EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Haziran 2021 – Müzik Notları

Haziran 2021 – Müzik Notları

01 Haziran
Artık Devir Değişti, Tabi Çelik de Değişti.

Özellikle 90’lar çocukları ve gençleri onu kuşkusuz çok seviyor. Genel olarak ben de dinlemeyi çok sevdim, bir de biz aynı semtin çocuklarıyız, aynı lisede okumuşuz ama hiç yolumuz kesişmedi, tanışma şansımız olmadı.

Çelik’in müzik kariyerinin 35’inci yılında geçmişten günümüze sevilen parçalarından bazıları, sanatçı dostları tarafından yeniden yorumlandı.  Fatih Erkoç, Emre Aydın, Cem Adrian, Pamela, Halil Sezai, Umut Kuzey, İskender Paydaş ve Orkestrası, Oğuzhan Uğur, Gülçin Ergül, Can Gox ve Rubato albümde yer alan isimler arasında.

Müzik direktörlüğünü İskender Paydaş’ın, süpervizörlüğünü Umut Kuzey gerçekleştirmiş ki bence keşke kendisi sadece işin o yanında kalsaymış, şarkıya yorumu çünkü albümün en kötülerinden üzülerek. Bir diğeri de asla ama asla sevemediğim seslerden Oğuzhan Koç. Çelik’in en sevdiğim şarkısı “Bu Şehirde” de maalesef Halil Sezai’nin ağlak yorumu altında o güzelim enerjisini yitirmiş ki buna da üzüldüm.

 

Bu tarz albümlerin olmazsa olmazı ki bu albümde en sevdiğim yorum onun oldu; Cem Adrian ile başlayan albümde genellikle rock soundlu vokaller tercih edilmiş, mesela Emre Aydın “Hercai”yi seslendirmiş ki bir müzik kanalında bu şarkıya Birsen Tezer bir yorum getirmişti, keşke bu gözlerden kaçmasaydı, nasıl uçabilirdik.

Farklılıkların ve renklerin birlikteliğinin yaşamın anlamı ve olağanüstü bir sihir olduğunu ifade eden Çelik, ‘Devir Değişti’ albümüyle ilgili olarak, “Bu albümdeki hitleri dinlerken gerçekten de farklı karaktere, farklı görüşlere sahip, her birinin müzikal ifadesi değişik olan sanatçıların şarkılarıma kattığı ruha tanıklık edeceksiniz” cümlelerini kurmuş. Evet şarkı seçimleri çok başarılı, şarkı – şarkıcı uyumu kısmen güzel; Çelik albüm için eski bir şarkısını yeniden yorumlamak yerine keşke bir yeni şarkı ekleseymiş ve ne bileyim aynı şirketin sanatçıları olduğunu biliyorum değişmediyse durum, İzel’de keşke bir şarkıda olsaymış.

 

02 Haziran
Hasan Saltık Hayatını Kaybetti.

Binden fazla albüme yapımcı olarak imzasını atan Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık, geçirdiği kalp krizi sonucu 57 yaşında hayatını kaybetti. Saltık’ın binden fazla albüme yapımcı olarak imzasını attığı biliyordu.

Hasan Saltık, (d. 1964, Hozat, Tunceli), Zaza asıllı Türk müzik yapımcısıdır. Hasan Saltık, Kalan Müzik’in kurucusudur. Klasik Türk Müziği’nin, Anadolu, Kafkas ve Balkan halk müziklerinin nadide örneklerini derlemiş ve yayımlamıştı.

İlköğrenimini Tunceli’de, ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda başladığı obua eğitimini ekonomik güçlükler nedeniyle yarım bırakarak Suadiye Lisesi’ne devam etti. Amcasının oğlu Rahmi Saltuk’un plak şirketinde dört yıl çalıştıktan sonra 1992 yılında Kalan Müzik’i kurdu. Unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri “Kalan Müzik” etiketi altında yayınladı. Çeşitli yörelerin ulusal ve uluslararası arşivlerde; özellikle şahısların ellerinde saklanmış ya da unutulmuş kendi dillerinde müzik örneklerini içeren albümler yayınladı. Bizzat o yörelerde yaşayan sanatçılar tarafından kendi arkaik dil ve lehçelerinde seslendirdikleri müzik eserlerinin derlenmesi için araştırmacılara destek verdi, yapılmalarına ön-ayak oldu. Pomak göçmenlerinden Tahtacı Türkmenlerine, Sadettin Kaynak’tan, Münir Nurettin Selçuk’a, Hacı Taşan’dan, Hisarlı Ahmet’e, Hafız Yaşar’dan Muharrem Ertaş’a; Neşet Ertaş’tan Neyzen Tevfik’e, Malatyalı Fahri’den Âşık Veysel’e uzanan bir arşiv malzemesini yayınladı. Türkiye’nin zengin kültür potansiyelini ortaya çıkarmaya dönük dokuz yüzü aşkın proje gerçekleştirdi. Projeleriyle Anadolu kültür mirasının, uluslararası festivaller yoluyla dünyaya açılmasına, dünyanın en prestijli arşiv ve kütüphanelerinde dinleyicilerle ve akademisyenlerle buluşmasına imkân sağladı. 1998’de kemancı Cihat Aşkın’ın ‘Minyatürler’iyle Klasik Batı Müziği alanına yöneldi. MÜYAP Yönetim Kurulu üyesiydi.

Müzik Ekspres ailesi olarak çok üzgünüz. Mekanı cennet olsun, ailesine ve sevdiklerine, müzik dünyasına sabırlar dileriz.

 

05 Haziran
Haftanın Söyleşisi: Konuğum Yasemin Mana

Kendimi şehrin dışına atmış olmama ve bir süre dinlenmeyi dileme isteğime rağmen boş duramadım. Geçen ay çok güzel albümlerle, şarkılarla karşılaştığımı söylemiştim notlarımın içinde, o çalışmalardan biri de Yasemin Mana’nın ilk single şarkısı “Hayatı Yaşa”ydı.

Şarkının künyesini okurken fark ettim ki sözlerini sevgili Yalçın Tosun yazmış, müziği ve prodüksüyonu sevgili Tolga Gürsev gerçekleştirmiş, Erdem Sökmen başta olmak üzere birçok değerli müzisyen bu güzel sese eşlik etmiş ve bir de üstüne Alper Babayağmur şahane bir klip çekmiş. Ekip mükemmel peki ya ses?

Şarkının adı “Hayatı Yaşa” ki bayılıyorum böyle daha başından umutla koşan şarkılara, sonra bakıyorum ki çok içten, çok samimi bir ses ve o özlediğim tam da yola çıkarken listeye eklenecek şarkılardan biri; merak etmeden geçemiyorum ve kendisine ulaşıyorum, bir anda kırk yıllık dost misali havadan sudan konuşmaya başlıyoruz telefonda ve diyorum ki hazır yaz gelmiş, sohbetimiz burada kalmasın ve hadi biraz daha yakından tanıyalım kendisini ve bu ayın ilk günlerine sizinle başlayalım.

Yayına iki gün kala bu sohbetimizin özeti kağıda dökülüyor ve bir gün sonrası kendisi tarafından cevaplandırılıyor, tam da Müzik Ekspres’in adına yakışır bir söyleşi, övünmek gibi olmasın ya da olsun ama bilmiyorum, sanırım bu işi biliyorum, hayır çok iyi söyleşi yapıyorum diye demiyorum çok doğru müzisyenlerle tanışma şansını buluyorum diye, özetle buyrun siz de tanışın sevgili Yasemin ile ve lütfen şarkısını, bundan sonraki sürecini de takip etmek adına bizimle birlikte olun ve şarkısında da dediği gibi yaşayın gitsin hayatı, hazır yaz da gelmişken kendimize gelelim beraber.

12 Haziran
Haftanın Söyleşisi: Konuğum Gramafonia

Gramafonia; müzik dünyasında yeni bir isim değil ama benim tanışmam geçtiğimiz günlerde yayınladığı “Global Bando”  isimli albümü ile oldu. Hiphop kültürüne dayalı müziğini farklı soundlar ve janralardan beslenerek geliştiren Gramafonia üstelik yalnız bir MC değil aynı zamanda da, DJ ve prodüktör kimliklerine sahip de bir müzisyen.

Tamar Records etiketi ile yayınladığı 8 şarkılık albümünde dinleyici içsel bir yolculuğa çıkıyor ve kendisinden izler bulmakta da gecikmiyor bunun sebebi her zamanki gibi samimiyet, samimiyeti. Zira doğru kullandığımız her zaman uzakta da olsak bir anda yolları yakın kılabilecek birçok şeye sahibiz sosyal medya ortamında, mesela bu şarkılara, mesela ortak diğer paydalara, en başta hayatın kendisine.

Benim de söyleşi konuklarımla özellikle kurduğum bağ tamamen öyle, yani sadece bir müzisyen kazanmıyorum bir de dostum oluyor ki buluşmaları seviyorum. Bu söyleşi sürecinde kısa sohbetlerimiz de oldu kendisi ile, yeni projelerinden de konuştuk belki bir şekilde “ortak projelerde de buluşuruz”un da altını çizdik, ki inanıyorum da buna ve kendisinin adı ile önümüzdeki zamanlarda çok daha fazla karşılaşacağımıza.

Bambaşka bir süreç yaşadık biliyorsunuz, bu süreç herkesten bir şeyler aldığı gibi bir şeyler de götürdü. Bu dinleyeceğiniz albüm de bu süreç içinde hayat buldu. Özetle farklı şeyler yaşadık ya da yaşamadık ama şarkılarda hepimizden bir iz, bir an, anı mutlaka var. Ben kendi adıma bu sesi duydum ve sizin de duyacağına inanıyorum. Yaşasın müzik ve yaşasın bazı direnişler.

 

 

 

14 Haziran
Yılın İlk Yarısından Müzik Notları

Bir yaz daha geldi ve yılın ilk yarısını karşıladık. Nasıl geçti ne kadar anladık ya da ne kadar anlamadık? Bir açıldık, bir kapandık, bir iyi bir kötü hissettik kendimizi. Gündemin yoğun havası hepimizi hayata karşı daha mı küstürdü ya da daha mı barıştırdı bilemeyiz. Ama bir şekilde buradayız, hayat devam ediyor ve kalbimize güzel bir mevsimin uğramasını diliyoruz.

Her şeye rağmen müzik piyasasında durum ilk altı ay içinde de çok hareketliydi. Sahneler olmasa bile müzisyenler stüdyolarında ya da evlerinde bizi kendilerinden uzak tutmadı, albümler eskisi kadar sık olmasa da single ya da EP çalışmalar sürekli bizimleydi. Şöyle bir anımsayalım istiyorum ülkemizde olan biten müziğin bu yıl içindeki ilk altı ay sürecini..

Yazının tamamına “Notlar” bölümümüzden ulaşabilirsiniz.

19 Haziran
Haftanın Söyleşisi: Konuğum Levent Özer

Haziran tüm sessizliği ile devam ediyor. Sessiz diyorum çünkü bir gün kışa dönüyoruz bir gün yeniden yasaklara; bir gün gündemin hareketliliğine kapılıyoruz bir gün içimizdeki ıssızlığa. Özetle enerji am yükselişe geçerken bir bakıyoruz yeniden düşüşe geçiyor ve bu süreçte her şey biraz eksik, biraz buruk kalıyor.

Ama her şeye rağmen iyi ki müzik var diyoruz ya iyi ki yeni şarkılar, albümler, yolculuklar ve yeni tanışmalar. Haziran bir şekilde büyük konuştuğumu duydu çünkü biraz uzakta kendimle bir iç yolculuğa çıkacaktım ki yanıma  aldıklarım belliydi, rotam belliydi ama şaştı, iyi ki şaştı çünkü bana yeni tanışıklıklar getirdi ve yeni sürpriz buluşmalar. Yaz iyi ki böyle dereyi (ya da denizi diyelim) görmeden paçayı sıvama şeklinde başladı ve sevdim bu sürprizler halini.

Müzisyen Levent Özer’i gerek ilk albümünden gerekse aldığı sahnelerden tanıyordum ama bir şekilde tanışmak bu söyleşi vesilesi ile oldu. Bu senenin başlarında yayınladığı “Dünya Serseri” isimli şarkısının listelerdeki başarısı tesadüfi değildi, biriktirdikleriydi ve onların en zirve yapmış haliydi belli. Şarkının geçtiğimiz ay içinde de akustik hali yayınlandı ki aynı heyecan devam etti.

Ama bu heyecan sadece burada mı kalacaktı ya da bu kendisinin dünden bugüne yolculuğunda karşılaştıkları nelerdi ki neden böylesi bir çıkış için bu kadar beklemişti, bir sonraki karşılaşacağımız en yakın durak neresiydi, sordum ve yanıtladı ve ben de sizlerle buluşturacağım için çok heyecanlıyım. Kendisine,  başta Engin Akıncı olmak üzere Zoom Müzik ailesine ve sevgili Burcu Sarılar’a teşekkür edelim ve en yakın zamanda yeniden buluşmayı dileyelim öyleyse.

 

25 Haziran
B ir Başkaydı Ayten Alpman

Uzun yıllardır ünlü DJ’lerin yaptıkları remixlerle gece kulüplerinde, otellerde, beach’lerde çalan ve unutulmaz anılarımıza eşlik eden “Bir Başkadır Ayten Alman” albümünün şarkıları, bu yıl her yerde “Bir Başkadır Ayten Alpman Chill Out Mix 2021” albümündeki yeni düzenlemeleriyle çalacak.

Unutulmaz isimlerin, unutulmaz şarkılarını modern soundlarla yeni nesille buluşturan projelere öncülük yapan Ossi Müzik etiketiyle yayınlanan “Bir Başkadır Ayten Alpman Chill Out Mix 2021” albümünün prodüktörlüğünü Hakan Eren yaptı. Proje koordinatörlüğünü Pelin Kakırman’ın, müzik yönetmenliğini Sadun Ersönmez’in yaptığı albümün mix ve mastering’i de Ersönmez tarafından yapıldı.

Ayten Alpman’ın, Ayla Dümer styling’i ile dünya çapında isim yapmış ünlü mimar Eren Yorulmazer’in evinde Cengiz Dikbaş’ın objektifine poz verdiği fotoğrafların kullanıldığı “Bir Başkadır Ayten Alpman Chill Out Mix 2021” albümünün kapak tasarımı müzisyen İlker Aydemir tarafından hazırlandı.

9 şarkıdan oluşan albümde yer alan tüm şarkılar için Gökhan Özdemir’in creative director’lüğünde animasyon video klipler hazırlandı. Kliplerdeki animasyon ve karakter tasarımları İlker Aydemir tarafından yapıldı.

 

30 Haziran
Bu Ay Neler Dinledik / Bize Ulaşanlar

Haziran  ayında bülten olarak bize ulaşan ve haricinde bizim listemize dahil ettiğimiz tüm yayınlanan yeni şarkılar bu listede.

Bir önceki ayın heyecanı burada var mı ya da yok mu, kararı birlikte verelim, bir kere daha müzik dünyasında neler olmuş, bitmiş anımsayalım.

 

 

Kişisel listeme gelince;

Ben bir Ayten Alpman hayranıyım ki son albümü “Bir Başkadır”, Hakan Eren prodüktörlüğünde, Sadun Ersönmez yönetmenliğinde yaza yakışır yeni düzenlemelerle bir kere daha karşımıza çıktı ve albümde en çok sevdiğim şarkı “Sesini Duyur” ilk kulak verdiğim ve elbette en çok sevdiğim oldu. Şarkı bir Nükhet Duru coverıydı.

Yeşim Salkım daha önce ismini hiç duymadığım Bade Derinöz ile düet bir şarkı yayınladı. Ay içinde hayatı, kendimi sorguladığım bir şarkı oldu ki enerjisini, hareketliliğine rağmen hüznünü sevdim. Sanırım ikili yeni şarkılar ile de yollarına devam edecek.

Astrolog, yazar, eğitmen kimliğine şimdi de şarkıcılığı ekleyen Barış Özkırış iddialı bir başlangıç yaptı “Harbiye” ile ki klibi de gerçekten çok başarılıydı. Mayıs ayı içinde yakalama şansım olmamış bu ay içinde değerlendirmem de yerini vermekte gecikmedim.

Merve Deniz ismini de ilk kez duydum ve ilk kez dinledim. “İz” isimli albümünde sevdiği ya da seçtiği şarkılara yorum getirmiş ki “Karakolda Ayna Var” yorumunu ve düzenlemesini ayrıca çok sevdim.

“Uslanmıycam Hiç” isimli şarkısı ile güzel bir başlangıç yapan genç müzisyen yeni şarkısı “Mutlu Mutsuzluklar”ı yayınladı ki güzel bir yaza geçiş şarkısı olarak anımsanacak bende.

Mehmet Güreli için hazırlanan saygı albümünün ilk şarkısı elbette ki “Kimse Bilmez”e geldi. Şarkıya Cem Adrian yorum getirdi ki özellikle düzenlemesi yanından çok beğendim, şarkı zaten efsaneydi.

Bu ay listeme coverlar damga vurdu adeta ki Armageddon Turk’ün “Anadolo Lo-fi” albümünü keyifle dinledim ve en çok “Gamzedeyim Deva Bulmam” isimli şarkılarına getirdikleri yorumu sevdim.

Gökhan Türkmen ay içinde “7” ismini verdiği yeni albümünü yayınladı ki çok sevdiğim vokallerdendir. Albümün çıkış şarkısı “Şerefine” eminim bir süre dinlemekten bıkmayacağım bir şarkı olacak.

Ayın en iyi şarkılarından biri de genç müzisyen Ari Aliciyan’dan geldi. “Atina-Edirne” bir yol şarkısı, tam da ihtiyacımız olan bir kaçış belki de.

Temmuz ayında daha da güzel buluşmalar beklesin bizi, ayrı düşmeyelim, yeniden görüşmek üzere.

01 Haziran Artık Devir Değişti, Tabi Çelik de Değişti. Özellikle 90'lar çocukları ve gençleri onu kuşkusuz çok seviyor. Genel olarak ben de dinlemeyi çok sevdim, bir de biz aynı semtin çocuklarıyız, aynı lisede okumuşuz ama hiç yolumuz kesişmedi, tanışma şansımız olmadı. Çelik'in müzik kariyerinin 35'inci yılında geçmişten günümüze sevilen parçalarından bazıları, sanatçı dostları tarafından yeniden yorumlandı.  Fatih Erkoç, Emre Aydın, Cem Adrian, Pamela, Halil Sezai, Umut Kuzey, İskender Paydaş ve Orkestrası, Oğuzhan Uğur, Gülçin Ergül, Can Gox ve Rubato albümde yer alan isimler arasında. Müzik direktörlüğünü İskender Paydaş'ın, süpervizörlüğünü Umut Kuzey gerçekleştirmiş ki bence keşke kendisi sadece işin o yanında…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*