EDİTÖRDEN
Anasayfa / WORLD / Tori Amos ve Biyografik Kitabı & Yeni Albümü

Tori Amos ve Biyografik Kitabı & Yeni Albümü

Buğra Güngör ile

Bi’ Dünya Müzik

bugragungor83@hotmail.com

İnstagram

 

 

 

 

Tekrar merhaba.

Eylül ayı güzellikleriyle geldi. Bu yaz son yılların en yoğun sıcaklarını yaşadıktan sonra hafiften sonbahar’a geçişi ve müzikal bereketiyle iyi ki Eylül hoşgeldi. Önce Abba’nın muhteşem geri dönüşü ardından Tori Amos ve Adele’in yeni albüm haberleri beni yeterince heyecanlandırdı. Ve bu arada Kadıköy’deki Plak Günleri’ni umarım kaçırmamışsınızdır. Pandemi sebebiyle geçen sene gerçekleşemeyen etkinlik bu yıl plakseverlerin büyük katılımıyla oldukça coşkulu geçti. Ancak maalesef plak fiyatları da gün geçtikçe malum piyasalardan dolayı kendi payını alıyor…

2020’nin 5 Mayıs tarihinde piyasaya sürdüğü yarı biyografik yarı politik kitabı ‘Resistance’ ile ilk albümünden günümüze kadar yaşadığı ve şahit olduğu küresel savaşlar, cinsel istismar ve ataerkil iktidar yapılarına karşı durduğu şarkılarıyla gençlerin kendi eylemleriyle nasıl ayakta durmasını öğreten tavsiyelerle dolu bir eseri bizlere sundu Tori. Kitap dışında 2020 Kasım ayında 4 şarkılık bir Christmas EP’si ile kulaklarımızın pasını silmişti. Pandemi süresince Birleşik Krallıktaki Cornwall kasabasındaki evine kapanan Tori (aynı zamanda evini stüdyo olarak kullanıyor), yeni albüm öncesi ‘Christmastide’ adlı EP’de öne çıkan Christmastide ve Better Angels şarkıları ile 5 yıl aradan sonra
hayranlarının karşısına çıktı.

Eylül ayının sonlarına doğru Tori bize resmî Instagram hesabı üzerinden yeni bir albüm çıkaracağının müjdesini verdi. ‘Ocean to Ocean’ isimli albüm Tori’nin tabiriyle; ‘Pandemi sürecinde yaşadığı kendi cehennemini’ anlatıyor. 2020 yılında Annesini kaybettikten sonra albümü yazmaya başlayan Tori, “bu albüm dibe vurup tekrar ayağa kalkmanızla ilgili’ şeklinde açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde bir sürpriz yaparak albümden ‘Speaking with Trees’ adlı ilk single’ı dijital platformlarda paylaştı. Sound olarak ‘Scarlet’s Walk’ tınılarını duyduğum şarkı, yeni albüm için bende baya heyecan etkisi yarattı. Albüm çıkış tarihi 29 Ekim iken, Tori yeni albüm şerefine bir de 2022’de Avrupa turuna çıkacağı müjdesini verdi. Önümüzdeki Şubat ve Mart aylarında verilecek 21 tane konserin belirtilen şehirler arasında maalesef İstanbul yok. Umalım ki 2022 yılında yeni tarihler eklenir de yine yeniden Tori’ye kavuşuruz.

 

 

 

Gözden Kaçmayanlar

Adele 19 Kasım’da beşinci albümü ‘30’ ile 5 yıl aradan sonra hayranlarına yeniden merhaba demeye hazırlanıyor. 5 Ekim’de sosyal medyadan duyurulan ilk single’ı ‘Easy On Me’ ile şarkının klibinden 20 saniyelik bir parça yayınlayan Adele, hepimizde büyük bir kalp çarpıntısı yarattı. Albümün yaratımsürecinde Adele, son 3 üç yılda kişisel olarak olgunluk dönemiyle birlikte şarkıları yazdığını ve albümün ana temasının evlilik – boşanma hakkında olduğunu belirtiyor. ‘Easy On Me’ 15 Ekim’de (bugün) dijital platformlarda yerini aldı.

 

Uzun zamandır sessizliğe bürünen bir başka sevdiğimiz isim olan Coldplay, iki yıldır üzerinde çalıştıkları ‘Music Of Spheres’ albümlerini 15 Ekim’de piyasaya sürüyor. İlk olarak bu yılın 7 Mayıs tarihinde ‘Higher Power’ single’ı ile özlediğimiz soundlarını bizlerle buluşturan Coldplay bu kez farklı bir konsept deneyip ‘Uzay temalı’ bir albüm ile diskografilerine devam ediyorlar. Albümden ikinci single 23 Temmuz’da dinleyiciyle buluşan ‘Coloratura’ dijital platformlarda yerini alırken şarkının 10 dakikalık süresi albümdeki en uzun şarkı olma özelliği taşıyor. Son olarak albümün üçüncü single’ı BTS ile yaptıkları ‘My Universe’ düeti bu ayın hit şarkısı olmuş durumda. Albümün değişik renklerde hazırlanan kaset, CD ve Plak formatları oldukça dikkat çekiyor.

 

Bu hafta spotify’da yeni çıkanlar listesinde deprem etkisi yaratacak Arca’nın yeni albüm duyurusunu Sia ile yaptığı ‘Born Yesterday’ adlı parçayı dinledim. Dünya çapında üç günde 2 milyon’u aşkın dinlenme rakamına ulaşmış bu şaheseri özellikle Sia hayranlarının şiddetle dinlemesini tavsiye ediyorum.

 

Madonna, son albümü ‘Madame X’in geçen seneki ‘Madame X Tour’ konser serisini tamamladıktan sonra bir ayağından ve kalçasından sakatlık geçirmişti. Hatta bir kaç hafta kol değneğiyle yürüyebiliyordu. Aksilikler bir türlü peşini bırakmadığı gibi konser DVD’si yerine Netflix üzerinden konserin tamamını yayınlamak isteyen Madonna, büyük ihtimal bağlı olduğu müzik şirketi Warner Bros. ile Netflix arasında ile anlaşmazlığın ortasında kaldı. Tur’un albüm era’sı ile arasında neredeyse 1 seneye sonraya ötelenmiş olması, Madonna hayranlarını kızdırmaya başlamıştı. Neyseki geçtiğimiz Temmuz ayında konserin ParamountPlus kanalı ile anlaşarak 8 Ekim tarihinde resmî olarak yayınlanacağının müjdesini verdi Pop’un kraliçesi. Aynı tarihte dijital platformlarda Audio olarak dinleyiciyle buluşan konser kaydı, çok beklediği için beni pek heyecanlandırmadı ama görsel anlamda baya uğraşılmış ve bir broadway müzikali havasında olmuş.

 

 

Buğra Güngör ile Bi' Dünya Müzik bugragungor83@hotmail.com       https://open.spotify.com/track/4g7Jknv7dTQ1IDoqsBTg8N?si=5141681e11e4447e   Tekrar merhaba. Eylül ayı güzellikleriyle geldi. Bu yaz son yılların en yoğun sıcaklarını yaşadıktan sonra hafiften sonbahar’a geçişi ve müzikal bereketiyle iyi ki Eylül hoşgeldi. Önce Abba’nın muhteşem geri dönüşü ardından Tori Amos ve Adele’in yeni albüm haberleri beni yeterince heyecanlandırdı. Ve bu arada Kadıköy’deki Plak Günleri’ni umarım kaçırmamışsınızdır. Pandemi sebebiyle geçen sene gerçekleşemeyen etkinlik bu yıl plakseverlerin büyük katılımıyla oldukça coşkulu geçti. Ancak maalesef plak fiyatları da gün geçtikçe malum piyasalardan dolayı kendi payını alıyor… 2020’nin 5 Mayıs tarihinde piyasaya sürdüğü yarı…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*