EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Nisan 2021 – Müzik Notları

Nisan 2021 – Müzik Notları

02 Nisan
Müzikte Cuma Hareketliliği

Perşembe’yi cuma gününe bağlayan gece yeni şarkılar hop karşımızda. Bir anda bir sürü albüm, şarkı ve hangisini dinleyeceğimi şaşırıyorum hem dinleyici olarak hem de editör olarak. Bir şekilde diğer günler kısmen  sakinken neden böyle bir yol izleniyor merak ediyorum. Bugün itibari ile basın bülteni ulaşan sekiz şarkıyı yayına açabildim. Elbette sosyal medya sayfalarında hepsini aynı gün okuyucularımıza sunmuyorum ve paylaşımları tamamlamam bir sonraki haftanın cuma gününe kadar devam ediyor. Sonra aynı döngü devam ediyor. Bazı köşe yazarlarımız maşallah hafta içinden “dinledim” duyurularına başlıyor ki onlar ayrıcalıklı ya, elbette bize de öncesi yansıyan oluyor ama linklerle paylaşabilmemiz için beklememiz gerekiyor. Yine de bu durumun sıkıcı olduğunu düşünüyorum zira daha bugün yayına açamadığım birçok şarkım var ve atladıklarım ya da geciktirdiklerim için üzülüyorum. Bu sebep müzisyen ve yapımcı dostların bu cuma ısrarından vazgeçmelerini diliyorum, en azından bağımsız müzisyenler bu durumu daha rahat gerçekleştirebilir.

 

Ziynet Sali’den “Yaşam Çiçeği”

Bugün yayınlanan albümlerden biri de Ziynet Sali’nin. Son dönemlerde yayınladığı başarılı single şarkılarının da yer aldığı hem fiziki olarak çıkan hem de tüm dijital platformlarda yayınladığı albümünü tamamlaması üç yılı bulmuş.  Albümün geçen hafta lanse edilen çıkış şarkısı “Efkarım Var” aynı zamanda Kalbim Tatilde’nin bestecisi olan Emrah Karakuyu’ya ait. Kendisi kim tanımıyorum ama yakın zamanda birçok isim peşine düşecektir kuşkusuz. DMC etiketi ile yayınlanır da Mustafa Ceceli düzenlemelerde olmaz mı, bu kez Sali ile bir de düet yapmış kendisi. Albümde en heyecanlı şarkı yine de her ikisi de değil, Cem Adrian’ın albüme son anda eklenen şarkısı “Yaralım” ki şarkının geliri Umut Çocukları Derneği’ne bağışlanacakmış, güzel bir davranış. Sali’nin bildiğimiz çizgisinin dışında biraz daha günümüzün soundları ile süslü bu çalışması için erken konuşmamak, şarkıları sağlıklı bir şekilde iyiden iyiye dinlemek lazım; o sebep beğendim ya da beğenmedim gibi bir cümle kurmuyorum ve demliyorum bu albümü çünkü  çizgisini, ses rengini ve enerjisini seviyorum.

 

02 Nisan
Haftanın Söyleşisi / Müzik Ekspres’e Neshe Geldi

Neshe ve müziği ile tanışmam / tanışmamız geçtiğimiz yılın son günlerine denk geldi. Sony Müzik – Staf World ortaklığı ile yayınladığı “Hijo De La Noche” şarkısına Romanyalı başarılı müzisyen – DJ Jimmy Dub’da eşlik etti. Ve ne mutlu ki 7’ni yaş kutlamalarımızda kendisi de bizimle birlikte oldu.

İspanyolca ve İngilizce yorumlanan şarkısına da aşık olduğum şehirlerden Mardin’de İrem Haykır yönetmenliğinde muhteşem bir klip çekildi. Pandemi döneminde üstelik zor şartlarda olağanüstü çekilen bu klip için de emeği geçenleri ayrıca alkışlamak ve hikayesini de uzun uzun dinlemek gerek.

Sadece bu şarkıyı ve daha fazlasını konuşmak için söyleşi yapmaya karar verdiğimde aslında o daha fazlanın daha daha fazlasının da olduğunu öğrendim. Çünkü Neshe’nin müzik yolculuğu sadece bir şarkı ve durağı sadece ülkemiz değilmiş. İspanya, Barcelona ve Amerika’da da çalışmalarını sürdürmüş Neshe, şu an ara verse de yolu yine oralara gidecek ve belki de asıl süreç orada yeniden başlayacak.

Hani bizim starlarımızın hep yurt dışına açılma hevesi, heyecanı olur ya ve üstelik yaptıkları o kötü şarkılara rağmen birileri illa ki alır yere göğe koyamaz onları. Neshe, aldığı eğitim ve net tavrı, duruşu ile fazlasını yapmaya çok daha yakın. Eminim ki süreç geçince adını çok daha sık duyacaksınız ve o zaman belki de bu söyleşi vesilesi ile kendisini çok daha yakından tanımış olacaksınız. Çünkü ben öyle yaptım ve bunun haklı mutluluğunu yaşadım.

Özellikle bir çabamız olmasa da konuklarımızın bir yanda evrensel yolculukları beni mutlu ediyor. En önemlisi nerede olursak olalım ve hangi şartlarda yaşıyorsak yaşayalım bulup konuşma ve sizinle buluşturma şansını bulabiliyorum, bu yüzden çok mutluyum. Neshe’den çok ama çok büyük başarılar bekliyorum ve en yakın zamanda yeniden bizi bu ağır, kasvetli süreçten çıkartacak şarkıları ve başarıları ile buluşmayı diliyorum ve bu uzun söyleşi için vakit ayırdığı için çok ama çok teşekkür ediyorum.

 

09 Nisan
Olta Dayanışma Projesi Devam Ediyor / Olta 6 – Hafıza Yayında

Tüm gelirleri pandemi sürecinde işsiz kalan müzisyenlere, müzik ve sahne emekçilerine dağıtılmak üzere oluşturulan Olta Dayanışma’nın 6. albümü ‘Hafıza’ çıktı.

“Umut denizine atılmış bir olta” mottosundan yola çıkan müzisyenlerin oluşturduğu albüm ile beraber bugüne kadar toplam 70 şarkı yayınlanmış oldu. Şarkıların oluşmasında yüzü aşkın müzisyen emek harcadı.

“Hafıza”nın altıncı serisine ben de destek olmak istedim ama bir müziğim yoktu fakat fotoğraflarım vardı. Sevgili Yaman Can’ın grafik tasarımı ile  “Akustik Fotoğraflar” sergimde de yer alan çok sevdiğim bir çalışma ile ben de bu projede / emekte bir parça olabildim ki ne mutlu bana.

Olta’ya şarkı göndermek ve iletişime geçmek için oltadayanisma@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.

Olta’yı Spotify, YouTube gibi dijital platformlardan dinleyebilirsiniz.

 

 

10 Nisan
Haftanın Söyleşisi / Yıllar Sonra Zeynep Sağdaş Yeniden Konuğumuz

Böyle bir anda popüler olan ve herkesin bir şekilde paylaşmaktan geri kaldığı şarkıları sevmiyorum. Ama bir şarkı hariç: Yarım Kalanlara Rağmen

O zaman Müzik Ekspres yoktu ve kadrikarahan.net üzerinden söyleşilerimizi gerçekleştiriyorduk. Sevgili F.Gül Yanık müzisyenlere ayırdığı köşesinde ben Zeynep Sağdaş ile söyleşi yapmak istiyorum dediğinde çok sevinmiştim. Ortada tek bir şarkısı varken ve albümü olmamasına rağmen kendisini tanımak istiyordum. Bir şekilde söyleşi gerçekleşmişti ve benim de şimdilerde kendisi ile gerçekleştirdiğim söyleşiye yine kendimizi kaynak almıştık.

Sonrası elbette albümü ve başka şarkıları oldu ama bir bir şekilde karşılıklı tanışamadık ama dediğim gibi gönül bağı birdi ve bir kere sıkı sıkıya tuttu mu kolay bırakılmazdı öyle de oldu. Yeni şarkısı “Dağılmış Taşlar”ı yayınlayınca hiç düşünmeden söyleşi teklifimi ettim ve sayfalarımızda yıllar sonra kendisini yeniden konuk etmenin mutluluğu içindeyim.

Hem yeni şarkısını hem de dünden bugüne müzik yolculuğunu konuşma şansını bulduğum Sağdaş bu çalışması ile yeniden kaldığı yerden devam edeceğinin altını çiziyor, bu minik ara iyi gelmiş olacak ki ben çok sevindim bu buluşmaya. Karşımızda özel bir ses ve güzel bir şarkı var, yeni yolculuklarında yeniden görüşmek üzere. Haftanın söyleşi konuğu ile sizleri baş başa bırakıyorum ve kendisine tekrar çok teşekkür ederken aralara eklediğim alıntılarla da on yıl öncesine selamlar yolluyorum ve F.Gül Yanık’a da sevgilerimi yolluyorum. Onun da söyleşilerini özledim.

 

 

16 Nisan
İzel Susam’dan “İkiz Alev”

Geçtiğimiz sene tam da bu zamanlarda yeni şarkısı “Karantina”yı yayınlamıştı İzel Susam ki şarkı benim çektiğim bir fotoğrafla dinleyicisi ile buluşmuştu, 2020 yaz sürecinde de Anıl Yülek iki birlikte iki single yayınlamıştı ve hemen ardından uzun uzun tüm yolculuğunu Müzik Ekspres’e anlatmıştı bir söyleşi.

Uzun zamandır hem hayatın rengini hem de şarkılarını paylaştığımız sevgili İzel çok güzel sözlere ve bestelere sahip, bunu bir arkadaşı olarak biliyorum ve bu sene içerisinde daha çok karşılaşacağımıza inanıyorum. Bunun ilk sinyalini bu senenin ilk günlerinde yayınladığı “Duymak İstediğim Cümleler” ile yaptı ve şimdi de “İkiz Alev” ile devam ediyor. Şarkının tüm yolculuğunu yine Müzik Ekspres sayfalarında bulabilirsiniz ama bu klibin bizim için bir de sürprizi var ki o da klipteki rol arkadaşı sevgili Murat Can Güvem. Bir dönem Müzik Ekspres ailesine destekleri ile de  tanıdığımız, sevdiğimiz arkadaşımız daha sonra kariyerine İtalya’da, opera sahnelerinde devam etmişti ki umudum Türkiye’de de güzel işler yapması, bizleri de kendisinden mahrum etmemesi; sanırım bunun için de ilk adımları atmaya hazır.

Özetle bugün günlerden İzel ve kendisini tanımaktan çok mutluyuz. Hayatın nice şarkısında karşılaşmak üzere hep.

 

17 Nisan
Haftanın Söyleşisi / Öykü Aras ile “İçimize Doğru Bir Yolculuk

İçinde bulunduğumuz süreç hepimizi aldı bambaşka bir yere sürükledi, belki de en çok kendimizle kaldık, kendi dünyamızla, kendi iç sesimizi dinledik en çok. Kuşkusuz bu ses eskiden olduğu gibi belki de çok renkli değildi ama şikayet etmedik aksine belki de çok sevdik.

Geçtiğimiz günlerde elime ulaşan albüm haberi dikkatimi çekmekte gecikmemişti. Albüm için karanlığıyla yüzleşmeye cesaret eden ve beraberinde aydınlığının sorumluluğunu alan insanların öykülerinden izler taşıyor deniliyordu ve daha da heyecan veren yanı elektronik müzik, ambient, özgür doğaçlama ve minimalizm gibi birçok müzik stilinden etkiler taşıyordu. Yani tek bir çizginin albümü değildi ve bu zenginliği seviyordum.

Şevket Akıncı’nın müzik direktörlüğünü yaptığı Öykü Aras albümü kuşkusuz sadece bu sürecin bir yolculuğu değil, dünden bugünenin ve bugünden yarının da izlerini barındırıyor. Kapağından klibine kadar da kreatif bir sunumla tamamlanan çalışma kuşkusuz ki canlı bir şekilde bizlerle buluştuğunda etkisini daha çok hissettirecek, ama o gün ne zaman olacak, şu süreçte kestirmek zor. Ama söyleşimizde de verdiği yanıt gibi Öykü’nün, o tüm kalbi ile niyetini koruyor, biz de öyle yapalım.

Her hafta farklı bir müzisyenin dünyasına yolculuk benim için çok heyecan verici. Öykü Aras’ta bu anlamda konuk etmekten çok mutlu olduğum bir isim. Günümüz kaos müzik piyasası içinde bambaşka bir soluk, bambaşka bir nefes. Hayatın güzel öykülerine hep ve kendisine, bu söyleşinin gerçekleşmesinde desteği olan Bahar Balkan’a tekrar tekrar teşekkürlerimle.

18 Nisan
Handan Kara’nın Anısına: Sonbahar Rüzgarları

Yeşilçam şarkılarının unutulmaz sesi Handan Kara’nın 14 yıl önceki vasiyeti, 4’üncü ölüm yıldönümünde Kalan Müzik yapımcısı Nilüfer Saltık tarafından yerine getirildi.

Yeşilçam filmlerindeki şarkıları bir araya getirerek unutulmasının önüne geçen Kalan Müzik, eski Türk filmlerinin iz bırakan seslerinden Handan Kara’nın solo albümünü LP ve CD formatında yayınladı. “Yeşilçam Şarkıları” serisinin 6’ıncı albümü “Sonbahar Rüzgârları”nda, Handan Kara’nın yorumladığı 16 şarkı yer alıyor.

Bundan 4 yıl önce kaybettiğimiz Handan Kara’nın klasikleşmiş, duyduğunuzda yorumcusunun Türkan Şoray, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit gibi Yeşilçam yıldızlarının olduğunu düşündüren şarkıları, uzun arşiv taramaları ve telif mücadelesi sonucu bir araya getirildi.

Albümün yapım hikayesi şöyle:

Kalan Müzik’in “Yeşilçam Şarkıları” projesini hazırlamaya başladığı 2006 yılında görüşmeye başladığı sanatçılardan Handan Kara, solo albümünün çıkmasını çok arzuladığını Nilüfer Saltık’a iletti. Kara’nın bu dileğini yerine getirmek için arşiv çalışmalarına başlayan Saltık, makara bantlardan ve diğer kaynaklardan Kara’nın yorumladığı eserleri bir araya getirdi. Ancak telif sorunlarının aşılması uğraşları bugüne kadar sürdü.

Nilüfer Saltık’ın yayıma hazırladığı albümün sıralamasını da ünlü müzik yazarı ve radyo programcısı Naim Dilmener yaptı. Dilmener de, albüm kapağına yazdığı yazıda Handan Kara’nın bizlerde bıraktığı izi anlattı:

“Bazı sesler vardır… Unutmuşuzdur. Yıllardır aklımızdan geçmemiştir… Ama bir gün, herhangi bir mecradan bir şarkı dinleriz ya da bir yerlerden çalınır kulağımıza ve ‘Ahhh, işte buydu…’ deriz. Yıllardır aradığımızı dahi bilmeden aradığımız, beklediğimizi dahi bilmeden beklediğimiz ‘ses’tir bu… Bilincimizin altı üstüne taşar, hayaller sökün eder ve her şey -teşbih bu sefer tam yerini buluyor- bir film şeridi gibi geçmeye başlar gözlerimizin önünden.

Bazı isimlerin bunu yapmaya güçleri vardır. Belkıs Özener böyleydi mesela. Ve işte Handan Kara… O da böyledir.”

18 Nisan
Adnan Karaduman & Serkan Sönmezocak’tan Müzik Ziyafeti

Fifty / Fifty 8 şarkıdan oluşan bir Adnan Karaduman& Erkan Sönmezocak projesi. Sözlerle sınırlandırılmamış enstrümantal bir yapıda hazırlanan albümde; Serkan Sönmezocak tarafından oluşturulmuş bir stil ve düzenleme anlayışı üzerinde ahenkle dans eden Adnan Karaduman’ın eşsiz keman tınısını ve icra tarzını, bazen ağlatıp bazen de gülümsetirken duyuyoruz. 80’li  yılların müzik dokusunu, günümüz elektronik müzik anlayışına ait renkleri, etnik müzik tarzlarının yerel ve özgün dokusunu, dinlendirici ve ilham verici müziklerin dokunuşlarını, hepsini bir arada albüm içinde duymak ve hissetmek mümkün.

Yarım saatlik bir müzik şöleni ve ayın en iyi albümlerinden kesinlikle.

24 Nisan
Haftanın Söyleşisi / Su Soley ile “Akustik” Bir Sohbet

Bu ay “Haftanın Söyleşisi” köşemin konukları kadın müzisyenler oldu. Nisan’ın son haftasında da akış bozulmadı ve uzun zamandır çalışmalarını takip ettiğim ama bir türlü tanışma fırsatımın olmadığı bir ismi konuk etmek istedim. Bildiğiniz üzere bu söyleşileri karşılıklı gerçekleştiremiyorum konuklarımla ama ben bu durumu şanslı kabul ediyorum adıma çünkü bazen müzisyenden fazla konuşmuş kayıtlarla eve dönmek zorunda kalıyorum.

Aslında o günleri özlemedim değil, bu aralar hayat bizi birçok sevdiğimiz şeyden, özlediğimiz hallerden ayrı tutma derdinde telaşında. Ama bir şekilde iyi ki müzik var, iyi ki üretim var ve biz bir yolunu buluyoruz bu karşılaşmaların.

Belirttiğim gibi belli zamanlar içinde şarkıları ile hayatıma dokunmayı başaran özel seslerden Su Soley ama yakından tanıma şansıma vesile bu, kendi söyleşim. Mesela daha ilk soruda fark edeceksiniz ki kendisi aslında bir yerde spor dünyasından müziğe transfer. Sonra ilerleyen sorularda göreceksiniz ki yayınladığı yeni albümü aslında tüm bu müzik yolculuğunun bir özeti ve üstelik “akustik” rengi, albümün hikayesini dinlemek de çok keyifli. Yani diğer tüm albümlerini bir yana bıraksanız bu albümünü dinleseniz bile o içtenliği, samimiyeti hissedeceksiniz burada.

Baharın artık kendini iyiden iyiye hissettirdiği ve yaza koştuğumuz bu zamanlarda Su Soley şarkıları size yol arkadaşı olabilir ve kendinizi iyi hissedebilirsiniz demek istiyorum. Söyleşimizde de dediği gibi umut çok güçlüdür, hepimiz ona tutunalım bence ve kötüysek de iyileşelim, iyiysek de daha da iyi olalım ve su olalım güzel akmaya devam edelim hayatın içine. Kendisine ve bu buluşmaya vesile MEYPOM ailesine, Özlem Demirkıran’a teşekkürlerimle, yeniden görüşmek üzere.

 

25 Nisan
Prof. Dr. Orhan Kural’a Sanatçı Dostlarından Vefa Albümü

Türkiye’nin en büyük gezgini, çevreci, aktivist ve hayvan sever Prof. Dr Orhan Kural’ı 23 Aralık 2020 tarihinde Covid -19 sebebiyle kaybeden dostları, onun anısına hazırlanan ‘Yol Şarkıları’ albümüne destek verdiler. Yol Şarkıları isimli bu projenin fikrini veren ve bu yola çıkan Serap Yenici bir çok değerli ismi de bu yolculuğa dahil etti. Yenici’ye bu yolda en büyük desteği ise Türküola arması verdi. Serap Yenici, sessiz sakin ilerleyen ama hep başarılı çalışmalara imza atmış bir isim. Müzikolog, besteci, söz yazarı, yorumcu, köşe yazarı, moderatör, birçok ulusal radyo ve televizyonda yapımcı ve sunucu olarak projeler hazırlamış, sunmuş, on parmağın da on marifet bir sanatçı.

2009 Uluslararası Wafa Müzik Festivali’nde Malta’da üçüncülük,
2010 Uluslararası Sea Memories Müzik Festivali’nde birincilik,
201 9 Uluslararası Tenerife (Kanarya Adaları) Universong Festivali’nde Tenerife Sesi Jüri Özel Ödülü ile Türk Bayrağı’nı onurla taşımış bir isim.

Prof. Dr. Orhan Kural ile on yıldır tanışan, bir çok gönüllülük projesinde yer alan, altı yıldır yine gönüllülük ilkesiyle ‘Dünya için Bir Şey Yap’ müzikalinde sahnede birlikte yer alan Serap Yenici ‘Bu albüm, benim çok sevip saydığım, değer verdiğim hocama vefa borcum’ diyerek yola çıktı ve Prof. Dr. Orhan Kural’ın sağlığında başladığı projeye çok değerli isimlerin de dahil olması ile arşiv niteliğinde Yol Şarkıları albümü tamamlandı.

Attila Atasoy, Bulutsuzluk Özlemi (Nejat Yavaşoğulları), Serap Yenice, Gündoğarken (İlhan-Burhan-Gökhan Şeşen), Haluk Levent, Leman Sam, Selcan Yıldırım, Yeni Türkü (Derya Köroğlu) ve Vedat Sakman albümdeki değerli yorumcular. Aşık Veysel, Metin Altıok, Kemal Burkay, Selim Atakan, Nalan Yıldız, Zafer Doğan yine albümdeki eserlere şiirleri, sözleri ve besteleri ile değer katan isimler. Albümde çok özel gezi fotoğraflarına da yer verildi. İbrahim Zaman, Nasuh Mahruki, Ahmet Remzi Tültice, Mete Darcan, Osman Uğur Şahin, Eren Damlar fotoğraflarıyla albüme değer katan isimler.

Albüme, TÜRSAB ;Türkiye Seyahat Acentaları birliği, TÜMADİ Hasan Yücel, Prof. Dr. Orhan Kural’ın eğitim verdiği İstanbul Aydın Üniversitesi ; Doç. DR. Mustafa Aydın, Fuzul Ev ; Eyüp Akbal, Kutes Metal, İmay İnşaat Mecit Bülent Yeşil ,Çaycuma Belediyesi: Bülent Kantarcı, Cimcime Medya, Hüseyin Başusta sponsor olarak destek verdi.

Tüm bu değerli isimlerin bir araya gelmesine vesile olan, yorumu ve besteleriyle de albümde yer alan Serap Yenici ile Türküola arması adına Neşe Demirkat albümün geliri ile Prof. Dr Orhan Kural adına bir orman oluşturulacağını söyledi. Yol Şarkıları, yola çıkanlara eşlik etmek üzere tüm müzik marketlerde.

26 Nisan
Olcay Bayır ile Yeniden Buluşmanın “Ela” Rengi

Uzun bir süredir İngiltere’de yaşayan söz yazarı, besteci, düzenlemeci ve yorumcu dostum Olcay Bayır’ın dört şarkıdan oluşan yeni EP albümü ’İçerde’ Mayıs ayında tüm dijital platformlarda yerini amaya hazırlanıyor.

EP’den ilk şarkı “Ela” öncesinde dinleyicisi ile buluştu ve yayınlandığı ilk günden itibaren kendilerinden olumlu not almayı başardı. Şahsen ben albümün diğer şarkılarını da dinledim ve çok heyecanlandım.

Tüm dünyayı derinden etkileyen pandemi döneminin ürünü olan Bayır’ın bu üçüncü albümü, farklı coğrafyalarda farklı müzisyenlerin bir araya gelmeden yaptıkları kayıtların sonradan birleştirilmiş olması özelliğiyle öne çıkıyor.

Sözleri ünlü halk ozanımız Karacaoğlan’a, müziği Olcay Bayır’a, düzenlemesi Deniz Mahir Kartal’a ait olan “Ela” adlı çıkış şarkısının yanı sıra, albümde “Asude” (söz: Engin Sagun; müzik: Erdoğan Bayır; düzenleme: Ignacio Lusardi Monteverde/ Olcay Bayır), “Kayıp Çocuk” (söz ve müzik: Olcay Bayır; düzenleme: Alistair Mac Sween) ve son olarak da “Yalnızlık” (söz: Olcay Bayır/ Mehmet Bal; müzik: Olcay Bayır; düzenleme: Olcay Bayır/ Christian Prior) adlı parçalar yer alıyor.

Albümünde kendisine eşlik eden müzisyenler ise her biri enstrümanında ustalaşmış isimlerden oluşuyor: Serdar Barçın (flüt), Christian Prior (piyano), Alistair Mac Sween (piyano), Kostas Kopanaris (perküsyon), Tom McCredie (bas), Erdi Arslan (duduk), Deniz Mahir Kartal (kaval, davul, gitar), Ignacio Lusardi Monteverde (gitar), Hüseyin Murat Sığırcı (bağlama) ve Memed Mert Baycan (perküsyon).

Olcay Bayır’ın müziği, geçmişinden izler taşıyan Anadolu’nun çok kültürlü mirasıyla, artık yuvası olarak benimsediği Londra’nın canlı ve eklektik tınılarının doğal bir bileşimi.

Her albümü farklı bir deneyiminin yansıması olan Bayır, bu albümünde de pandeminin beraberinde getirdiği hızlı değişimlerin bir sonucu olarak kişisel bir yolculuğa çıkıyor; bu süreçte yaşadığı düş kırıklıklarını, gelecekle ve mesleğiyle ilgili kaygılarını müziğine yansıtıyor.

Belirsizliğin egemen olduğu, ancak dayanışma ve işbirliğinin de aynı oranda ağırlık kazandığı pandemi sürecinde göçmen müzisyenler arasında en çok destek alan sanatçılardan biri olan Olcay Bayır’ın İçerde albümü de müzik üretiminin sürdürülmesi yönünde çaba harcayan Help Musician UK desteğiyle gerçekleştirildi.

 

27 Nisan

Tek Kişilik orkestra Ece Dorsay’dan “Painkiller”

Ece Dorsay, 4. solo albümünden sonra tüm prodüksiyonunu ev stüdyosunda bizzat üstlendiği ikinci ingilizce single’ı Painkiller’ı tüm dijital platformlarda yayınladı. Söz, beste, müzik, aranjman, miks, mastering ve kapak tasarımı kendisine ait.

Sektördeki 20. senesinde gizli kalmış şarkılarını “Unpublished Demos 99 – 2004” albümünde 2020 ilkbaharinda tüm dijital platformlarda yayınladı.

Evde kaydedip mikslediği ilk İngilizce şarkısı “Summer Rainbows” da yine eş zamanlı olarak tüm mecralarda dinleyicisinin karşısındaydi.

Ece Dorsay, dört solo albümüyle ve yazılarıyla hep kendi bildiği özgün ve farklı yoldan giden bağımsız bir müzisyen. Kül rengi ve sıradışı alto kadın sesi ve rengarenk duruşuyla hep yeni sözler söyledi. “Dünyamın Haritası” albümünde bütün enstrümanları çalarak ve düzenleyerek, ozan – şarkıcı kimliğine aranjörü ve prodüktörü de eklemişti. Ajda Pekkan’ın Vitrin parçasına funk bir düzenleme yapmıştı.

Müzik sektöründeki 20. yılında, dördüncü solo albümünü yayınladı. 99 – 2004 yılları arasında kaydettiği, gizli kalmış bestelerinden ve akustik versiyonlarından oluşan 31 şarkılık bir demo albümü. 2000 yılından, Yavuz Çetin’in solo gitarlarını çaldığı iki Ece Dorsay bestesiyle açılıyor albüm. Tüm besteler Ece Dorsay’ ait. Albümün Miks ve mastering’i de Ece’ye ait. Kapak tasarımını da kendisi yaptı. Bu dönemde, odasında kurduğu mütevazi stüdyosunda, ağırlıkta İngilizce olacak beşinci albümü üzerinde çalışmakta ve YouTube kanalına canlı performans videoları çekmekte.

Albümleri tüm dijital platformlarda. Kaseti ve CD’si çıkan son nesilden biri olarak, ilk iki albümü de aynı zamanda CD ve kaset olarak koleksiyonerlerin elinde.

Ece her zaman samimiyeti ile, müzisyen kimliği ile tek başına ayakta durabilmeyi başarmış, tam olarak bağımsız müzisyen kavramının en gerçek ve net kimliği. Belki müziğini yurt dışında yapıyor olsa çok daha başka yerlerde olabilecekken maalesef ülke şartlarında böyle yol alıyor ama onu tanıyanlar biliyor ki onun tek aşkı, tek derdi ve heyecanı kesinlikle müzik, asla vazgeçmeyecek, geçmemeli de, her zaman yanındayız.

 

30 Nisan
Bu Ay Neler Dinledik / Bize Ulaşanlar

Bir önceki aya göre daha sakin bir trafik gözlemlediğim nisan ayında yine elbette birçok şarkımız oldu. Bize ulaşanlar ve yakalamaya çalıştığım şarkılar her ay sonu olduğu gibi elbette listemde ve kaçıranlar ya yeniden dinlemek isteyenler için güzel bir seçkide.

 

 

ve gelelim kişisel listeme;

Geçen ay içinde yayınlanmış olsa da bu ay söyleşiye aldığım ve listeye dahil ettiğim Zeynep Sağdaş’ın yeni şarkısı “Dağılmış Taşlar” ile buluşmak ve elbette yeniden bir söyleşi gerçekleştirmek benim için çok heyecan vericiydi.

İlk albümünden bugüne müzik yolculuğunu keyifle takip ettiğim Londra’da yaşayan müzisyen Olcay Bayır bir sürpriz yaparak dört şarkılık bir EP hazırladı. Albümün ilk çalışması “Ela” bu ay içinde yayınlanırken diğer üç şarkıyı 07 Mayıs’ta dinleyeceğiz. Önceden dinleme şansı bulduğum için çok şanslıyım ki sevgili Olcay’ın çabasını hep alkışladım, hep de alkışlamaya devam edeceğim.

Ekspres’in bu ay sayfalarına konuk ettiği müzisyenler de Öykü Aras ve Su Soley’di. Konuk ettiğime göre zaten albümlerini çok sevdiğim netti, bu listede yer vermem de öylesine değildi. Her iki isimle de ilk söyleşim ve eminim daha nice albüm yan yana geleceğiz.

Ekspres’in bu ay sayfalarına konuk ettiği müzisyenler de Öykü Aras ve Su Soley’di. Konuk ettiğime göre zaten albümlerini çok sevdiğim netti, bu listede yer vermem de öylesine değildi. Her iki isimle de ilk söyleşim ve eminim daha nice albüm yan yana geleceğiz.

Burcu Tatlıses yayınladığı yeni şarkısında “Ayrılık Sürüyor” diyor ve ilk kez bir şiir beste ile karşımıza çıkıyor. Son şarkılarındaki ağır hava her ne kadar işin içinde ayrılık olsa da burada daha huzurlu sanki, daha eksi özlediğimiz şarkıları yolculuğu. Klibi de ayrı alkışı hak ediyor beraberinde.

Geçen ay şaşırarak bir şarkısını (Ahmet Kaya coverı) listeme dahil ettiğim Ceylan Ertem’in yeni ve Cem Adrian imzası şarkı “Çaresiz”e de kayıtsız kazanamadım. Adem Gülşen belki de Ertem şarkılarına düzenlemelerde devam ismi olmalı.

Bir başka arkadaşım ve çalışmalarını takip etmekten yine çok keyif aldığım İzel Susam’dan yılın ikinci single’ı geldi ki şarkısı “İkiz Alev”in hikayesini de Ekspres’e uzun uzun anlattı kendisi. Önümüzdeki günlerde adını çok daha fazla duyacağımıza eminim, buralar değerlenecek yani.

Bu ay listeme kadın vokaller damgasını vuruyor ki onlardan biri de yıllar sonra yeniden sesi ile buluştuğumuz Evren Mevlanaoğlu; bir dönemin Popstar yarışmasının iddialı seslerindendi. Kendisi bir Sezen şarkısı, Sertab coverı “Oyun Bitti” ile güçlü sesini yeniden bizlere sunarken bu güzel şarkıyı da yeniden anımsamış oluyoruz.

Dinleyici olmaktan vazgeçemediğim ve şahane şarkıların, albümlerin imzası Barlas bize yeni albüm sürprizi yaptı ki mayıs ayında söyleşimizi de keyifle okuyacaksınız. Enerjisini her daim çok sevdim, sevmeye de devam ediyorum. Ama itiraf edeyim yeni şarkısı, albüm ismini bir an Yeliz şarkısı coverı sandım.

Elif Çağlar, Alp Ersönmez, Çağrı Sertel ve Volkan Öktem’den oluşan SONİC BOOM ikinci birlikteliklerini “Ninja” isimli şarkıları ile yaptılar ki şampiyonlar ligi yakıştırması bu ekip için söylenebilir, asla es geçemezdim.

Bu listeye iki şarkıyı da dahil edebilirdim, ikisinin de heyecanı vardı ama artık samimiyetlerinden kuşku duyduğum isimler oldukları için sayfamda, listemde ve Müzik Ekspres’te yerleri olmayacaklar, onlar kendilerini biliyorlardır. Bir de son gün olan bugünü yani 30 Nisan’ı, yayınlanan yeni şarkıları Mayıs listesinde değerlendireceğim.

Hepimize şahane bir mayıs ayı dilerim. Doğum günüm 25 Mayıs’ı unutmayın ve mümkünse bana bir şarkı hediye edin içinizden ne gelirse :)

02 Nisan Müzikte Cuma Hareketliliği Perşembe'yi cuma gününe bağlayan gece yeni şarkılar hop karşımızda. Bir anda bir sürü albüm, şarkı ve hangisini dinleyeceğimi şaşırıyorum hem dinleyici olarak hem de editör olarak. Bir şekilde diğer günler kısmen  sakinken neden böyle bir yol izleniyor merak ediyorum. Bugün itibari ile basın bülteni ulaşan sekiz şarkıyı yayına açabildim. Elbette sosyal medya sayfalarında hepsini aynı gün okuyucularımıza sunmuyorum ve paylaşımları tamamlamam bir sonraki haftanın cuma gününe kadar devam ediyor. Sonra aynı döngü devam ediyor. Bazı köşe yazarlarımız maşallah hafta içinden "dinledim" duyurularına başlıyor ki onlar ayrıcalıklı ya, elbette bize de öncesi yansıyan oluyor ama linklerle…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.8 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*