Anasayfa / SINGLE / EP / Hazar Doğanlar – Idalium

Hazar Doğanlar – Idalium

Hazar Doğanlar; sözü, müziği ve düzenlemesi kendisine ait olan ilk çalışması “Idalium”u yayınladı. Doğanlar müzik yolculuğunu ve bu çalışmasının hikayesini şöyle anlatıyor.

Müziğe ve gitar çalmaya ilk kez 8 yaşında başladım. O dönem Barış Manço’nun evinde müzik eğitimi verilen seçilmiş bir topluluğun içindeydim. Yıllar boyunca klasik gitar üzerinde çalıştıktan sonra elektro gitara geçiş yaptım. Ortaokul yıllarımda sıkı bir Anadolu rock dinleyicisiydim. Lisede ise yıllardır arayış içinde olduğum bir sürecin sonucu gibi gördüğüm, “Glam metal” türüyle tanışmamla beraber hayatımda çoğu şey değişti. 80’li yılların en popüler müzik türü olan bu müzik türü doğrultusunda benim müzik anlayışımda yeniden şekillendi. Üniversitenin ilk yılında benim girişimimle amatör ve underground bir rock grubu kurmaya çalıştık. Yaklaşık bir senenin ardından yaşanan bir takım tatsız olaylar neticesinde orada emek verdiğim projeyi terk etmek durumunda kaldım. Bu ayrılık benim için dönüm noktası oldu. Kendimi daha özgür hissettiğim bir anda ilk bestemi yaptım ve müzisyen arkadaşlarımın destekleriyle ilk single’ım olan “Idalium” u kaydettik. Böylece solo kariyerimin ilk şarkısını da yayınlamış oldum.

Henüz ilk bestem ve yayınlanan ilk single’ım “Idalium” oldu. Şarkıyı bestelerken hem grubumdan ayrıldığım hem de aynı dönemde özel hayatımda sorunlar yaşadığım için ciddi bir duygusal boşluğun içindeydim. Ancak yine müziğe sarılarak o dönemin içinden çıktım ve bu süreçte gelen ilham, bana bir beste hediye etmiş oldu. Benim aşkı görüş şeklimi anlatan ve romantik temaya sahip bir beste ortaya çıkmış oldu.

En çok etkilendiğim 80’li ve erken 90’lı yılların ana akım müziği olan “Glam metal” türünde müzik icra eden grupların ballad türünde ürettiği duygusal şarkıların soundu ve duygusuna bağlı kalarak üretmeye çalıştığım bir şarkı oldu. Bir dinleyici olarak duymayı en çok sevdiğim şeye bağlı kaldım. Şarkının söz, müzik ve aranjesi tamamen bana ait. Müziğimi bağımsız bir sanatçı olarak yayınlamayı tercih ettim. Beste 2019 yılının Aralık ayı içerisinde yapıldı. Kayıtlar 2020 Ocak ayında tamamlanırken mix-mastering süreçleri de Şubat ayında tamamlandı. Kayıt sürecinde Kadıköy’deki “Riff’n Night” isimli stüdyoda tüm kayıtlarımızı tamamladık. Mix ve mastering işlemlerini ise kayıt boyunca bizimle olan ses mühendisi Burak Tanyolaç yaptı. Davulda ve bas gitarda baba-oğul bir ikili vardı. Liseden arkadaşım Efe Okay (bateri) ve babası Mete Okay (Bas Gitar) şarkıda çaldılar. Şarkının sonundaki geri vokalleri ise uzun yıllardır arkadaşım olan Gizem Ezgi Kardeş yaptı. Yönetmenlik görevini üstlenen ve çekim günü müthiş bir özveri ile çalışan Doğukan Dede’ye ve prodüksiyon firması IDA Creative Works’e de teşekkür ederim.

Henüz 20 yaşında çok genç bir insan olarak müzik, hep hayatımın bir parçası oldu ve umarım bundan sonra da hep böyle olur. Müziği duygularımı ifade etmenin çok iyi bir yolu olduğu için çok seviyorum. Bu bağlamda piyasada neyin popüler olduğuna bakmaksızın kendi zevkim doğrultusunda bir beste ürettim ve hep bu çizgide devam etmek istiyorum.

Hazar Doğanlar

 

I can’t feel the warmth of you anymore
I’m dragging along where the wind blows
Watching all of the moments and the colours
Of your spirit which is my inspiration

Sometimes i think how you real
When i dream oh you dear
Would you be my miracle

Mama please tell me why
Everytime i’m going down
But this time i was sure that i’ve found girl in that night
So where is she now

Maybe in another time
Baby we’ll see each other and i
Ask again
Would you be my inspiration

We got no more spring to see
In the golden age we live
I believe
Take me where you draw the love
Let it be the story of
You and i
Before we gone
Would you be mine

Music/Lyrics/Arrangement: Hazar Doğanlar
Electric Guitar/Acoustic Guitar/Synthesizer: Hazar Doğanlar
Drums: Efe Okay
Bass Guitar: Mete Okay
Back Vocal: Gizem Ezgi Kardeş
Mix&Mastering: Burak Tanyolaç
Recording Studio: Riff’n Night Studio

Director: Doğukan Dede
Cinematographer: Barış Uludoğan
Camera Assistant: Cem Özaktaş
Focus Puller: Batuhan Girgin
Production Company: IDA Creative Works
Album Cover Design/Painter: Sema Bayraslı
Cast:
– Hazar Doğanlar
– Ennur Nihan
– Efe Okay

 

 

 

Hazar Doğanlar; sözü, müziği ve düzenlemesi kendisine ait olan ilk çalışması "Idalium"u yayınladı. Doğanlar müzik yolculuğunu ve bu çalışmasının hikayesini şöyle anlatıyor. Müziğe ve gitar çalmaya ilk kez 8 yaşında başladım. O dönem Barış Manço’nun evinde müzik eğitimi verilen seçilmiş bir topluluğun içindeydim. Yıllar boyunca klasik gitar üzerinde çalıştıktan sonra elektro gitara geçiş yaptım. Ortaokul yıllarımda sıkı bir Anadolu rock dinleyicisiydim. Lisede ise yıllardır arayış içinde olduğum bir sürecin sonucu gibi gördüğüm, “Glam metal” türüyle tanışmamla beraber hayatımda çoğu şey değişti. 80’li yılların en popüler müzik türü olan bu müzik türü doğrultusunda benim müzik anlayışımda yeniden şekillendi. Üniversitenin ilk yılında…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.8 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*