EDİTÖRDEN
Anasayfa / DOSYALAR / Kadınlar Vardır Her Yerde / #08MartDünyaKadınlarGünü ÖZEL

Kadınlar Vardır Her Yerde / #08MartDünyaKadınlarGünü ÖZEL

8 Mart Dünya Kadınlar Günü;  Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanan gün ve tamamen insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmakta. Dünya Kadınlar Günü, kadın hakları hareketinde bir odak noktası da aynı zamanda.

Her ne kadar son zamanlarda ülkemizde özellikle kadına şiddet, cinayet haberleri artsa da inanıyoruz bir gün gelecek ve hepsi son bulacak, uslanacak insanoğlu. Ve gelelim güne adadığımız şarkılara, bu şarkıların hepsinin bir hikayesi, ardında yatan bir dramı var, özünde bu vesile yitirilen canları da anacağız.

 

Kadınlar Vardır

Hürriyet’in beş yıl önce temellerini attığı Aile İçi Şiddete Son Kampanyası ‘Güldünya Şarkıları’ ile tamamlandı. Geliri Acil Yardım Hattı’na bağışlanan ve müzik danışmanlığını Naim Dilmener’in yaptığı albümde Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Nazan Öncel, Funda Arar, Emel, Rojin, Aynur Doğan gibi Türkiye’nin en güçlü kadın vokalleri yer aldı.

Albüm bir töre cinayetine kurban edilen Güldünya Tören’den adını aldı ve katılan isimlerden oluşan koronun seslendirdiği, sözü ve müziği Filiz Kerestecioğlu’na ait “Kadınlar Vardır” isimli şarkı uzun süre hafızalardan silinmedi.

Güldünya Tören kardeşi tarafından tecavüze uğrayıp hamile kaldığı için aile kararıyla öldürüldü. Tecavüz eden akrabası Servet Taş, sokak ortasında Güldünya’nın babası Şerif Tören tarafından kurşunlanarak öldürülürken Güldünya’yı öldürdüğü için 23 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan ve 8 yıldır cezaevinde olan kardeşi Ferit Tören de 29 Şubat 2012’de öldü. Ölüm nedeni kalp krizi olarak açıklandı.

 

 

İçimdeki Çocuk

Özgecan Aslan Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015’te tecavüz girişimine direndiği için bir minibüste öldürdüğünde 20 yaşında bir üniversite öğrencisiydi. Yanmış bedeni 12 Şubat 2015 günü suçu beraberindeki iki kişiyle işlediğini itiraf eden kişinin jandarma ekiplerini olay yerine götürmesi ile bulundu.

Ülkemizi acıya boğan Özgecan’da müzisyen Derya Avcı tarafından unutulmadı ve şarkısı “İçimdeki Çocuk”u şu cümlelerle tanımladı. Seni hiç tanımadan sevdim küçüğüm, kemiklerime kadar yaşadım acını ve kanadı kırık bir güvercindi elimdeki kalem, mısralarıma dokundun Özgecan.

Özgecan Aslan’ın katillerinden Ahmet Suphi Altındöken olaydan bir yıl sonra Adana Kürkçüler E tipi kapalı cezaevinde uğradığı silahlı saldırıda kalbine isabet eden mermi sonucu öldü. Gültekin Alan ise ağırlaştırılmış müebbet ve 29 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

 

Değer İçin

Değer Deniz, hepimizin çok sevdiği bir müzisyendi. 2015’te İstanbul Beyoğlu’ndaki evinde cansız cesedi bulundu. Olay önce hırsızlık vakası olarak kayda geçti ve daha sonrasında bir cinsel saldırı sonucunda işlendiği ortaya çıktı.

Sanığın olay tarihinde küçük olması da indirim sebebi sayılarak “Cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası; “Nitelikli yağma” suçundan 9 yıl hapis; “Suçlarını gizlemek, delileri ortadan kaldırmak amacıyla maktüleyi öldürmek” suçundan da 24 yıl, toplamda 45 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Müzisyen dostu Ediz Hafızoğlu da Değer Deniz için ‘’Değer İçin’’ isimli bir şarkı hazırladı ve çıkış sürecini şu sözlerle anlattı.

‘’Değer’in aramızdan, elimizden alınmasının hemen akabinde yazmıştım bu parçayı. Sözlerini de kendi ağzından yazıp aslında bize anlatmak istediklerinin tercümanı olmak istedim. Uzun zaman parçayı çalınacak hale getirmeye elim gitmedi, nihayet zamanı geldi dedi ve Değer’in geçtiğimiz sene doğum gününde şarkıyı sevenleri ile paylaştı.

 

Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme

1997 Ordu doğumlu Ceren Özdemir, 20 yaşında Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 2. sınıf öğrencisiydi, balerindi, fotoğraf ve tiyatro çalışmaları yapıyordu. Altınordu ilçesinde bulunan evine girerken Özgür Arduç isimli firari bir suçlu tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürüldü.  Üstelik ne katili Ceren’i tanıyordu ne de Ceren katilini tanıyordu. Yapılan yargılama sonunda, “canavarca hisle kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çaptırıldı.

Ceren’in arkadaşları onu unutmadı ve adını yaşatmak için bir Youtube hesabı açtı ve de bir türkü ile ses olmaya çalıştılar bu cinayete ve o çok sevdikleri arkadaşına. İçimiz burkularak dinledik.

 

Vazgeçmedim

Şule Çet; 2018 tarihinde 23 yaşındaki Şule Çet’in tecavüz edildikten sonra öldürüldü. Bir plazadan atlayarak intihar süsü verildi ölümüne. 2020 tarihinde katillerden Çağatay Aksu’ya “kasten öldürmek, nitelikli cinsel saldırı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından müebbet ve 12 yıl 6 ay, Berk Akand’a ise tüm suçlarda Aksu’ya yardım ettiği gerekçesiyle 18 yıl 9 ay verilen hapis cezası onandı.

Çet; Gazi Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Tekstil Tasarımı bölümü 2. sınıf öğrencisiydi. Eğitim masraflarının bir bölümünü karşılamak için Çağatay Aksu’nun da ortak olduğu işyerinde yarı zamanlı çalışıyordu.

Sehabe, Şule’nin anısına “Vazgeçmedim” isimli bir şarkı yayınladı.

 

Pınar Özdemir ve Aylin Sözer Anısına

Pınar Gültekin; Muğla’nın Ula ilçesinde, 16 Temmuz 2020 günü kayboldu. Cemal Metin Avcı tarafından öldürüldükten sonra, 21 Temmuz 2020 günü Menteşe ilçesinin kırsal Yerkesik Mahallesi’ndeki ormanlık alanda cesedi bulundu.

Muğla’da cinayete kurban giden üniversite öğrencisi Pınar Gültekin ile ilgili davada, katil zanlısının kardeşi Mertcan Avcı tahliye edildi. Ailenin reddi hakim talebi ise kabul edilmedi.

Pınar Gültekin davasında en son geçen ay görülen davada Cemal Metin Avcı’nın tutukluluk halinin devamına karar verilirken yardım ve yataklıktan yargılanan kardeşi Mertcan Avcı tahliye edildi.

Olaydan sonra İnstagram’da #ChallengeAccepted hashtagi ile cinayet küresel bir boyuta dönüştü v dünyaca ünlü isimler Jennifer Aniston, Kerry Washington, Jennifer Garner ve Eva Longoria destek mesajları iletti.

Müzisyen Nur Karabulut durumunu şu cümlelerle anlattı: Acımı nasıl ifade edeceğimi bilemedim. bir acı haberle daha kahroldum. Sadece Pınar değil, Özgecan, Bahar, Emine… En acısı da saymakla bitmeyecek kadar çok olması bu isimlerin. Artık son bulsun istiyorum ve bir güzel gülüş daha solmasın ve üzerine sözü – müziği Suzan Hacıgarip’e ait bir şarkı ile anısına selam yolladı.

Ama maalesef dediği olmadı, cinayetler son bulmadı.

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğretim üyesi Aylin Sözer, Kemal Ayyıldız tarafından boğazı kesilerek vahşice öldürüldü. Katil, cesedi yakarken polis ekiplerince yakalandı.

Katil Kemal Ayyıldız’ın, ilk ifadesinde cinayeti kabul ettiği, cesedi yakmak için yangın çıkardığını söylediği öğrenildi. Ayyıldız’ın “Evde hırsızlık görünümü vermeye çalıştım. Bu sırada polis geldi” dediği belirtildi.

Karabulut bu kez de “Ben susmayacağım unutturmayacağım unutturmayacağız. Gerekirse her gün şarkı şöylerim” dedi ve adalet istediğini bir kere daha müzikle dile getirdi.

 

 

Haykırsana

Hande Kader, henüz 22 yaşında bir trans kadındı, seks işçisiydi. Cesedi Zekeriyaköy’de yakılmış olarak bulundu.

Öldürülmesinin üzerinden iki yılı aşkın süre geçtikten sonra bir kişi tutuklandı.

Eskitilmiş Yaz’ın ilk albümü Teğet’te Hande Kader unutulmadı ve “Haykırsana” isimli şarkı kendisine ithaf edildi.

 

İsimleri o kadar çok ki; kimisi töre, kimisi aşk, kimisi adını bile koyamadığımız sebepsiz nice cinayet. Ne biri ilk, ne biri son. Bir şekilde hayatlarından koparılan nice kadın varken ve adalet kiminde yerini bulmuş kiminde hala süreç devam ediyorken kim mutlu olabilir. Kadınlar nasıl kendini güvende hissedebilir, kim kime sığınabilir de gerçekten kendini koruyabilir.

Mekanları cennet olsun.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü;  Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanan gün ve tamamen insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmakta. Dünya Kadınlar Günü, kadın hakları hareketinde bir odak noktası da aynı zamanda. Her ne kadar son zamanlarda ülkemizde özellikle kadına şiddet, cinayet haberleri artsa da inanıyoruz bir gün gelecek ve hepsi son bulacak, uslanacak insanoğlu. Ve gelelim güne adadığımız şarkılara, bu şarkıların hepsinin bir hikayesi, ardında yatan bir dramı var, özünde bu vesile yitirilen canları da anacağız.   Kadınlar Vardır Hürriyet’in beş yıl önce temellerini attığı Aile İçi Şiddete Son Kampanyası ‘Güldünya Şarkıları’…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.75 ( 3 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*