EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Eurovision 2018 – 1. Yarı Final

Eurovision 2018 – 1. Yarı Final

Salvador Sobral’ın seslendirdiği ”Amar Pelos Dois” şarkısı ile geçen sene birinciliği kazanan Portekiz bu sene Eurovision’a ev sahipliği yapıyor.

63.sü düzenlenecek olan yarışma 08 – 10 – 12 Mayıs tarihleri arasında MEO Arena’da gerçekleşecek. Bu sene 43 ülke yarışacak ve yine kuşkusuz hayat Eurovision sevenlerce üç gün duracak.

Bu yazıda birinci yarı finalistleri, bir sonraki yazıda ikinci yarı finalistleri ve yarışmaya doğrudan katılan şarkıları kritik edeceğim. Final gecesi sonrasında ise genel bir yorum için yeniden burada olacağım. Yarışma sürecinde yorumlarımı @KadriKarahan isimli Twitter hesabımdan takip edebilirsiniz, birlikte paylaşabiliriz bu heyecanı. İyi seyirler hepimize.

 

Azerbaycan / Aisel – X My Heart

1989 doğumlu Aisel, sanatçı bir ailenin çocuğu, bugüne kadar birçok festivalde boy göstermiş. Ağırlıklı olarak klasik ve caz müziğini benimseyen Aisel’i yarışmada kendi çizgisinden biraz uzak görmüş olsak da bunda da gayet başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Şarkı kuşkusuz birinci yarı finali geçecek ama ötesinde listede en az ilk beş içinde yer alması temennim olacak. Kardeş ülkemize başarılar diliyorum.

 

İzlanda / Ari Ólafsson – Our Choice  

Henüz 19 yaşında bir müzisyen Ari. Sesinin rengi genç yaşına rağmen fazla iyi, fazla başarılı ama maalesef şarkısı için aynısını söyleyemeyeceğim. Yarışmada bir dönem bu vb. şarkıları fazlası ile dinledik ve bunlardan sıkıldık.

 

Arnavutluk / Eugent Bushpepa – Mall

Ülkeyi bu sene 1984 doğumlu müzisyen Eugent Bushpepa temsil ediyor. Genç yaşta müzik çalışmalarına başlayan Bushpepa kendi dilinde bir şarkı ile yarışmada yer alacak. Rock altyapının üzerine kısmen yerel motifler de düşülen şarkı gayet güzel bir aranjeye ve beraberinde vokale sahip ama heyecanlandırması konusunda şüphelerim var. Arnavutluk’un bugüne kadarki en iyi derecesi ise 2012 yılında Rona Nishliu‘nun şarkısı “Suus” ile altıncılık olmuştu.

 

Belçika / Sennek – A Matter Of Time

Geçen senenin favori ülkelerindendi Belçika ki genellikle yarışmaya iyi şarkılar gönderiyor ve Eurovision tarihinde öne çıkmayı başarıyor. Ülkeyi bu sene Laura Gruzenechen (sahne adı Sennek) temsil ediyor. Şarkısını pop bir şarkı ama biraz gizemli olarak tanıtan Sennek birçok Eurovisin dinleyicisi tarafından da favori ama ruh olarak çok içine girdiğimi söyleyemem, gerek yarışma tarihinde gerekse müzik dünyası içinde çok fazla benzeri olan şarkılardan.

 

Çekya / Mikolas Josef – Lie To Me

Geçtiğimiz sene yarışma için düşünülen isimler arasında olmasına rağmen kendini ifade edecek bir şarkı ile karşılaşmadığı için teklifi geri çeviren genç müzisyen bu sene ikna olmuş. “Lie To Me” kıpır kıpır bir şarkı, solisti Mikolas Josef ise güzel bir enerjiye sahip. Sahne şovu ile de durum bütünleşirse önü açık şarkılardan.

 

Litvanya / Ieva Zasimauskaitė – When We’re Old

Genel olarak beğendiğim şarkılardan biri ama ilk on içinde olmasını istemem.

 

İsrail / Netta – Toy

İsrail bir süre finallere bile çıkamamanın şokunu yaşadı ama sonrası kendini toparladı ve belki de bu senenin birincisi ile karşı karşıya duruyoruz. Evet kabul edelim ki çok eğlenceli, çok keyifli bir şarkı ve şarkıcı ile karşı karşıyayız. Geçen senenin dingin birincisinin ardından benim keyfimi bu birincilik yerine getirebilir. Her ne kadar geçen sene de İtalya için birincilik konuşuluyor olsa da (ki ne güzel şarkıydı) dengeler değişmişti, burada da o yüzden sürprizlere açık olmalıyız ve çok fazla heyecan duymamalıyız. Netta, 93 doğumlu bir müzisyen ve ülkede yayınlanan HaKokhav HaBa isimli yarışmada aldığı birincilik ile adını duyurmuş ve kendine hayran kitlesi bulmuş bir müzisyen.

 

Beyaz Rusya / Alekseec – Forever

Alekseec beraberinde tartışma getiren bir isim, nedenine gelince Alekseev, Mayıs 2017’de Kiev ve Stavropol’deki konserleri sırasında bu şarkısını “Navsegda” ismi ile kendi dillerinde yorumlamış. Bu durumda ülkedeki final seçmelerinde diğer katılımcıların tepkisini çekmiş. Öyle ya da böyle bu şarkı ile gitmeye karar verilmiş ve getirilen yeni düzenlemeye Eurovision komitesi karşı çıkmamış. Öyle ya da böyle tartışmalar kadar konuşulmayacak bir şarkı bence. Yani neden bu kadar çaba içine girilmiş merak konusu.

 

Estonya / Elina Nechayeva – La Forza

Estonya’yı bir soprano temsil edecek ve sesi ile adeta salonu yıkacak. Şarkının ilk beş içinde yer alacağına kesin gözü ile bakabiliriz. Kıyafetine yansıyacak ışıklarla da ayrı bir görsel şölen vaat ediliyor.

 

Bulgaristan / Equinox – Bones

Bulgaristan büyük azim etti ve son yıllarda yarışmayı bir hayli önemseyerek çok daha iyi hazırlandı. Geçtiğimiz sene ikinci olan ülke bu sene yarışmaya Equinox grubu ile katılıyor ve şarkıları “Bones” favoriler arasında gösteriliyor. Sahne performansları kuşkusuz durumu daha da netleştirecek ama şimdilik çok ama çok iyi geliyor şarkılarını dinlemek.

 

Makedonya / Eye Cue – Lost And Found

Geçen sene ülke adına yarışan Jana Burčeska, “Dance Alone” isimli şahane şarkısı ile finalde yer alamadı ve hepimizi şok etti. Sırf bu sebepten, oyların ülkeye yeterince güçlü gelmeyeceğinden bu sene de kendilerine şans vermiyorum. Yoksa keyifli bir şarkı, başarılı bir vokal. Yine de sürpriz olur mu olur, Eurovision burası.

 

Hırvatistan / Franka – Crazy

Ülkede herhangi bir seçim yapılmadı ve Franka ile seçim yapıldı. Şarkının enteresan bir yanı var ki içine çekmeyi başarıyor ama çok ötelere götürmüyor. Tekrar tekrar dinlemek ister miyiz bilemiyoruz.

 

Avusturya / Cesár Sampson – Nobody But You

Solistin daha önce 2016 ve 2017 yıllarında Bulgaristan’ı temsil eden şarkılarda geri vokal yaptığını öğreniyoruz. Zira bu şarkıların imzası olan Boris Milanov ve Sebastian Arman ikilisinin imzası bir şarkı ile katılıyor. Tek fark ülke Bulgaristan değil de bu sene Avusturya. Bu ilginç detay üzerine şarkıyı dinlemek daha bir durumu farklı kılıyor ve sonucu merak ettiriyor.

 

Yunanistan / Yianna Terzi – Oniro Mou

Her sene bu sene acaba nasıl bir sürpriz yapacak dediğim ülkelerden Yunanistan. Bazen çok beğeniyorum yarışmada eleniyor, bazen beğenmiyorum iyi bir derece alıyor, biraz aramızda kafamız karışık. Bu sene kendi dillerinde bir şarkı ile katılıyorlar. Solisti Yianna ülkenin önemli müzisyenlerinden Paschalis Terzis‘in kızı. Günümüz soundu ile kendi yerel soundlarını birleştirmişler ve ortaya nefis bir lezzet çıkmış. Büyük bir şans verilmeyi hak ediyor.

 

Finlandiya / Saara Aalto – Monsters

Büyük ihtimal sahne şovu ile dikkat çekecek bir şarkı, en azından bunun sinyallerini ülke seçmelerinde verdi. Kaldı ki İskandinavya ülkelerinin Eurovision’da bir kredisi var ve bu durum kendisini finale taşıyabilir ama sonrası ne olur, elbette hiçbir şey olmaz. Solisti Saata daha önce iki kere ülke finallerinde yarışmış ve her ikisinde de ikinci olmuş. Yine ülkede düzenlenen “The Voice” yarışmasının 2012 seçmesinde,  “X Factor İngiltere”nin 2016 seçmesinde de ikincilikleri var. Burada da ister misiniz ikinci olsun.

 

Ermenistan / Sevak Khanagyan – Qami

Ermenistan her sene yarışmaya iddialı hazırlanan ülkelerden ama şu ana kadar bir birincilik getiremediler kendilerine. Bu sene yine güzel bir şarkı var karşımızda ama şu var ki bir dikkat çekici yanı yok. Büyük ihtimalle final gecesi şansını bulacak ama sonrasında çok kişi tarafından umursanmayacak.

 

İsviçre / Zibbz – Stones

Zibbz, Corinne ve Stee Gfeller’den oluşan İsviçreli müzik grubu ikilisi. Müzik çalışmalarına Amerika’da devam eden ikili indie pop tarzında bir şarkı ile yarışmadalar. Final şansı alırlarsa gerçekten sürpriz olabilir, adıma çok heyecanlanmadım.

 

İrlanda / Ryan O’Shaughnessy – Together

Ülke solisti O’Shaughnessy’i The Voice yarışmasından tanıyor. Ötesinde nasıl bir müzik deneyimi var bilinmez ama ilginç bir detayda amcasının 2011 yılında Eurovision’da ülkesini temsil eden isimlerden biri olması. Bu arada şarkının klibinde de eşcinsel bir aşk hikayesi anlatılmış.

 

Kıbrıs Rum Kesimi / Eleni Foureira – Fuego

Eleni Foureira daha önce de yarışmada ülkesini temsil etmek istiyor. 2010 yılında ülkesinde seçmelere katılıyor. Birinci olan “Opa” şarkısı ile aynı puanı alsa da televoitinglerde ikinci geliyor ve doğal olarak gidemiyor. Son iki yılda da katılmayı istese de ülke final yapmaksızın direk sanatçı görevlendirmekle yarışmaya dahil olduğu için şans bulamıyor. Nihayet bu sene ona sıra geliyor ki çok iddialı bir şarkı ile geliyor.

 

Kim Finale Çıkar Tahmini:

 

Azerbaycan

 

Belçika

 

Çekya

 

İsrail

 

Estonya

 

Bulgaristan

 

Avusturya

 

Yunanistan

 

Finlandiya

 

Kıbrıs Rum Kesimi

Salvador Sobral’ın seslendirdiği ”Amar Pelos Dois” şarkısı ile geçen sene birinciliği kazanan Portekiz bu sene Eurovision’a ev sahipliği yapıyor. 63.sü düzenlenecek olan yarışma 08 - 10 - 12 Mayıs tarihleri arasında MEO Arena’da gerçekleşecek. Bu sene 43 ülke yarışacak ve yine kuşkusuz hayat Eurovision sevenlerce üç gün duracak. Bu yazıda birinci yarı finalistleri, bir sonraki yazıda ikinci yarı finalistleri ve yarışmaya doğrudan katılan şarkıları kritik edeceğim. Final gecesi sonrasında ise genel bir yorum için yeniden burada olacağım. Yarışma sürecinde yorumlarımı @KadriKarahan isimli Twitter hesabımdan takip edebilirsiniz, birlikte paylaşabiliriz bu heyecanı. İyi seyirler hepimize.   Azerbaycan / Aisel - X My…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.75 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*