EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Alaca – 10Gün / BBI Music

Alaca – 10Gün / BBI Music

İstanbullu hip-hop, alternative R&B ve neo-soul ikilisi Alaca, bir süredir tekli olarak paylaştığı “10Gün” isimli konsept albümünün tamamını 13 Kasım 2020 tarihinde yayına aldı.

Alaca, 1,5 senedir üzerinde çalıştığı 10Gün isimli konsept albümünün, beş parçadan oluşan ilk bölümünü 14 Ağustos tarihinde 10Gün (Part-1) ismiyle yayına aldı. Arayı açmadan albümün ikinci bölümünden teklilerini paylaşmaya devam eden ikili, 13 Kasım 2020 tarihinde 10Gün adlı ilk albümünün tamamını yayına aldı.

Genel kayıtlarını kendi ev stüdyolarında, akustik kayıtlarını Babajim İstanbul Stüdyoları’nda alan ekip, mix’te Harun İyicil ve Kerem Akdağ’dan oluşan Flytones ile mastering’de ise Çağan Tunalı ile çalıştı.

Albümün kapak fotoğraf çekimleri Sumo Kreatif’ten Ahmet Budak tarafından gerçekleştirilirken, albümün artwork’ü ise Deniz Ataşer tarafından yapıldı.

Alaca, toplam 10 parçadan oluşan “10Gün” isimli konsept albümünün sonrasında, arayı çok açmadan paylaşacağı yeni parçalarını hazırlıklarına devam ediyor.

 

10GÜN Hakkında

Konsept albüm olan 10Gün, Boccaccio’nun yazdığı ilk hikaye kitabı olan Decameron’dan (Decameron; Yunanca on ve gün sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.) ilham alınarak hazırlanmıştır. Veba salgını günlerindeki Floransa’yı ele alan kitap; 10 kişinin, 10 gün boyunca, birbirlerine anlattıkları 100 hikayeden oluşmaktadır. Her gün için, kitaptaki anlatıcılar tarafından farklı bir tema belirlenmekte, hikayeler o konsept çerçevesinde cesur bir üslupla ele alınmaktadır.

Decameron’u referans alan 10Gün albümü; nüktedan hikaye anlatıcılığının yoğun olduğu, modern ve retro soundların birleştiği, hip-hop tarzında bestelerden oluşmaktadır. Albümdeki her şarkı, kitapta o gün için belirlenen konseptlerden birini temsil etmektedir.

 

10Gün Künye

Sözler: Ata Bornova
Müzik: Mehmet Mutlu, Ata Bornova
Mix: Flytones
Mastering: Çağan Tunalı
Kayıt Mühendisi: Arın Baykurt, Mehmet Mutlu
Stüdyo: VxV Studio, Babajim İstanbul
Cover Foto: Ahmet Budak (Sumo Kreatif)
Cover Artwork: Deniz Ataşer

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*