EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Burcu Tatlıses, “Uzaklar” Albümü Lansman Notları

Burcu Tatlıses, “Uzaklar” Albümü Lansman Notları

Geçtiğimiz günlerde Müzik Ekspres sayfaları için gerçekleştirdiğimiz söyleşimizi paylaşmıştım sizinle. İlk albümünü de uzun uzun konuşmuştuk, yeni albümünü de uzun uzun konuşalım istemiştim. Albümle ilgili tüm duygularımı orada kendisi ile de paylaşmıştım, şimdi şarkıları canlı canlı dinleme zamanıydı ve yeniden paylaşmak için orada olmalıydım.

Burcu Tatlıses, uzun bir aradan sonra bu yılın ilk günlerinde Ada Müzik etiketi ile “Geyikli Masallar” isimli şarkısını yayınlamıştı. Yine Ada Müzik’in Ekim ayının ilk günlerde gerçekleştirdiği “Burada Müzik Var” sahnesinde de yeni şarkılarından bazıları ilk kez dinleyicisi ile buluşmuştu. Derken albüm yayınlandı ve lansman için geriye sayıldı.

Birçok kere izledim sahnesini ve her seferinden mutlu döndüm evime ama hemen baştan söyleyeyim hiç böylesi sürprizli ve uzun soluklu olmamıştı konserleri. Beni heyecanlandıran başka bir şey de konseri beraber izlediğim arkadaşlarımdı. İki seneyi aşkındır her pazar bir arada olduğumuz Türkiye Fotoğraf Grubu ile birlikte izledik konseri ve ayrıca da ne güzel ki fotoğraf çekme şansını da bulduk. Bu anlamda Dorock XL Beşiktaş sahnesine de ayrıca teşekkür etmemiz lazım zira biz fotoğrafçılar birçok mekanda, sahnede hoş karşılanmıyoruz ve çoğu zaman da çekim yapmamızı istemiyorlar.

 

Gelelim konsere, konser yeni albümün açılış şarkısı aynı zamanda da ismi ve ilk klibi de olan “Uzaklar” ile oldu. “Ben bana dokunan hikayelere dair bir şeyler anlatırken siz de sizin hayatınıza değen şarkıları dinliyor olacaksınız, yol seviyoruz, yolculuk seviyoruz” diyerek kurdu ilk cümlelerini ve bizi bir yolculuğun içine hızlıca çekiverdi.

Peki bu yolculukta neler olacaktı;

Elbette ilk albüm, “Güzel Kokuyorum” ve onun en ama en güzel şarkıları; Ay (ki çok istek aldı iki kere dinledik ne güzel), Gündelik (ki bambaşka bir düzenleme ile, deyimi ile disko dinledik ve gerçekten bayıldık), Hırka, Beni Öldürür gibi en sevdiklerimden …

İlk albümün müzik yönetmeni de olan sevdiğimiz müzisyenlerden Cihan Mürtezaoğlu konserin ilk konuğu oldu. O albümde yer alan Baba Zula coverı “Bir Sana Bir de Bana”yı beraber seslendirdiler.

 

Ve yeni albümde yer alan tüm şarkılar, artık yavaş yavaş ezberimizdiler; Düşmedim Daha, Mahir Ah, Menekşe, Bu Gökler, Bir Yalan, Alsana Beni, her biri yine birbirinden ayrı lezzetli …

Gecenin ikinci konuğu Funda Arar’dı. Arar’ın albümlerinde söz: Burcu Tatlıses, müzik – düzenleme: Febyo Taşel gördüğümüzde eminiz ki hep heyecanlandık, hep bağrımıza bastık. “Alagül” (ilk buluşmaları, en unutulmayanı), “Sevda Yanığı”, “Yangın Yeri”, “Kırık Düşler” “Karartma Günleri”, “Senden Öğrendim”, “Neyse” ilk anda akla gelenler. Funda Arar ile Burcu Tatlıses’i ilk kez sahnede birlikte dinlemek ve sonrası kuliste kısa bir sohbet gerçekleştirmek güzel bir heyecandı.

 

Konserin bir başka güzelliği de Burcu Tatlıses’in yazdığı diğer şarkıları da sahnede ilk kez seslendirmesiydi. Ki Yulduz Usmanova & Yaşar düeti “Seni Severdim”, Ziynet Sali’nin en iyi şarkılarından “Mor Yıllar”, “Bir İstanbul Masalı”nın o şahane jenerik müziği (Kıraç bestesi) gibi. Kendisi ile sohbetlerimde bu şarkıları kendisinden dinlemek istediğimi her fırsatta söylerdim, elbette çok sevindim.

Gerçekten uzun ve bitmesini istemediğimiz bir konserdi, hafta içi olmasına rağmen evine gitmek istemeyen şahane bir dinleyici vardı ki enerji çok ama çok güzeldi. Konseri izleyenler arasında Ada Müzik’in mimarı Bülent Forta, oyuncu Zeynep Gülmez, müzisyen Ezgi Aktan, müzik direktörü / yazar Serkan Fidan, BirGün gazetesinden dün de birlikte bir söyleşileri yayınlanmıştı Burak Abatay ve başta da söylediğim gibi Türkiye Fotoğraf Grubu (başta dostum Zeki Çelik olmak üzere her biri ayrı güzel kalp) da izleyenler arasındaydı.

Konserin sonunda bir sürprizi daha vardı. İlk kitabı “Sen Dur Ben Gölge”yi hediye etti kendisini dinlemeye gelenlere ve yorgunluğuna rağmen herkese de tek tek imzaladı.

Burcu Tatlıses ve muhteşem ekibi (Ece Şeşen’e ayrıca selam yollamak istiyorum çünkü onu çok seviyorum) ile daha çok buluşacağız, yepyeni bir albümü ve birbirinden güzel şarkıları var çünkü, mutlaka ama mutlaka birinde yer alırsanız siz de bizim gibi gece bitmesin, eve dönmek istemiyoruz diyeceksiniz.

Bir de not, albümden ikinci klip “Mahir Ah” için çekildi ve bu cuma yayınlanacak, bekliyoruz.

 

Fotoğraflar: Zafer Erdoğan
Video Kolaj: Kadri Karahan

Geçtiğimiz günlerde Müzik Ekspres sayfaları için gerçekleştirdiğimiz söyleşimizi paylaşmıştım sizinle. İlk albümünü de uzun uzun konuşmuştuk, yeni albümünü de uzun uzun konuşalım istemiştim. Albümle ilgili tüm duygularımı orada kendisi ile de paylaşmıştım, şimdi şarkıları canlı canlı dinleme zamanıydı ve yeniden paylaşmak için orada olmalıydım. Burcu Tatlıses, uzun bir aradan sonra bu yılın ilk günlerinde Ada Müzik etiketi ile “Geyikli Masallar” isimli şarkısını yayınlamıştı. Yine Ada Müzik’in Ekim ayının ilk günlerde gerçekleştirdiği “Burada Müzik Var” sahnesinde de yeni şarkılarından bazıları ilk kez dinleyicisi ile buluşmuştu. Derken albüm yayınlandı ve lansman için geriye sayıldı. Birçok kere izledim sahnesini ve her seferinden mutlu…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*