EDİTÖRDEN
Anasayfa / 90 Derece / İz Bırakanlar: 9’da 9

İz Bırakanlar: 9’da 9

20 yıl önce yani 98 yılında karşılaştığımız albümlerden biriydi “9’da 9”. O yıllarda yayınlanan albümlerin konseptinden farklı olan bu çalışma aslında yer alan her ismi (Kaan Öztürk, Ufuk Hastoprak, Beyaz Önlük, Haydar Karadağ, Fatih Erdemci, Okan Ünver, İkinci Kuşak, Ece Ülker ve Batu) daha sonra solo albümleri ile sunmayı amaçlamıştı. Ama şirketler arası ayrılan yollar bu duruma izin vermedi ve müzisyenler kendi çabaları ile yollarına devam ettiler. Peki kimlerdi, bu projeye nasıl dahil oldular, sonrası neler oldu, bugün ne yapıyorlar?

Fatih Erdemci / Ben Ölmeden Önce

Müzikle profesyonel düzeyde tanışmam 1994 yılında Yonca Kocadağ’ın “Herdaim Yonca” albümünde yer alan sekiz şarkımla olmuştu. Bu albümün tüm söz beste ve düzenleme çalışmaları bana aitti. Bir gece sahnede çalarken biri geldi ve “yarın gel bir konuşalım” dedi. Gittim, çaldım, söyledim ve “9’da 9” için bir şarkı ile sen de yer al dediler. “Ben Ölmeden Önce”yi demo olarak verdim. Düzenlemesini Tansel Doğanay yaptı. Ömer Faruk Sorak klip çekti. Şarkılarım zaten hazırdı ve bir yıl sonra “Yaşamak Zor” isimli ilk albümümü çıkardım. Ne yazık ki plak şirketi iflas etti ve albüm adına hiçbir tanıtım yapılamadı. Zaten zor yıllardı. Ben de uzun bir ara verdim. 18 yıl aradan sonra da yeni albümüm “Kapılar”ı yayınladım.

 

 

Ece Ülker / Aşk Zamanı

“9’da 9” albümünün hazırlandığı 98 mayıs ayı öncesinde uzunca bir süredir solo albüm projem için bir araya geldiğim isimler vardı. Müzik tarzımın en doğru şekliyle sunulabilmesi için yorucu ve zahmetli bir dönem yaşamaktayken tamamen plan dışı, tesadüflere bağlı, kendi kendine yeşerip oluşan bir proje oldu bu. Henüz adları duyulmamış 9 ayrı şarkı yazarından oluşan bir karma albüm.  Farklı tarzları müthiş bir ekip işiyle bir arada sunan muhteşem bir işti. Her ne kadar  döneminin altın çocuğu olan bu çalışma hak ettiği çıkışı yapamadı ise de müzikalitesi ve dostlukları ile her birimizin içinde unutulmaz bir yerdedir diye düşünüyorum. Albümdeki şarkım “Aşk Zamanı” ise benim profesyonel yolumun ilk adımı oldu. Teşekkür borçluyum.

 

 

Kaan Öztürk / Yollarda Yoruldum

Albümde yer alan şarkım “Yollarda Yoruldum”u geçtiğimiz aylarda yeni versiyonuyla tekrar sunduk. Ben ve diğer arkadaşlarım aslında bireysel albümlerimiz için sözleşme yapmıştık. Firma albümlerimiz öncesi compilation çalışma yapmanın hem ses getirebileceğini hem de öncesi bir tecrübe ve promosyon çalışması niteliği taşıyabileceğini düşündü. İstenen sonuç alındı ancak daha sonra şirketler arası bir el değişimi yaşanınca albümlerimizin çalışmaları durdu, sözleşmemiz devam ettiğinden başka firmalara da gitme şansımız olmadı. Kendi adıma “9’da 9” gurur duyduğum bir çalışma olmakla birlikte devamını da o yıllarda getirmeliymişiz diye düşünüyorum. Her şekilde müzik adına o yılları özlemle arıyorum.

 

 

Ufuk Hastoprak / Bir Bodrum Zamanı

Yirmili yaşlarda yer aldığım bir projeydi. Bende güzel anıları olduğu gibi müzik sektörüyle de ilgili acı tecrübeleri de var. Demolarımı farklı şirketlere dinlettiğim bir dönemdi. Solo albüme pek yanaşmayan şirketler karma – single çalışmalara daha sıcak bakıyordu. Ben aslında şarkıyı daha akustik ve yavaş bir tempoda düşünüyordum ki gitarla öyle çalıyordum ama düzenlemede biraz daha hızlı bir tempoda ve dans müziğine yakın kaydedildi. O dönem birçok radyo şarkıya yer vermişti hatta duyan arkadaşlarım var bazı yazlar şarkım hala çalınıyormuş. Müzik çalışmalarıma şu an Macaristan’da devam ediyorum. Aynı zamanda Almanca öğretmenliği yapıyorum.

 

Beyaz Önlük / Sarıl Bana

Beyaz Önlük, 90 yılında  Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okurken kuruldu. Sonraki yıllarda bir çok müzisyen arkadaşımız eklendi, ayrıldı ama üç kişilik bu daimi kadro hep aynı kaldı. Okul bitince, çeşitli köşelere de dağılınca grubun müzikal birlikteliği de sekteye uğradı. 96 yılında ekibi toplayıp bir demo hazırladık ve Tansel Doğanay’a dinlettik ve bu şekilde sürece dahil olduk. İlk profesyonel çalışmamızdı. Bu yüzden süreç sürekli öğrenerek geçti. Şarkı listelerde öyle hızlı bir yükselişe geçti ki; firmanın takip ettiği  Türkiye genelindeki bir çok önemli radyoda ilk üç içindeydi. Ancak sektör krizdeydi, çok tecrübesizdik, albüm girişimlerimiz sonuç getirmeyince biraz da küserek mesleğimiz olan doktorluğa yöneldik, dostluğumuz aynı heyecanla devam ediyor.

20 yıl önce yani 98 yılında karşılaştığımız albümlerden biriydi “9’da 9”. O yıllarda yayınlanan albümlerin konseptinden farklı olan bu çalışma aslında yer alan her ismi (Kaan Öztürk, Ufuk Hastoprak, Beyaz Önlük, Haydar Karadağ, Fatih Erdemci, Okan Ünver, İkinci Kuşak, Ece Ülker ve Batu) daha sonra solo albümleri ile sunmayı amaçlamıştı. Ama şirketler arası ayrılan yollar bu duruma izin vermedi ve müzisyenler kendi çabaları ile yollarına devam ettiler. Peki kimlerdi, bu projeye nasıl dahil oldular, sonrası neler oldu, bugün ne yapıyorlar? Fatih Erdemci / Ben Ölmeden Önce Müzikle profesyonel düzeyde tanışmam 1994 yılında Yonca Kocadağ’ın “Herdaim Yonca” albümünde yer alan sekiz…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*