EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Nisan Ekspres – Müzik Notları

Nisan Ekspres – Müzik Notları

Ezginin Günlüğü’nden Stüdyo Kayıtlar

1982 yılında müzik yolculuğuna başlayan ve o günden bugüne müzik dünyasına önemli albümler / şarkılar kazandıran Ezginin Günlüğü, dinleyicileri için sosyal medya sayfalarında canlı performanslar sunmaya hazırlanıyor.

Grubun değişmeyen tek üyesi olan Nadir Göktürk’ü de uzun bir zaman sonra ilk kez stüdyoda göreceğimiz beraberinde de en yeni solist Deniz Sujana ile de ayrıca tanışacağımız bu buluşma için ilk şarkı “Seni Düşünmek Güzel Şey” olarak seçildi. Beraberinde Çağrı Çetinsel, Cafer İşleyen, Can Göktürk, Erkan Gürer ve Levent Bursalı’da ekibin diğer üyeleri olarak performansta yerini aldı.

Nazım Hikmet’in dizelerine Nadir Göktürk’ün getirdiği beste grubun aynı zamanda 1985 yılında yayınladığı ilk albümünde yer almıştı, albüme adını vermişti.

Şarkıyı Müzik Ekspres ekibinden Zeki Çelik görüntüledi.

Fotoğrafın Müzikle Buluşması

İnstagram hayatımızın artık vazgeçilmez bir rengi. Uzun bir süredir ben de buradaki akışı takip ediyorum ve paylaşımları önemsiyorum. Uygulama üzerinde yer alan Türkinstagram hesabı da da takip ettiğim bir oluşum ve her pazar İnstameetmood ek grubu / adı olarak fotoğrafseverleri bir araya getiriyor.

Her pazar farklı bir semtte, ara ara başka şehirlerde de yan yana gelen fotoğraf dostları geçtiğimiz günlerde Balat’ta birinci yılını kutladı. Bu buluşmaya müzik de dahil oldu ve o gün orada olan isimler arasında Zafer Cımbıl, Ender Balkır ve Burak Buyruk’da vardı ve fotoğrafın müzikle buluşması hafızalarda önemli bir anı olarak kaldı.

Benim ve sevgili Zeki Çelik’in de içinde olduğu bu geziler her pazar günü herkese açık bir şekilde tekrarlanmaya devam ediyor. Katılmak isteyenler detayları İnstagram üzerinden takip edebilirler.

Bu arada hatırlatalım. Burak Buyruk konseri 02 Mayıs’ta Beyoğlu Hayal Kahvesi’nde.

 

Senfonik Ortaçgil

Bu ayın en özel heyecanlarından biri de 13 Nisan’da Ada Müzik etiketi ile yayınlanan Bülent Ortaçgil’in canlı kayıtlarıydı.

2012’de Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosunda gerçekleşen konserinin canlı kaydı olan bu albüm yaylı sazlar için bestelenmiş olan “Sen” albümünün tamamının yanısıra, diğer bilinen Ortaçgil klasiklerini de içeriyordu. 26 kişilik yaylı grubunun yanında kendisine Erkan Oğur (perdesiz gitar), Baki Duyarlar (klavye), Cem Aksel (davul), Gürol Ağırbaş (bas gitar), Birol Ağırbaş (perküsyon), Barlas Tan Özemek (elektrik gitar) ve Birsen Tezer (vokal) gibi Türkiye’nin en önemli müzisyenleri de eşlik etmişti ve oradaydım, büyülenmiştim.

Şimdi bu konser hem CD hem de DVD olarak müzik marketlerde. Bu tarz canlı performans albümleri ile ne yazık ki çok az karşılaşıyoruz. Sezen Aksu, Bulutsuzluk Özlemi, Yeni Türkü, Şebnem Ferah konser kayıtlarını nasıl ayrı saklıyorsam bunu da öyle saklayacağım ve çoğalmasını dileyeceğim.

 

Konserlerden Bir Onur Akın

14 Nisan tarihinde Beyrut Performance sahnesinde Onur Akın rüzgarı esti.

O rüzgar ki bizi aldı ve gençliğimize sürükledi. Üniversite yıllarım müziği ile tanışma zamanlarımdı. Başımda en pop fırtınalar eserken bir yanda hayatıma türküleri, şarkıları giriverdi ki o günden bugüne bir daha da beni hiç üzmedi. Her albümü ile çok iyi anlaştım ve özel bir yerde durdu kalbimde. Şimdi ilk kez sahnede canlı canlı onlarla buluşma vaktiydi.

Yağmur Yüreklim, Asi ve Mavi, Seviyorum Seni, Gaybana Geceler ve niceleri. Bir arkadaşımın tüm konser gözyaşlarına tanıklık ettim dibinde, telefondan canlı yayınla ulaştırdığım arkadaşların heyecanla dinlemelerine, oradaki diğer tüm dinleyicilerin kendilerinden geçmelerine. Konser bittikten sonra gayet kendimizden emin, bir arkadaşımızın yanına gidiyormuşcasına kulisinin kapısını çaldık ve sarıldık sonra bu yüreğe.

Ona ve onun yol arkadaşlarına, aklıma ilk gelenleri yazıyorum mesela Suavi’ye, Edip Akbayram’a, İlkay Akkaya’ya, Sevinç Eratalay’a, Mazlum Çimen’e, Efkan Şeşen’e çok şey borçluyuz biz. Sundukları sadece şarkılar, türküler, şiirler değildi, dostluktu, arkadaşlıktı, kardeşlikti, sevgiydi, emekti. İyi ki varlar.

“Blue” Belgeseli Sinemalarda

Türkiye Rock tarihinin en iyi sahne gruplarından biri olan Blue Blues Band’in iki dahi müzisyeninin, Yavuz Çetin ve Kerim Çaplı’nın hikayesi “Blue” belgeselinde hayranlarıyla buluştu.

36. Uluslararası İstanbul Film Festivali En İyi Belgesel Mansiyon ödülü de kazanan belgeselin yönetmenliini Sertan Ünver, proje danışmanlığını Yekta Kopan gerçekleştirdi. 60’a yakın isimden 90’lar Türkiye’sinde rock ve blues’u, o dönemin barlarını, grubun serüvenini, Yavuz Çetin’i ve Kerim Çaplı’yı dinledik bu belgeselde.

Bu vb. çalışmaların artmasını diliyorum.

 

Kadınlar Matinesi’ne Buyrun

Selen Gülün’ün ses getiren sahne projesi “Kadınlar Matinesi”, A.K. Müzik tarafından albüme dönüştürüldü. 2011’de, Roma’daki “Donne in Jazz Festivali” için Türkiye’den kadın müzisyenlerin müziklerinden derlenmiş bir seçkiyi Selen Gülün’ün İtalyan müzisyenlerle birlikte seslendirmesi istenince ortaya atılmış proje. Ceyda Köybaşıoğlu (bas) ve Monika Bulanda (vurmalılar) ile oluşan çekirdek kadronun devamında her konserde en az iki kadın müzisyen ağırlandı.

Sibel Gürsoy, Ece Göksu, Başak Yavuz, Jehan Barbur, Elif Çağlar Muslu, Çağıl Kaya, Şirin Soysal, Ayşe Tütüncü, Ülkü Aybala Sunat’ın yanında evinde saldırıya uğrayarak vahim bir kadın cinayetine kurban giden Değer Deniz’de bir şarkısı ile yer alıyor.

 

4 Vokal, Müzik Ekspres’in Konuğu Oldu

Türküler aslında kolektif bilincimizin bir parçası; bu türkülerde bizi içine çeken acı, aşk ve arayış o kadar gerçekti ki bizde de yansıması o derece berrak ve samimi oldu. Altyapılar hazır olup da vokallerin kayıt günü gelip çattığında bu türkülere nasıl bir duygu katmak istediğimizden çok emindik. Kendimizi sadece bıraktık, süse ihtiyaç duymadık

Müzik Ekspres söyleşisinden

Sibel Sezal, Elçin Dönmez, Barış Bahçeci ve Devrim Ünay’dan oluşan 4 Vokal, ikinci stüdyo albümleri “Başka” ile kalbimizi bir başka fethetti.

4 Vokal’in ikinci albümü ama grupta iki vokal değişikliğine gidildi ve yeni kadroda Sibel Sezal ile Elçin Dönmez yer aldı. Sibel Sezal’ı yıllar sonra yeniden bir albüm üzerinde dinlemenin heyecanı eklenirken Elçin Dönmez’i de tanıma şansını bulduk bu vesile. Ayrıca yıllardır çok önemli işlerde çalışmalarda bulunan Barış Bahçeci ve Devrim Ünay’ın da gücü eklenince ortaya çıkan sonuç tartışılmaz oldu. Grupla önümüzdeki günlerde buluşmaya devam edeceğiz zira konserlerinin de takibinde olacağız.

 

Mayıs Ayında Kimleri Dinleyeceğiz

Türk popunun sevilen seslerinden Levent Yüksel uzun bir aradan sonra yeni albümünü buluşturacak sevenleri ile. Mayıs ayının ilk günlerinde Poll Production etiketi ile yayınlanacak “Hayatıma Dokunan Şarkılar” isimli albümünde Yüksel, arabesk müziğin bir döneme damgasını vuran popüler şarkılarına Burhan Bayar ve Orhan Gencebay imzalı)  yorum getirecek.

Ada Müzik etiketi ile raflarda yerini almaya hazırlanan albümlerden biri, ilk albümünü geçtiğimiz sene yayınlayan ve sayfalarımızın da konuğu olan Ece Aktan’ın “Gece”si. Bir şarkı haricinde tüm şarkılar kendi bestesi bu albümde. Albümdeki şarkılarla ilk buluşacağımız adres ise Boğaz’ın suları, Müzik Boğazdan Gelir Teknesi, 10 Mayıs’ta en yeni şarkılarla yol alacak.

Ada Müzik’in Mayıs ayında yayınlanacağı iki sürpriz albüm daha var. Her iki ismin de yepyeni şarkıları ile yıllar sonra buluşacağız ki Mehmet Güreli ve Gürol Ağırbaş desek ve sadece sussak, iple çeksek.

Yine çalışmalarını sosyal medyada ve sahnede bugüne kadar bizlerle paylaşmıştı, nihayetinde ilk albümü ile buluşuyoruz. Gözde Öney’in “İki Gölge” isimli albümü Doğaç Müzik etiketi ile raflarda yerini almaya hazırlanıyor. Albümdeki şarkıların tümünün söz ve müziklerini yazan Öney’e bir şarkının sözünde Ayşe Saran, bir şarkının bestesinde Koray Candemir ve Okay Aynur ortaklık ediyor. Albümün lansmanı 11 Mayıs’ta garajistanbul sahnesinde.

Prodüktör, aranjör ve piyanist Emir Ersoy, Mayıs ayı içinde yeni projesi “RocKuba” ile bizleri buluşturmaya hazırlanıyor. “Haydi Gel İçelim”, “Cambaz”, “Tastamam”, “Paramparça”, “Resimdeki Gözyaşları”, Sakın Gelme”, “Ah Yaşamak Var Ya”, Köprüaltı”, “Sude”, “Sabır” ve “Senden Daha Güzel” gibi şarkılara ünlü oyunculardan yorumlar dinleyeceğiz. Albümün lansman gecesi 16 Mayıs’ta Babylon’da olacak.

Gitarist, besteci, söz yazarı, yorumcu ve prodüktör Emre Kula’nın da ilk solo albümü “Theory of Change” ile buluşacağız ki onun da lansman tarihi 16 Mayıs ve mekan Zorlu PSM Studio.

 

Ezginin Günlüğü'nden Stüdyo Kayıtlar 1982 yılında müzik yolculuğuna başlayan ve o günden bugüne müzik dünyasına önemli albümler / şarkılar kazandıran Ezginin Günlüğü, dinleyicileri için sosyal medya sayfalarında canlı performanslar sunmaya hazırlanıyor. Grubun değişmeyen tek üyesi olan Nadir Göktürk’ü de uzun bir zaman sonra ilk kez stüdyoda göreceğimiz beraberinde de en yeni solist Deniz Sujana ile de ayrıca tanışacağımız bu buluşma için ilk şarkı “Seni Düşünmek Güzel Şey” olarak seçildi. Beraberinde Çağrı Çetinsel, Cafer İşleyen, Can Göktürk, Erkan Gürer ve Levent Bursalı’da ekibin diğer üyeleri olarak performansta yerini aldı. Nazım Hikmet’in dizelerine Nadir Göktürk’ün getirdiği beste grubun aynı zamanda 1985 yılında…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.88 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*