EDİTÖRDEN
Anasayfa / SÖYLEŞİLER / Hakan Kalgıdım

Hakan Kalgıdım

DMC etiketi ile yayınladığınız “Derin Hatıra” isimli şarkınızla müzik dünyasına merhaba dediniz.
Şarkıdan önce biraz sizi tanıyalım istiyorum ve müzikle tanışıklığınızı, dünden bugüne yolculuğunuzu?

Müzisyen bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldim. Kendimi bildim bileli evimizde müzik vardı ve beni de yakaladı. Hatırladığım en erken hatıralarım hep evde şarkı söylerken, kendi sahnemi yaratıp performanslar yaşarken. Evden uçana kadar geçen zamanım okul korolarında ve babamla müzik paylaşarak geçti. Üniversitede mimarlık eğitimi aldım. Üniversite eğitimim boyunca rahmetli Leyla Demiriş, Kaan Buldular gibi isimlerden şan dersleri aldım. Sonrasında Modern Müzik Akademisinde 1yıl jazz vokal okudum. Çeşitli amatör gruplara dahil oldum ve o süreçte kendi şarkılarımı yazmaya başladım. Hayalim, hayatımı sadece müzik yaparak, düşünerek geçirdiğim bir düzlüğe çıkarmaktı. Buradan cesaretle demolarımı kaydetmeye başladım. Ulaşabildiğim prodüktörlere, aranjörlere dinlettim.

Peki ya “Derin Hatıra” sanırım tam da bu süreçte ortaya çıktı değil mi, şarkı Ersen Kutluk düzenlemesi ile bizimle buluştu. peki sonrasında neler oldu?

Evet; sonrasında vokal koçum Onur Selçuk ile tanıştım. Bana şarkı söylemeyi öğretti. diyebilirim. Şarkının vokallerini beraber kaydettik. Bunu anlatmadan geçemeyeceğim. Onur beni vokal kayıtları için Stüdyo Lonca’ya götürdü. Bilenler vardır Sezen Aksu’nun stüdyosu. Ne şanslıydım ki Sezen hanım o gün oradaydı ve tanışma şansım oldu. Çok acayip bir andı benim için aklımdan binlerce anı geçti onu dinlediğim, izlediğim, dinlerken ağladığım, güldüğüm.

Koşup boynuna sarılasım geldi bir taraftan çünkü kendimi bildim bileli tanışıyorum aslında ben onunla. Birinin vokal kayıtları dinlenecekti stüdyoda. Sezen hanım nezaket gösterip beni de dinlemeye davet etti. Sonra dinlediğimiz kayıtla ilgili bana da fikrimi sordu ama o an benim hayatta ki hiçbir şeye dair en ufak fikrim yoktu. Heyecandan donup kaldım ve sadece onu izledim. Saçmaladım can havliyle, bir şeyler geveledim. Hayatımın ve şarkının kayıt sürecinin en tatlı anılarından birisi oldu.

Kuşkusuz üzerinizde de büyük bir şansı olacaktır diye düşünüyorum. Söyleşimizin sonunda kraliçe ile ilgili ayrıca bir sorum olacak :)
Şarkının sizde kuşkusuz ayrı bir yeri var zira birçok demo kaydettiğinizi söylediniz ama bu şarkı ile çıkış yapmayı tercih ettiniz? Hikayesini dinleyelim mi peki biraz da?

“Derin Hatıra” ilk aşkıma yazdığım şarkım. Altı yıllık beraberliğimizde her şeyi onunla keşfettim, öğrendim. Benim için çok zor birisiydi ama bir şey oldu ve gidemedim kaldım onda. Bir süre anlamadım, kabul edemedim. Gitsem gidemiyorum, kalsam nasıl olacak bu iş derken 6 yıl yanı başından bir yere gidemedim. Beni çok zorlayan dinamikleri vardı o ilişkinin ama öyle garipti ki tüm zorluklarına rağmen bir an geliyordu ona dokunmak, yanında olmak kendimi en iyi hissettiğim, en güvende olduğum hale dönüşüyordu. Hani en iyi, en korunaklı, en sıcak hissettiğin anlar vardır bir şey olur ve tekrar o sıcak, güvenli anları hatırlarsın birden iyi hissedersin tam da bu, şarkıda bahsettiğim derin hatıralar. Beni uzun yıllar çok güzel sevdi, bana çok güzel baktı olmasa tüm bunları yapamazdım ama ne fena ki onun yanında onun istediği gibi kalmaya devam etsem de hiçbir zaman kendimi gerçekleştiremezdim. Yani sen sandığım şey belki benim yüreğimdi…

Benim hikayem biraz olduğun gibi sevilme, kabul görme mücadelesi. Şarkım bu mücadeleyi veren herkese, evde utanmadan saklanmadan kendini ortaya koyan çocukluğuma armağanım.

Umarım bu zor zamanlarda hepimize iyi gelir “Derin Hatıra”.

 Ve klibinize de bu derinlik yansıdı, klip de şarkı ile birlikte karşımıza çıktı. Şimdi bu söylediklerinizin üstüne tekrar izlediğimizde hikaye bir hayli örtüşüyor. O halde klip ve sürecini de dinleyelim sizden, gerçekten iddialı ve samimi bulduğumu da söylemeden geçmek istemiyorum.

Klibin yönetmeni Çağla Çağlar. Çağla ile beraber çalışmaya karar verdikten sonra düzenli görüşmeler yapmaya başladık. Bu görüşmelerde beraber hayal etme pratiğimiz gelişti. O bir şeyler söyledi, ben söyledim. Bu enerjiyi yakalayabilmiş olmaktan çok mutluyum. Öncelikle mekana karar verdik. Doğada bir mekan olması konusunda hemfikirdik. Şarkının hikayesini oluşturan ilişkiyi mevcut tanıdığımız,bildiğimiz yerlerde anlatmaya çalışmak hikayenin önüne geçebilirdi. İstediğimiz bakir, nötr bir mekan bulmaktı. Dağ tepe gezmedik yer bırakmadık. Hayal ettiğimizin ötesinde bir yer bulduk diyebilirim. Şahane bir fon verdi bize bulduğumuz mekan. Şarkıda anlattığım ilişkilenme halini dans ile performe etme fikri Çağla’yı da beni de çok heyecanlandırdı. Ardından partnerim Nazlı Durak bize katıldı. Şarkıya ilham olan hikayemde ona dokunmanın, yanında olmanın, varlığını hissetmenin şifalı bir etkisi vardı üzerimde. Fakat bir yandan beni alaşağı eden dinamikleri vardı ilişkinin. Çok köklü bağlarına rağmen, tam dengesini bulup şahane gidecek derken birden devrilen iki kişiydik hep. Nazlı ile bu duyguları paylaştıktan sonra hemen karşılığını buldu onda da. Bundan sonraki süreçte geçirdiğimiz buluşmalarda bu duygular nasıl hareketlere dönüşürü araştırdık. Nazlı ile defalarca ev provası yaptık. Bu provalarda, süreç içerisinde koreografinin gelişmesini istedik.

Ev provalarında Nazlı beni şahane yönlendirdi. Elim, kolum, zihnim açıldı. Birbirimizi tanıdık. Bedenlerimizi tanıdık. Şarkıya ilham olan duygularımı bedenimle ifade etmem konusunda bana çok yerinde direktifler verdi. Sonrası benim de ilk kez deneyimlediğim bir şeydi. Dans etmeyi çok seven ama her hangi bir akademik donanımı, pratiği olmayan biriydim. İstemsizce elim, kolum kendi hareketlerini buldular. Bir süre sonra ev provalarımıza Çağla’da eşlik etmeye başladı onun da yönlendirmeleriyle Nazlı ile yarattığımız dünya şekillenmiş oldu. Aramızda kurduğumuz enerji çok yerindeymiş ki klipte gördüğünüz çoğu sahne doğaçlama gerçekleşti. Mekan,o anın enerjisi, Çağla’nın direktifleri,gözü hepsi bir arada benim de çok içime sinen görüntüler ortaya çıkardı. Kendi başıma dans ettiğim sahneler de tamamen doğaçlama. Aslında bizim kareografimiz birbirimizi tanımaya, anlamaya ayırdığımız vakit oldu. Belirli ölçüler içerisinde yapılan hareketleri öğrenmektense, hareketleri üretmeyi öğrenerek süreci geçirdiğim için çok mutluyum. Çağla’ya da, Nazlı’ya da sonsuz teşekkür.

Malum içinde bulunduğumuz hassas bir dönem ve bu bir yandan hayatın devam ediyor gerçeği ama bir yandan da hayatın ve her şeyin durduğu sanki. Tam da bu zamanda şarkı yayınlandı ve kuşkusuz beklenen bir şey değildi, bir plan çizilmişti öncesi. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizin nasıl geçiyor bu süreciniz?

Aynen dediğiniz gibi gerçekleşti süreç. Çıkış tarihi çok önceden belirlenmişti ve tüm dijital platformlar ile paylaşılmıştı şarkı. Şüphesiz dışarıda olabilmeyi, şarkının çıkışını sevdiklerimle sarılıp kutlamayı dilerdim ama böyle olması gerekiyormuş. Bu durumun da enteresan kolektif bir gücü oldu diye düşünüyorum. Bir arada olduğumuzu hissetmek adına telefonlarımızı hiç düşürmüyoruz elimizden. Canlı yayınlar yapılıyor, herkes birbiriyle görüntülü konuşuyor, sosyal medya çok aktif kullanılıyor. İçinde bulunduğumuz dijital çağı tüm imkanlarıyla yaşadığımız bir dönemdeyiz. Bu da belki şarkının dijital alandaki yolculuğu için destekleyici olmuştur. Ben de sürekli sosyal medyadayım, dijital platformlarda şarkılar dinliyorum, filmler, diziler izliyorum. Kitap okumaya bile başladım telefon ekranından. Bir çok kitap, dergi dijital olarak servis edilmeye başlandı.

Şarkı henüz çok yeni ama kuşkusuz yorumlar da gelmeye başladı size, ilk tepkiler nasıldı dinleyicinizde?

Hep güzel şeyler duyuyorum ne yalan söyleyeyim. Keyfim yerinde o açıdan. Yeni şarkıları hemen paylaşmak için çok motive ediyor bu durum beni.

Yine ilk karşılaşmamız olduğu için sizinle ben de sorarak yanıtını öğreneceğim. Sahnelerde daha önce deneyiminiz oldu mu ya da bundan sonrası adına neler olacak, bu anlamda çalışmalar var mı planlanan? Yine belki bir ikinci şarkı hazırdır, bir sonraki buluşmamız sizinle nasıl olacak?

Sahne yaptım önceki dönemlerde. Şarkıyla beraber tekrar sahneye dönmekti planım. Pandemi sebebiyle biraz gecikecek malesef. Bundan sonrası için şarkılarımı paylaşmaya devam etmek istiyorum. Hepsinin kendine ait bir dünyası var. Her şarkıda o dünyayı hem görsel hem sound olarak sunmak istiyorum. İkinci şarkı neredeyse hazır. Aranjmanı tamamlanmak üzere. Araları çok açmadan yayınlamak istiyorum şarkılarımı ve bir an önce sahne yapabilmeyi diliyorum.

 

Söyleşimizin sonunda böyle kısa kısa sorular ve ilk akla gelen yanıtlarla ayrılıyoruz ve teşekkür ediyoruz, nice söyleşi görüşmek üzere yeniden :)
Soyadınızın anlamı nedir?

Bu çok komik ama malesef bir anlamı yok. Yani TDK’ya yazıdığınız zaman da bir sonuç çıkmıyor. Aileden de bilen yok. Tek iyi yanı başka kimsede yok bu soyadı.

Sezen Aksu’dan konuşmuştuk. Çok zor biliyorum ama Sezen’den bir kare as istesek, en sevdiğiniz dört Sezen şarkısı hangisi olurdu :)

Gerçekten çok zor. İlk aklıma gelenleri sıralayayım; Gülümse, Bir Çocuk Sevdim, Aşkları da Vururlar ve Düş Bahçeleri

Peki müzik dünyasında çalışmayı istediğiniz, dilediğiniz başka müzisyenler var mı?

Ozan Bayraşa, Sabi Saltiel, Mete Özgencil ilk aklıma gelenler.

İlk aldığınız albümü hatırlıyor musunuz mesela ya son albüm?

Net hatırlayamıyorum ama zannediyorum Yonca Evcimik albümüydü. En son dijital satın aldığım albüm Kalben albümü.

Plaklardan kasetlere, cdlerden dijitale, siz hangisinde daha çok mutluydunuz ya da mutlusunuz?

Plaklara yetişemedim. Hayal meyal kasetleri hatılıyorum. Ben yenilikten yanayım pek nostalji insanı değilim o yüzden dijitalle aram iyi mutluyum.

Kendi tarzınız, çizginiz dışında diğer müzik tarzları ile aranızda nasıl bir bağ var? Hangi tarzlar üzerinizde etki bırakıyor?

Zannediyorum günümüz müziğinde tarzlar arasındaki belirgin çizgiler kalktı. Kimi hangi tarzın başlığı altına koyabilirim bilemiyorum. Daha hatları net çizilmiş olduğu için tarzım dışında olan arabesk ve ortadoğu müziğini zaman zaman kendime yakın hissediyorum. Özellikle Lübnan’dan çıkan müziklerle çok zaman geçiriyorum.

Müziğin dışında hayatınızın diğer renkleri neler peki?

Fitness ve yoga yapıyorum düzenli, Sinema,tiyatro, konser, sergi takip ederim. Her ay mutlaka gördüğüm filmler, oyunlar vardır. Bunlar dışında arkadaşlarımlayım, kendimleyim.

Astroloji ile ilgili misiniz, hangi burçsunuz mesela?

Pek aram yoktur. Kendim araştırıp okumaya çok üşenirim ama birisi burcumla alakalı bir şeyler anlatırsa pür dikkat dinlerim. Akrep burcuyum.

Bize bu karantina sürecinde bir film öneriniz olsa hangisi olurdu?

Plesantvillie. Filmde çok kısıtlı bir alanda sıkışmış insanların hayatlarının nasıl renklendiği anlatılıyor. Çok tavsiye ederim bu süreçte herkese iyi geleceğini düşünüyorum.

Ve son olarak bizim için şu andaki ruh haliniz bir şarkı hediye etmenizi istesek ve öyle final yapsak hangi şarkı olurdu :)

Sezen Aksu’dan Yeniliğe Doğru; Herkese bol sabır, sağlık ve bir şeyler yapmak üretmek, devam etmek için motivasyon dilerim. Umarım şarkım “Derin Hatıra”da bu süreçte hepinize iyi gelir. Çok sevgiler, selamlar.

 

 

 

DMC etiketi ile yayınladığınız “Derin Hatıra” isimli şarkınızla müzik dünyasına merhaba dediniz. Şarkıdan önce biraz sizi tanıyalım istiyorum ve müzikle tanışıklığınızı, dünden bugüne yolculuğunuzu? Müzisyen bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldim. Kendimi bildim bileli evimizde müzik vardı ve beni de yakaladı. Hatırladığım en erken hatıralarım hep evde şarkı söylerken, kendi sahnemi yaratıp performanslar yaşarken. Evden uçana kadar geçen zamanım okul korolarında ve babamla müzik paylaşarak geçti. Üniversitede mimarlık eğitimi aldım. Üniversite eğitimim boyunca rahmetli Leyla Demiriş, Kaan Buldular gibi isimlerden şan dersleri aldım. Sonrasında Modern Müzik Akademisinde 1yıl jazz vokal okudum. Çeşitli amatör gruplara dahil oldum ve o süreçte kendi…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.75 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*