EDİTÖRDEN
Anasayfa / DOSYALAR / OnAir Sahne 3. Yıl ÖZEL

OnAir Sahne 3. Yıl ÖZEL

OnAir Sahne projesi OnAir Müzik çatısı altında henüz hayata geçmemişti ki sevgili Burak Demirsaran ile yolumuz kesişmişti. Çalışmalarını da keyifle takip ettiğim bir oluşumdu. Daha sonra Müzik Ekspres yayın hayatına geçtikten sonra da sevgili Beyza Cumbul ile tanıştım ve o günden bugüne de paylaşımlarımız hiç eksilmedi.

Bağımsız müzik platformu olarak çıktıkları yolda yani bu yeni oluşumda üçüncü yılını kutladılar geçtiğimiz ay içinde ki öncesi biz basın – müzisyen ekibi olarak bir canlı yayın üzerinde bir araya geldik ve hemen ertesinde de bir özel albümle buluşturdular bizi. Çok kısa bir zaman önce yol arkadaşlığı ettiği kişilerle bir liste paylaştılar ve bizler de bu albüme bir şekilde böyle dahil olduk, albümde dinlemek istediğimiz şarkıları seçerek.

ve bu kolay bir şey değildi, çünkü OnAir Sahne bizi sadece müzisyen-yazar olarak birleştirmemişti aynı zamanda aramızda güzel dostluklarda doğurmuştu. Her şarkı ve her müzisyen çok değerliydi kuşkusuz ve biz hemen hemen hepsini gözümüz kapalı ve samimiyetle paylaşmıştık bulunduğumuz platformlarda. Egemen Erdoğan, Hasan Azze, Samet Serhat, Anıl Kaplanoğlu, RAVEN, Murat Özel, Erinç, Barış Çapkın, Narda Afrika, Kutlay Uyar, Ezgi Pekel, Doğan Ür,  Uğur Bozdağ, Kayıp Nesil, Efe Dikmen, Ekin Tutkun ve Eyüp Bağdat bu projede yer alan müzisyenlerdi.

Hepsi ile uzun uzun konuşmayı çok isterdim  ama önümüzdeki günlerde buna zaman olacaktır mutlaka; bu yeni yılın ilk gününde bu albümü, OnAir Sahne’yi konuşalım istedim ve sevgili Beyza’nın desteği ile hızlı bir şekilde bu ekibi bir araya getirdim.  Ne mutlu kendisi ve OnAir Sahne prodüktörü sevgili Burak Demirsaran’da görüşlerini bu sohbete ekledi.

Özetle yeni bir yılın ilk günündeyiz, ilk söyleşisindeyiz ve çok kalabalığız, daha güzel nasıl başlayabilirdik sizce? Müzik hepimize iyi gelsin bu yıl da, OnAir Sahne ekibi ve tüm değerli arkadaşlar hız kesmesin hiç ve öyle deli koşalım ne dersiniz, iyi ki varız, iyi ki varsınız, çok kıymetlisiniz, birlikte nice yıllara, dostluklara, şarkılara.

Kadri Karahan

 

 OnAir Sahne ilk adımlarını nasıl attı, nasıl bir yol izledi kendine ve en çok neyi amaçladı; bu ekibe nasıl dahil oldunuz ve bu üç yıllık yolculuk nasıl izler bıraktı, önümüzdeki zaman içinde neler olacak?

 

Burak Demirsaran / OnAir Sahne Prodüktörü

OnAir Sahne bağımsız müzisyenlerin bir araya geldiği, 90’ların sonundan bu yana faaliyet gösteren On Air Müzik Yapım şirketi bünyesinde 3 yıl önce başlamış yeni nesil bir müzik projesi.

Temeli daha da önceye dayanan bir oluşum aslında OnAir Sahne; ilk yapısı sosyal medya müzik sayfaları ile başladı ve zaman içinde fikir olarak konuyu bir hayli demlendirdik; 3 yıldır da “OnAir Sahne” olarak aktifiz. Yolun hala çok başında olmamıza rağmen çok güzel yollar aldığımızı görüyor, gelen yorumları da değerlendiriyoruz; bu bizi mutlu ve daha motive ediyor. Yapmak ve müzik adına başarmak istediğimiz çok şey var.

En büyük planımız spontane gelişen hayatlar sanırım. Aynı çatı altında barındığımız grupların ihtiyaçları bu planı oluşturmada etkili olacak. Ancak temel hedef olarak özgürlükten sapmayan bir yapıda devam edeceğimizden hiç kuşkum yok.

Beyza Cumbul / OnAir Sahne Sahne Projelendirmecisi

Burak Demirsaran ve ben Raks çıkışlıyız, dostluğumuz 98’te Raks’ta başlamıştı.

Ben 2000 yılında aktif olarak medyadan ayrıldım, Burak stüdyosunu kurdu. Hayat başka yerlere götürdü ikimizi de…

Sevgili Burak’la Facebook açıldığında -yıllar sonra- buluşmamız, bıraktığımız yerden aynı sıcaklık ve samimiyetle devam eden arkadaşlığımız, tabii ki müzik konuşmalarımız ve onun önerisi ve büyük desteği ile açılan müzik sayfaları; Facebook, Instagram, Twitter derken onunla uzun yolculuğumuz biz fark etmeden kendiliğinden başlamıştı aslında.

Müzik sayfalarımızın özelliği bağımsız müzisyenleri, o dönem yeni yeni parlayan alternatif müziği ön plana çıkaran içerikler üretmesiydi. Hemen herkesin 3. Yeniler, indie rock vb dediği, isim aradığı bir dönemde alternatif ismini ilk ortaya atanlardan biri de bizim müzik sayfamızdı: “Alternatif Sahne”. Ki bir süre sonra bir janrın ismi olarak anılacaktı “Alternatif Müzik”.

Müzik, yayımların dijitalleşmesi sonrası bambaşka bir forma dönüştü ve ben de kendimi Burak gibi bir yoldaşın deneyimi ve yılların dostluğunun güveniyle bambaşka bir serüvende buldum.

Buradaki çıkış noktamız müzik sayfalarımız vasıtasıyla çok fazla müzisyen bize ulaşmaya başlamıştı, ellerinde kayıtlar vardı, büyük şirketlere ulaşamıyorlardı kendi yayınladıkları zaman her şeyle uğraşmaları gerekiyordu, PR bölümü çoğu müzisyen için inanılmaz sıkıntılı bir süreçti. Böyle bir ihtiyaç halinde gelişti “OnAir Sahne” ve Burak Demirsaran’ın 90’ların sonundan beri süregelen yapım şirketi On Air’in çatısı altında bir alt proje olarak hayata geçti.

Sonrasını biliyorsunuz zaten…

Biz müzik dinleyen bir ekibiz. Buradan ne kastettiğimi sektörün içindeki çok isim anlayacaktır. Dinlediğimiz müziği sunmaktan keyif alan, müzisyenini asla yalnız bırakmamaya çalışan, müzik adına olumlu bir şeyler kattıkça mutlu olan bir ekibiz.
Gelecekte müzik adına yapabileceğimiz şeyler de inanıyoruz ki çok daha fazla olacak, çığ gibi sessiz ama derinden büyüyoruz. Takip edip, destek olan herkesin müzik adına yolumuzu açması güzelliği ile, bizi inanan müzisyenlerimize çok daha iyi şartlar sunabilmek için ekibimiz büyük emek harcıyor ve bunu keyifle yapıyoruz.

OnAir Sahne deneyiminizi dinlemek istiyorum, bu ekiple nasıl yolunuzun kesiştiğini, birlikte çalışmanın nasıl bir heyecan olduğunu ve bu çatı altındaki bugüne kadar olan yolculuğunuzu, önümüzdeki günlerde siz adına bizi bekleyecek olan çalışmaları?

 

Egemen Erdoğan

Öncelikle herkese merhabalar. Ben müzik yapmaya başladığım ilk yıllardan beri kendi şarkılarımı bilinen şirketlerle yayınlıyordum. Bunun artıları olduğu gibi, şarkıları yayımlama dışındaki kısımlarla ilgilenmeyip bunu müzisyenlere bırakmaları ve müzisyenin de bununla tek başına ilgilenebilmesi işi oldukça zorluydu. Seneler içerisinde müzik yayımlama işinin şekil değiştirmesi ve bir miktar da kolaylaşması ile birlikte ben de tamamen bağımsız şekilde yayınlamaya başladım şarkılarımı. Böyle de devam edeceğimi düşünürken, “OnAir Sahne” projesi yeni kurulduğunda bana ulaştı ve onların ilk sanatçılarından birisi oldum. “OnAir Sahne”nin en güzel yanı hala şarkılarımı bağımsız şekilde yayımlıyor olmam, bunu yapabilirken de gerçekten bağımsız hissetmem ve aynı zamanda da büyük firmaların yapabildiği şekilde şarkılarım için PR yapılabilmesi. Ve en güzeli de seni özel hissettirip hala yeni şarkılar yapma heyecanının diri tutulması için ellerinden geleni yapan bir ekiple çalışabilmem. Bu yüzden kendi adıma çok mutluyum ki şu an OnAir Sahne ile çalışarak sadece özgürce şarkılarımı yazmak ve kaydetmek ile uğraşabiliyorum. Birkaç ay önce yayınladığım “Kötülüğün Mevsimi”nden sonra yeni yılın ilk aylarında yeni teklimi ve kendi prodüksiyonunu yaptığım sürpriz bir şarkıyı yayınlayacağım.

 

Hasan Azze

OnAir Sahne ile yolum 2019 yılında kesişti. Hatta ekibin ilk müzisyenlerinden biriyim. Hiç beklenmedik bir anda sayfama gelen mesaj ile başlayan ilginç bir deneyimdi. Tahmin ettiğimden daha da çok müzisyenle ilgili bir kadroyla karşılaştım. Diğer şirketler gibi soğuk, donuk, müzisyeni bağlayıcı etkileri hiç yaşamadım. Tamamen müzisyenin üretmesini isteyen hatta bunun için kendi bireysel ve sosyal çevrelerini dahi kullanan çözüm odaklı bir ekiple karşılaştım. Art niyetsiz ve şeffaf herkesin içinde neyse dilinde de o olan bir ortam oluşmuş. Bunda aslında sadece oluşumun değil diğer müzisyenlerin de katkısı olduğunu düşünüyorum ve gözlemliyorum. OnAir Sahne sanki bir aile ortamı yaratmış kendine. Ben kendi adıma müzikal anlamda tek bir projede çalışmış olsam da hala ekibin bir parçası olduğumu hissediyorum. Şu belirsiz günlerde kendi adıma bol bol üretimdeyim. En kısa sürede onları paylaşmak için sabırsızlanıyorum. OnAir Sahne ailesine katkılarından dolayı çok teşekkürler. Yolları açık, şansları bol olsun.

 

Samet Serhat

OnAir Sahne ile 6 ocak 2019 yılında, Beyza hanım sayesinde tanıştım. Kuruluşun misyonlarını şeffaf bir şekilde benimle paylaşmasının ardından, içtenlikle dahil olmuş bulundum. Bir dizi prosedür sonrasında iki yıl evvel, ilk çalışmamız olan “Serotonin” adlı 4 şarkıdan oluşan bir mini albüm yayınladık kendileriyle. Güzel ve heyecanlı bir süreçti. Bahsettiğim albümden yaklaşık bir yıl geçirdikten sonra “Yok Sen Gibi” isimli şarkıyı da kendileri aracılığı ile paylaşmış bulunduk. Her iki projede bende, ayrı keyifli, ayrı zevkli süreçlerin anıları olarak, haricen birer tecrübe olarak kaldı. İlerleyen süreçte birkaç projeye daha kendileriyle devam edeceğim, biliyorum ki yeni projelerimizde de yine farklı deneyim ve tecrübeler edinmeme ön ayak olacaklar. OnAir Sahne oluşumunun içerisine bakacak olursak, her birinin hür ve zincire vurulmamış, bağımsızlığını koruyan, özgün ve yenilikçi müzisyenlerden meydana gelen bir kuruluş olduğunu, bu maddelerin ise müzisyenler için, ender ve nadir oluşumlarda bulunduğunu görebiliriz. Teşekkürler.

 

Anıl Kaplanoğlu

Merhabalar. OnAir  Sahne ile tanışmamız müzik yolcuğumun farklı bir evresine geçiş yaptığımı düşündüğüm bir dönemde, pandeminin başında zamanın ruhunu ve yaşadıklarımızı anlattığımız “Modern Hapis” şarkısıyla oldu. “Modern Hapis” Sevgili Meltem (Raven) ile farklı şehirlerden online çalışarak ortaya çıkardığımız bir düet parçasıydı. Benim için çok özel bir iş ve öyle kalacak. OnAir Sahne de bu şarkıyı yaptığımız sırada bize kapısını açtı, şarkımızı özel bulduğunu hissettirdi ve güzel bir birliktelik oldu bizim için. OnAir Sahne deyince ilk aklıma gelen sanırım bu oluşumu yönetenlerin samimiyeti ve güzel iletişim imkanı oluyor. Farklı yapım şirketleriyle de çalışmış biri olarak söylemem gerekirse OnAir’in sanatçıya yaklaşımını ayrı ve değerli buluyorum. Birtakım planlar doğrultusunda şu an farklı çalışmalar içerisinde olsam da gönül bağım var kendileriyle :) İleride umarım güzel projelerle tekrar bir araya geliriz. OnAir ekibine sevgilerimi iletiyorum.

Raven

OnAir Sahne ekibiyle yolum 2019 yılının başında henüz kendi parçalarımı yeni yapmaya başladığımda kesişti ve bugüne kadar toplamda 11 şarkı yayımladık. Müzikte kendimi aradığım, aynı zamanda aradığım müziği de bulmaya çalıştığım yolun başında OnAir Sahne gibi bir ekibin desteği benim için oldukça motive ediciydi. Kaygılarımızın üst seviyelerde yaşandığı günlerde bile bizlere gereken motivasyonu kolaylaştırıcı, destek verici ve elinden geleni ardına koymayan çalışkanlığıyla yardımını esirgemeyen ekip her zaman bize aileden biri gibi yaklaştı. Gerek basında gerekse sosyal medya üzerinden haberlerle sanatçıyı bir diğer çalışmasına aynı heyecanla başlamasına destek oldu. OnAir Sahne benim gibi müzik hayatının henüz başlarında olan biri için idrak edilmesi ve aşılması zor basamakları geçmek için dayanak oldu. Bu ekibin ve ailenin içerisinde olmaktan mutluluk duyuyorum.

 

Barış Çapkın

OnAir Sahne büyük, samimi bir aile ve bu ailenin parçası olmaktan keyif aldığımı söyleyebilirim. Müzisyen çıkarlarını ön planda tutarak ve aynı zamanda müzisyeni bağımsız kılarak sağlamış oldukları katkılar paha biçilemez. 

OnAir Sahne ile çalışmaya başlamadığımız dönemlerde de Beyza ile irtibat halindeydik ve fikir paylaşımlarımız oluyordu. Hatta OnAir Sahne ile çalışmadığımız dönemlerde bile Beyza’nın çok desteğini görmüşümdür. Tabii bu da aramızdaki güven ortamının güçlenmesinde ve birbirimizi anlamamızda önemli bir rol oynadı.

“Kaybolsam da” isimli şarkımı yayımlamadan önce farklı bir şirket arayışım vardı. Bir gün Beyza ile sohbet ederken yeni label arayışımdan ve şarkımdan bahsettim, fikirlerini almak istedim. O da “biz varız ya” dedi. Aramızdaki güven ortamı ve Beyza’nın bugüne kadar olan yaklaşımı ile hiç tereddüt etmeden “olur” dedim ve çalışmaya başladık. Müzik piyasasındaki malum koşullardan ve malum yaklaşımdan dolayı hep yalnız bırakılmıştım ve sesimi duyurmakta güçlük çekiyordum. OnAir Sahne hem benim hem de müziğim için yeni bir soluk olacaktı…

OnAir Sahne ile yolculuğumuz süresince; ilk olarak 2021 Haziran ayında “Kaybolsam da” ardından “Son sözüm akustik” son olarak da “Ağladım içime” isimli şarkılarım klipleri ile birlikte yayına girdi.

Üretmeye, kendimizi ifade etmeye ve giderek büyüyen kitlemize her seferinde daha samimi, içerisinde kendilerini bulacakları ve özellikle sürekliliği olan şarkılar sunmak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz.

2022 yılında sunacağımız şarkılar ile ilgili çalışmalarımıza çoktan başladık. Birçok yeni içeriğimiz olacak. Canlı performans videoları, yeni şarkılar ve bu şarkıları daha da anlamlandıran klipler dinleyiciler ile buluşacak.

 OnAir Sahne ailesi ile yola devam etmek büyük keyif… Başta Burak Demirsaran’a ve OnAir Sahne ekibine sevgilerimle…

 

Narda Afrika

Sevgili Beyza Hanım ile sosyal medya vasıtası ile tanışmıştık. Bize onun aracılığı ile OnAir olarak kapak görsellerimiz için destek vermişlerdi. Üstelik onlardan çıkartmıyorduk destek aldığımız şarkıyı. Müzik sektörüne katkı adına yaptıkları bu hareketi takdire şayan bulmuştuk o dönem. Sonrasında beraber çalışmaya başladık. Çalışkan, çözüm odaklı, kibar ve işlerini layığıyla yapan harika bir ekip. 31 Aralık yeni şarkımız için hazırlıklarımızı itina ile sürdürüyorlar şu anda. Tüm ekibe canı gönülden teşekkür ederiz.

 

Kutlay Uyar

OnAir Sahne ile bir müzisyen arkadaşımın tavsiyesi ile tanıştım. Müziğe karşı amatör ruhla bakışlarını ve işleyişin ise oldukça profesyonel oluşunu gördükten sonra da tüm parçalarımı bu şemsiye altında yayınlamaya başladım. Kendimi büyük bir ailenin parçası olarak gördüğüm bu oluşumla beraber büyüyerek hem kendimi daha da geliştirmeyi hem de OnAir Sahne’nin daha iyi yerlere getirilmesinde yardımcı olmayı amaçlıyorum. Yeni yılda söz ve müziklerini tamamladığım iki şarkımın kayıtlarını bitirerek yayınlamayı planlıyorum.

 

Doğan Ür

OnAir Sahne’nin benim için anlamı güven ve çalışkanlık demek. Sevgili Burak çok geçmişten tanıdığım bir kardeşim. Kendisinin dürüstlüğüne ve çalışkanlığına her zaman hayran olmuşumdur. Çalışmalarımla alakalı bir takım başka teklifler gelmiş olmasına rağmen On Air’in kurucusu Burak ile bu yolda çalışıyor olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Biz, sanat yolunda üreten insanlar için çalışmalarının tanıtımı, insanlara ulaşabilmesi maalesef kolay olmayabiliyor. OnAir Sahne’nin bu konuda son derece özverili ve alakalı çabaları bizlere destek açısından çok önemli. Özellikle sanata olan idealist bakış açıları takdir ettiğim bir başka yönleri. Tabii ki her lokomotifin birde makinisti olmalı. On Air de çalışan diğer arkadaşlarımıza teşekkürlerimiz sonsuz, ancak bu trenin makinisti Beyza Hanım’ın ve ekibinin kılı kırk yaran titiz çalışmaları, sıcak ve samimi üslubu bu aileyi yolunda kararlılıkla yılmadan giden bir müzik treni yapıyor adeta. Bu trenin üreten bizleri yeni insanlara ve beğenilere ulaştırması dileğiyle.

Bu arada yeni çalışmalarım, gelecek istasyonda bu güzel trene binmek üzere hazırlanıyor. Hepinize sonsuz teşekkürler. Esenkalın

 

Uğur Bozdağ

OnAir Sahne ile tanışmam Barış Çapkın sayesinde oldu. Son teklim olan “Uçurumlar” ı bu ekip aracılığı ile yayınladım. Gerek PR konusunda, gerekse manevi destek konusunda fazlaca yardımlarını gördüğüm bir oluşum oldu. Daha önceki çalışmalarımda bağımsız çalışan bir müzisyen olarak ekibin ilgisi ve tavsiyeleri doğrultusunda işin işleyişine dair daha fazla bilgi edinebildim. Bundan sonraki çalışmalarım için dört gözle OnAir Sahne ile iş birliği içerisinde olmayı diliyorum.

 

Kayıp Nesil

Merhabalar OnAir Sahne ile yıllar önce Beyza Hanım aracılığıyla tanıştık. Kendisinin bize karşı sıcak kanlı yaklaşımı ve müziğe olan enerjisi bizi bu projenin içine dahil olarak sürüklemeye yeterliydi.

OnAir biz müzisyenler arasında sıcak, samimi bir aile havası yaratmak istiyor. Gelecekte değerleri anlaşılacağını düşündüğümüz isimleri barındırıyor. Başarılı bir oluşum. Kayıp Nesil ailesi olarak güzel insanlar kazanıp ailemizi büyütmeyi seviyoruz.

Samimi atmosfer havasında kaydettiğimiz müziklerde ve sahnelerde buluşmak dileğiyle..

 

Efe Dikmen

15 yıl önce yazılan ve bestelenen “Git”in kayıtları pandemi döneminde yapıldı. Şarkı tamamlandıktan sonra nasıl bir yol izlemem gerektiğine dair hiç bir fikrim yoktu. Daha önce şarkısını OnAir Sahne ile yayınlamış olan arkadaşım Ahmet Akçakaya’nın önerisi ile sosyal medya hesapları üzerinden ulaştım ve çok kısa sürede dönüş yapıldı. 

Yaşadığımız tüm süreçlerin benim için olduğu kadar onlar için de heyecan verici olduğunu hissetmek ve bilmek beni mutlu ediyor. Özellikle her soruma sabırla cevap verilmesi arkamda büyük bir destek hissettirmekle beraber, bana güzel bir yol arkadaşlığı gibi geliyor. 

1 Aralık 2020 itibariyle “Git” ve 26 Kasım 2021 itibariyle de “Kaçsam” OnAir Sahne ile yayımlandı. 

Bu iki proje dışında ilk şarkımla 3. Yıla Özel albümde yer almak da çok heyecanlıydı. 

Yakın zamanda da “Git (Akustik)” ile beraber olacağız.

 

Ekin Tutkun

OnAir Sahne mükemmel geri dönüşler aldığım, her an beni destekleyen mükemmel bir bağımsız müzisyenlere destek oluşumu. Onları uzun zamandır takip ediyordum; durum elverişli olunca da yollarımız kesişti ve beraber yürümeye karar verdik. İyi ki de bu oldu. Çok mutluyum. Bana karşılıksız bu kadar destek veren beni hiçbir an hiçbir konuda yalnız bırakmayan ekibe çok teşekkürler. Benim her zaman dediğim gibi kalemim el verdikçe OnAir Sahne ile birlikte olacağım. Ocak ayı içinde 2. single albümümün kayıtları bitecek, benim için inanılmaz öneme sahip bu şarkıyı yine Onair Sahne desteği ile çıkaracağım için çok mutlu ve gururluyum. Ve OnAir Sahne projelerine de her zaman tam desteğim sürecektir.

 

ve albümde yer alan ama yoğun programlarından dolayı bizimle olamayan sevgili Erinç ve Eyüp Bağdat

 

 

OnAir Sahne Sosyal Medya

 

Facebook

Twitter

İnstagram

Youtube

OnAir Sahne projesi OnAir Müzik çatısı altında henüz hayata geçmemişti ki sevgili Burak Demirsaran ile yolumuz kesişmişti. Çalışmalarını da keyifle takip ettiğim bir oluşumdu. Daha sonra Müzik Ekspres yayın hayatına geçtikten sonra da sevgili Beyza Cumbul ile tanıştım ve o günden bugüne de paylaşımlarımız hiç eksilmedi. Bağımsız müzik platformu olarak çıktıkları yolda yani bu yeni oluşumda üçüncü yılını kutladılar geçtiğimiz ay içinde ki öncesi biz basın - müzisyen ekibi olarak bir canlı yayın üzerinde bir araya geldik ve hemen ertesinde de bir özel albümle buluşturdular bizi. Çok kısa bir zaman önce yol arkadaşlığı ettiği kişilerle bir liste paylaştılar ve bizler…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.83 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*