldı. Müzik dünyasında hep ayrı ve hep samimi bir duruşları oldu ve ne söyledilerse güzel söylediler, doğal olarak bu şarkılar toplamını yakalamakta gecikmedik.

 

MAYIS 

Uzun bir süredir İngiltere’de yaşayan söz yazarı, besteci,aranjör ve yorumcu Olcay Bayır’ın dört şarkıdan oluşan yeni EP albümü ’İçerde’ tüm müzik marketlerde yerini aldı. Olcay Bayır’ın müziği, geçmişinden izler taşıyan Anadolu’nun çok kültürlü mirasıyla, artık yuvası olarak benimsediği Londra’nın canlı ve eklektik tınılarının doğal bir bileşimi ve doğal olarak evrenselliği ile de ülkemizi uzaklarda yakışır bir şekilde temsil ediyor, daha çok desteklenmesi gerekiyor. 

Şenay Lambaoğlu, pandemi dönemi notlarını “Hayat Defteri”ne döktü. Bir süredir single yayınlayarak albüm yolculuğuna ara veren müzisyen bizleri sekiz şarkılık bir yolculuğa çıkarmaya hazırdı ve “Hayat Defteri” klibi ile birlikte aralandı ve müzisyen albümünde sadece üç müzisyenle çalıştı. Hakan Kurşun, Eylem Pelit ve Volkan Öktem vardı kadroda bu kez. Tarz değişmişti ama ses yine her zamanki gibi bizi içine çekendi, karşı koyamadığımızdı.

Tam da özlediğimiz yerde çıkıp gelsede  dediğim isimlerden biri de Göksel’di. “Çölde Bi’ Vaha” isimli şarkısı ile kapımızı çalan müzisyen yaratıcı sözleri ve hayal üstü atmosferiyle pop müziğe yeni bir alternatif sundu. Önceki Göksel’i unuttuk ve  synth seslerin ve canlı enstrümanların dikkat çektiği bu şarkıya öyle yaklaştık. Sabi Saltıel düzenlemesi ve Aytekin Yalçın klibi ile yola devam ediyordu kendisi ama yıl içinde başka bir sürpriz yapmadı. 

Mayıs yeniden dönüşlerin takvimi olmaya devam etti ki birçok önemli şarkının imzası ve hatta yorumcusu da olan Barlas ile bir albüm buluşmak çok iyi geldi bizlere. Sekiz şarkılık bu albümünde Barlas yine tüm enerjisini, hayatın ta kendisini sözü ve müzikleri ve daha fazlası ile harmanladı ve sevenlerine beklediklerine değecek kadar güzel bir albümle seslenmeye iyi ki devam etti. Baharın ilk günlerinde üzerimizdeki ağırlığı attık “Bu Ne Dünya Kardeşim” ile.

28 yıllık profesyonel müzik kariyerine birçok önemli albüm, sayısız konser ve ölümsüz şarkı sığdırmış olan Türk rock müziğin başka önemli isimlerinden Haluk Levent, annesinin en çok sevdiği 15 türküyü yorumladığı ‘Vasiyet albümünü yayınladı ve daha sonrasında da projesinin konserlerine tam hızla başladı. Albümde Cem Adrian, Hayko Cepkin, Ceylan Ertem, Melek Mosso, Oğuz Aksaç gibi isimler de kendisine eşlik etti. 

Hiphop müziğin yükselen ismi Gramafonia’nın “Global” bir distopyada çok sesli bir “Bando” olarak nitelediği yeni albümü Global Bando müzik dünyasına yeni bir soluk getirdi. Adana!da yaşayan ve alt tabakaya, direnişe ve sisteme kafasını taktığını söyleyen Gramafonia yeni albümünde, bu direniş hikayesini insanların ruhunu okşayacak şekilde dışarı yansıtmayı başardı. 

Caz dünyasının renkli ve üretken ismi Başak Yavuz ve metal dünyasının yeni soluklarından Ali Murat Karaaslan yan yana geldi ve müziğin bu iki farklı buluşması ““Her Şey Yolunda” isimli şahane bir şarkıyı ortaya çıkardı. Kuşkusuz bu buluşmaların heyecanı yüksek, her iki müzisyen de şarkının hakkını vermiş ve yılın en iyi düetlerinden birine imzayı atmış. 

Yasaklar kısmen üzerimizdeki ağırlığını korurken mekanlar hala etkinlikler için kapalıydı ama üç gün üç gece Eurovision Şarkı Yarışması’na kilitlendik ve oradaki insanların heyecanına ortak olduk. Elbette yarışmada yoktuk ama olsun dinleyicileri olarak eksiksiz hazır kıtaydık. Yarışmayı İtalya adına yarışan Maneskin grubu “Zitti e Buoni1 isimli şarkıları ile kazandı ve sonuca kimsenin itirazı olmadı. Yarışma pandemi sebebi ile tarihinde ilk kez geçen sene yayınlanmamıştı.

Uzun zamandır müzik sektöründe söz yazarı, besteci ve aranjör olarak çeşitli sanatçıların albümlerinde yer alan Neslihan Engin 2010 yılında ilk albümü “Ruhum Su Aldı”yı, 2014 yılında ikinci albümü “Yara”yı yayınlamıştı. Bir sessizlik sonrası geçen sene  Efeflow ile yaptığı rap düeti ve bir de mini akustik albümünü yayınlayan müzisyen baharın ilk günlerinde “Olaysız Dağılalım” isimli yeni şarkısını yayınladı ve bu şarkısını azarken salgın döneminin de etkisiyle içe kapanma, yalnızlık duygusunun artması ve romantik ilişkilerde yabancılaşma ile ilgili hislerden ilham aldığını söyledi.   

Uzun yıllardır yurtiçi ve yurtdışı canlı müzik performans mekanlarında sahne alan Yasemin Mana ilk teklisi “Hayatı” Yaşa ile iddialı bir başlangıç yapmayı hedefledi ve başardı da. Modern ve yenilikçi soundu ile şarkı deneyimli müzisyen ve prodüktör Tolga Görsev ve Yasemin Mana’yı birleştirdi. Şarkının sözleri ise öykü kitaplarıyla tanıdığımız Yalçın Tosun!a aitti. 

Bağımsız rock / synthpop müziğin başarılı gruplaından  Aktör, söz, müzik ve düzenlemesi kendilerine ait olan son single’ı ”Sen Beni Sevmedin” ile yılın ilk atağına geçtiler. Şarkı gördüğü ilgi üzerine devamında acaba neler olacak dedirtmeyi başardı ve “Hadi Doldur Kadehi” ile güze doğru yeniden karşımıza çıktılar. Her iki şarkı da bu yıl en çok dinlediğim şarkılar arasında yer aldı.  

 

HAZİRAN

Çelik’in müzik kariyerinin 35’inci yılında geçmişten günümüze sevilen parçalarından bazıları, sanatçı dostları tarafından yeniden yorumlandı.  Fatih Erkoç, Emre Aydın, Cem Adrian, Pamela, Halil Sezai, Umut Kuzey, İskender Paydaş ve Orkestrası, Oğuzhan Uğur, Gülçin Ergül, Can Gox ve Rubato albümde yer alan isimler arasındaydı ki şarkıların ruhuna rock dokunuşlar damga vurdu, biz o en saf, en pop halini daha çok seviyorduk sanki, proje süper olsa da pek de bağrımıza basamadık. 

Unutulmaz isimlerin, unutulmaz şarkılarını modern soundlarla yeni nesille buluşturan projelere öncülük yapan Ossi Müzik etiketiyle yayınlanan “Bir Başkadır Ayten Alpman Chill Out Mix 2021” albümünün prodüktörlüğünü Hakan Eren yaptı. Müzik yönetmenliğini Sadun Ersönmez’in gerçekleştirdiği çalışma, yaz mevsimini karşıladığımız bu ilk günlerde Ayten Alpman’lı bu sürpriz bizi hem dünle hem de yeniden günle harika bir şekilde yan yana getirdi. Yılın en iyi çalışmalarından biriydi kesinlikle. 

Kendi söz ve bestelerini yazan, farklı tarz ve yorumuyla daima dikkat çeken Aydilge, yaza ”Bal Gibi” bir şarkıyla merhaba dedi. Yazın ve aşkın coşkusunu yansıtan bu kıpır kıpır şarkı, dinleyenlerini mutlu ederken  konserlerin yeniden başlaması ile  sahnelere de sıkı bir dönüş yaptı ve hatta bir de TV programına başladı müzisyen. Özetle onun enerjisini hep sevdik, hep hissetmeye devam ettik bu yıl içinde de. 

 

TEMMUZ

Popstar yarışmasından tanıdığımız Evren Mevlanaoğlu’ndan bir süredir haber alamıyorduk ki mayıs ayında yorumladığı “Oyun Bitti” isimli şarkısı ile yeniden dönüşünün müjdesini vermişti, devamında neler olacaktı beklerken bir başka cover olan “Deliriyorum” ile karşılaştık. Büyük ihtimalle Evren bir daha kolay kolay ara vermeyecek çünkü enerjisini yeniden hissetti ki biz de hissettik. 

Ellinci sanat yılını senfoni orkestrası eşliğinde özel bir konser projesi ile kutlayan Vedat Sakman’ın Caddebostan Kültür Merkezi performansının kayıtları albüm olarak da yayınlandı. Hayatımıza nice önemli şarkılar katan ve aynı zamanda müzik dünyasına birçok değerli isim kazandıran müzisyenin iz bırakan tüm bu şarkılarını üstelik canlı bir performansla tekrar tekrar dinlemekten hiç sıkılmamalı insan.

Evrencan Gündüz son teklisi “Sen de İnanma”nın üstünden çok geçmeden uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni albümü “Anadolu Funk: Vol 1” yazın tam da ortasında sevenleri ile buluşturdu..  Gündüz, 70’lerde çok popüler olan “Anadolu Rock” sound’unu modern bir yorumla “Anadolu Funk”a dönüştürerek dinleyiciyi kimsenin birbirine yabancı olmadığı zamanlara götürdü ve hiç şikayetimiz olmadı bu durumdan. 

Şahane Damat, Kalbimin Sultanı, Diriliş Ertuğrul, Sen Anlat Karadeniz, Sen Çal Kapımı gibi dizilerden tanıdığımız başarılı oyuncu Ali Ersan Duru hep hayali olan bir proje ile karşımıza çıktı ve “Duru Gibi” ismini verdiği üç türkü yorumunun yer aldığı çalışmasını dinleyicileri ile paylaştı. Başarılı ve yakışıklı oyuncunun bu çalışması müzik dünyasında da ses getirdi ve  yeniden karşılaşmaya devam edeceğimizin de sinyalini verdi.

Gülce Duru, bugüne kadar birçok projede karşımıza çıktı. “Kaybedenler Kulübü” film müzikleri ile tanıdık kendisini ve daha sonra Ozbi ile olan rakılı şarkılar serisinde dinlemeye devam ettik. Artık daha çok karşılaşma vaktiydi ve önce “Kuzgun” geldi. Bu şarkısını “Mirgün” ve “Sabah Vakti” izleyecekti. Özel seslerden bir müzisyen, ne güzel ki daha çok karşılaştık bu sene içinde ve de karşılaşmaya devam edeceğiz yeni yıl ile birlikte.

 

AĞUSTOS

“Kışlar Geçer” isimli şarkısı ile çıkışı yapan Gökhan Parlak verdiği kısa bir aranın ardından “En Büyük Gerçek” ismini verdiği hareketli şarkısı ile yazı yakalayan isimlerden biri oldu. Yurt dışında da epey bir dinleyici kitlesi bulunan müzisyenin yeteneği sadece müzik de değil üstelik. Tiyatro deneyimi de almış ve birçok önemli isimle tanışarak kendileri ile çalışma şansı da bulmuş. 

Bora Duran “Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme” türküsünü Eren Duranoğlu’nun remixi için seslendirdi. Tüm dijital platformlarda yayına giren deep house altyapısına sahip türküye klasik kemençe çalarak ve sesiyle eşlik eden Bora Duran, çalışmanın tüm gelirlerini Tema Vakfına aktardı.

Son dönemin en farklı müzikal soundlarından birine imza atan Levent Özer, yeni teklisi “Vazgeçelim” ile dinleyicileriyle bir kez daha buluştu. Levent Özer’in kendine has harmanladığı ve elektronik dans müziği öğeleriyle, rock tınılarını bir arada buluşturduğu “Vazgeçelim” güncel ve modern rock sounduyla, yeni jenerasyon müzik dinleyicisinin beğenisine sunuldu.

Rock müziğin başarılı ismi Can Bonomo ve başarılı oyuncu Demet Evgar, Bonomo’nun “Rüyamda Buluttum” isimli yeni şarkısı için bir araya geldi. Can Bonomo, Evgar ile düeti hakkında; ‘’Rüyamda Buluttum’’ yaklaşık beş sene kadar önce yazdığım, bir türlü kaydetmeye fırsat bulamadığım, çok sevdiğim şarkılarımdan biri. İyi ki beş sene önce kaydetmemişiz. Öyle olsaydı belki de çok değerli arkadaşım Demet Evgar ile beraber söyleme fırsatını bulamayacaktım” açıklamasını yaptı.

 

EYLÜL

90^lı yılların popüler gruplarıdan AF ikinci albümleri sonrası dağılınca grubun diğer solisti Ferit Tunçer ve yeni ekibi ile yoluna devam etmişti ama bir yerde beklenen ilgi olmadı ve grup sessiz sedasız yolculuğuna son verdi. Tunçer müzik çalışmalarından kopmadı ve çeşitli projelerin içinde yer aldı. En son güz ile birlikte solo olarak “Hüküm” isimli çalışmasını yayınladı ve devam edeceğinin de altını çizdi. 

Yüksek Sadakat, uzun bir aradan sonra gelen yeni albümü ‘Rengarenk’ ile sevenleri ile buluştu. Rock’tan reggae’ye, disco’dan surf rock ve saykodelik müziğe uzanan geniş yelpazesi ile dinleyiciye uzun bir yolculuk vaad eden albüm, ismini de bu çeşitlilikten aldı. Albümdeki şarkıların söz ve müzikleri Kutlu Özmakinacı’ya, düzenlemeleri ise gruba aitti.

Kurulduğundan bu yana dinleyici kitlesini büyüten ve birbirinden güzel parçalara ve performanslara imza atan Sattas, bir Sezen Aksu klasiği olan “Şarkı Söylemek Lazım” parçası ile geri döndü. Sezen Aksu’nun yıllardır dillerden düşmeyen efsanevi parçasının reggae müzik ile harmanlandığı Sattas versiyonuyla “Şarkı Söylemek Lazım” yılın en iyi coverlarındandı.

Türk müziğinin usta müzisyeni  Özdemir Erdoğan’ın yeni şarkısı “Efkar”ı yayınladı.Segâh makamında bestelenen şarkının düzenlemesi Mehmet Can Erdoğan imzası taşıyor. “Efkar”ı özel kılan bir başka isim de bu yıl içinde son yolculuğuna uğurladığımız başarılı keman virtüözü İlyas Tetik. Tetik, vefatından önce son kez udu ve kemanıyla “Efkar”da yer almıştı. 

Türk Pop Müziği’ nin güçlü yorumcularından Hazal, ““Sevgilim” isimli yeni şarkısını yayınladı. 1977 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Marie Myriam’ın seslendirdiği ve Fransa’ ya birincilik getiren “L’oiseau Et L’enfant” isimli şarkıydı orjinaliydi ve Türkçe sözlerini Selahattin Erhan kaleme almıştı. 

 

EKİM

Süperstar Ajda Pekkan’ın uzun zamandır beklenen yeni albümü ‘’Ajda’’ müzikseverler ile buluştu. Prodüktörlüğünü Ozan Çolakoğlu’nun yaptığı albümün sözü ve müziği Şehrazat!a ait çıkış parçası ‘’Bi’Tık’’, sunrise ve midnight olarak iki versiyon halinde albümde yer aldı.

“Bedreddin”, Nazım Hikmet’in “Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı”nın Rock Oratoryo formunda bestelenmiş ve kaydedilmiş 10. Bulutsuzluk Özlemi albümü. Grubun kurucusu, gitaristi ve solisti Nejat Yavaşoğulları tarafından bestelen bu büyük eser, 14. Yüzyıl mutasavvıflarından Şeyh Bedreddin’in, dönemi içerisinde insancıl bir ütopya olan toplumcu fikirleri, bu fikirler etrafında Ege ve Balkanlarda gelişen ayaklanmaları konu alıyor.

İsmail Karayün’ün yeni single çalışması “Olduğun Yerler Uzak Mı?” tüm dijital müzik platformlarında yerini aldı. Temmuz ayında babasını kaybeden Karayün, o’na sesini duyurabilmek ve duyduğu yokluk acısını haykırmak üzere “Olduğun Yerler Uzak Mı?” yı sevenleriyle buluşturdu. Bir ay kadar da önce Olta projesinde bir türkü ile yer almıştı müzisyen.

Tiyatro sanatçısı ve oyuncu Bartu Küçükçağlayan’ın kafası karışık kontrtenor Nuri Harun Ateş ile buluşması “Hayatım Yıkılmış Sarayım” geçen ayın kuşkusuz en büyük sürprizlerindendi. Küçükçağlayan’ın 17 yaşında yazıp bestelediği “Hayatım Yıkılmış Sarayım” daha öncesi Yerden Yüksek ve Gülinler tarafından da yorumlanmıştı. 

Alternatif müziğin Türkiye’deki önemli temsilcilerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Batu Akdeniz, Pamela’nın sesiyle konuk olduğu yeni şarkısı “Başka Bir Gün”ü yayınlandı. Şarkı  uzun bir süre boyunca büyük aşkını aramış ve sonunda bulduğuna inanan aşığımızın reddedilişini, onun kendi ağzından anlatıyordu, Güzel bir buluşma ve heyecanı yüksek bir şarkı oldu.

Glasxs ismiyle tanıdığımız Melis Uslu İngilizce ilk albümü ve Türkçe ikinci albümünden sonra üçüncü olarak “Prenses Anksiyete” ve “Princess Anxiety adıyla iki albüm birden yayınladı. Müzisyen bu sefer ilhamını okyanuslardan, denizlerden, ıssız kumsallardan aldı. Şarkılar dinleyenlere bu yüzden geniş, derin, ürpertici ve bir o kadar da heyecanlı bir dinleme deneyimi sundu. 

Alternatif sahnenin sevilen seslerinden Nilipek., Banu Alkan’ın 1998 yılında yayınladığı “Bir Gün Beni Arzularsan Gel” isimli şarkısını kendine has bir düzenleme ile yorumladı. Hani bazı şarkılar vardır ya böyle değişik dokunuşlar, ters köşeler bekler, tam da öyle olmuştu.

Elif Sanchez, Türk halk müziği, klasik müzik ve caz eğitimini harmanladığı müzikal tarzı ile Anadolu ve Azerbaycan coğrafyasının en sevilen türkülerini, kendine has yorumladığı ilk albümünü yayınladı. Sanchez albümü için “Bu albüm aslında herkese Elif’in gerçekte kim olduğunu anlatıyor. Hayatımda her zaman birden fazla kültürle yaşadım. Bu albüm tüm o hayatları, kültürleri temsil ediyor” açıklamasını yaptı. Ayın en iyi albümlerindendi.

 

KASIM

“Hazan Kadını”, müzikseverlerin farklı konser ve temsillerden aşina olduğu, Zeynep Halvaşi’nin ilk albümü. Albümün müzik direktörlüğünü yapan besteci ve orkestra şefi Oğuzhan Balcı’nın, şarkıların düzenlemelerinde de imzası var. Ses rengi ve farklı müzik dallarını yorumculuğuna katabilmesiyle dikkatleri çeken bir sanatçı olan Zeynep Halvaşi, albümde farklı tarzlardan eserlere içten yorumu ile ses verdi.

Evdeki Saat’in “Uzunlar” şarkısına Nükhet Duru’dan yepyeni bir yorum geldi. Gain Sahne için hazırlanan performans sonrası yeniden stüdyoya giren ekipte Birkan Şener, Gökçer Turan, Cenk Erdoğan, Emre Günay’da kendisine eşlik etti. Şarkının klibini Demirhan Argun yönetti.

Hüsnü Arkan, “Kanat Sesleri” albümünün dokuzuncu şarkısı, bir Didem Madak şiiri bestesi “Beni Anla”yı Yasemin Göksu ile birlikte seslendirdi. Didem Madak, “yeni bir şarkıya başla, hem şarkı dediğin şarttır yaşamaya,” diyor şiirinde. Beni Anla, bizi kendimizle baş başa bırakan, dünyayı, hayatı anlamaya çağıran bir şarkı.

Besteci, şarkı sözü yazarı, düzenlemeci, solist, yorumcu, ve enstrümanist kimlikleri ile müzikteki çok yönlü başarısını tescilleyen Melisa Uzunarslan sonbaharı melankolik özlem şarkısı “Eski Dostlar” ile karşıladı.   Eski Dostlar, sanatçının pandemi döneminde çıkardığı mini EP’si Büyük Buhran’dan sonraki ilk single çalışması olma özelliği taşıyor. Geçmişe özlem duygularını içeren, melankolik bir sonbahar şarkısı olan Eski Dostlar’ın klibi de Mehmet Hakyemez tarafından şarkının ruhuna uygun bir atmosferde çekildi.

 

ARALIK

3 yıl önce bağımsız müziğe ve bağımsız müzisyenlere destek olmak amacıyla yola çıkan OnAir Sahne bu süreç içinde sektörün de yeniden yapılanmasını sağladığı birçok öncü girişimde bulundu. 3 yıl içinde 70’i aşkın müzisyenle 200’e yakın şarkı yayımlayan OnAir Sahne, bu sene itibarıyla yeni şarkılar dışında daha önce yayımladığı şarkılardan oluşan compilation albüm serilerine ağırlıklı olarak devam edecek.

Gökhan Gürdeyiş, yeni şarkısı “Sen ve Ben Yalnız”ı Universal Music Türkiye etiketiyle yayımladı. Duygu dolu sözleri ve müziği genç sanatçıya ait olan “Sen ve Ben Yalnız”, Gökhan Gürdeyiş’in karakteristik ve güçlü vokaline eşlik eden gitar melodileriyle dinleyicinin beğenisine sunuldu.

Müzikseverlerin bağımsız müzik sahnesinden tanıdığı Taha Gürbüz, geçtiğimiz Nisan ayında dinleyicilerle buluşan EP’sinin ardından, bir ayrılığı iki tarafın gözünden de anlattığı MASA’yı müzikseverlerin beğenisine sundu. Elektronik öğeler barındıran, nakaratta hareketli gitar yapısının duyulduğu şarkıda Taha Gürbüz’e yerli alternatif pop sahnesinin yetenekli isimlerinden Lila da eşlik ediyor.

Kıvılcım Ural yeni şarkısı “Aşktan Ölen Var Mı?” ile geri döndü. Söz ve bestesi Ural’a ait olan şarkının düzenlemesi ise Ahmet Kalabay’a ait. Kendini en iyi şarkı sözleriyle ifade ettiğini söyleyen Ural, “Aşktan Ölen Var Mı?”da aşkın esrarengiz ve karşı konulamaz gücünü şiirsel bir anlatımla ele alıyor. Alternatif rock ve synth pop tarzında olan şarkıya çekilen klipte Ural’a Damla Durman kareografisinde şarkının duygusunu yansıtan dansçılar da eşlik ediyor.

Müzik eleştirmenleri tarafından 2021 yılının en iyi albümlerinden biri seçilen “Epoch”un sahibi Doğan Duru, ilk solo projesinin devamı niteliğindeki yeni albüm şarkılarını yayımlamaya devam ediyor. “T’araf”, “Diken” ve “Off” sonrası albümün 4’üncü single’ı “Akvaryuma Yüzen Balık” Pasaj Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda yerini aldı. Müzik dünyasının sıra dışı gruplarından Redd’in solisti, şarkı yazarı ve bestecisi Doğan Duru; en yenisi “Akvaryuma Yüzen Balık”ın sözünü, müziğini, mix’ini yapıp, bütün enstrümanlarını kendi çaldı.

 

 

Aramızdan Ayrılanlar :(

Hüner Coşkuner, Serpll Barlas, İsmail Soyberk, Hasan Saltık, İlyas Tetik, Djivan Gasparyan, Durul Gence, Ercan Turgut, Cimilli İbo, Oğuz Yılmaz, Alaeddin Yavaşça, Faruk Tınaz

 

 

2021 Alternatif Şarkılar Geçidi

 

 

 

Bir yılın daha sonuna geldik. Bu yılın içerisinde paylaştığımız, dinlediğimiz bütün şarkıları elbette yan yana getirmek çok zor olurdu, ay ay kısa satırlarla analım istedik. Her ayın altında da o ay yayınlanan tüm şarkıları yan yana getirdik, yetmedi tüm şarkıları tek bir listede de topladık. Yılın en iyi on şarkısını Evos Angel's dergisi için kaleme almıştım. O şarkılar da bir listede birlikte yer aldı. Şimdi gelin bu seneyi kapatalım ama bu şarkıları dinlemeye devam edelim ve yanlarına yenilerini de ekleyelim. Güzel şarkılar getirsin 2022, sağlıkla, mutlulukla aşkla gelsin. Kadri Karahan Yılın En İyi On Şarkısı Evos Angel's Aralık sayısında yorumları…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.8 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*