EDİTÖRDEN
Anasayfa / WORLD / Nisan 2022

Nisan 2022

Buğra Güngör ile

Bi’ Dünya Müzik

bugragungor83@hotmail.com

İnstagram

 

 

 

Herkese yeniden merhaba. Soğuklar bir türlü bitmiyorken beraberinde gelen üşütmeler, hastalıklar geçen ay yazı yazmamı öyle engellemişti ki, hastalığın vermiş olduğu psikoloji ile canım hiç bir şey yapmak istemedi.

Neyse ki toparladım ve yeniden yazmaya başladım. Geçen bir ay boyunca öyle güzel albümler ve single’lar birikmiş ki, hangisinden başlayacağımı bilemedim.

Mart ayında Charli XCX, Bryan Adams, Rammstein ve daha bir çok isim yeni single ve albümlerle 2022’ye bomba gibi düştüler.

18 Mart’ta yayınladığı CRASH adlı beşinci albümüyle hayranlarına yeniden merhaba diyen Charli, bu kez sound olarak 80’ler ve 90’lar popuna selam çakıyor. Albüm yaratım sürecinde Janet Jackson’ı müzikal bir etki olarak gösterdi ve albümün çıkışıyla müzik eleştirmenlerinden tam not aldı.

Albüm öncesinde yayınladığı “Good Ones”, “New Shapes” ve Beg For You” single’ları ile 3’te 3 yapan Charli, beni acayip heyecanlandırmıştı. Albüm çıkar çıkmaz Spotify’a sarıldım ve albümün aynı adı ile açılışı yapan “Crash” şarkısı beni hemen 90’lara götürdü. Albümde “Baby”, “Every Rule” ve “Twice” hit olabilecek diğer şarkılardan.

 

 

Alman Gotik Metal grubu Rammstein, 2019’dan beri süren sessizliğini bozuyor ve yeni albümleri “Zeit” ile kulaklarımızın pasını silmeye geliyor. 2020 başlarında Pandemi’nin başlamasıyla Fransada stüdyoya kapanan grup üyeleri, bir yandan grup solisti ve lideri Till Lindemann’ın sağlık sorunları ile başa çıkmaya çalışırken bir yandan da albüm şarkılarını kaydetmeye devam ettiler. Albüm ile aynı adı taşıyan “Zeit” single’ı 10 Martta dijital platformlardaki yerini aldı. 7 Nisanda da yeni single’ları “Zick Zack” geçtiğimiz haftalarda yine digital platformlarki yerini aldı.

Komik, cüretkar ve açık sahneleri bulunan Zick Zack klibi, sound olarak özlediğimiz Rammstein’ı bize geri getiriyor. Zeit albümünün kapağına baktığımızda, müzikal hayatını bildiğimiz kadar fotoğraf alanında da oldukça başarılı olan rock yıldızı Bryan Adams imzası taşıyan bir fotoğraf görüyoruz. Yeni albümündeki şarkıları merakla beklerken sizi “”Zick Zack” klibi ile başbaşa bırakıyorum.

 

Bryan Adams’dan bahsetmişten onun da haberini vermeden içim rahat etmez :) Bu yılın başından beri Universal Music ile arası gergin olan Bryan, 15’inci albümü “So Happy It Hurts”ı yayınladıktan haftalar sonra, benzer bir dizi projenin ilk parçası olarak “Classic”i dijital platformlarda paylaştı. Albüm “best of” niteliği taşısa da aranjmanlarda hiç bir değişiklik yapılmadan orjinal tondan söylemiş şarkıları sevgili Bryan.

Ve dinleyiciyi hayretler içinde bırakan şey ise Bryan’ın yıllara meydan okuyan vokali sanki şarkıları ilk defa söylüyormuş gibi. Az önce de bahsettiğim gibi “Classic” albümü 1’inci bölüm olarak 8 şarkıdan oluşmakta ve sıfırdan kayıt edilmiş. Universal’in orjinal kayıtları Bryan’a vermemesi üzerine rock yıldızının şirkete rest çekerek, hit olmuş şarkıları baştan kaydetme kararı aldı. Bu yılın sonuna doğru da “Classic” serisinin ikinci bölümünü yayınlayacak.

Daily Telegraph ile yaptığı bir röportajda Adams, bunu uzun zaman önce yapması gerektiğini söyledi ve ekledi: “Bu kadar uzun sürdüğü için tam bir uyuşukluk gibi hissediyorum, keşke 10 yıl önce yapsaydım. Ama önemli değil. Her şey yolunda. Temelde çocuklarım için bir şey.”

Everything I Do ( I Do It For You) parçasının “Classic” versiyonunu buradan dinleyebilirsiniz.

 

 

Mart ayının sonlarına doğru Mariah Carey, resmi Twitter hesabı üzerinden 1995’te ödül rekorları kıran “Fantasy” single’ının yeni bir remix çalışmasını yayınlayacağını duyurmuştu. Carey’nin ilham aldığı genç sanatçılardan biri de 2020'de Queen of da Souf albümüyle yıldız olma rekorunu kıran Latto. 2022 başlarında Latto, önde gelen single’ı & “Big Energy’nin de yer aldığı, merakla beklenen ikinci albümü 777’yi yayınladı. Şarkı, Billboard Hot 100 listesinde 11 numaraya kadar yükseldi.

“Big Energy”, Tom Tom Club’ın 1981 tarihli single’ı “Genius of Love”dan sample’lar içeriyor, tıpkı Carey’in 1 numaralı hit single’ı “Fantasy”de olduğu gibi. O halde, ikisinin “Big Energy”nin bir remix’i için bir araya gelmesi gerçek anlamda bir enerji patlaması yaratacaktır. :)

Remix’de bir konuk daha var; DJ Khaled. Remix’i ilk dinlediğimde Daydream albümü zamanı Fantasy’e yapılan O.D.B versiyonu ile benzer başlaması dikkatimi çekti. Mariah’ın kafa ıslığı, DJ Khaled’in yüksek sesli anonsu ve Latto’nun şahane rap’i, şarkıyı apayrı bir boyuta taşımış.

 

 

Bu ayın yeni çıkan single’ları Top 10 Nisan 2022 listesinde sizlerle. Keyifle dinleyiniz :)

Gelecek ay yeni bir köşe ile buluşmak üzere, Bi’Dünya müzik sizinle olsun. Sevgiyle kalın.

 

 

 

Buğra Güngör ile Bi' Dünya Müzik bugragungor83@hotmail.com       Herkese yeniden merhaba. Soğuklar bir türlü bitmiyorken beraberinde gelen üşütmeler, hastalıklar geçen ay yazı yazmamı öyle engellemişti ki, hastalığın vermiş olduğu psikoloji ile canım hiç bir şey yapmak istemedi. Neyse ki toparladım ve yeniden yazmaya başladım. Geçen bir ay boyunca öyle güzel albümler ve single’lar birikmiş ki, hangisinden başlayacağımı bilemedim. Mart ayında Charli XCX, Bryan Adams, Rammstein ve daha bir çok isim yeni single ve albümlerle 2022’ye bomba gibi düştüler. 18 Mart’ta yayınladığı CRASH adlı beşinci albümüyle hayranlarına yeniden merhaba diyen Charli, bu kez sound…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.75 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*