EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Birsen Tezer ve Heyecan Verici Yeni Projesi “Eastern Standards”

Birsen Tezer ve Heyecan Verici Yeni Projesi “Eastern Standards”

Akbank Caz Festivali bu yıl yine birçok sahnede birçok değerli müzisyeni ağırlayacak. 17 – 28 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin benim için en heyecan verici konseri kuşkusuz Birsen Tezer projesi Eastern Standards ile ilk kez buluşacak olmamdı.

Bu projeyi bir şekilde hayata geçirmek istediğini önceki sohbetlerimiz sırasında öğrenmiştim Birsen Tezer’in. Yıllar yıllar sonra bu projenin hayata geçeceğini öğrendiğimde ise gün saymaya başlamıştım. Konser günü erkenden gelip kendisini kuliste ziyaret ettim, elbette heyecan kontrol edilebilir bir durumda değildi hem benim hem de ekip için ve konsere sadece on dakika vardı. Masada duran playliste bir göz attım, bu durum aslında sevdiğim bir şey değildi ama bu kez dayanamadım.

Emre Tankal elektronik gitarda, Derin Bayhan ise davuldaydı her zaman olduğu gibi. Basta Çağlayan Yıldız, piyanoda Adem Gülşen katılmıştı bu projeye. Konser, Ali Rıfat Çağatay bestesi “Tereddüt” ile başladı ve Tezer dinleyicilerinin çok sevdiği “Aşk Bu Değil” ve “Seher Vakti” ile devam etti. Şarkılar arasında kısaca projesinden bahsetti kendisi. Gecede dokuz şarkı söyleyeceğini ama ilerleyen günlerde repertuara yeni şarkıların da dahil olacağının altını çizdi.

İlk kez türkü söyleyecekti ve bunun heyecanını da gizlemeyecekti. “Zülüf” ile başladı türkü yolculuğu, “Beyaz Giyme Toz Olur” ile devam etti. Ne söylese üstüne yakışan bir müzisyen vardı sahnede. Arada o güzel kahkahaları ile çılgın, arada dalıp gitmesi ile şiir, ama baştan sona o sesi ile uzun bir yolculuktu katıldığımız. Öyle ki “Ağla Gitar” geldi ardından, ardından konserlerinde çok duymadığımız ama herkesin fazlaca sevgilisi olduğu “Nefes”i dinledik. Bir başka sürpriz türkü “Al Fadimem” izledi gidişi. “Denizde Akşam” oldu sonra finalde. Bittiğinde biz sanki sadece dokuz şarkı – türkü dinlemedik. Dokuz şarkı nedir ki hani bir çırpıda gelir geçer değil mi, ama bu ekibin performansı ile bu süreç neredeyse iki saate yakındı ve bu konser gerçekten anlatılmaz yaşanırdı.

Burada bir minik teşekkür paragrafı bırakalım. Öncelikle festival ekibine ki acaba yeni bir şeyler de katabilir miyiz fikri ile gelmişler, iyi ki bu dilek gerçekleşmiş, yani düşünülen bir proje tetiklenmiş bu vesile ile. Sonraki teşekkür dinleyiciye, o kadar güzel dinlediler ki o cep telefonlarını hiç görmedik mesela. Herkes kendisi için dinledi bu geceyi, adeta paylaşmak istemedikleri gibi. İyi de yaptılar sanki. Ben de öyle yaptım.

Konserin sonrasında kulise tekrar gittim ve ekibe de ayrıca teşekkürlerimi ilettim. Bu konseri kaçıranlar için belirtelim, elbette proje devam edecek ama henüz nerede, ne zaman karşılaşacağımıza dair bir takvim yok, devamı da var ama bunları şimdiden yazıp heyecan çıtasını yükseltmeyelim.

Caz festivali kapsamında önümüzdeki günlerde neler olacak, akbanksanat.com adresinden takip edebilirsiniz.

Birsen Tezer’i en yakın nerede dinleyebiliriz peki derseniz. 03 Kasım – Mori Performance, 17 Kasım – Sanat Performance, 23 Kasım – Holly Stone (Antalya).

 

Akbank Caz Festivali bu yıl yine birçok sahnede birçok değerli müzisyeni ağırlayacak. 17 - 28 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin benim için en heyecan verici konseri kuşkusuz Birsen Tezer projesi Eastern Standards ile ilk kez buluşacak olmamdı. Bu projeyi bir şekilde hayata geçirmek istediğini önceki sohbetlerimiz sırasında öğrenmiştim Birsen Tezer’in. Yıllar yıllar sonra bu projenin hayata geçeceğini öğrendiğimde ise gün saymaya başlamıştım. Konser günü erkenden gelip kendisini kuliste ziyaret ettim, elbette heyecan kontrol edilebilir bir durumda değildi hem benim hem de ekip için ve konsere sadece on dakika vardı. Masada duran playliste bir göz attım, bu durum aslında sevdiğim bir…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.88 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*