EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Charles Pasi ile Hava Kararınca (10 Mayıs – Gazhane)

Charles Pasi ile Hava Kararınca (10 Mayıs – Gazhane)

Türkiye’deki ilk konserlerini 2018 sonunda veren Fransız – İtalyan şarkıcı, şarkı yazarı ve armonikacı Charles Pasi, Spotify’da müziğinin kendi evi Paris’ten sonra en çok dinlendiği şehir olan İstanbul’a geliyor. Pandeminin geciktirdiği kavuşma, 10 Mayıs Çarşamba akşamı Müze Gazhane’nin mumlarla aydınlatılmış muhteşem atmosferinde, ‘Hava Kararınca’ serisi kapsamında gerçekleşecek. Konsersaat 20:00’de ve ücretsiz.

Charles Pasi’nin etiketlerle hiçbir zaman işi olmadı. O içinden gelen müziği yapıyor ve eğer illa da gerekliyse, bu müziğin adını koymayı dinleyenlere bırakıyor. Soul, caz, funk, blues, rock; müziği bütün bu etkileri taşıyor ama o formlarla oynamayı ve sürprizi seviyor, müziğinin kendine haslığı da buradan geliyor. Bildik malzemeleri kullanıyor ama kendi mutfağından geçirerek ortaya koyduğu füzyon, buğulu vokali ve alametifarikası olan armonika çalışıyla gurme bir şefin imzasını taşıyor. İngilizce yazdığı sözler
çoğunlukla eğlenceli, ritmik, hayatı ti’ye alan, bazen karanlık, melodilerse bir o kadar renkli. Müziğinde dinleyeni baştan çıkaran bir nevi sihir var. Sırtını blues’a dayamış olan ilk albümü ‘Mainly Blue’dan sonra 2011 yılında çıkarttığı ve free cazın efsane isimlerinden Amerikalı saksofoncu Archie Shepp’in iki parçada yer aldığı ‘Uncaged’ ve üçüncü albümü ‘Sometimes Awake’ ile Charles Pasi’nin müziği daha geniş kitlelere ulaştı. Dünyayı dolaşmaya ve müziğiyle temas ettiği herkesi içine alan büyüsünü paylaşmaya devam etti. Armonikadaki virtuozitesi, hayatın içinden şarkı sözlerindeki samimiyet, derinlere dokunan vokali paylaştıkça olgunlaştı, olgunlaştıkça büyüdü; hayranlık uyandırıcı bu genç yetenek, bir modern zaman ozanına dönüştü.

2017 sonunda ise, bu dönüşümü gözden kaçırmayan Blue Note (Universal Media Group) ile yaptığı sözleşmenin ilk albümü, kendisinin ise dördüncü albümü ‘Bricks’ Decca Records etiketiyle yayınlandı, Charles Pasi efsanevi prodüktör Don Was’ın yönettiği plak şirketinin imzaladığı yaşayan ilk Fransız şarkıcı oldu.

Charles Pasi’nin Decca Records etiketiyle çıkan ikinci, şimdiye kadarki beşinci albümü ‘Zebra’ Şubat 2021’de yayınlandı. Sanatçının yine Blue Note’dan çıkacak olan yeni albümünün kayıtları sürüyor.  Albüm 2024 yılında yayınlanacak.

Charles Pasi: Vokal, armonika, gitar
Joseph Champagnon: Gitar
Pity Cabrera: Tuşlu çalgılar
Sebastien Levanneur: Bas gitar
Romain Joutard: Davul

 

Türkiye’deki ilk konserlerini 2018 sonunda veren Fransız - İtalyan şarkıcı, şarkı yazarı ve armonikacı Charles Pasi, Spotify’da müziğinin kendi evi Paris’ten sonra en çok dinlendiği şehir olan İstanbul’a geliyor. Pandeminin geciktirdiği kavuşma, 10 Mayıs Çarşamba akşamı Müze Gazhane’nin mumlarla aydınlatılmış muhteşem atmosferinde, ‘Hava Kararınca’ serisi kapsamında gerçekleşecek. Konsersaat 20:00’de ve ücretsiz. Charles Pasi’nin etiketlerle hiçbir zaman işi olmadı. O içinden gelen müziği yapıyor ve eğer illa da gerekliyse, bu müziğin adını koymayı dinleyenlere bırakıyor. Soul, caz, funk, blues, rock; müziği bütün bu etkileri taşıyor ama o formlarla oynamayı ve sürprizi seviyor, müziğinin kendine haslığı da buradan geliyor. Bildik malzemeleri kullanıyor…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.75 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*