EDİTÖRDEN

Vera

İlk yıllar küçük bir stüdyoda kaydedilen ve internete dağılan şarkıları, 2007 ile birlikte üniversite ve bar konserleri, demo EP’ler ve nihayetinde Be ‘The Band’ Müzik Yarışması izledi. 2011 yılında Babajim Stüdyoları’nın düzenlediği yarışma ile Vera, ilk kez ulusal basının dikkatini çekmişti.

2012’de kendi adlarını taşıyan ilk EP ‘Vera’ yayınlandı. Reuben de Lautour prodüktörlüğünde kaydedilen ve Babajim Records etiketiyle yayınlanan bu mini albüm Brit Rock temelli, synthesizer’lar ve yoğun gitarlarla zenginleşmiş 5 şarkıdan oluşuyordu.

Ertesi yıl, Boş Zamanlar adını verdikleri ara albümü yayınlayan Vera, bu albümde eski şarkıların akustik versiyonlarına ve canlı kayıtlara yer verdi. Sabahattin Ali romanına ithafen yazılan Kürk Mantolu Madonna ile, grubun Gezi Direnişi için yazdığı ilk şarkı Dokunma da bu albümde yer buldu.

 

Bu albümün ardından grubun yolu Tarkan Gözübüyük ve Cihan Barış ile kesişti. İkilinin prodüktörlüğünde kaydedilen albüm Bir Yangın Var 2016 yılında Doğan Müzik Yapım etiketiyle yayınlandı. Vera, ilk albümdeki zengin düzenlemelerin aksine bu kez makyajsız, sert Grunge tınıları vadediyordu.

Albümde yer alan, Selahattin Pınar ile Afife Jale’den ilham alan Vera & Aylin Aslım düeti Elveda, Kürk Mantolu Madonna’nın ardından grubun başka sanat disiplinlerine ilgisinin bir diğer göstergesiydi.

Vera, 2017 sonunda Mutluluk Reklamı’nı dinleyicileriyle paylaştı. Grup bu şarkı ile hem bir sound değişiminin sinyallerini veriyor, hem de üç parçalık bir seriyi müjdeliyordu. Sosyal medyayı odağına alan ve kısa sürede grubun en popüler parçası olan Mutluluk Reklamı’nı, 2018’de Saklanır Nisan ve Kahve Nevresimler izledi. Üçlemeye Emir Yargın yönetmenliğinde çekilen videolar, grubun görsel dilinde de yeni bir açılımı işaret ediyordu.

2019 başında, İstanbul’u odağına alan konsept albüm Karşının Hikayesi yayınlandı. Beyoğlu, Rumeli Hisarı, Burgazada ve Caddebostan’da geçen hikayeleri, kişisel bunalımları ve çözümsüzlüğü anlatan albüm, karanlık dili ve Grunge soslu modern sound’u ile dikkat çekti. Grup, bu albümden Beyoğlu’nun Canını Almışlar ve Sokaklar ile uzun süre listelerde yer aldı.

 

Yıl sonunda yayınladıkları Ceren Gündoğdu düeti Bozuk Para ile yeni bir single serisine başlayan Vera, 2019 ve 2020’yi peşi sıra şarkılar yayınlayarak geçirdi. Bozuk Para ve Davetsiz ile başlattıkları sound deneylerini her şarkıda bir adım öteye taşıyan grup, elektronik beat’lerden klasik rock gitarlarına, Anadolu enstrümanlarından yoğun synthesizer’lara kadar birçok farklı ögeyi müziğinde eritti.

 

Pandemi şartlarında grubun ev stüdyosunda tamamlanan Deniz Kabukları, grubun Spotify Türkçe Rock listesinde ilk sıraya yükselen ilk şarkısı oldu. 2020 yazında ulusal radyolarda da sıkça kendine yer bulan Deniz Kabukları’nı, yıl sonuna kadar yeni single’lar izledi.

Sonsuza Kadar ile bir kez daha Spotify Türkçe Rock listesinde ilk sıraya yerleşen Vera, 2021 başında mülteci krizinden ve kiralık kalemlerden bahsettiği yeni şarkısı Gasteci’yi dinleyicileriyle buluşturdu.

 

Vera, 27 Ağustos’ya yeni single’ı Cam Kenarı’nı dinleyicileriyle paylaştı. Umutları tükenmiş bir nesilden ve kaçış ihtimallerinden bahseden Cam Kenarı, beş bölümlük bir konsept serinin ilk parçası. Kayıtları grubun ev stüdyosunda tamamlanan, atmosferik synth’ler ve güçlü bas gitarların birleştiği parça, 70’ler rock gitarları ve 90’lar indie formlarından izler taşıyor.

Parça ile eş zamanlı yayınlanan klibin başrolünde The Actors Studio Drama School (New York) mezunu oyuncu Buket Gülbeyaz yer alıyor. Yapımcılığını Palm Film’in üstlendiği videonun yönetmeni ise yine Emir Yargın.

 

Twitter İnstagram

 

İlk yıllar küçük bir stüdyoda kaydedilen ve internete dağılan şarkıları, 2007 ile birlikte üniversite ve bar konserleri, demo EP’ler ve nihayetinde Be ‘The Band’ Müzik Yarışması izledi. 2011 yılında Babajim Stüdyoları’nın düzenlediği yarışma ile Vera, ilk kez ulusal basının dikkatini çekmişti. 2012’de kendi adlarını taşıyan ilk EP ‘Vera’ yayınlandı. Reuben de Lautour prodüktörlüğünde kaydedilen ve Babajim Records etiketiyle yayınlanan bu mini albüm Brit Rock temelli, synthesizer’lar ve yoğun gitarlarla zenginleşmiş 5 şarkıdan oluşuyordu. Ertesi yıl, Boş Zamanlar adını verdikleri ara albümü yayınlayan Vera, bu albümde eski şarkıların akustik versiyonlarına ve canlı kayıtlara yer verdi. Sabahattin Ali romanına ithafen yazılan Kürk…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*